moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowe wystawy Sali Tradycji Czarnej Dywizji

Rok wystawienniczy 2018 w Sali Tradycji Czarnej Dywizji otwierają prezentowane w jej hallu dwie nowe wystawy "100 lat broni pancernej" i "Blisko żołnierzy... 70-lecie powstania Światowego Związku Kół 1 Polskiej Dywizji Pancernej".

Pierwsza z nich pochodzi z bydgoskiego Muzeum Wojsk Lądowych kierowanego przez dr Mirosława Giętkowskiego. Wystawa spotkała się z dużym zainteresowaniem miłośników broni pancernej na Kujawach i w Warszawie. Prezentuje ona rozwój broni pancernej od jej pradziejów do czasów nowożytnych. Przypomina idee, które stworzyły przesłanki w latach dwóch światowych wojen do dynamicznego rozwoju broni pancernej w różnych częściach świata, także w II Rzeczypospolitej. Prezentuje najważniejsze pancerne batalie i ich bohaterów m.in. polskiego pancerniaka plut. Edmunda R. Orlika obrońcy polski ze września 1939 roku. Prezentacja wzbogacona jest także o eksponaty Sali Tradycji i prace modelarzy z Żagania i Gorzowa m.in modele sprzętu pancernego z różnych epok. Ekspozycja wzbogacona o pomoce multimedialne przybliża najważniejsze fakty ze stulecia broni pancernej. Jest przygotowana również w angielskiej wersji językowej, co powinno poszerzyć krąg odbiorców. Sąsiadując ze stałymi ekspozycjami dedykowanymi 1 Polskiej Dywizji Pancernej (1 PDPan ) dowodzonej w latach wojny przez gen. Stanisława Maczka i 1 Korpusu Pancernego 2 Armii Wojska Polskiego najnowsza wystawa ciekawie uzupełnia wiedzę i pokazuje tło i uwarunkowania powstania tych dwóch formacji. Czarna Dywizja pielęgnuje ich symbole i dziedzictwo od wielu lat. Wystawa będzie dostępna do końca roku. Kuratorem wystaw jest kustosz żagańskiej placówki, Waldemar Kotula.

Kolejna wystawa czasowa Blisko Żołnierzy – 70-lecie powstania Światowego Związku Kół 1. Polskiej Dywizji Pancernej" obrazuje losy żołnierzy gen. Maczka po rozformowaniu 1 PDPanc, prezentuje szereg unikatowych artefaktów, dokumentów z Francji, Holandii, Belgii i USA. Jest hołdem dla wszystkich żołnierzy generała Maczka, którzy na uchodźstwie pielęgnowali „esprit de corps” legendarnej dywizji. Pierwszym prezesem piastującym funkcje prezesa Związku Kół 1PDPanc był przez blisko 20 lat sam gen. St. Maczek, a ostatnim rotmistrz Witold Deimel. Organizacja w szczytowym okresie jej rozwoju na przełomie lat 50/60-tych liczyła 49 stowarzyszeń i kół rozsianych na całym świecie. Jej władze ponad ćwierć wieku temu zainicjowały ze środowiskami Czarnej Dywizji proces przejęcia dziedzictwa żołnierzy gen. Maczka. Po rozwiązaniu organizacji, zgodnie z wolą jej członków dzieło opieki nad tradycjami 1PDPanc przejęły Czarna Dywizja i powołana 10 lat temu Federacja Organizacji Polskich Pancerniaków (FOPP).Wystawie rocznicowej towarzyszą projekcje filmów dokumentalnych, m.in holenderskiego "Władysław Salewicz". Jest to słodko-gorzki reportaż pokazujący losy naszych pancerniaków w powojennych Niderlandach. Obydwie wystawy wpisują się znakomicie w trwające obchody 100-lecia Niepodległości Rzeczypospolitej, prezentując wartości najważniejsze dla poprzedników żołnierzy Czarnej Dywizji. Czynem i walką dowiedli oni swojej wierności słowom gen. Stanisława Maczka: „Żołnierz polski walczy o wolność wszystkich narodów, ale umiera tylko dla Polski”. Ich autor był uczestnikiem czterech wojen, walczył od polskie granice, bronił Polski we wrześniu 1939 roku, potem przyniósł wyzwolenie blisko 100 miejscowościom na zachodzie Europy. Po wojnie pielęgnował pamięć o Niepodległej i jej obrońcach spoczywających na szlaku bitewnym. Zrozumiałe, że postać gen. Stanisława Maczka będzie przypominana w wielu projektach realizowanych z udziałem Czarnej Dywizji przez środowiska m.in. Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków w Polsce i poza jej granicami.

REKLAMA

Eksponaty Sali Tradycji Czarnej Dywizji, jak poinformował jej kustosz W. Kotula, w nadchodzącym roku będą również prezentowane poza Żaganiem. Ich część związana z działaniami 1PDPanc w Belgii we wrześniu 1944r. będzie częścią wystawy przygotowywanej w Warszawie przez Stowarzyszenie 1PDPanc "Belgia" oraz przedstawicielstwo rządu Flandrii w Polsce. Historyczne sztandary prezentowane będą w trakcie obchodów Światowego Dnia Polonii w Brukseli.

W drugim półroczu planuje się również przygotowanie wystawy poświęconej żołnierzom Czarnej Dywizji weteranom działań poza granicami państwa. Osobiste pamiątki, filmy dokumentalne będą przybliżały także te niezbyt odległe dzieje żagańskiej dywizji w bardzo emocjonalnym wymiarze.

Żagańskie Centrum Tradycji Polskich Wojsk Pancernych – Sala Tradycji Czarnej Dywizji będzie dostępna nie tylko w dni robocze od 09.00 do 15.30,ale także w każdą trzecią niedzielę od 10.00 do 14.00

Tekst: WAK

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


„Snipy” to oczy...
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Technologiczne inwestycje HSW
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
II Rzeczpospolita była Polską z wizji Dmowskiego
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Antoś, symbol Lwowa
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Centrum w zawieszeniu
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Widzimy się na macie
Bal na rzecz weteranów
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Testament geopolityczny prezydenta
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Curse of the Black Gold
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Polscy generałowie w strukturach NATO
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
II edycja „Legii Akademickiej” dla studentów
Węzły dla wojska
Więcej pieniędzy dla kombatantów
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
Morze niezgody
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
Pilot z precyzją chirurga
Kapelan na misji
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
Cel – bezpieczna Europa
Powrót lekkich czołgów w US Army
Komandosi z Agatu na Kaukazie
„Sophia” do końca marca
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Znana wysokość podwyżek dla żołnierzy
See You On The Mat
13 Desperadoes
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
W Brukseli o bezpieczeństwie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
JFTC rośnie w siłę
Na jednej narcie po nagrodę fair play
Śmigłowiec marynarki szukał rozbitka
Poszukiwana Harpia
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Polskie święta na misjach
Playing the World
Między młotem a sierpem 12 stycznia 1944 roku
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
Proobronna „Anakonda”
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Lekcja zimowego przetrwania
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Panie bez taryfy ulgowej
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
ORP „Drużno” po nowemu
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Granice są po to, by je przekraczać
Cybernetyczna foka lustruje dno
We Are Warriors
Klątwa czarnego złota

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO