moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowi wiceministrowie obrony

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki powołał na stanowiska nowych wiceministrów obrony. Sekretarzem stanu w MON został Sebastian Chwałek, a podsekretarzem Marek Łapiński. Premier odwołał jednocześnie dotychczasowych wiceministrów: Bartosza Kownackiego, Dominika Smyrgałę i Bartłomieja Grabskiego.


Wiceminister Sebastian Chwałek będzie odpowiadał za modernizację armii oraz za wojskową służbę zdrowia. Będzie też nadzorował spółki sektora zbrojeniowego.

Szef resortu obrony Mariusz Błaszczak wręczył dzisiaj nominacje swoim nowym współpracownikom. Wiceministrami MON zostali Sebastian Chwałek i Marek Łapiński. Jednocześnie z resortem obrony narodowej pożegnało się trzech wiceministrów: Bartosz Kownacki, Dominik Smyrgała i Bartłomiej Grabski. Na stanowisku pozostaje dotychczasowy podsekretarz stanu Tomasz Szatkowski, który zajmuje się sprawami międzynarodowymi.

Wiceminister Sebastian Chwałek będzie odpowiadał za modernizację armii oraz za wojskową służbę zdrowia. Będzie też nadzorował spółki sektora zbrojeniowego. Nowy sekretarz stanu w MON ma 41 lat. Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz otworzył przewód doktorski na Wydziale Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

REKLAMA

W listopadzie 2015 roku został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, a w maju 2017 roku objął funkcję sekretarza stanu w MSWiA. Został też pełnomocnikiem rządu do spraw repatriacji. W MSWiA zajmował się sprawami administracji publicznej, nadzorował wojewodów oraz współpracował z samorządami. Odpowiadał także za kwestie prawne i legislacyjne oraz problematykę dotyczącą wyznań religijnych i mniejszości narodowych. Nadzorował resortową służbę zdrowia oraz pracę Departamentu Obywatelstwa i Repatriacji.

Marek Łapiński będzie odpowiadał w MON za strategię obronną, budżet i sprawy socjalne. Ma 55 lat, jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz absolwentem Europejskiego Studium Problematyki Przestępczości na Uniwersytecie Łódzkim. W 2004 roku ukończył aplikację kontrolerów Najwyższej Izby Kontroli.


Marek Łapiński będzie odpowiadał w MON za strategię obronną, budżet i sprawy socjalne.

Od 1993 roku (z przerwami) jest związany zawodowo ze Strażą Graniczną. W grudniu 2015 roku został powołany na komendanta głównego SG, a w maju 2017 otrzymał nominację na stopień generała brygady SG. Pracował w Najwyższej Izbie Kontroli jako główny specjalista w Departamencie Komunikacji i Systemów Transportowych. Pełnił też służbę w Urzędzie Ochrony Państwa. Pod koniec lat 90. był zastępcą generalnego inspektora celnego i współtworzył policję celną. Organizował i nadzorował pion operacyjny, dochodzeniowy, kontrolny, ewidencji i archiwum oraz laboratorium kryminalistyczne. Był przewodniczącym Resortowej Komisji Orzekającej w sprawach o Naruszenie Dyscypliny Finansów Publicznych przy MSWiA. Jest współautorem projektu reformowania Gruzji, w tym sektora bezpieczeństwa, spraw wewnętrznych oraz kontroli celnej i podatkowej, który przygotowywał w latach 2002–2003.

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki powołał na stanowisko jeszcze jednego wiceministra MON. Został nim 39-letni Tomasz Zdzikot, który do resortu obrony przeszedł z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Poprzednio zajmował stanowisko sekretarza stanu w MSWiA oraz był pełnomocnikiem rządu do spraw przygotowania organów administracji państwowej do współpracy z systemem informacyjnym Schengen oraz wizowym systemem informacyjnym. Tomasz Zdzikot jest radcą prawnym, absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wiceminister Zdzikot zajmie się w MON nadzorem nad Departamentem Prawnym oraz sprawami związanymi z teleinformatyką, infrastrukturą oraz wyższym szkolnictwem wojskowym.

MKS

autor zdjęć: por. Robert Suchy / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


W Brukseli o bezpieczeństwie
Znana wysokość podwyżek dla żołnierzy
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Curse of the Black Gold
JFTC rośnie w siłę
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Technologiczne inwestycje HSW
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Granice są po to, by je przekraczać
13 Desperadoes
Testament geopolityczny prezydenta
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Polscy generałowie w strukturach NATO
Poszukiwana Harpia
Węzły dla wojska
Śmigłowiec marynarki szukał rozbitka
Pilot z precyzją chirurga
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Na jednej narcie po nagrodę fair play
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
II Rzeczpospolita była Polską z wizji Dmowskiego
Lekcja zimowego przetrwania
„Snipy” to oczy...
Między młotem a sierpem 12 stycznia 1944 roku
II edycja „Legii Akademickiej” dla studentów
Bal na rzecz weteranów
We Are Warriors
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Widzimy się na macie
Proobronna „Anakonda”
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Klątwa czarnego złota
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Cybernetyczna foka lustruje dno
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Kapelan na misji
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Antoś, symbol Lwowa
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Playing the World
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Cel – bezpieczna Europa
Powrót lekkich czołgów w US Army
Centrum w zawieszeniu
See You On The Mat
ORP „Drużno” po nowemu
„Sophia” do końca marca
Polskie święta na misjach
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Panie bez taryfy ulgowej
Więcej pieniędzy dla kombatantów
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Morze niezgody
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO