moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Odnaleziono mogiłę żołnierzy z 1920 roku

Bezimienny grób dziesięciu poległych odkryli członkowie Stowarzyszenia „Wizna 1939”. Pierwsze ustalenia wskazują, że to żołnierze 201 Ochotniczego Pułku Piechoty, którego główną siłą byli harcerze i studenci. W sierpniu 1920 roku stoczyli koło Zambrowa bitwę z bolszewikami. Stowarzyszenie szuka teraz rodzin żołnierzy, aby móc ich zidentyfikować, przygotowuje też uroczysty pogrzeb.

– Na szczątki polskich żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej natrafiliśmy przypadkiem – mówi Marcin Sochoń, rzecznik Stowarzyszenia „Wizna 1939”, skupiającego miłośników historii, przede wszystkim okresu II wojny światowej. Na terenie gminy Andrzejewo działacze stowarzyszenia od kilku miesięcy badają miejsce, w którym we wrześniu 1939 roku ostatnie walki stoczyła 18 Dywizja Piechoty. – Szukamy militariów i śladów walk pozwalających ustalić przebieg bitwy z 12 września – wyjaśnia rzecznik. Tymczasem ziemia odkryła przed nimi inną tajemnicę.

 

Harcerze i studenci

Podczas prac pasjonaci historii natrafili na łuski od naboi do francuskiego karabinu Lebel wz. 1886/93. – Zdziwiło nas to, bo broń ta była popularna w polskim wojsku na początku okresu międzywojennego. Potem została wycofana i w 1939 roku mieli ją w wyposażeniu tylko żołnierze niektórych jednostek obrony narodowej – opowiada Sochoń.

Niedługo potem członkowie Stowarzyszenia odnaleźli szczątki ludzkie w zbiorowej mogile. Po powiadomieniu policji i uzyskaniu zgody prokuratora,  pod nadzorem archeologa przeprowadzono ekshumację. Okazało się, że to grób żołnierzy 201 Ochotniczego Pułku Piechoty, który walczył w tej okolicy w wojnie  z 1920 roku. Główną siłę tego pułku stanowili harcerze i studenci.

Dzięki analizie antropologicznej ustalono, że w mogile pochowano dziesięciu żołnierzy w wieku od 14 do 30 lat. Obok nich odnaleziono m.in. polskie guziki z orłem, guziki od bielizny osobistej oraz złoty sygnet z oczkiem. Według historycznych przekazów przez tereny gminy Andrzejewo szła w 1920 roku bolszewicka ofensywa na Warszawę, a 201 Pułk Piechoty stoczył 4 sierpnia w okolicy wsi Paproć Duża i Pęchratka, niedaleko Zambrowa, bój z najeźdźcami.

– Nie wiadomo, czy odnalezieni przez nas żołnierze zginęli w potyczce z bolszewikami czy zostali przez nich schwytani i zamordowani – mówi Sochoń. Dodaje, że zgodnie z przekazami miejscowej ludności bolszewicy części z polskich żołnierzy pościnali głowy. – Informacje te potwierdziły się podczas ekshumacji i badań antropologicznych, ponadto jeden z poległych został dobity strzałem w tył głowy, o czym świadczy otwór w czaszce – opowiada rzecznik.

Pogrzeb bohaterów

Grób pod Andrzejewem znaleziono pod koniec listopada 2017 roku, jednak Stowarzyszenie „Wizna 1939” informacje o odkryciu podało dopiero teraz. – Najpierw chcieliśmy przeprowadzić ekshumacje, badania archeologiczne i antropologiczne, aby dowiedzieć się, kto został tam pochowany – tłumaczą.

Próbki szczątków zostały przekazane do Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, tam zostaną wykonane badania DNA pozwalające na identyfikację poległych żołnierzy. – Liczymy, że po rozpowszechnieniu informacji w mediach zgłoszą się do nas rodziny żołnierzy, którzy walczyli w tym regionie. Wówczas będzie można uzyskać materiał do badań porównawczych DNA – wyjaśnia rzecznik.

Stowarzyszenie planuje też uroczysty pogrzeb żołnierzy. Mają zostać pochowani na cmentarzu parafialnym w Szumowie, niespełna 20 km od Andrzejewa. Znajduje się tam kwatera wojenna żołnierzy 201 Ochotniczego Pułku Piechoty, którzy polegli pod Paprocią Dużą i Pęchratką. W organizację uroczystości zaangażowały się władze gmin Szumowo i Andrzejewo. – Chcielibyśmy, żeby planowany na marzec pogrzeb stał się wielką demonstracją patriotyczną, z udziałem władz państwowych, młodzieży i wojska, aby w godny sposób uczcić naszych bohaterów – mówi Marcin Sochoń.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Stowarzyszenie Wizna 1939

dodaj komentarz

komentarze

~janusz
1515882900
A pozwolenie na wykrywacz jest?
CD-BB-67-47

75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Żołnierze pomagają powodzianom
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Modernizacja bombowców
Pomóżmy bliskim żołnierza
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Kierunek: Afganistan
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Follow Me
Region Without a Key
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
„Kościuszko” i „Arctowski” idą do remontu
Modernizacja floty powietrznej
Uchylone wrota piekieł
Ich zadanie – zdobyć informację
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Zdążyć przed deszczem
Medale dla uczestników walk w Karbali
Konkurs „Zoom” rozstrzygnięty
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
Jihadist Mill
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
15 lat JFTC
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Nano-drony dla specjalsów
Konkurs „Wdzięczni bohaterom”
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
„Baltic Protector”
Zmiany w przepisach mundurowych
Upamiętnienie ofiar niemieckiej okupacji – czas na konkrety
F-16 wracają do Polski
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
Ostatnie pożegnanie red. Andrzeja Wernica
Czarna taktyka Agatu
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Nowy batalion podhalańczyków
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
Obrady Rady Unii Europejskiej
Jelcze dla Wisły
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Śmigłowiec na „Ślązaku”
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
Sprawdzian dla WOT-u
Fabryka dżihadystów
Szef NATO w Warszawie
Victory Fly Past Memorial ku czci polskich pilotów
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Dołącz do zawodowców
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
Targi Air Fair 2019
Tu się zadań nie wybiera
Kampania wyborcza poza armią
Święto specjalsów
Wywiad AK w służbie aliantów

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO