moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wisła – szybciej i taniej

Uzyskaliśmy niższą cenę oraz przyspieszony termin dostaw – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak, nawiązując do negocjacji w sprawie kupna od Amerykanów systemu antyrakietowego i przeciwlotniczego Patriot. Szef MON-u zaznaczył, że redukcja kosztów nie oznacza zmniejszenia zdolności bojowych systemu. Umowa może być podpisana do końca marca.

W połowie stycznia minister Mariusz Błaszczak przebywał z roboczą wizytą w Stanach Zjednoczonych. Spotkał się wówczas w Waszyngtonie m.in. z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA gen. broni Herbertem Raymondem McMasterem. Rozmowy dotyczyły nie tylko obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych w Europie, zwłaszcza w Europie Środkowej i Wschodniej, ale również programów modernizacyjnych polskiej armii. A dokładnie zakupu od amerykańskiego producenta nowoczesnego uzbrojenia, w tym przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów Patriot.

Negocjacje w sprawie zakupu tej broni trwają od kilku lat. Polski rząd skierował do władz amerykańskich tzw. Letter of Request (LOR), czyli zapytanie ofertowe jeszcze we wrześniu 2016 roku. Teraz proces pozyskania systemu Patriot jest w decydującej fazie. W połowie listopada Defense Security Cooperation Agency (DSCA), czyli amerykańska rządowa agencja zajmująca się umowami na sprzedaż broni produkowanej w USA, złożyła w Kongresie informację (notyfikację) o zamiarze sprzedania Polsce systemów Patriot. Chodzi o dwie baterie, czyli m.in.: cztery radary AN/MPQ-65, cztery stacje kierowania walką, 16 wyrzutni M903 oraz dwie nowe stacje dowodzenia IBCS EOC 6. Całość miałaby kosztować maksymalnie 10,5 mld zł.

REKLAMA

Ponieważ w ciągu dwóch tygodni od złożenia wniosku Kongres nie wyraził sprzeciwu, DSCA otrzymała formalną zgodę na podpisanie umowy i ruszyły negocjacje z Polską dotyczące zapisów kontraktu, w tym ostatecznej konfiguracji zestawów rakietowych, terminu ich dostaw oraz ceny. 

– Dobre wieści w sprawie programu „Wisła”. Uzyskaliśmy niższą cenę oraz przyspieszony termin dostawy. Redukcja kosztów nie ogranicza zakładanych zdolności bojowych systemu. Jesteśmy na dobrej drodze, aby podpisać umowę z końcem pierwszego kwartału 2018 roku – poinformował wczoraj w mediach społecznościowych minister Mariusz Błaszczak.

Oznacza, to że Polsce udało się wynegocjować nie tylko znacząco niższą (niż wspomniane maksimum kongresowe) cenę oraz wcześniejszy termin dostaw. Jednocześnie uzyskaliśmy oczekiwaną przez wojsko konfigurację techniczną i, co za tym idzie, zdolności bojowe baterii Patriotów. W polskim systemie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej będą nosiły kryptonim Wisła.

MON na razie nie ujawnia żadnych szczegółów odnośnie do ceny i terminarza dostaw, gdyż rozmowy i negocjacje z USA nadal są prowadzone.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik

dodaj komentarz

komentarze

~Waclaw
1524757140
Niestety na produkci i handlu bronia robi sie bardzo dobre interesy i dopuki nie zmieniSortuj według Najnowsze sie mentalnosc czlowieka -- a zmian pozytywnych na horyzoncie nie widac ,bedzie to swietny interes. Mamy zreszta w tym tradycje i niezla opinie na swiecie. Poniewaz ,nie mozemy wszystkiego produkowac najlepiej,byloby to nieosiagalne,powinnismy sie wyspecjalizowac w tym w czym jestesmy najlepsi i ewentualnie dolaczac nowinki z najwyzszej polki. Mysla przewodnia powinno byc zaspokojenie obronnych potrzeb Polski z wlasnej produkcji ,teraz poki nie ma stosunkowo bliskich czasowo zagrozen.Na to powinny byc przeznaczone pieniadze ,ktore decydenci wydaja lekka reka na zakup obcego sprzetu.Sa to olbrzymie pieniadze ,jak dla nas.Nie bylyby to stacone pienadze.Wyobrazmy sobie ,jakby to popchnelo nasz rozwoj gospodarczy i nasze mozliwosci eksportowe Poddaje to pod dyskusje,szczegolnie fachowcom i decydentom. Waclaw ADAMSKI
63-01-BF-21

Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Centrum w zawieszeniu
„Sophia” do końca marca
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Testament geopolityczny prezydenta
Granice są po to, by je przekraczać
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Proobronna „Anakonda”
Playing the World
Śmigłowiec marynarki szukał rozbitka
Bal na rzecz weteranów
II edycja „Legii Akademickiej” dla studentów
Technologiczne inwestycje HSW
Powrót lekkich czołgów w US Army
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
Polscy generałowie w strukturach NATO
Klątwa czarnego złota
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
Widzimy się na macie
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Cel – bezpieczna Europa
Pilot z precyzją chirurga
Znana wysokość podwyżek dla żołnierzy
Węzły dla wojska
JFTC rośnie w siłę
Więcej pieniędzy dla kombatantów
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
We Are Warriors
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
II Rzeczpospolita była Polską z wizji Dmowskiego
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
W Brukseli o bezpieczeństwie
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Poszukiwana Harpia
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Morze niezgody
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Panie bez taryfy ulgowej
Lekcja zimowego przetrwania
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
Kapelan na misji
Polskie święta na misjach
„Snipy” to oczy...
ORP „Drużno” po nowemu
Cybernetyczna foka lustruje dno
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Curse of the Black Gold
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
See You On The Mat
Na jednej narcie po nagrodę fair play
Między młotem a sierpem 12 stycznia 1944 roku
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
13 Desperadoes
Antoś, symbol Lwowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO