moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dzień pamięci o poległych na misjach

Upamiętnienie zmarłych i poległych na misjach jest naszym moralnym obowiązkiem, zarówno w codziennej służbie, jak i życiu osobistym – powiedział płk Leszek Stępień, dyrektor Centrum Weterana w trakcie obchodów Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Kraju.

Oficjalne uroczystości, obchodzonego już po raz trzeci Dnia Pamięci, rozpoczęły się mszą św. w Katedrze Polowej WP w Warszawie. Odprawiona ona została w intencji żołnierzy, którzy zginęli na misjach zagranicznych, ich rodzin oraz weteranów poszkodowanych. W południe w Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa przed pomnikiem Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa odbył się Apel Pamięci. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, Wojska Polskiego i ordynariatów polowych WP, weterani oraz rodziny tych, którzy zginęli pełniąc służbę poza granicami kraju.

– To święto ważne dla Wojska Polskiego i całego państwa – powiedział Bartłomiej Grabski, wiceminister MON. Przypomniał, że 6 lat temu, 21 grudnia, na misji w Afganistanie poległo pięciu żołnierzy z 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. Dzień ten stał się symbolem pamięci o poległych i zmarłych w misjach i operacjach wojskowych poza granicami państwa. – Ofiara krwi waszych najbliższych pozwoliła zmienić Wojsko Polskie – stwierdził wiceminister Grabski, zwracając się do rodzin poległych. Wiceszef MON zacytował słowa Lecha Kaczyńskiego, byłego prezydenta RP i zwierzchnika sił zbrojnych: „Żołnierz nie umiera, żołnierz oddaje swoje życie ojczyźnie”.

REKLAMA

Podczas uroczystości zostały odsłonięte tablice epitafijne poświęcone ośmiu polskim żołnierzom, którzy zginęli w Afganistanie. – Powstały one z potrzeby serca, a inicjatorami ich wykonania byli koledzy i dowódcy z poszczególnych zmian Polskiego Kontyngentu Wojskowego w tym kraju. Początkowo umieszczone na terenie polskich baz u podnóża Hindukuszu były przejawem tęsknoty towarzyszy broni, ale też żołnierskiej solidarności w obliczu olbrzymiej ludzkiej tragedii – mówił płk Stępień.

Monika Nosek, przewodnicząca Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Poległych „Pamięć i Przyszłość” podkreśliła, że 21 grudnia jest dla rodzin ważnym świętem. – W tym dniu jesteśmy wszyscy razem i razem możemy pielęgnować pamięć o naszych najbliższych. Chcemy także pamiętać o tych wszystkich, którzy pełniąc służbę w PKW, stracili życie – zapewniła.

Od 1953 r., gdy po raz pierwszy polscy żołnierze wzięli udział w zagranicznej operacji wojskowej, 120 z nich nie wróciło do domu. Tabliczki z ich nazwiskami wiszą na Ścianie Pamięci obok pomnika poległych na misjach przy Centrum Weterana. – Pamiętajmy, że 120 tabliczek umieszczonych na Ścianie Pamięci, jak baretki na żołnierskim mundurze, nie jest tylko prostym zbiorem liter i cyfr. Za każdą z nich kryje się bowiem także historia syna, męża czy też ojca, który nie powrócił do domu tak, jak obiecywał to sobie i swoim najbliższym – dodał płk Stępień.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Triumf polsko-holenderskiego teamu
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Shows from the backstage
Stępka pod „Albatrosa”
Orliki kupione
Pokazy od kuchni
One step ahead of the enemy
Who Reaps the Whirlwind
Judocy z 16 Dywizji zdobyli Puchar Wojska Polskiego
Homar wyceniony
Nothing Can Stop Our Tanks
Krew na wagę zwycięstwa
Our efforts passed muster
Fly Eye dla terytorialsów
Lampart testuje współpracę sił Grupy Wyszehradzkiej
Głosujcie na sportowców w mundurach!
Nagroda dla medyka GROM-u
Natowska dywizja gotowa do działania
W Bydgoszczy – o wyzwaniach dla bezpieczeństwa
Zmiany w ustawie o weteranach
Polska Casa nad Irakiem
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Ekspresowa przeprawa przez Wisłę
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Curse of the Black Gold
Rosjanie zaatakowali ukraińskie okręty wojenne
Raki u podhalańczyków
Nominacje generalskie
Komiks o katyńskich bohaterach
Testament geopolityczny prezydenta
Surdyn pierwszym mistrzem AFN
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Pomoc dla bohaterów
Rząd za kluczowymi zmianami
Wojna zaczyna się w czwartek
Kompania pełna braci
Kawalerzyści na górskich trasach
Świąteczna paczka dla powstańca
Tułacza droga Franciszka Ślusarza
Playing the World
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Cywile trafią na kurs Jata
Okręty NATO w polskich portach
Minister Błaszczak podsumował trzy lata działalności resortu
100 miast na 100 lat
Vis 100 nowy pistolet dla żołnierzy
Wojna zaczyna się w czwartek
Cel – bezpieczna Europa
Klątwa czarnego złota
Żołnierze najlepsi w sportach walki
W Brukseli o bezpieczeństwie
Pływacy z 12 Dywizji Zmechanizowanej na medal
Natowska dywizja na straży wschodniej flanki
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
Miła sercu epoka Periniego
Betar, Hagana i Irgun w polskiej szkole
Wyjątkowy Vis
Wyślij paczkę do PKW
Nowy etap programu „Cross Attachment”

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO