moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Armia wzywa na kwalifikację

Przez trzy miesiące  wojsko będzie zbierać informacje o  stanie zdrowia młodych ludzi pod kątem ich predyspozycji do służby. Przed komisjami lekarskimi będzie musiało stawić się  niemal 235 tysięcy osób, głównie mężczyzn urodzonych w 1999 roku.  Kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 30 stycznia i potrwa do 28 kwietnia.

Kwalifikacja wojskowa przeprowadzana jest od 2009 roku, czyli od czasu zawieszenia zasadniczej służby wojskowej. Co roku wojsko chce sprawdzić zdolność młodych ludzi do służby, by wiedzieć, czy w razie zagrożenia mogliby wesprzeć armię zawodową.

Co roku obowiązek stawienia się przed komisją lekarską dotyczy innej grupy wiekowej. Szczegółowe zasady określa minister spraw wewnętrznych i administracji oraz szef resortu obrony narodowej.

REKLAMA

19-latkowie przed komisją

Tym razem kwalifikacją objętych zostanie ok. 235 tysięcy osób. Wezwanie dostaną przede wszystkim mężczyźni urodzeni w 1999 roku. Ale nie tylko. Przed komisję będą musieli stawić się także mężczyźni w wieku 20–24 lat, którzy nie mają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, a także osoby z roczników 1997 i 1998, które wcześniej zostały uznane za czasowo niezdolne do czynnej służby i otrzymały kategorię zdolności „B”. – Zgodnie przepisami takie osoby nie mogą zostać przeniesione do rezerwy, bo nie mają uregulowanego stosunku do powszechnego obowiązku obrony. Muszą więc zostać ponownie wezwane i poddane badaniom lekarskim. Pozwoli to wydać ostateczne orzeczenie o zaliczeniu ich do jednej z czterech kategorii – wyjaśnia ppłk Sławomir Ratyński z Zespołu Prasowego Sztabu Generalnego WP.

Obowiązek stawienia się na kwalifikację dotyczy także niektórych kobiet. Przede wszystkim pań urodzonych w latach 1994–1999, które mają wykształcenie przydatne w służbie wojskowej, lub tych, które w tym roku kończą naukę w określonych specjalnościach. Chodzi m.in. o kierunki: lekarski, farmacja, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne i weterynaria. – Te kobiety, jeśli spełnią pozostałe wymogi, uzupełnią rezerwy sił zbrojnych w tych właśnie specjalnościach –  dodaje ppłk Ratyński.

Do kwalifikacji mogą także zgłosić się ochotnicy, którzy ukończyli 18 lat, a nie mają jeszcze przydzielonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Zbadają słuch, wzrok…

Kwalifikacja będzie się odbywać na terenie wszystkich 16 województw. Za jej przeprowadzenie odpowiadają wojewodowie z szefami 16 wojewódzkich sztabów wojskowych oraz wójtowie, starostowie, burmistrzowie i prezydenci miast. W ocenę zdolności do czynnej służby wojskowej będzie zaangażowanych także m.in. 86 wojskowych komend uzupełnień, 16 wojewódzkich komisji lekarskich i niemal 400 powiatowych komisji lekarskich.

Na terenie administrowanym np. przez Wojewódzki Sztab Wojskowy w Rzeszowie (wojskowe komendy uzupełnień w Jaśle, Sanoku, Jarosławiu, Mielcu, Rzeszowie i Nisku) będzie pracowało 21 komisji. – Będzie musiało stawić się przed nimi ponad 12,5 tysiąca mężczyzn urodzonych w 1999 roku. Wezwano również 2813 mężczyzn urodzonych w latach 1994–1998, wobec których orzeczono kategorię „B”, oraz 383 kobiety – mówi kpt. Wojciech Deć, rzecznik prasowy WSzW Rzeszów.

Będą tu także czekać na ochotników. – Na pewno wśród nich pojawią się studenci, którzy zgłosili swój akces do programu Legii Akademickiej. Spodziewamy się głównie kobiet, które nie mają określonej kategorii zdrowia. A to jeden z warunków, aby przystąpić do części praktycznej programu, czyli ćwiczeń realizowanych przez wojsko – dodaje kapitan.

Jakie badania czekają wezwanych? Lekarze sprawdzą m.in. słuch, wzrok, ewentualne wady postawy, zmierzą ciśnienie. – Orzecznicy wezmą także pod uwagę dokumentację medyczną, którą ktoś dostarczy na badanie. Jeżeli uznają za konieczne, skierują daną osobę na dodatkowe badania specjalistyczne, także psychologiczne czy obserwację szpitalną. Będą one obowiązkowe – mówi ppłk Ratyński.

Na koniec wezwanego czeka rozmowa z przedstawicielem wojskowej komendy uzupełnień. To on ostatecznie przyzna kategorię wojskową i wręczy każdemu książeczkę wojskową. Po 14 dniach osoby, które przeszły kwalifikację, zostaną przeniesione do rezerwy. Wyjątkiem będą ci, którzy otrzymają kategorię „B”, czyli orzeczenie o czasowej niezdolności do służby.

Podczas kwalifikacji będzie też można dowiedzieć się, między innymi, jakie są zasady rekrutacji do ochotniczych form służby wojskowej, np. na studia mundurowe. Ochotnicy będą mogli już na tym etapie zgłosić swój akces do służby przygotowawczej, a także do terytorialnej służby wojskowej.

Co z sobą zabrać

Osoba stawiająca się na kwalifikację musi zabrać ze sobą: dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, ewentualną dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w ostatnich dwóch latach.

Wojskowemu komendantowi uzupełnień trzeba z kolei dostarczyć aktualną fotografię (o wymiarach 3×4 cm, bez nakrycia głowy) oraz dokumenty potwierdzające poziom wykształce­nia i kwalifikacje zawodowe.

Osoby, które brały już udział w kwalifikacji (np. te z kategorią „B”), powinny zabrać jedynie dokument potwierdzający tożsamość, książeczkę wojskową oraz aktualną dokumentację medyczną z wynikami badań.

 

Kategorie zdolności do czynnej służby wojskowej

KATEGORIA „A”zdolny do czynnej służby wojskowej. Oznacza zdolność do odbywania lub pełnienia określonego rodzaju czynnej służby wojskowej, w tym: zasadniczej służby wojskowej, terytorialnej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego, ćwiczeń wojskowych, służby przygotowawczej, okresowej służby wojskowej.

KATEGORIA „B”czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej. Oznacza naruszenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do dwudziestu czterech miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej, o której mowa w kategorii „A”, w czasie pokoju

KATEGORIA „D”niezdolny do czynnej służby wojskowej, o której mowa w opisie kategorii „A”, w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej;

KATEGORIA „E”trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej, o której mowa w opisie kategorii „A”, w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze

~PIOTR
1540441020
Czy mogę się dostać na ponowne badanie lekarkie jak otrzymałem w wojsku kategorie e co chciałem zostac i obsłużyć i zostac na zawodowego ale komisja lekarska co byłem po przyjdzie wojskowej juz dła mi kategorie e z powodu takiego ze byłem w domu dziecka moiym zdaniem co mam teraz zrobic iak bym chciał służyć bo to moja wina nie była a chce być zołniezem
4A-90-19-55

Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
 
Wojsko przeciw wirusowi
„Anakonda” rusza na poligony
Obradowała Rada Gabinetowa
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Co z tegorocznym MSPO?
Głos (z) płonącej Warszawy
Mercedes nie tylko do holowania
Agent w generalskich szlifach
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Nowy wiceminister w MON
„Spartan” znów na Mazurach
Specjalsi świętują
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Sukcesy sportowców w mundurach
F-16 kończą misję w Estonii
Święto żołnierzy służących na misjach
MON nie wycofuje się z MSPO
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Amerykanie odmładzają F-16
„Harpun” do walki
Na misjach święta inne niż zwykle
Pracowity tydzień flotylli
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Terytorialsi nie stracą dodatku
Online z mistrzami sportu
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Prawdziwi wojownicy
Koniec kijowskiego snu
NATO walczy z koronawirusem
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Army of Medics
„Ratownik” od nowa
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Widzieć i nie być widzianym
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Białe noce podhalańczyków
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Przeciwlotnicza Sona
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Ćwiczenia z torpedą
Na wakacje z WOT
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Polskie porty bardziej otwarte
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO