moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Odnaleziono mogiłę żołnierzy z 1920 roku

Bezimienny grób dziesięciu poległych odkryli członkowie Stowarzyszenia „Wizna 1939”. Pierwsze ustalenia wskazują, że to żołnierze 201 Ochotniczego Pułku Piechoty, którego główną siłą byli harcerze i studenci. W sierpniu 1920 roku stoczyli koło Zambrowa bitwę z bolszewikami. Stowarzyszenie szuka teraz rodzin żołnierzy, aby móc ich zidentyfikować, przygotowuje też uroczysty pogrzeb.

– Na szczątki polskich żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej natrafiliśmy przypadkiem – mówi Marcin Sochoń, rzecznik Stowarzyszenia „Wizna 1939”, skupiającego miłośników historii, przede wszystkim okresu II wojny światowej. Na terenie gminy Andrzejewo działacze stowarzyszenia od kilku miesięcy badają miejsce, w którym we wrześniu 1939 roku ostatnie walki stoczyła 18 Dywizja Piechoty. – Szukamy militariów i śladów walk pozwalających ustalić przebieg bitwy z 12 września – wyjaśnia rzecznik. Tymczasem ziemia odkryła przed nimi inną tajemnicę.

 

REKLAMA

Harcerze i studenci

Podczas prac pasjonaci historii natrafili na łuski od naboi do francuskiego karabinu Lebel wz. 1886/93. – Zdziwiło nas to, bo broń ta była popularna w polskim wojsku na początku okresu międzywojennego. Potem została wycofana i w 1939 roku mieli ją w wyposażeniu tylko żołnierze niektórych jednostek obrony narodowej – opowiada Sochoń.

Niedługo potem członkowie Stowarzyszenia odnaleźli szczątki ludzkie w zbiorowej mogile. Po powiadomieniu policji i uzyskaniu zgody prokuratora,  pod nadzorem archeologa przeprowadzono ekshumację. Okazało się, że to grób żołnierzy 201 Ochotniczego Pułku Piechoty, który walczył w tej okolicy w wojnie  z 1920 roku. Główną siłę tego pułku stanowili harcerze i studenci.

Dzięki analizie antropologicznej ustalono, że w mogile pochowano dziesięciu żołnierzy w wieku od 14 do 30 lat. Obok nich odnaleziono m.in. polskie guziki z orłem, guziki od bielizny osobistej oraz złoty sygnet z oczkiem. Według historycznych przekazów przez tereny gminy Andrzejewo szła w 1920 roku bolszewicka ofensywa na Warszawę, a 201 Pułk Piechoty stoczył 4 sierpnia w okolicy wsi Paproć Duża i Pęchratka, niedaleko Zambrowa, bój z najeźdźcami.

– Nie wiadomo, czy odnalezieni przez nas żołnierze zginęli w potyczce z bolszewikami czy zostali przez nich schwytani i zamordowani – mówi Sochoń. Dodaje, że zgodnie z przekazami miejscowej ludności bolszewicy części z polskich żołnierzy pościnali głowy. – Informacje te potwierdziły się podczas ekshumacji i badań antropologicznych, ponadto jeden z poległych został dobity strzałem w tył głowy, o czym świadczy otwór w czaszce – opowiada rzecznik.

Pogrzeb bohaterów

Grób pod Andrzejewem znaleziono pod koniec listopada 2017 roku, jednak Stowarzyszenie „Wizna 1939” informacje o odkryciu podało dopiero teraz. – Najpierw chcieliśmy przeprowadzić ekshumacje, badania archeologiczne i antropologiczne, aby dowiedzieć się, kto został tam pochowany – tłumaczą.

Próbki szczątków zostały przekazane do Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, tam zostaną wykonane badania DNA pozwalające na identyfikację poległych żołnierzy. – Liczymy, że po rozpowszechnieniu informacji w mediach zgłoszą się do nas rodziny żołnierzy, którzy walczyli w tym regionie. Wówczas będzie można uzyskać materiał do badań porównawczych DNA – wyjaśnia rzecznik.

Stowarzyszenie planuje też uroczysty pogrzeb żołnierzy. Mają zostać pochowani na cmentarzu parafialnym w Szumowie, niespełna 20 km od Andrzejewa. Znajduje się tam kwatera wojenna żołnierzy 201 Ochotniczego Pułku Piechoty, którzy polegli pod Paprocią Dużą i Pęchratką. W organizację uroczystości zaangażowały się władze gmin Szumowo i Andrzejewo. – Chcielibyśmy, żeby planowany na marzec pogrzeb stał się wielką demonstracją patriotyczną, z udziałem władz państwowych, młodzieży i wojska, aby w godny sposób uczcić naszych bohaterów – mówi Marcin Sochoń.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Stowarzyszenie Wizna 1939

dodaj komentarz

komentarze

~janusz
1515882900
A pozwolenie na wykrywacz jest?
CD-BB-67-47

Egzamin „Kormorana” na Świnie
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Na jakich zasadach powrót do armii?
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Eurosatory – osobiste wymogi
Świnoujście świętowało 100-lecie marynarki
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
Porady z paragrafem
Eurosatory – królestwo militarnych pojazdów
Nowy inspektor marynarki wojennej
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Rusza V Festiwal Orkiestr Wojskowych
Polskie Bryzy nad Afryką
Scenariusze dla Tygrysów
Bliski Wschód – definicja chaosu
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Francja inwestuje w obronność
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
GROM, jak rodziła się legenda
Jak polscy partyzanci zdobyli niemiecki garnizon
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
Wielka parada na jubileusz marynarki wojennej
Starcie pancernych plutonów
Sukces Trumpa czy Kima?
Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd
Z ziemi widzą więcej niż piloci
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
Trening z koktajlami Mołotowa
Polskie skrzydła w Afryce
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Eurosatory 2018 zakończone
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Załoga Bergepanzera w akcji
LOT Szkoły Orląt
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Wojskowi judocy na tatami
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
Puma i Kuguar na Mazurach
Wykaż się lotniczą wiedzą zdając do Szkoły Orląt
Legenda polskiej partyzantki
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Polityka fałszywego uśmiechu
Akademia Wojsk Lądowych otwiera drzwi
Kierunek – wschodnia flanka
Przyjaciele nie tylko w służbie

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO