moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Noc Biologów

Jak wyhodować sztuczną skórę? Czy pasożyty mogą być pożyteczne? Czym jest obiekt Alfa? Między innymi na te pytania odpowiedzą naukowcy z Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii podczas Nocy Biologów. 12 stycznia w całej Polsce ponad 30 ośrodków naukowych otworzy drzwi dla zwiedzających. Sprawdź, jakie przygotowały atrakcje.

Noc Biologów odbywa się po raz siódmy. W tegorocznej edycji pierwszy raz bierze udział Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii z Warszawy. Instytucja, która na co dzień prowadzi działalność badawczą i szkoleniową na temat sposobów przeciwdziałania chorobom wywołanym bronią masowego rażenia, przygotowała na tę okazję wiele wykładów, warsztatów oraz prezentacji. – Tematyka wydarzeń jest bardzo szeroka. Zarówno dorośli, jak i najmłodsi uczestnicy znajdą coś dla siebie. Zapraszamy serdecznie – mówi Katarzyna Krawczak z WIHiE.

Na wystawie zorganizowanej w siedzibie Instytutu będzie można dowiedzieć się między innymi, jak wygląda sztuczna skóra i jak przebiega proces jej hodowli oraz jak zapobiegać chorobom nowotworowym. Właściciele psów i kotów będą mogli porozmawiać z ekspertami o tym, jak chronić swoich pupili przed kleszczami, a osoby dbające o linię na pewno zainteresują się ciekawostkami dotyczącymi budowy i składu ludzkiego organizmu.

REKLAMA

Natomiast podczas wykładów naukowcy omówią kwestie związane z odpornością oraz teorią starzenia się. Opowiedzą, jaką rolę w leczeniu odgrywają pasożyty oraz jak się chronić przed ukąszeniem kleszczy. Do najmłodszych uczestników jest adresowany wykład dr Anny Anyżewskiej i dr. Romana Łakomego o zasadach higieny oraz zdrowego żywienia. – Zostaną omówione także kwestie związane z zasadami żywienia i higieny, jakie wojsko stosuje w warunkach polowych – mówi Katarzyna Krawczak. – Ta wiedza może się przydać wszystkim, którzy lubią spędzać czas na piknikach i biwakach.

Dzieci będą mogły samodzielnie zbudować model tasiemca, ulepić z plasteliny owady i pajęczaki, a także zagrać w grę sprawdzającą ich wiedzę na temat higieny.

Prawdziwą gratką będzie możliwość zwiedzania tzw. obiektu Alfa. Jest to schron przeciwatomowy zbudowany w latach 70. ubiegłego wieku. Na 150 m2 mieściło się tu laboratorium biologiczne, w którym prowadzono między innymi badania nad ochroną przed bronią masowego rażenia, a także skażeniami chemicznymi i biologicznymi, wytrzymałością organizmu ludzkiego oraz zachowaniem ludzi w warunkach izolacji i zagrożenia. Dziś schron jest nieczynny, ale wnętrza i urządzenia zachowały swój oryginalny wygląd.

Udział w wydarzeniach organizowanych przez Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii jest bezpłatny, ale ze względu na to, że część spotkań odbędzie się na terenie wojskowym, konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Formularz zgłoszeniowy, a także szczegółowy program wydarzenia znajdują się na stronie organizatora.

Noc Biologów odbywa się raz w roku. Po raz pierwszy impreza została zorganizowana sześć lat temu. Jej idea narodziła się na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W tegoroczną edycję zaangażowały się 32 ośrodki naukowe z całego kraju.

W Poznaniu naukowcy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza będą opowiadać między innymi o tym, jak zwierzęta radzą sobie zimą, oraz zaprezentują rośliny występujące w basenie Morza Śródziemnego. Z kolei Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zaprasza na warsztaty, podczas których będzie można dowiedzieć się, co wyjątkowego jest w mleku prosto od krowy, jak wyglądają mikroorganizmy oraz czym różni się pszczoła od osy. Natomiast na Uniwersytecie Wrocławskim eksperci z Wydziału Nauk Biologicznych opowiedzą, jak rozpoznać płeć człowieka na podstawie czaszki, ile gatunków motyli żyje w Polsce oraz jak w kryminalistyce są wykorzystywane stawonogi.

Sprawdź, jakie atrakcje czekają na ciebie podczas Nocy Biologów w twoim mieście.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: materiały organizatora

dodaj komentarz

komentarze


Z ziemi widzą więcej niż piloci
Francja inwestuje w obronność
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Bliski Wschód – definicja chaosu
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
Kierunek – wschodnia flanka
Akademia Wojsk Lądowych otwiera drzwi
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd
Świnoujście świętowało 100-lecie marynarki
Puma i Kuguar na Mazurach
Wojskowi judocy na tatami
Sukces Trumpa czy Kima?
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Polskie skrzydła w Afryce
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
IPN szuka szczątków polskich żołnierzy na Litwie
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
LOT Szkoły Orląt
Starcie pancernych plutonów
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
Eurosatory – królestwo militarnych pojazdów
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Eurosatory – osobiste wymogi
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Załoga Bergepanzera w akcji
Patrioty bronią nieba na „Saber Strike”
Wykaż się lotniczą wiedzą zdając do Szkoły Orląt
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Na jakich zasadach powrót do armii?
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Wyjątkowa misja
Jak polscy partyzanci zdobyli niemiecki garnizon
Polityka fałszywego uśmiechu
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Egzamin „Kormorana” na Świnie
Legenda polskiej partyzantki
Porady z paragrafem
Scenariusze dla Tygrysów
GROM, jak rodziła się legenda
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Eurosatory 2018 zakończone
Trening z koktajlami Mołotowa
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
Polskie Bryzy nad Afryką
Nowy inspektor marynarki wojennej

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO