moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

WAT-owska JESSICA – studium dobrego przypadku

Mazowiecka Agencja Energetyki (MAE) zorganizowała w Polsce spotkania studyjne poświęcone prezentacji i „analizie przypadku” najlepiej zrealizowanych na Mazowszu projektów w ramach programu JESSICA(Joint European Suport for Sustainable Investment in City Areas). Do analizy wytypowano projekt Wojskowej Akademii Technicznej: Rozwój Klastra Centrum Inżynierii Biomedycznej poprzez stworzenie zaplecza badawczo-rozwojowego w budynku nr 135/LIPSK Wojskowej Akademii Technicznej w ramach Inicjatywy JESSICA wdrażanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013 umowa inwestycyjna:  nr IJ14-00155 oraz IJ13-02773.

9 stycznia w WAT odbyło się spotkanie międzynarodowego konsorcjum EMPOWER, którego celem była prezentacja inwestycji oraz wymiana doświadczeń związanych z realizacją programu JESSICA. Instytucje unijne reprezentowali przedstawiciele Banku Inwestycyjnego Saksonia Anholt  z Niemiec – Claudia Zott i Lars Pault. Spotkanie prowadził prezes Mazowieckiej Agencji Energetycznej Bartosz Dubiński, a uczestniczyli w nim wiceprezes MAE Marek Pszonka, naczelnik wydziału Banku Gospodarstwa Krajowego Agnieszka Starczewska oraz Agnieszka Zdanowicz z Agencji Rozwoju Mazowsza S.A.. Wojskową Akademię Techniczną reprezentowali – dyrektor Instytutu Optoelektroniki płk dr inż. Krzysztof Kopczyński, szef logistyki – zastępca kanclerza płk mgr inż. Emil Kardaszuk i z-ca dyrektora biura Klastra CIBio ds. technicznych mgr inż. Mirosław Wnętrzak.

Prezentacji uczelni, Centrum Inżynierii Biomedycznej i wyników realizacji WAT-owskiego projektu JASSICA dokonał płk dr inż. Krzysztof Kopczyński. Prezes MAE i przedstawicielka Agencji Rozwoju Mazowsza S.A. omówili zasady selekcji i wyboru projektów do realizacji, podkreślając, że są to projekty inwestycyjne, które muszą przynosić dochody, a przedstawicielka BGK przedstawiła możliwości ich finansowania oraz zasady nadzoru i kontroli banku nad realizacją projektów. Goście z Niemiec zadawali szczegółowe pytania dotyczące prezentowanego projektu.  Po długiej i merytorycznej dyskusji uczestnicy mieli możliwość bezpośredniej oceny wyników projektu JESSICA w zakresie modernizacji budynku 135/LIPSK w trakcie jego zwiedzania i prezentacji rozwiązań technicznych.

REKLAMA

„Oceniając sam wniosek, bo tak naprawdę pozyskanie środków z funduszu JESSICA wiązało się z tym, że trzeba było przejść pewną procedurę formalną – w tym przypadku wniosek aplikacyjny i cała dokumentacja techniczna – ma się pewne wyobrażenie o projekcie, o inwestorze, ale tutaj szczęśliwie rzeczywistość przerasta to wyobrażenie i jest dużo bardziej atrakcyjna niż to, co wyczytaliśmy z dokumentów. W rzeczywistości ten projekt w mojej opinii wygląda dużo lepiej niż dokumenty na podstawie których wyrabialiśmy sobie zdanie na ich temat” – powiedział prezes Mazowieckiej Agencji Energetycznej Bartosz Dubiński.

Wyniki związane z tworzeniem zaplecza badawczo-rozwojowego Klastra zostały przedstawione w ramach wizyty w laboratoriach Centrum Inżynierii Biomedycznej IOE WAT. Tematykę i zakres badań realizowanych w Centrum przedstawiła prof. Anna Trafny. Medyczne aplikacje najnowszych technologii wzbudziły duże zainteresowanie. Badania naukowe CIBio w znacznym stopniu prowadzone są z wykorzystaniem aparatury zakupionej w ramach projektu JESSICA.

Podsumowując wizytę w Wojskowej Akademii Technicznej prezes Mazowieckiej Agencji Energetycznej Bartosz Dubiński powiedział – „Wybraliśmy Wojskową Akademię Techniczną, bo miała dobry projekt. Składa się na to wiele czynników. Szukaliśmy projektów właściwie na całym Mazowszu, które łączyłyby w sobie, co najmniej dwa elementy. Tutaj je znaleźliśmy. To jest rozwój gospodarczy, rozwój innowacji, a przy okazji wspieranie efektywności energetycznej. Rozwój gospodarczy rozumiany w projekcie, jako powołany na uczelni Klaster Centrum Inżynierii Biomedycznej i stworzenie infrastruktury, w której ten klaster mógłby się rozwijać, prowadzić badania, komercjalizować wyniki. Wszystko to opakowane w odpowiedni i służący temu budynek, który jest bardzo efektywny energetycznie. WAT jest bardzo dobrym partnerem do współpracy. Bardzo się cieszę, że Mazowiecka Agencja Energetyczna miała okazję współpracy z uczelnią. Bardzo liczę na to, że jest to jeden z elementów, pierwszy krok tej współpracy, bo jestem przekonany, że potencjał Akademii jest tak wielki, że właściwie dla naszych dwóch instytucji to jest olbrzymi, mówiąc już językiem wojskowym, poligon do wspólnych przedsięwzięć.”

W ramach wizyty w Polsce członkowie konsorcjum EMPOWER odwiedzą również dwie inne inwestycje z programu JESSICA w Legionowie i Ząbkach.

Tekst: Ewa Jankiewicz, rzecznik prasowy WAT

red. PZ

autor zdjęć: Sebastian Jurek, Mariusz Maciejewski

dodaj komentarz

komentarze


Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
Szkolenie Legii Akademickiej we Wrocławiu
Pancerne starcie w Orzyszu
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Czarna Dywizja najlepsza na spartakiadzie
Pamięci Polaków pomordowanych na Wołyniu
Sukcesy lekkoatletów w Pucharze Świata i Diamentowej Lidze
Polskie Bryzy nad Afryką
Polak znaczy skazaniec
Posłowie o „Wiśle” i PGZ
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
„Kormoran” opuścił Bałtyk
Spadochroniarze skakali po medale
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Szkoła Orląt będzie Akademią
„Sophia”: druga zmiana po certyfikacji
Francja inwestuje w obronność
Prezydent i szef MON-u na Łotwie
Inwestycje w Pionki
Frontowe miasta Legionów Polskich
Sojusz jak wspólna pięść
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Strzelcy ćwiczą z podhalańczykami
„Walka czołgów” – kolejne starcie
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Piłkarze z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Polityka fałszywego uśmiechu
16–31 lipca – polskie oddziały na rosyjskiej ziemi
PGZ i Leonardo chcą zbudować Kruka
Eastern Flank Pillar
Płonący tor przeszkód
Igrzyska dla niezwyciężonych
Jak nas widzą, czyli Polska w oczach żołnierzy US Army
Cel: bezpieczne lotnisko
34 medale żołnierzy na mistrzostwach Polski
Armia zyskała 323 nowych oficerów
System dowodzenia dla wojsk lądowych
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Terytorialsi w urzędach
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej
Wojownicy nad morzem
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
Dwa medale kajakarki na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy
Pożegnanie pilota MiG-a-29
Unitarka terytorialsów
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Kawaleryjskie święto w Hrubieszowie
MON na lato dla dzieci żołnierzy
„Kościuszko” na oceanie
„Milion zza oceanu”, czyli Polacy w armii USA
Polska delegacja w drodze do Brukseli
Sukces Trumpa czy Kima?

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO