moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Sophia” z polskim akcentem

Oczekując solidarności od naszych sojuszników, jesteśmy również solidarni wobec nich – podkreślał dziś w Siemirowicach Mariusz Błaszczak. Minister obrony narodowej wziął udział w pożegnaniu polskiego kontyngentu, który udaje się na południe Włoch, by wziąć udział w międzynarodowej misji „Sophia”. 

Polscy żołnierze jadą na południe Europy, by pomóc w zażegnaniu kryzysu imigracyjnego. To jeden z największych problemów XXI wieku – podkreślał w Siemirowicach minister Mariusz Błaszczak. Jego bezpośrednie skutki można obserwować z dala od polskich granic. Jednak w mniejszym lub większym stopniu przekładają się one na sytuację całego kontynentu. I dlatego właśnie Polska włącza się w próbę jego rozwiązania. Podstawowym zadaniem naszego wojska jest obrona ojczyzny. Ale ponieważ należymy do NATO i Unii Europejskiej – także naszych sojuszników. Oczekując solidarności z ich strony, jesteśmy solidarni wobec nich – zaznaczał szef MON. 

Misja została uruchomiona w 2015 roku przez Unię Europejską. Jej nazwa nawiązuje do imienia dziewczynki – dziecka emigrantki z Somalii. Sophia urodziła się na pokładzie niemieckiej fregaty FGS „Schleswig-Holstein”.

REKLAMA

Początkowo siły morskie i lotnictwo państw zaangażowanych w misję monitorowały najczęściej wykorzystywane szlaki przemytnicze z Libii na południe Włoch. Starały się też namierzać i zatrzymywać organizatorów nielegalnego procederu. Niedawno do tych zadań doszło jeszcze szkolenie libijskiej straży przybrzeżnej oraz marynarki wojennej. Ściśle współpracują przy tym z NATO, które działa w tamtym rejonie przy okazji operacji „Sea Guardian”. W ubiegłym roku kierujący „Sophią” Włosi podali, że od początku misji udało się zniszczyć 440 łodzi i zatrzymać 109 przestępców, którzy odpowiadają za nielegalny przerzut ludzi i towarów. Jednocześnie siły działające pod egidą Unii Europejskiej uratowały życie 36 tys. emigrantów. Wyprawili się oni na morze w niewielkich, niedostatecznie wyposażonych łódkach, które w każdej chwili mogły się przewrócić i pójść na dno.

Polska do tej pory miała jednego oficera w sztabie operacji. Teraz do Włoch jedzie 100 żołnierzy. Trzon kontyngentu stanowią żołnierze Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Jego skład uzupełniają komandosi Formozy oraz specjaliści z 10 Brygady Logistycznej, 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia, 3 Flotylli Okrętów, Żandarmerii Wojskowej i 6 Ośrodka Radioelektronicznego. Lotnicy morscy będą mieli do dyspozycji samolot rozpoznawczy M28B1R Bryza z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach. To maszyna o numerze bocznym 1017, potocznie zwana „Białą Damą”. Jego malowanie nawiązuje do historycznych barw Wellingtona z 304 Dywizjonu Bombowego „Ziemi Śląskiej”. Tradycję tej właśnie jednostki dziedziczy siemirowicka baza. Samolot jest wyposażony m.in. w radar identyfikacji obiektów nawodnych ARS-400, system namierzania sygnałów z radiostacji ratowniczych CHELTON oraz tratwę ratowniczą. – W 2015 roku został on zmodernizowany. Zyskał odbiornik systemu nawigacyjnego TACAN (działa na podobnych zasadach jak ILS, który pomaga wylądować w trudnych warunkach – przyp. red.), centralny punkt tankowania i pięciopłatowe śmigła Hertzel. Zmodernizowano też elementy radaru – wylicza kmdr ppor. Marcin Braszak, rzecznik gdyńskiej brygady.

Polacy będą stacjonowali w bazie Sigonella. – Przede wszystkim będziemy prowadzić loty rozpoznawcze nad wybranymi akwenami Morza Śródziemnego. Zebrane w ten sposób dane przekażemy analitykom. Po obróbce trafią one do dowództwa operacyjnego misji. A ono zdecyduje o dalszych działaniach – wyjaśnia kmdr por. Cezary Kurkowski, dowódca PKW EU „Sophia”. Dowództwo może np. wysłać na miejsce grupy abordażowe, które przejmą wskazane jednostki.

Na początku lutego na Sycylię dotarła już grupa przygotowawcza PKW. Główna część kontyngentu wyruszy tam w najbliższych dniach. Zgodnie z obecnie obowiązującą decyzją prezydenta RP, Polska wydeleguje do misji „Sophia” dwie zmiany żołnierzy. Swój udział w misji powinniśmy zakończyć 31 grudnia tego roku. W razie potrzeby może on jednak zostać przedłużony.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Ogromne zainteresowanie Soną
 
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Szkolenie wodne podhalańczyków
Weterani znów staną na macie
Ochotnicy na ratunek
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Kraby w Bolesławcu
Laserowa artyleria US Army
Powstaną kolejne strzelnice
Ofensywa Tuchaczewskiego
Amerykanie odmładzają F-16
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Ułańska szarża
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Współzawodnictwo rozwija
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Groty z granatnikiem
F-16 kończą misję w Estonii
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Rakiety z Mesko w F-35
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Prezydent Duda jedzie do USA
16 sekund Liberatora
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Wojsko ma ofertę dla cywili
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Most do współpracy
Odznaka dla ratowników pola walki
Online z mistrzami sportu
Brawurowe zagony motorowe
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Zbiegowie z innego świata
„Defender” – pracowity poligon saperów
Polskie porty bardziej otwarte
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wojsko przeciw wirusowi
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Kolejne Groty dla wojska
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Oficer jak biała karta...
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Mały Katyń pod Augustowem
PGZ będzie obecna na MSPO
W MON o polsko-słowackiej współpracy
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Na misjach święta inne niż zwykle
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Żołnierze w sztafecie pomocy
Krwawy Wołyń

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO