moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polscy lotnicy kontra ISIS

Tysiąc godzin w powietrzu, pochwały sojuszników i zadowolenie z wykonanych zadań – z Kuwejtu wrócili żołnierze trzeciej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Jej trzon stanowili piloci i obsługa techniczna samolotów F-16 z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Przez pół roku Polacy wykonywali loty rozpoznawcze na potrzeby dowództwa operacji „Inherent Resolve”, wymierzonej w tzw. Państwo Islamskie.

– Początkowo niebezpieczeństwo było duże, z czasem zaczęło maleć, bo oddziały Państwa Islamskiego znalazły się w odwrocie. Padł Mosul, potem kolejne miasta, wreszcie w grudniu w świat poszedł komunikat, że Irak został wyzwolony – wspomina ppłk pil. Łukasz Piątek, dowódca trzeciej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego OIR Kuwejt (operacja „Inherent Resolve”).

Dziś w samo południe on i żołnierze, którymi dowodził w Kuwejcie, zostali oficjalnie powitani w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego. To właśnie z Łasku wywodziła się większość z prawie 140 uczestników trzeciej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Do dyspozycji mieli oni cztery samoloty F-16 wyposażone w zasobniki Goodrich DB-110 oraz Lockheed Martin Sniper XR. Polscy piloci wykonywali loty rozpoznawcze nad terytorium Iraku. Zebrane przez nich dane obrabiali analitycy, a następnie trafiały one do sztabowców z Połączonego Centrum Operacji Powietrznych. Były wykorzystywane podczas planowania działań zbrojnych przeciwko ISIS. W dowodzonej przez wojskowych z USA operacji „Inherent Resolve” biorą udział przedstawiciele 62 państw. – Podczas naszej zmiany piloci spędzili w powietrzu tysiąc godzin, znacząco dokładając się do 3 tys. godzin wylatanych podczas misji. Mieliśmy też swoich przedstawicieli w Katarze, gdzie ulokowało się centrum operacji powietrznych. O wielu rzeczach nie mogę mówić, ale sojusznicy często nas chwalili. Zdobyliśmy mnóstwo doświadczeń, tak więc naszą zmianę można uznać za w pełni udaną – podkreśla ppłk pil. Piątek.

REKLAMA

Równocześnie z przyjazdem żołnierzy do Polski przyszła zima. Poniedziałkowa uroczystość odbyła się w temperaturze minus 5oC, a to oznacza, że w Łasku było o kilkadziesiąt stopni mniej niż w Kuwejcie czy Iraku. – Przeskok jest naprawdę duży, ale nie narzekamy. Funkcjonowanie przy 50oC to naprawdę spore wyzwanie nie tylko dla ludzi, lecz także dla sprzętu – przyznaje ppłk Piątek. Samoloty zdały egzamin. Co jednak znacznie ważniejsze, zdali go również ludzie. – Byliśmy ze sobą na małej przestrzeni przez siedem dni w tygodniu i 24 godziny na dobę, z dala od bliskich. W takiej sytuacji zdarzają się różne napięcia, konflikty. To naturalne. Zawsze jednak udawało nam się jakoś ze sobą dogadać i robić swoje. Z takimi ludźmi mogę pójść wszędzie – wspomina dowódca trzeciej zmiany PKW. Według gen. dyw. pil. Jana Śliwki, zastępcy dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych, polscy piloci od dawna należą do światowej czołówki. – Za kilka miesięcy 2 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego będzie gospodarzem NATO Tiger Meet, czyli zlotu eskadr mających w logo tygrysa. Organizację takich zadań powierza się najlepszym – podkreśla. Ale, jak dodaje, kuwejcka misja ostatecznie wprowadziła nas do pierwszej ligi lotnictwa taktycznego.

Z Kuwejtu do Polski wróciło ponad stu żołnierzy. Niektórzy uczestnicy misji zdecydowali się pozostać na miejscu i wspomóc kolegów z czwartej zmiany PKW, którzy służbę nad Zatoką Perską rozpoczęli u progu nowego roku. – Państwo Islamskie upadło, ale jego oddziały są cały czas aktywne i groźne – przypomina ppłk Piątek.

Polscy żołnierze udział w misji „Inherent Resolve” rozpoczęli w lipcu 2016 roku.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Łukasz Zalesiński

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1516633320
Niestety ich trud pójdzie na marne. W Polsce jest już 25tysięcy muzułmanów i nasz kraj jest już "penetrowany" przez niemieckich salafitów. Cała Europa będzie islamska na własne życzenie. Nie ma odwrotu. Wpuściła przecież KONIA TROJAŃSKIEGO
B5-E6-22-71

Znana wysokość podwyżek dla żołnierzy
Lekcja zimowego przetrwania
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
Śmigłowiec marynarki szukał rozbitka
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Polskie święta na misjach
ORP „Drużno” po nowemu
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Więcej pieniędzy dla kombatantów
Pielęgniarka spod Monte Cassino
W Brukseli o bezpieczeństwie
Widzimy się na macie
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Panie bez taryfy ulgowej
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
II edycja „Legii Akademickiej” dla studentów
Testament geopolityczny prezydenta
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Węzły dla wojska
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
Poszukiwana Harpia
Powrót lekkich czołgów w US Army
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
See You On The Mat
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Klątwa czarnego złota
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Curse of the Black Gold
„Sophia” do końca marca
Między młotem a sierpem 12 stycznia 1944 roku
Technologiczne inwestycje HSW
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Cel – bezpieczna Europa
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Na jednej narcie po nagrodę fair play
Pilot z precyzją chirurga
II Rzeczpospolita była Polską z wizji Dmowskiego
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Proobronna „Anakonda”
Morze niezgody
Bal na rzecz weteranów
Kapelan na misji
Playing the World
„Snipy” to oczy...
Cybernetyczna foka lustruje dno
We Are Warriors
Antoś, symbol Lwowa
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Granice są po to, by je przekraczać
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Polscy generałowie w strukturach NATO
Centrum w zawieszeniu
JFTC rośnie w siłę
13 Desperadoes
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO