moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przysięga elewów

9 lutego w Świętoszowie uroczystą przysięgę wojskową złożyli żołnierze kompanii szkolnych z 10 Brygady Kawalerii Pancernej oraz 5 Kresowego Batalionu Saperów.

Miesiąc temu ci sami żołnierze po raz pierwszy przekroczyli bramy jednostki wojskowej. Z całą pewnością każdy z nich na długo zapamięta ten dzień. Wtedy jeszcze do końca nie wiedzieli co ich czeka. Szkolenie podstawowe – te dwa słowa rozbrzmiewały w głowie każdego, jednak tak naprawdę najbliższe miesiące były wielką niewiadomą. W ich głowach kłębiło się mnóstwo pytań, na które odpowiedzi być może już znaleźli, a jeśli nie, to na pewno znajdą wkrótce.

Po miesiącu intensywnego szkolenia nadszedł ten jeden dzień, którego znaczenie dobrze zna każdy żołnierz. Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu każdego żołnierza. Jest to nie tylko uroczystość i nie tylko słowa Roty. Przede wszystkim jest to akt ślubowania, wyraz patriotyzmu oraz najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i Narodu Polskiego. Dumnie nosząc mundur z biało-czerwoną flagą, każdego dnia należy godnie reprezentować wartości oraz ideały, o które walczyły kolejne pokolenia Polaków.

REKLAMA

Uroczystość tego dnia rozpoczęła się od złożenia meldunku dowódcy 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc) pułkownikowi dyplomowanemu doktorowi Dariuszowi Parylakowi przez szefa szkolenia pancernej brygady, podpułkownika Wojciecha Strzeleckiego. Następnie przed stojącymi na placu żołnierzami przemaszerował poczet flagowy w składzie: dowódca – starszy kapral Dawid Kowalski, flagowy – starszy szeregowy Mateusz Mielniczek oraz asystujący – szeregowy Justyna Bandrów. Podczas, gdy rozbrzmiewały słowa Hymnu Państwowego, poczet flagowy dokonał podniesienia Flagi Państwowej na maszt. Wszyscy obecni śpiewali słowa kolejnych zwrotek najważniejszej dla każdego Polaka pieśni.

Następnie dowódca 10 BKPanc przywitał zaproszonych gości, a po słowach przywitania nadszedł czas na kulminacyjny punkt uroczystości. Żołnierze kompanii szkolnych z dumą na twarzach powtarzali, za dowódcą 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, słowa roty przysięgi wojskowej. „Ja żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam…” – na placu rozbrzmiały tak ważne i wzniosłe słowa wydobywające się z prawie stu pięćdziesięciu gardeł. Wzrok każdego skierowany był na wprost, pierś wypięta do przodu, sylwetka prosta – każdy chciał wypaść jak najlepiej.

Złożeniem przysięgi na sztandar wyróżnieni zostali:
z 10 Brygady Kawalerii Pancernej:
- szeregowy elew Kondrad Kot
- szeregowy Hubert Szczypecki
- szeregowy elew Kondrad Danaj
- szeregowy elew Kacper Bartyś
z 5 Kresowego Batalionu Saperów:
- szeregowy elew Adam Stańczyk
- szeregowy elew Karol Ślewa
- szeregowy elew Łukasz Niciński
- szeregowy elew Mateusz Błażejewski

Nowo zaprzysiężonym żołnierzom błogosławieństwa udzielił kapelan 10 BKPanc ksiądz kapitan Michał Zieliński, a po nim nadszedł czas na przemówienie przedstawiciela głównych bohaterów piątkowego wydarzenia.

Do trybuny przemaszerował szeregowy elew Marcin Piaśnik, który zwrócił się do zebranych na placu słowami – Przysięga wojskowa to nie tylko słowa Roty, ale przede wszystkim akt oddania wobec Ojczyzny. Dlatego od dnia dzisiejszego już zawsze towarzyszyć nam będą trzy najistotniejsze słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna. Jako kandydaci do zawodowej służby wojskowej mamy zaszczyt szkolić się w szeregach najlepszej 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Obiecujemy, że dołożymy wszelkich starań, by nigdy nie skazić dobrego imienia Czarnej Dywizji, a przekazaną nam wiedzę wykorzystany jak najlepiej, dając świadectwo odwagi, męstwa oraz patriotyzmu. Pamiętajmy, że wojsko jest naszą przyszłością, tak samo jak my jesteśmy przyszłością wojska. Sprawmy, aby mundur żołnierza polskiego kojarzony był z przyzwoitością i honorem. Wybraliśmy trudną, ale jakże zaszczytną drogę dalszego rozwoju. Chcielibyśmy podziękować naszym rodzicom za cierpliwość włożoną w nasze wychowanie i przekazanie wartości, które zaszczepiły w nas miłość do Ojczyzny. Serdeczne podziękowania kieruję także do naszych przełożonych, za ich przychylność i sympatię okazywaną na co dzień, jak również za trud jaki wkładają w przekazywanie nam wiedzy i umiejętności, stanowiących podstawę w naszej dalszej służbie.

Kolejnym punktem uroczystości było odczytanie rozkazów dowódców o wyróżnieniu żołnierzy kompanii szkolnych. Za uzyskanie bardzo dobrych wyników w wykonywaniu obowiązków podczas realizacji szkolenia podstawowego listem gratulacyjnym wyróżnieni zostali:
- szeregowy elew Kondrad Kot
- szeregowy elew Piotr Kiraga
- szeregowy elew Marcin Piaśnik
- szeregowy elew Kacper Bartyś
- szeregowy elew Kondrad Danaj
- szeregowy elew Adam Stańczak
- szeregowy elew Mateusz Gałka
- szeregowy elew Tomasz Gregorczyk
- szeregowy elew Mateusz Błażejewski
Wyróżnieni żołnierze wystąpili przed front szyku, gdzie dołączyli do nich ich najbliżsi. Otrzymane listy gratulacyjne z całą pewnością będą im przypominały o pierwszym miesiącu szkolenia, kiedy to osiągnęli najlepsze wyniki spośród wszystkich żołnierzy kompanii szkolnych.

Dowódca Czarnej Dywizji, generał brygady Stanisław Czosnek, w trakcie swojego przemówienia powiedział: – Przed chwilą byliśmy świadkami uroczystej przysięgi złożonej na sztandar wojskowy. Ceremonia ta w życiu każdego żołnierza jest wyjątkowym aktem. Dzień ten jest ogromnym i przeżyciem dla przysięgającego żołnierza. Jest to także niezwykle ważny dzień dla całej 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, ponieważ wzbogacimy się dziś o nowych żołnierzy, którym będzie można powierzyć wiele odpowiedzialnych zadań. Drodzy żołnierze, to właśnie Wy, po odpowiednim przygotowaniu podczas szkolenia w jednostkach wojskowych, będziecie wykonywać zadania, wykorzystując nabyte podczas służby przygotowawczej umiejętności. Złożenie przysięgi wojskowej nadaje sens żołnierskiej służbie, wskazuje drogę i cel, jakim jest służenie narodowi i stanie na straży jego suwerenności i bezpieczeństwa. Jako kandydaci do służby, bierzecie na siebie ważny obowiązek kultywowania wspaniałych tradycji oręża polskiego. Wybierając służbę przygotowawczą dokonaliście ważnego i odpowiedzialnego wyboru. Jestem przekonany, że będziecie zadowoleni z tej decyzji i wierzę, że sprostacie wymogom żołnierskiego rzemiosła.

Jako ostatni tego dnia, głos zabrał dowódca 10BKPanc, pułkownik dyplomowany doktor Dariusz Parylak. – Drodzy elewi, składając dzisiaj przysięgę wojskową na sztandar, złożyliście swoistego rodzaju ślubowanie do przestrzegania kapitału etycznego i moralnego żołnierza. Jest to ogromnie zobowiązujące. Możecie być dumni, że po tych kilku tygodniach szkolenia, dzisiaj stoicie tutaj na palcu i przed chwilą wypowiedzieliście słowa Roty. Nałożyło to na Was ogromny obowiązek. Jeszcze sześć tygodni temu Wam i Waszym najbliższym towarzyszyły pewne obawy odnośnie tego, co Was czeka. Dzisiaj już wiemy, że poradziliście sobie doskonale z pierwszymi wyzwaniami, które stanęły na Waszej drodze. A pomogła Wam w tym doświadczona kadra z pancernej brygady. Życzę wszystkim realizacji marzeń. Otwieracie w swoim życiu kolejny rozdział i myślę, że jego ukoronowaniem będzie w przyszłości wstąpienie do zawodowej służby wojskowej.

Podczas, gdy pododdziały przegrupowywały się do defilady, przed zgromadzonymi na Palcu Garnizonowym w Świętoszowie, żołnierze dywizjonu artylerii samobieżnej zaprezentowali pokaz musztry paradnej. Dowódca występującego pododdziału, porucznik Mariusz Dziedzic głośno wydawał komendy, a żołnierze precyzyjnie wykonywali wszystkie czynności. Zebrani goście z zaciekawieniem obserwowali pokaz. Umiejętności prezentowane przez żołnierzy budziły zachwyt wśród oglądających.

Defilada pododdziałów zakończyła oficjalną część uroczystości tego dnia. Żołnierze przemieścili się na stołówkę, by przed wyjazdem do domów zjeść wspólny posiłek. Z kolei żołnierze, którzy zostali wyróżnieni za pierwszy miesiąc szkolenia, wraz ze swoimi najbliższymi udali się do Klubu Wojskowego, gdzie razem z dowódcami i zaproszonymi gośćmi uczestniczyli w poczęstunku.

Podczas, gdy żołnierze przygotowywali się do opuszczenia bram jednostki, ich rodziny i znajomi mieli okazję zobaczyć statyczny pokaz podstawowego sprzętu znajdującego się na wyposażeniu 10BKPanc. Żołnierze chętnie odpowiadali na liczne pytania oglądających.

Po złożeniu przysięgi wojskowej i zakończeniu uroczystości, elewi udali się do domów na zasłużone przepustki. Za kilka dni wrócą do jednostki, aby szkolić się dalej i doskonalić wojskowe rzemiosło pod okiem doświadczonej kadry dowódczej.

Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka

red. PZ

autor zdjęć: szer. Natalia Wawrzyniak

dodaj komentarz

komentarze


Fantastyczny finisz kaprala Lewandowskiego
Robert Korzeniowski: kocham sport, jest on treścią mojego życia
Wirtualny lot M-346
Siedmiu wspaniałych – pierwszy patrol Wojska Polskiego
Przed Wielką Defiladą Niepodległości
Terytorialsi w urzędach
Treningowy zamach
Bomby przy bałtyckiej plaży
WOT zmodyfikuje zasady organizacji ćwiczeń poza poligonami
Niezwykła furażerka kpt. Jankowskiego
Polscy weterani już częścią rodziny Invictus Games
Gwardziści z USA w Krzesinach
Strzał ze śmigłowca
Prezydencki Medal Stulecia
Żołnierze na podium mistrzostw Europy
Menak spiskuje, czyli manewry na Morzu Czarnym
Serbskie Homary i Kryle
Powietrzne szkolenie zwiadowców
Pierwszy lot pamiętam stale…
Homar od nowa
Sukces Trumpa czy Kima?
Spadochroniarze ćwiczą skoki na wodę
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
Armia dostała kolejną partię nowych mundurów
Archiwum Eissa odzyskane
Himarsy na polskim poligonie
„Sophia”: druga zmiana po certyfikacji
Strzały z Procy
Francuski żołnierz przyszłości 2.0
Misja na południowej flance NATO
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Żołnierz wygrał 61. Wyścig Dookoła Mazowsza
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
16–31 sierpnia 1918 – Pierwsze sukcesy ofensywy stu dni
PKW „Sophia” zaczyna II zmianę
Gen. Andrzejczak: Nowoczesne wojsko potrzebuje samodzielnych dowódców
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Oficerskie szlify
Trzy lata walki o polskie wojsko i granice
Jest kandydat na naczelnego dowódcę czasu „W”
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Jastrzębie w walce radioelektronicznej
Gdzie staną Ławki Niepodległości?
Ostatnie pożegnanie generała Ścibora-Rylskiego
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Nowe stare śmigłowce dla US Army
Sztab Generalny uczcił wojskowe święto
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
Polska delegacja w drodze do Brukseli
Ponad tysiąc zawodników na mecie Biegu Katorżnika
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Tysiące kilometrów dla poległych kolegów
Szkoła Orląt będzie Akademią
Walka była naszym obowiązkiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO