moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Armia wzywa na kwalifikację

Przez trzy miesiące  wojsko będzie zbierać informacje o  stanie zdrowia młodych ludzi pod kątem ich predyspozycji do służby. Przed komisjami lekarskimi będzie musiało stawić się  niemal 235 tysięcy osób, głównie mężczyzn urodzonych w 1999 roku.  Kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 30 stycznia i potrwa do 28 kwietnia.

Kwalifikacja wojskowa przeprowadzana jest od 2009 roku, czyli od czasu zawieszenia zasadniczej służby wojskowej. Co roku wojsko chce sprawdzić zdolność młodych ludzi do służby, by wiedzieć, czy w razie zagrożenia mogliby wesprzeć armię zawodową.

Co roku obowiązek stawienia się przed komisją lekarską dotyczy innej grupy wiekowej. Szczegółowe zasady określa minister spraw wewnętrznych i administracji oraz szef resortu obrony narodowej.

19-latkowie przed komisją

Tym razem kwalifikacją objętych zostanie ok. 235 tysięcy osób. Wezwanie dostaną przede wszystkim mężczyźni urodzeni w 1999 roku. Ale nie tylko. Przed komisję będą musieli stawić się także mężczyźni w wieku 20–24 lat, którzy nie mają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, a także osoby z roczników 1997 i 1998, które wcześniej zostały uznane za czasowo niezdolne do czynnej służby i otrzymały kategorię zdolności „B”. – Zgodnie przepisami takie osoby nie mogą zostać przeniesione do rezerwy, bo nie mają uregulowanego stosunku do powszechnego obowiązku obrony. Muszą więc zostać ponownie wezwane i poddane badaniom lekarskim. Pozwoli to wydać ostateczne orzeczenie o zaliczeniu ich do jednej z czterech kategorii – wyjaśnia ppłk Sławomir Ratyński z Zespołu Prasowego Sztabu Generalnego WP.

Obowiązek stawienia się na kwalifikację dotyczy także niektórych kobiet. Przede wszystkim pań urodzonych w latach 1994–1999, które mają wykształcenie przydatne w służbie wojskowej, lub tych, które w tym roku kończą naukę w określonych specjalnościach. Chodzi m.in. o kierunki: lekarski, farmacja, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne i weterynaria. – Te kobiety, jeśli spełnią pozostałe wymogi, uzupełnią rezerwy sił zbrojnych w tych właśnie specjalnościach –  dodaje ppłk Ratyński.

Do kwalifikacji mogą także zgłosić się ochotnicy, którzy ukończyli 18 lat, a nie mają jeszcze przydzielonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Zbadają słuch, wzrok…

Kwalifikacja będzie się odbywać na terenie wszystkich 16 województw. Za jej przeprowadzenie odpowiadają wojewodowie z szefami 16 wojewódzkich sztabów wojskowych oraz wójtowie, starostowie, burmistrzowie i prezydenci miast. W ocenę zdolności do czynnej służby wojskowej będzie zaangażowanych także m.in. 86 wojskowych komend uzupełnień, 16 wojewódzkich komisji lekarskich i niemal 400 powiatowych komisji lekarskich.

Na terenie administrowanym np. przez Wojewódzki Sztab Wojskowy w Rzeszowie (wojskowe komendy uzupełnień w Jaśle, Sanoku, Jarosławiu, Mielcu, Rzeszowie i Nisku) będzie pracowało 21 komisji. – Będzie musiało stawić się przed nimi ponad 12,5 tysiąca mężczyzn urodzonych w 1999 roku. Wezwano również 2813 mężczyzn urodzonych w latach 1994–1998, wobec których orzeczono kategorię „B”, oraz 383 kobiety – mówi kpt. Wojciech Deć, rzecznik prasowy WSzW Rzeszów.

Będą tu także czekać na ochotników. – Na pewno wśród nich pojawią się studenci, którzy zgłosili swój akces do programu Legii Akademickiej. Spodziewamy się głównie kobiet, które nie mają określonej kategorii zdrowia. A to jeden z warunków, aby przystąpić do części praktycznej programu, czyli ćwiczeń realizowanych przez wojsko – dodaje kapitan.

Jakie badania czekają wezwanych? Lekarze sprawdzą m.in. słuch, wzrok, ewentualne wady postawy, zmierzą ciśnienie. – Orzecznicy wezmą także pod uwagę dokumentację medyczną, którą ktoś dostarczy na badanie. Jeżeli uznają za konieczne, skierują daną osobę na dodatkowe badania specjalistyczne, także psychologiczne czy obserwację szpitalną. Będą one obowiązkowe – mówi ppłk Ratyński.

Na koniec wezwanego czeka rozmowa z przedstawicielem wojskowej komendy uzupełnień. To on ostatecznie przyzna kategorię wojskową i wręczy każdemu książeczkę wojskową. Po 14 dniach osoby, które przeszły kwalifikację, zostaną przeniesione do rezerwy. Wyjątkiem będą ci, którzy otrzymają kategorię „B”, czyli orzeczenie o czasowej niezdolności do służby.

Podczas kwalifikacji będzie też można dowiedzieć się, między innymi, jakie są zasady rekrutacji do ochotniczych form służby wojskowej, np. na studia mundurowe. Ochotnicy będą mogli już na tym etapie zgłosić swój akces do służby przygotowawczej, a także do terytorialnej służby wojskowej.

Co z sobą zabrać

Osoba stawiająca się na kwalifikację musi zabrać ze sobą: dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, ewentualną dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w ostatnich dwóch latach.

Wojskowemu komendantowi uzupełnień trzeba z kolei dostarczyć aktualną fotografię (o wymiarach 3×4 cm, bez nakrycia głowy) oraz dokumenty potwierdzające poziom wykształce­nia i kwalifikacje zawodowe.

Osoby, które brały już udział w kwalifikacji (np. te z kategorią „B”), powinny zabrać jedynie dokument potwierdzający tożsamość, książeczkę wojskową oraz aktualną dokumentację medyczną z wynikami badań.

 

Kategorie zdolności do czynnej służby wojskowej

KATEGORIA „A”zdolny do czynnej służby wojskowej. Oznacza zdolność do odbywania lub pełnienia określonego rodzaju czynnej służby wojskowej, w tym: zasadniczej służby wojskowej, terytorialnej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego, ćwiczeń wojskowych, służby przygotowawczej, okresowej służby wojskowej.

KATEGORIA „B”czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej. Oznacza naruszenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do dwudziestu czterech miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej, o której mowa w kategorii „A”, w czasie pokoju

KATEGORIA „D”niezdolny do czynnej służby wojskowej, o której mowa w opisie kategorii „A”, w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej;

KATEGORIA „E”trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej, o której mowa w opisie kategorii „A”, w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze

~PIOTR
1540441020
Czy mogę się dostać na ponowne badanie lekarkie jak otrzymałem w wojsku kategorie e co chciałem zostac i obsłużyć i zostac na zawodowego ale komisja lekarska co byłem po przyjdzie wojskowej juz dła mi kategorie e z powodu takiego ze byłem w domu dziecka moiym zdaniem co mam teraz zrobic iak bym chciał służyć bo to moja wina nie była a chce być zołniezem
4A-90-19-55

Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Nowe zasady dla kobiet w armii
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Pociski rakietowe dla Husarzy
Uczelnie łączą siły
PKO Bank Polski z ofertą specjalną dla służb mundurowych
Polska niesie ogromną odpowiedzialność
The Darker, the Better
Gdy ucichnie artyleria
Razem na ratunek
Ograniczenia lotów na wschodzie Polski
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Plan na WAM
Pancerniacy jadą na misję
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Szeremeta niepokonana na ringu w Budapeszcie
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
AW149 – moc kawalerii powietrznej!
Komplet medali wojskowych na ringu
AW149 made in Poland
Nitro-Chem stawia na budowanie mocy
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Polscy marynarze na misjach
Żołnierze z „armii mistrzów” czekają na głosy
Militarne Schengen
Wojsko ma swojego satelitę!
NATO ćwiczy wśród fińskich wysp
Skytrucki dla Niemiec
Wojsko przetestuje nowe technologie
Celne oko, spokój i wytrzymałość – znamy najlepszych strzelców wyborowych wśród terytorialsów
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
W krainie Świętego Mikołaja
Mundurowi z benefitami
107 lat polskiej Marynarki Wojennej
Najlepsi w XXII Maratonie Komandosa
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Niebo pod osłoną
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
Kapral Bartnik mistrzem świata
Zwrot na Bałtyk
wGotowości do reakcji
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Nowe Kraby w Sulechowie
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Polski „Wiking” dla Danii
Wojsko na Horyzoncie
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Czwarta dostawa Abramsów
Noc Dnia Podchorążego
Po co wojsku satelity?
Zmierzyli się z własnymi słabościami
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Najdłuższa noc
Wojskowy bus do szczęścia
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Gotowi na zagrożenia cyfrowe
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Żołnierze zawodowi zasilają szeregi armii
Więcej Herculesów dla Abramsów
Dzień wart stu lat
Nietypowy awans u terytorialsów. Pierwszy taki w kraju

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO