moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Powstanie szkoła podoficerska dla żandarmów

Na bazie Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim powstanie szkoła podoficerska tej formacji. Placówka zostanie otwarta 1 lipca 2019 roku, a pierwsze kursy rozpoczną się już we wrześniu. Kształcić się tu będą m.in. szeregowi aspirujący do korpusu podoficerskiego oraz podoficerowie chcący podnieść swoje kwalifikacje. Rocznie będzie to około 100–120 żołnierzy.

Najlepsi szeregowi zawodowi, z piątkami z opiniowania i odpowiednim stażem służby, mogą ubiegać się o miejsca na kursach podoficerskich. W zależności od rodzaju sił zbrojnych, w których służy dany szeregowy, prowadzone są one w trzech szkołach – w Poznaniu, Dęblinie i Ustce. Szeregowi służący w Żandarmerii Wojskowej, niemającej własnej placówki, półroczne kursy odbywają pod patronatem Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu.

W praktyce obecna liczba absolwentów (60 w 2017 r.) nie zaspokaja potrzeb Żandarmerii Wojskowej pod względem obsady pierwszych stanowisk dowódczych i specjalistycznych w korpusie podoficerów. Ponadto szkolenie jest realizowane w dwóch miejscach: ogólnowojskowe jest prowadzone w stolicy Wielkopolski, a specjalistyczne – w Centrum Szkolenia ŻW w Mińsku Mazowieckim. Co więcej, w przypadku szeregowych kształcących się na podoficerów ŻW, nie do końca też sprawdzają się programy kształcenia. Nie w pełni uwzględniają one chociażby specyfikę służby formacji, w tym szczegółowe zagadnienia dotyczące służby w prewencji czy pionach dochodzeniowo-śledczym i kryminalnym.

Z tych między innymi powodów już niebawem żandarmi będą mieć własną szkołę podoficerską. Zasadność jej utworzenia dostrzegłminister obrony narodowej, który jeszcze w październiku ubiegłego roku dał zielone światło dla tej inicjatywy. Teraz w MON-ie przygotowany został projekt rozporządzenia w tej sprawie.

– Stworzenie żandarmskiej szkoły podoficerskiej zoptymalizuje proces szkolenia. Nasze kierownictwo na bieżąco, według potrzeb będzie określać liczbę miejsc i kierunki szkoleń. Dodatkowo zminimalizujemy biurokrację, bo teraz, choć szkolenie żandarmów w Poznaniu trwa tylko dwa tygodnie, to za kluczowe dokumenty odpowiada właśnie tamtejsza Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych wyjaśnia ppłk Artur Karpienko, rzecznik prasowy komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej.

Na kursy do Mińska Mazowieckiego

Zgodnie z dokumentem Szkoła Podoficerska Żandarmerii Wojskowej powstanie 1 lipca 2019 roku w Mińsku Mazowieckim. Zostanie podporządkowana komendantowi działającego na tym terenie Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej. Programy kształcenia będą tworzone przez wyspecjalizowaną kadrę szkoleniową, a nadzór na procesem kształcenia obejmie komendant główny ŻW. Na potrzeby szkoły, od 2019 roku zwiększy się też stan etatowy ŻW o 42 stanowiska żołnierzy zawodowych oraz dwa stanowiska pracowników wojska.

– Posiadanie własnej placówki i zwiększenie ukompletowania stanowisk podoficerskich pozytywnie wpłynie też na jakość i terminowość realizacji zadań oraz zwiększenie możliwości wykonywania ustawowych zadań ŻW. To z kolei wpłynie na podniesienie poziomu bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz dyscypliny wojskowej – mówi ppłk Karpienko.

W tworzonej szkole podoficerskiej będą prowadzone szkolenia szeregowych zawodowych na pierwszy stopień podoficerski w Żandarmerii Wojskowej, kursy kwalifikacyjne na podoficera i podoficera starszego oraz kursy doskonalące dla podoficerów ŻW. Ponadto będą się tu odbywać kursy doskonalące mające na celu przekwalifikowanie podoficerów innych rodzajów sił zbrojnych przenoszonych do Żandarmerii Wojskowej lub powołanych z rezerw osobowych. Na potrzeby przygotowania rezerw mobilizacyjnych w korpusie podoficerów w nowo powstałej placówce będą się też szkolić rezerwiści. Kursy będą przechodzić także podoficerowie pozostający na przydziałach mobilizacyjnych w jednostkach Żandarmerii Wojskowej. Szacuje się, że rocznie w Szkole Podoficerskiej ŻW będzie się kształcić od 100 do 120 żołnierzy.

Jak ocenia MON, koszty utworzenia placówki nie będą duże. Po pierwsze dlatego, że szkoła będzie funkcjonować tuż przy Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej, a co się z tym wiąże będzie mogła korzystać np. z istniejącej bazy szkoleniowej i zaplecza dydaktycznego. Jak przekonują przedstawiciele resortu, w grę nie wchodzą więc żadne inwestycje budowlane ani remontowe. Planowane jest natomiast kupno czterech sztuk bezprzewodowego trenażera laserowego. Koszt wyniesie ok. 250 tys. zł, a zakup będzie zrealizowany w ramach programu modernizacji technicznej.

Ogółem powstanie placówki kształcącej przyszłych podoficerów ŻW będzie kosztowało budżet MON ok. 37 mln zł w ciągu dziesięciu lat. Utworzenie szkoły planowane jest od 1 lipca 2019 roku, a pierwsze kursy mają ruszyć już we wrześniu tego samego roku.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze

~WOJSKOwy
1566310560
Witam. Czy Szeregowy po roku służby w WOT może starać się do Szkoły Podoficerskej w Mińsku Mazowieckim? ( Wykształcenie wyższe)
F9-71-38-02
~Gość
1552577640
Szkoda ze ciężko sie dostać. A tak narzekają ze wojska nie ma w Polsce nawet jak ktoś chce ro i tak sie nie dostaje a plecaki z otwartymi rękami są witani.
B1-31-8F-36
~BOLO
1514796420
Szkoła dla 100 słuchaczy rocznie?? To dopiero bzdura. Do Poznania z nimi i niech widzą jak wygląda w wojsku bo się nam Żandarmi całkowicie oderwali od rzeczywistości!
4A-20-9D-A7

Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
 
Iranian Chess Game
Śląskie sceny z życia
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
A Torn Subcontinent
Modernizacja Sokołów
Cienka niebieska linia
Polscy weterani i książę Harry
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Klasy wojskowe po nowemu
W Indiach mieli swój drugi dom
Pamięć o tragedii
„Górale” zdobywają miasto
Irańskie szachy
Chorwacki test polskich kadetów
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Stalin czekał i kalkulował
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Samochód do desantowania
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Umowa na Feniksy
Thin Blue Line
Oko na Europę
Agresja sowieckiego kolosa
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Nowa misja i nowy sprzęt
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Polska nie pozostanie osamotniona
Polscy nurkowie na Islandii
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Terytorialsi na wysokościach
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Walka i dyplomacja
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Wojsko wraca do Łomży
Głos (z) płonącej Warszawy
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Jedna misja, jeden zespół
Rozpoczynamy nową erę
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Dead to the World
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Selekcja w pigułce
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Modernizacja starów 266
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Nowy wiceminister w MON
Z maratonu programowania do wojska
GROM Challenge
Sprawdzają Brutusa
Defendery 2019 – część 4
Natowskie brygady pod polskim dowództwem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO