moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Odnaleziono mogiłę żołnierzy z 1920 roku

Bezimienny grób dziesięciu poległych odkryli członkowie Stowarzyszenia „Wizna 1939”. Pierwsze ustalenia wskazują, że to żołnierze 201 Ochotniczego Pułku Piechoty, którego główną siłą byli harcerze i studenci. W sierpniu 1920 roku stoczyli koło Zambrowa bitwę z bolszewikami. Stowarzyszenie szuka teraz rodzin żołnierzy, aby móc ich zidentyfikować, przygotowuje też uroczysty pogrzeb.

– Na szczątki polskich żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej natrafiliśmy przypadkiem – mówi Marcin Sochoń, rzecznik Stowarzyszenia „Wizna 1939”, skupiającego miłośników historii, przede wszystkim okresu II wojny światowej. Na terenie gminy Andrzejewo działacze stowarzyszenia od kilku miesięcy badają miejsce, w którym we wrześniu 1939 roku ostatnie walki stoczyła 18 Dywizja Piechoty. – Szukamy militariów i śladów walk pozwalających ustalić przebieg bitwy z 12 września – wyjaśnia rzecznik. Tymczasem ziemia odkryła przed nimi inną tajemnicę.

 

REKLAMA

Harcerze i studenci

Podczas prac pasjonaci historii natrafili na łuski od naboi do francuskiego karabinu Lebel wz. 1886/93. – Zdziwiło nas to, bo broń ta była popularna w polskim wojsku na początku okresu międzywojennego. Potem została wycofana i w 1939 roku mieli ją w wyposażeniu tylko żołnierze niektórych jednostek obrony narodowej – opowiada Sochoń.

Niedługo potem członkowie Stowarzyszenia odnaleźli szczątki ludzkie w zbiorowej mogile. Po powiadomieniu policji i uzyskaniu zgody prokuratora,  pod nadzorem archeologa przeprowadzono ekshumację. Okazało się, że to grób żołnierzy 201 Ochotniczego Pułku Piechoty, który walczył w tej okolicy w wojnie  z 1920 roku. Główną siłę tego pułku stanowili harcerze i studenci.

Dzięki analizie antropologicznej ustalono, że w mogile pochowano dziesięciu żołnierzy w wieku od 14 do 30 lat. Obok nich odnaleziono m.in. polskie guziki z orłem, guziki od bielizny osobistej oraz złoty sygnet z oczkiem. Według historycznych przekazów przez tereny gminy Andrzejewo szła w 1920 roku bolszewicka ofensywa na Warszawę, a 201 Pułk Piechoty stoczył 4 sierpnia w okolicy wsi Paproć Duża i Pęchratka, niedaleko Zambrowa, bój z najeźdźcami.

– Nie wiadomo, czy odnalezieni przez nas żołnierze zginęli w potyczce z bolszewikami czy zostali przez nich schwytani i zamordowani – mówi Sochoń. Dodaje, że zgodnie z przekazami miejscowej ludności bolszewicy części z polskich żołnierzy pościnali głowy. – Informacje te potwierdziły się podczas ekshumacji i badań antropologicznych, ponadto jeden z poległych został dobity strzałem w tył głowy, o czym świadczy otwór w czaszce – opowiada rzecznik.

Pogrzeb bohaterów

Grób pod Andrzejewem znaleziono pod koniec listopada 2017 roku, jednak Stowarzyszenie „Wizna 1939” informacje o odkryciu podało dopiero teraz. – Najpierw chcieliśmy przeprowadzić ekshumacje, badania archeologiczne i antropologiczne, aby dowiedzieć się, kto został tam pochowany – tłumaczą.

Próbki szczątków zostały przekazane do Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, tam zostaną wykonane badania DNA pozwalające na identyfikację poległych żołnierzy. – Liczymy, że po rozpowszechnieniu informacji w mediach zgłoszą się do nas rodziny żołnierzy, którzy walczyli w tym regionie. Wówczas będzie można uzyskać materiał do badań porównawczych DNA – wyjaśnia rzecznik.

Stowarzyszenie planuje też uroczysty pogrzeb żołnierzy. Mają zostać pochowani na cmentarzu parafialnym w Szumowie, niespełna 20 km od Andrzejewa. Znajduje się tam kwatera wojenna żołnierzy 201 Ochotniczego Pułku Piechoty, którzy polegli pod Paprocią Dużą i Pęchratką. W organizację uroczystości zaangażowały się władze gmin Szumowo i Andrzejewo. – Chcielibyśmy, żeby planowany na marzec pogrzeb stał się wielką demonstracją patriotyczną, z udziałem władz państwowych, młodzieży i wojska, aby w godny sposób uczcić naszych bohaterów – mówi Marcin Sochoń.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Stowarzyszenie Wizna 1939

dodaj komentarz

komentarze

~janusz
1515882900
A pozwolenie na wykrywacz jest?
CD-BB-67-47

„Sophia”: powrót do domu
W Sejmie o systemie obronnym Polski
SERE w Bieszczadach
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Całe podium MP w półmaratonie dla żołnierzy
Pretorianin
PKW Orlik od nowego roku z F-16
Szkoła Orląt będzie Akademią
Polscy spadochroniarze z kawalerii na najwyższym podium
Czarna Dywizja zdobywa Ypres
Zmiany w zarządzie PGZ
Rząd za kluczowymi zmianami
„Kościuszko” wyruszył po szczątki admirała
Zmiany w ustawie o weteranach
Prawda o 17 września jest częścią naszej historii
Słowacka Tarcza z udziałem Polaków
MMA w Sokołowie Podlaskim
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Nowa strzelnica dla wrocławskiej AWL
Ruszyły prace nad reformą dowodzenia
Sukcesy żołnierzy z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego
Sopka do liftingu
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Mieliśmy oko nad Irakiem
Pobiegną dla „Czarnego”
Ruszyła budowa ORP „Albatros”
Abramsy i Bradleye w Polsce
„Projekt Wojownik” we Wrocławiu
Wojska lądowe świętują
Trzeci wróg
DracoX: hybryda samolotu i wielowirnikowca
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Poznaj dzieje wojskowego Szpitala Ujazdowskiego
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Strzały z Procy
Ekstremalny bieg na poligonie jednostki specjalnej
Gwardziści z USA w Krzesinach
Cios w domu wroga
Będę walczył z czerwonymi aż do ostatniego tchnienia
The United States of America Have It Their Way
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Namejs ’18 – łotewskie manewry z międzynarodową obsadą
Sokoły pola walki
Defendery 2018: Nagrody za innowacyjność
Cisi bohaterowie
Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG
Kapral Marcin Lewandowski o krok od diamentów
Mastery wylądowały w Krzesinach
MSPO 2018 – serwis Polski Zbrojnej
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
Podchorążowie z Dęblina z odznakami „Combat Swimmer”
Dragoni ruszyli do boju
Zmiany w dodatkach służbowych
16–30 września 1918 – rozstrzygająca operacja na zachodnim froncie
„Camp Pozzi” – nowa książka byłego żołnierza jednostki GROM
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Prezydent Duda w Białym Domu
Terytorialsi w urzędach
Reprezentanci Wojska Polskiego 15 razy na podium

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO