moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wisła – szybciej i taniej

Uzyskaliśmy niższą cenę oraz przyspieszony termin dostaw – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak, nawiązując do negocjacji w sprawie kupna od Amerykanów systemu antyrakietowego i przeciwlotniczego Patriot. Szef MON-u zaznaczył, że redukcja kosztów nie oznacza zmniejszenia zdolności bojowych systemu. Umowa może być podpisana do końca marca.

W połowie stycznia minister Mariusz Błaszczak przebywał z roboczą wizytą w Stanach Zjednoczonych. Spotkał się wówczas w Waszyngtonie m.in. z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA gen. broni Herbertem Raymondem McMasterem. Rozmowy dotyczyły nie tylko obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych w Europie, zwłaszcza w Europie Środkowej i Wschodniej, ale również programów modernizacyjnych polskiej armii. A dokładnie zakupu od amerykańskiego producenta nowoczesnego uzbrojenia, w tym przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów Patriot.

Negocjacje w sprawie zakupu tej broni trwają od kilku lat. Polski rząd skierował do władz amerykańskich tzw. Letter of Request (LOR), czyli zapytanie ofertowe jeszcze we wrześniu 2016 roku. Teraz proces pozyskania systemu Patriot jest w decydującej fazie. W połowie listopada Defense Security Cooperation Agency (DSCA), czyli amerykańska rządowa agencja zajmująca się umowami na sprzedaż broni produkowanej w USA, złożyła w Kongresie informację (notyfikację) o zamiarze sprzedania Polsce systemów Patriot. Chodzi o dwie baterie, czyli m.in.: cztery radary AN/MPQ-65, cztery stacje kierowania walką, 16 wyrzutni M903 oraz dwie nowe stacje dowodzenia IBCS EOC 6. Całość miałaby kosztować maksymalnie 10,5 mld zł.

Ponieważ w ciągu dwóch tygodni od złożenia wniosku Kongres nie wyraził sprzeciwu, DSCA otrzymała formalną zgodę na podpisanie umowy i ruszyły negocjacje z Polską dotyczące zapisów kontraktu, w tym ostatecznej konfiguracji zestawów rakietowych, terminu ich dostaw oraz ceny. 

– Dobre wieści w sprawie programu „Wisła”. Uzyskaliśmy niższą cenę oraz przyspieszony termin dostawy. Redukcja kosztów nie ogranicza zakładanych zdolności bojowych systemu. Jesteśmy na dobrej drodze, aby podpisać umowę z końcem pierwszego kwartału 2018 roku – poinformował wczoraj w mediach społecznościowych minister Mariusz Błaszczak.

Oznacza, to że Polsce udało się wynegocjować nie tylko znacząco niższą (niż wspomniane maksimum kongresowe) cenę oraz wcześniejszy termin dostaw. Jednocześnie uzyskaliśmy oczekiwaną przez wojsko konfigurację techniczną i, co za tym idzie, zdolności bojowe baterii Patriotów. W polskim systemie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej będą nosiły kryptonim Wisła.

MON na razie nie ujawnia żadnych szczegółów odnośnie do ceny i terminarza dostaw, gdyż rozmowy i negocjacje z USA nadal są prowadzone.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik

dodaj komentarz

komentarze

~Waclaw
1524757140
Niestety na produkci i handlu bronia robi sie bardzo dobre interesy i dopuki nie zmieniSortuj według Najnowsze sie mentalnosc czlowieka -- a zmian pozytywnych na horyzoncie nie widac ,bedzie to swietny interes. Mamy zreszta w tym tradycje i niezla opinie na swiecie. Poniewaz ,nie mozemy wszystkiego produkowac najlepiej,byloby to nieosiagalne,powinnismy sie wyspecjalizowac w tym w czym jestesmy najlepsi i ewentualnie dolaczac nowinki z najwyzszej polki. Mysla przewodnia powinno byc zaspokojenie obronnych potrzeb Polski z wlasnej produkcji ,teraz poki nie ma stosunkowo bliskich czasowo zagrozen.Na to powinny byc przeznaczone pieniadze ,ktore decydenci wydaja lekka reka na zakup obcego sprzetu.Sa to olbrzymie pieniadze ,jak dla nas.Nie bylyby to stacone pienadze.Wyobrazmy sobie ,jakby to popchnelo nasz rozwoj gospodarczy i nasze mozliwosci eksportowe Poddaje to pod dyskusje,szczegolnie fachowcom i decydentom. Waclaw ADAMSKI
63-01-BF-21

Duch Invictus jest, czas na formę
 
Polityka nie znosi próżni
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Black Hawk na potrzeby GROM-u
Dołącz do sportowców w mundurach!
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Legia Akademicka po raz piąty
Szef MON-u w Forcie Sill
Na granicy stratosfery
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Więcej żołnierzy na granicy
Strzelec do zadań specjalnych
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Wybierz się na wojskowe studia
Przeprawa przez Narew
Advantages of Efficient Organization
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Ostatnie dni kampanii 1939
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Ziemia z misji na pamiątkę
W jedynym słusznym kierunku
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Polsko-tureckie obrady
Wilk na poligonie
Ciemne strony Facebooka
Afganistan. Czas wracać do domu
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
Współpraca i wspólna pamięć
Szef MON odwiedził USA
Zbrodnia w Zakroczymiu
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Ogień na alpejskich szczytach
Course on Diplomacy
Żołnierze bez testów z WF-u
Wirtualne strzelanie, realne efekty
KFOR: wyższy stopień gotowości
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Test mobilności 12 Dywizji
Emerytura wypłacana w … karmie
Uzbrojenie dla „Kormoranów”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO