moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przygotowania do Saber Strike-18 w decydującej fazie

12 lutego, we Wrocławiu, rozpoczęła się Główna Konferencja Planistyczna (GKP) do międzynarodowego ćwiczenia pod kryptonimem Saber Strike-18.

Konferencję zainaugurował inspektor szkolenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. bryg. Andrzej Danielewski.

"Mam przyjemność powitać Państwa w progach Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu na rozpoczęciu Głównej Konferencji Planistycznej dotyczącej przygotowania międzynarodowego ćwiczenia z wojskami pod kryptonimem Saber Strike 2018.Dziękuję za tak liczne przybycie, a gospodarzom z CSWIiCh za organizację tego niewątpliwie ambitnego przedsięwzięcia" - powiedział generał Danielewski. "Po pierwsze chciałem podkreślić, że Saber Strike-18 należy do kluczowych tegorocznych przedsięwzięć szkoleniowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i stanowi ono duże wyzwanie dla podległych Dowództwu jednostek, tak w wymiarze zabezpieczenia logistycznego naszych amerykańskich sojuszników podczas ich przemarszu przez terytorium Polski, jak i sprawdzeniu poszczególnych oddziałów i związków taktycznych w zakresie gotowości bojowej oraz zdolności do realizacji zadań w wymiarze sojuszniczym.Jednak naszym zadaniem jest nie tylko wsparcie US Army Europe w realizacji ich zamierzeń, ale również osiągnięcie kilku narodowych celów, do których zaliczam m.in. przygotowanie Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód oraz Dowództwa 12 Dywizji Zmechanizowanej do ich certyfikacji, które zostaną przeprowadzone na jesieni 2018 roku" - dodał.

REKLAMA

Przez najbliższe cztery dni, na terenie wrocławskiego Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych, ponad siedmiuset uczestników z 22 krajów zaangażowanych w to przedsięwzięcie będzie pracować nad uszczegółowieniem celów, zadań oraz sposobów ich realizacji podczas zaplanowanego na czerwiec międzynarodowego ćwiczenia z wojskami pk. Saber-Strike 18. Ta znaczna liczba uczestników będzie prowadzić uzgodnienia eksperckie w ponad 20 syndykatach (komórkach roboczych). Do najważniejszych obszarów należą: uzgodnienia scenariusza, transportu i ruchu wojsk, uzgodnień w zakresie realizacji operacji w poszczególnych rejonach działań, logistyki, zabezpieczenia łączności, uzgodnień prawnych, komunikacji strategicznej oraz Public Affairs.

Organizatorem ćwiczenia jest US Army Europe, a zaangażowane w nie będą przede wszystkim państwa stanowiące wschodnią flankę Sojuszu Północnoatlantyckiego. To na terytorium Polski, Litwy, Łotwy i Estonii rozegra się w czerwcu, to jedno z najważniejszych dla Sił Zbrojnych RP tegorocznych ćwiczeń, które jest jednocześnie najważniejszym przedsięwzięciem szkoleniowym Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i jednostek bezpośrednio mu podporządkowanych w 2018 roku. O rozmiarze ćwiczenia świadczy choćby liczba zaangażowanych w nie sił i środków. Mowa tu o ponad 5 tysiącach żołnierzy tylko z samych Sił Zbrojnych RP, podczas gdy całkowita ich liczba przekroczy 10 tysięcy.

Głównymi ćwiczącymi są 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana oraz Wielonarodowa Dywizja Północny-Wschód, dla których to zamierzenie szkoleniowe stanowi ważny element przygotowawczy do kolejnego tegorocznego ćwiczenia taktycznego z wojskami pk. Anakonda-18, które odbędzie się w ostatnich miesiącach bieżącego roku.

Tekst: kpt. Krzysztof Płatek

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Marek Gwóźdź

dodaj komentarz

komentarze


Plut. Krzysztof Polusik
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Współpraca terytorialsów z pogranicznikami
Broń nie tylko dla mundurowych
Saperzy na start, czyli łotewskie ćwiczenia „Detonator”
Kawalerzyści na górskich trasach
Stalowa nowoczesność
St. szer. Łukasz Wojciechowski
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
Zmiany w ustawie o weteranach
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Afgańska zmiana gotowa do misji
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Prezydent Duda w Białym Domu
Kleszcze zamiast BRDM-ów
Kpr. Jakub Tynka
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Komitet Wojskowy NATO w Warszawie
Po Bieszczadach dla Berdychowskiego
Odkryto kolejne miejsce pochówku na Rakowieckiej
Nowy inspektor sił powietrznych
St. chor. sztab. Marek Stosio
Our efforts passed muster
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Plut. Włodzimierz Wysocki
„Patrol” walczy ze skażeniami
Razem dla bezpieczeństwa
„Patrol ‘18”: atak na lotnisku
16–31 października 1918 roku – Polacy tworzą regularną armię
MON sfinansuje budowę szpitala w Legionowie
Rząd za kluczowymi zmianami
„Bolko” na wodzie
Minister zaprasza w szeregi armii
Drużyna Biało-Czerwonych już w Sydney!
Inspektorat wrócił nad Bałtyk
Nothing Can Stop Our Tanks
Optoelektronika dla Leopardów
Na macie z mistrzem
Polska Casa nad Irakiem
Sierż. Janusz Raczy
Pole by choice
Prezydent w ONZ: wszyscy musimy przestrzegać prawa międzynarodowego
Warto być żołnierzem
Reach for More
Jastrzębie w Albacete
Więcej pieniędzy dla armii!
Wyślij paczkę do PKW
The United States of America Have It Their Way
Drugie życie BWR-ów
USA w hołdzie gen. Pułaskiemu
Kpr. Mariusz Mańczak
Zmiany w dodatkach służbowych
JTAC wie najwięcej
Sierż. Andrzej Skrajny
Minister obrony z wizytą w Łuczniku
Premier symbolicznie rozpoczął budowę Muzeum Historii Polski
Ratownicy – zawsze na służbie

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO