moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Biało-Czerwone Iskry w Pjongczangu

Jeden z najlepszych polskich skoczków narciarskich Dawid Kubacki na zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu wystartuje w kasku z lotniczymi motywami. Głowę Kubackiego zdobić będą lecące w szyku samoloty z zespołu akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry. – Jesteśmy dumni z jego wyboru. Oby Iskry zaprowadziły go po medal – mówią piloci Iskier.

Podczas rozpoczętych w piątek zimowych Igrzysk Olimpijskich w koreańskim Pjongczangu na miłośników skoków narciarskich i lotnictwa czeka niespodzianka. Drugi po Kamilu Stochu najlepszy polski skoczek narciarski – Dawid Kubacki – wystartuje w kasku z oryginalnym malowaniem. Na głowie zawodnika znajdą się samoloty TS-11 Iskra z zespołu akrobacyjnego sił powietrznych oraz śmigłowiec i szybowiec. Cztery lata temu, podczas olimpiady zimowej w Soczi, Kamil Stoch wystartował w kasku z lotniczą szachownicą. Teraz skoczek zdecydował się na inny wzór, jego kask zdobi malunek feniksa.

Wzory malowania kasków skoczków narciarskich utrzymywane były w tajemnicy. – Dawid chciał, żeby to była niespodzianka. Na wykonanie projektu miałem dwa dni, a na malowanie kasku niespełna trzy – mówi Piotr Parczewski z elbląskiego studia aerografu, autor malunków na kaskach Kubackiego i Stocha. Kaski malowane są ręcznie za pomocą aerografu, czyli niewielkiego pistoletu lakierniczego.

REKLAMA

Dlaczego Dawid Kubacki postawił na motywy lotnicze? Wynika to z jego zamiłowania do awiacji. Skoczek od kilku lat jest członkiem Aeroklubu Nowy Targ. – Zajmuje się modelarstwem lotniczym, a w przyszłości ma zamiar także ukończyć szkolenie szybowcowe. Na to jednak potrzeba trochę czasu, którego teraz kadra skoczków za dużo nie ma – przyznaje Marek Lijewski, dyrektor aeroklubu.

Sportowiec miał od początku jasno określoną wizję swojego kasku olimpijskiego. – Dawid chciał, by na kasku znalazły się trzy motywy: śmigłowca, szybowca oraz lecących w szyku samolotów TS-11 Iskra. Zaproponowałem mu, by Iskry były w barwach polskiego zespołu akrobacyjnego. Bardzo mu się ten pomysł spodobał – opowiada Parczewski. – To fajna symbolika, a przy tym promocja naszego kraju i lotnictwa – dodaje.

Na błękitnym tle prezentuje się sześć Iskier, które tworzą tzw. formację delta. M.in. w takim szyku latają nasi piloci akrobacyjni. – Jesteśmy mile zaskoczeni, że kask Dawida Kubackiego zdobią nasze Iskry. To wielkie wyróżnienie i satysfakcja. Cieszymy się, że Iskry zostaną zaprezentowane całemu światu podczas zimowych igrzysk olimpijskich – mówi kpt. pil. Maciej Kopiel, lider zespołu Biało-Czerwone Iskry. – Mamy nadzieję, że nasze samoloty zaprowadzą go do medalu. Trzymamy za niego kciuki – dodaje. Przyznaje także, że po olimpiadzie zespół chciałby się osobiście spotkać z Kubackim. – Musimy mu podziękować. Może odwiedzi nas w jednostce? – zastanawia się oficer.

Podczas 23. Igrzysk Olimpijskich rozegrane zostaną 102 konkurencje w 15 dyscyplinach. W Pjongczangu, zaprezentuje się 62 polskich zawodników, wśród nich troje żołnierzy. Chorążym naszej reprezentacji został łyżwiarz szybki Zbigniew Bródka.

Do tej pory podczas zimowych igrzysk Polacy zdobyli 20 medali: 6 złotych, 7 srebrnych i 7 brązowych. Najwięcej, bo siedem medali, wywalczyli skoczkowie narciarscy. W tym roku największe nadzieje Polacy wiążą właśnie ze startem skoczków. Cztery lata temu w Soczi Kamil Stoch zdobył dwa złote krążki. Pierwsze zawody skoczków odbędą się w sobotę.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: REUTERS/ Dominic Ebenbichler, arch. Dawida Kubackiego

dodaj komentarz

komentarze


Bojowa operacja u brzegów Estonii
Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd
Bryza już lata nad Morzem Śródziemnym
„Kabul VIII” – gotowi do misji
Trzy medale żołnierzy w mistrzostwach zapaśników
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Większa flota Szkoły Orląt
Polacy na straży pokoju na Półwyspie Koreańskim
Na jakich zasadach powrót do armii?
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Dziewczyny na medal
Argentyńska zagadka
Tygrysy nad Poznaniem
Zgromadzenie Parlamentarne NATO podsumowało projekt eFP
Weterani na macie
1-15 czerwca 1918 – 1 Pułk Strzelców Polskich na pierwszej linii frontu
Szef MON przed Zgromadzeniem Parlamentarnym NATO
Jak kupować skutecznie i szybko
Pierwszy maraton biegłam z Polą
Huta celuje w miliard
Prezydent podpisał ustawę budżetową na 2018 rok
Wzajemne wsparcie
40 lat misji UNIFIL
Europejska Harpia?
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Gala konkursu o żołnierzach wyklętych
Cadet Camp w wojskowej uczelni
NATO i USA – dwa filary bezpieczeństwa Polski
Afgańska misja z nowymi siłami
Atak terrorystyczny w Radomiu
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
ORP „Piorun” w pogoni za „Bismarckiem”
Bliski Wschód – definicja chaosu
Terror na Majorce
Wojska specjalne świętują
Powinność państwa
Pod Monte Cassino walczyli o Polskę
Udana misja tygrysów
16-31 maja 1918 – Amerykanie przystępują do walki
Będzie więcej dróg o znaczeniu obronnym
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
108 twardzieli na mecie Ultramaratonu Kaszubskiego
W Sejmie międzynarodowa debata o bezpieczeństwie
Operacja „Ku wolności”, czyli Abwehra kręci w Polsce film
Nowy polski samolot
Francja inwestuje w obronność
Pedro ze Stalowej Woli
Kolejna zmiana żołnierzy leci do Afganistanu
Szkolimy następców
Centralne obchody Dnia Weterana
Antoni Macierewicz w Kanadzie o rosyjskiej agresji
Drugi dzień obrad NATO w Brukseli
Warszawa miejscem debaty o przyszłości NATO
Kpr. Marcin Lewandowski trzeci w Szanghaju

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO