moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przygotowania do Saber Strike-18 w decydującej fazie

12 lutego, we Wrocławiu, rozpoczęła się Główna Konferencja Planistyczna (GKP) do międzynarodowego ćwiczenia pod kryptonimem Saber Strike-18.

Konferencję zainaugurował inspektor szkolenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. bryg. Andrzej Danielewski.

"Mam przyjemność powitać Państwa w progach Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu na rozpoczęciu Głównej Konferencji Planistycznej dotyczącej przygotowania międzynarodowego ćwiczenia z wojskami pod kryptonimem Saber Strike 2018.Dziękuję za tak liczne przybycie, a gospodarzom z CSWIiCh za organizację tego niewątpliwie ambitnego przedsięwzięcia" - powiedział generał Danielewski. "Po pierwsze chciałem podkreślić, że Saber Strike-18 należy do kluczowych tegorocznych przedsięwzięć szkoleniowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i stanowi ono duże wyzwanie dla podległych Dowództwu jednostek, tak w wymiarze zabezpieczenia logistycznego naszych amerykańskich sojuszników podczas ich przemarszu przez terytorium Polski, jak i sprawdzeniu poszczególnych oddziałów i związków taktycznych w zakresie gotowości bojowej oraz zdolności do realizacji zadań w wymiarze sojuszniczym.Jednak naszym zadaniem jest nie tylko wsparcie US Army Europe w realizacji ich zamierzeń, ale również osiągnięcie kilku narodowych celów, do których zaliczam m.in. przygotowanie Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód oraz Dowództwa 12 Dywizji Zmechanizowanej do ich certyfikacji, które zostaną przeprowadzone na jesieni 2018 roku" - dodał.

REKLAMA

Przez najbliższe cztery dni, na terenie wrocławskiego Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych, ponad siedmiuset uczestników z 22 krajów zaangażowanych w to przedsięwzięcie będzie pracować nad uszczegółowieniem celów, zadań oraz sposobów ich realizacji podczas zaplanowanego na czerwiec międzynarodowego ćwiczenia z wojskami pk. Saber-Strike 18. Ta znaczna liczba uczestników będzie prowadzić uzgodnienia eksperckie w ponad 20 syndykatach (komórkach roboczych). Do najważniejszych obszarów należą: uzgodnienia scenariusza, transportu i ruchu wojsk, uzgodnień w zakresie realizacji operacji w poszczególnych rejonach działań, logistyki, zabezpieczenia łączności, uzgodnień prawnych, komunikacji strategicznej oraz Public Affairs.

Organizatorem ćwiczenia jest US Army Europe, a zaangażowane w nie będą przede wszystkim państwa stanowiące wschodnią flankę Sojuszu Północnoatlantyckiego. To na terytorium Polski, Litwy, Łotwy i Estonii rozegra się w czerwcu, to jedno z najważniejszych dla Sił Zbrojnych RP tegorocznych ćwiczeń, które jest jednocześnie najważniejszym przedsięwzięciem szkoleniowym Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i jednostek bezpośrednio mu podporządkowanych w 2018 roku. O rozmiarze ćwiczenia świadczy choćby liczba zaangażowanych w nie sił i środków. Mowa tu o ponad 5 tysiącach żołnierzy tylko z samych Sił Zbrojnych RP, podczas gdy całkowita ich liczba przekroczy 10 tysięcy.

Głównymi ćwiczącymi są 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana oraz Wielonarodowa Dywizja Północny-Wschód, dla których to zamierzenie szkoleniowe stanowi ważny element przygotowawczy do kolejnego tegorocznego ćwiczenia taktycznego z wojskami pk. Anakonda-18, które odbędzie się w ostatnich miesiącach bieżącego roku.

Tekst: kpt. Krzysztof Płatek

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Marek Gwóźdź

dodaj komentarz

komentarze


Niezwykła furażerka kpt. Jankowskiego
Nowe stare śmigłowce dla US Army
Tysiące kilometrów dla poległych kolegów
Gdzie staną Ławki Niepodległości?
16–31 sierpnia 1918 – Pierwsze sukcesy ofensywy stu dni
Gen. Andrzejczak: Nowoczesne wojsko potrzebuje samodzielnych dowódców
Misja na południowej flance NATO
Sztab Generalny uczcił wojskowe święto
Strzał ze śmigłowca
Trzy lata walki o polskie wojsko i granice
Pierwszy lot pamiętam stale…
PKW „Sophia” zaczyna II zmianę
Ponad tysiąc zawodników na mecie Biegu Katorżnika
Polska delegacja w drodze do Brukseli
WOT zmodyfikuje zasady organizacji ćwiczeń poza poligonami
Treningowy zamach
Przed Wielką Defiladą Niepodległości
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
Oficerskie szlify
Terytorialsi w urzędach
Walka była naszym obowiązkiem
„Sophia”: druga zmiana po certyfikacji
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
Jastrzębie w walce radioelektronicznej
Archiwum Eissa odzyskane
Menak spiskuje, czyli manewry na Morzu Czarnym
Gwardziści z USA w Krzesinach
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Homar od nowa
Polscy weterani już częścią rodziny Invictus Games
Serbskie Homary i Kryle
Bomby przy bałtyckiej plaży
Prezydencki Medal Stulecia
Powietrzne szkolenie zwiadowców
Szkoła Orląt będzie Akademią
Armia dostała kolejną partię nowych mundurów
Jest kandydat na naczelnego dowódcę czasu „W”
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Żołnierze na podium mistrzostw Europy
Siedmiu wspaniałych – pierwszy patrol Wojska Polskiego
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Ostatnie pożegnanie generała Ścibora-Rylskiego
Żołnierz wygrał 61. Wyścig Dookoła Mazowsza
Fantastyczny finisz kaprala Lewandowskiego
Spadochroniarze ćwiczą skoki na wodę
Sukces Trumpa czy Kima?
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Strzały z Procy
Robert Korzeniowski: kocham sport, jest on treścią mojego życia
Himarsy na polskim poligonie
Francuski żołnierz przyszłości 2.0
Wirtualny lot M-346

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO