Noworoczne biegi, sukcesy żołnierzy

Biegacze witali Nowy Rok sportowo. Wśród setek zawodników nie zabrakło żołnierzy, którzy wygrali kilka biegów. W Trzebnicy triumfował mł. chor. Wojciech Kowalski, w Brzozie najlepsi byli szer. Andrzej Rogiewicz i st. chor. Marta Szenk, a w Lesznie zwyciężył szer. Szymon Krawczyk.

Szer. Karolina Pilarska (z prawej) w zakopiańskim biegu była druga.

W Trzebnicy (województwo dolnośląskie) odbył się jeden z najbardziej popularnych w Polsce biegów organizowanych na zakończenie roku. 33. Uliczny Bieg Sylwestrowy na dystansie 10 km pokonało 1354 zawodników, w tym 358 kobiet. W rywalizacji mężczyzn najlepszy był mł. chor. Wojciech Kowalski, biegacz na orientację z wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego i Wojskowego Klubu Sportowego „Śląsk” we Wrocławiu. Na mecie uzyskał czas 31 min 14 s. Drugiego w klasyfikacji, Patryka Ciecierskiego z Astry Nowa Sól, wyprzedził o 40 s. Trzecie miejsce, z czasem 32 min 45 s, zajął Miłosz Sowiński z AZS AWF Wrocław.

W Brzozie pod Bydgoszczą (Kujawsko-Pomorskie) bieg sylwestrowy odbył się po raz 11. Zawodnicy również rywalizowali na trasie o długości 10 km. Na mecie sklasyfikowano 572 biegaczy, w tym 158 kobiet. W kategorii mężczyzn zwyciężył szer. Andrzej Rogiewicz z 16 Dywizji Zmechanizowanej, który biegł 31 min 49 s. O dwie sekundy przegrał z nim Maciej Miereczko z Włocławka, a trzeci, ze stratą 16 s do zwycięzcy, był st. szer. Bartosz Pawlak, biegacz na orientację z poznańskiego WZS. W rywalizacji kobiet triumfowała zaś st. chor. Marta Szenk. Reprezentantka Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych uzyskała czas 38 min 1 s, a w rywalizacji open zajęła 28. pozycję.

Z kolei w XXXIII Biegu Sylwestrowym w Lesznie (województwo wielkopolskie) trasę o długości 5 km pokonało 646 zawodników, w tym 234 kobiety. Podobnie jak w zeszłym roku, triumfatorem imprezy został szer. Szymon Krawczyk z 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego. Zwycięzca biegł 15 min 5 s i o 1 s wyprzedził Nikodema Dworczaka z klubu Nadodrze Powodowo oraz o 5 s st. kpr. Kamila Makosia z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa.

Mjr Jan Stachow był najstarszym uczestnikiem Krakowskiego Biegu Sylwestrowego.

Natomiast pod Wawelem odbył się 14 Krakowski Bieg Sylwestrowy, w którym rywalizowano na trasach o długości 5 i 10 km. Na dłuższym dystansie drugie miejsce zajęła ppor. Jolanta Szwarnóg ze 102 Batalionu Ochrony Brygady Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód. Z wynikiem 40 min 11 s o 1 min 20 s przegrała z Agnieszką Jerchową z Dobczyc. W rywalizacji mężczyzn bieg na 10 km wygrał Krzysztof Bodurka z AZS AWF Kraków. Natomiast na dystansie 5 km najlepsi byli: Adam Czerwiński z Czasławia i Sandra Michalak z Sosnowca. 10 km przebiegło 1001 zawodników, w tym 336 kobiet, trasę o połowę krótszą zaś pokonało 1018 zawodników, w tym 504 biegaczki. Warto podkreślić, że najstarszym uczestnikiem imprezy był 87-letni mjr w st. spocz. Jan Stachow z Krakowa.

W Koszalinie odbył się natomiast IX Bieg Sylwestrowy na dystansie 5 km. Miejsca na podium zajęli tu przedstawiciele 7 Brygady Obrony Wybrzeża. W rywalizacji kobiet drugą lokatę wywalczyła st. szer. Marlena Borychowska, a w klasyfikacji mężczyzn trzeci był jej mąż mł. chor. Mariusz Borychowski. Jako pierwsi na metę dotarli Igor Siódmiak ze Szczecinka i Anna Hrycyk z Kołobrzegu. Bieg ukończyło 272 zawodników, w tym 89 kobiet.

Natomiast w rozegranym pod Giewontem III Zakopiańskim Biegu Sylwestrowym drugie miejsce w rywalizacji kobiet zajęła szer. Karolina Pilarska z Jednostki Wojskowej Komandosów i Wojskowego Klubu Biegacza Meta Lubliniec. Zawodniczka prowadziła do półmetka, ale na drugim odcinku pięciokilometrowej trasy dała się wyprzedzić Annie Arseniuk z Torunia. Bieg mężczyzn wygrał Patryk Rydziński z Zakopanego. Rywalizację ukończyło 68 mężczyzn i 50 kobiet.

Najlepsza zawodniczka lublinieckiej Mety witała Nowy Rok w Kościelisku i nie mogła po raz jedenasty walczyć o zwycięstwo w biegu noworocznym organizowanym przez jej klub w Lublińcu. 16. edycję tej imprezy wygrał Mateusz Szczesny z klubu Calisthenic Team Lubliniec. Drugie miejsce zajął Marcin Spałek z miejscowości Kolonowskie, a trzecie chorąży Tomasz Kubisz z WKB Meta. Trasę o długości 4 km pokonało 34 seniorów.

autor zdjęć: archiwum Jacka Szustakowskiego