moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dzień pamięci o poległych na misjach

Upamiętnienie zmarłych i poległych na misjach jest naszym moralnym obowiązkiem, zarówno w codziennej służbie, jak i życiu osobistym – powiedział płk Leszek Stępień, dyrektor Centrum Weterana w trakcie obchodów Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Kraju.

Oficjalne uroczystości, obchodzonego już po raz trzeci Dnia Pamięci, rozpoczęły się mszą św. w Katedrze Polowej WP w Warszawie. Odprawiona ona została w intencji żołnierzy, którzy zginęli na misjach zagranicznych, ich rodzin oraz weteranów poszkodowanych. W południe w Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa przed pomnikiem Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa odbył się Apel Pamięci. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, Wojska Polskiego i ordynariatów polowych WP, weterani oraz rodziny tych, którzy zginęli pełniąc służbę poza granicami kraju.

– To święto ważne dla Wojska Polskiego i całego państwa – powiedział Bartłomiej Grabski, wiceminister MON. Przypomniał, że 6 lat temu, 21 grudnia, na misji w Afganistanie poległo pięciu żołnierzy z 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. Dzień ten stał się symbolem pamięci o poległych i zmarłych w misjach i operacjach wojskowych poza granicami państwa. – Ofiara krwi waszych najbliższych pozwoliła zmienić Wojsko Polskie – stwierdził wiceminister Grabski, zwracając się do rodzin poległych. Wiceszef MON zacytował słowa Lecha Kaczyńskiego, byłego prezydenta RP i zwierzchnika sił zbrojnych: „Żołnierz nie umiera, żołnierz oddaje swoje życie ojczyźnie”.

REKLAMA

Podczas uroczystości zostały odsłonięte tablice epitafijne poświęcone ośmiu polskim żołnierzom, którzy zginęli w Afganistanie. – Powstały one z potrzeby serca, a inicjatorami ich wykonania byli koledzy i dowódcy z poszczególnych zmian Polskiego Kontyngentu Wojskowego w tym kraju. Początkowo umieszczone na terenie polskich baz u podnóża Hindukuszu były przejawem tęsknoty towarzyszy broni, ale też żołnierskiej solidarności w obliczu olbrzymiej ludzkiej tragedii – mówił płk Stępień.

Monika Nosek, przewodnicząca Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Poległych „Pamięć i Przyszłość” podkreśliła, że 21 grudnia jest dla rodzin ważnym świętem. – W tym dniu jesteśmy wszyscy razem i razem możemy pielęgnować pamięć o naszych najbliższych. Chcemy także pamiętać o tych wszystkich, którzy pełniąc służbę w PKW, stracili życie – zapewniła.

Od 1953 r., gdy po raz pierwszy polscy żołnierze wzięli udział w zagranicznej operacji wojskowej, 120 z nich nie wróciło do domu. Tabliczki z ich nazwiskami wiszą na Ścianie Pamięci obok pomnika poległych na misjach przy Centrum Weterana. – Pamiętajmy, że 120 tabliczek umieszczonych na Ścianie Pamięci, jak baretki na żołnierskim mundurze, nie jest tylko prostym zbiorem liter i cyfr. Za każdą z nich kryje się bowiem także historia syna, męża czy też ojca, który nie powrócił do domu tak, jak obiecywał to sobie i swoim najbliższym – dodał płk Stępień.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Jastrzębie w Albacete
Krwiodawcy nie tylko w mundurach
„Lalek”, czyli pół życia w konspiracji
Zmiany w ustawie o weteranach
Prezydent Duda w Białym Domu
Nothing Can Stop Our Tanks
Polska Casa nad Irakiem
USA w hołdzie gen. Pułaskiemu
Ratownicy – zawsze na służbie
MON sfinansuje budowę szpitala w Legionowie
Minister obrony z wizytą w Łuczniku
Afgańska zmiana gotowa do misji
„Patrol ‘18”: atak na lotnisku
Chętni na dostawę Mustanga
Prezydent w ONZ: wszyscy musimy przestrzegać prawa międzynarodowego
Stalowa nowoczesność
Razem dla bezpieczeństwa
Na macie z mistrzem
Kleszcze zamiast BRDM-ów
Nowy inspektor sił powietrznych
Rząd za kluczowymi zmianami
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Drugie życie BWR-ów
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
The United States of America Have It Their Way
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
Saperzy na start, czyli łotewskie ćwiczenia „Detonator”
Operacja Tannenberg
Rozbudowa bydgoskiego szpitala wojskowego
Poznaj stuletnie dzieje Sztabu Generalnego
Weterani rozpoczęli swoje igrzyska
16–31 października 1918 roku – Polacy tworzą regularną armię
Reach for More
Minister zaprasza w szeregi armii
Plut. Krzysztof Polusik
„Patrol” walczy ze skażeniami
Our efforts passed muster
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Kpr. Jakub Tynka
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Komitet Wojskowy NATO w Warszawie
Nowoczesny schron nie tylko dla saperów
Żołnierze na podium Pucharu Świata w kolarstwie torowym
Kpr. Mariusz Mańczak
Wyślij paczkę do PKW
Współpraca terytorialsów z pogranicznikami
Więcej pieniędzy dla armii!
Kawalerzyści na górskich trasach
Inspektorat wrócił nad Bałtyk
Broń nie tylko dla mundurowych
Zmiany w dodatkach służbowych
St. chor. sztab. Marek Stosio
Odkryto kolejne miejsce pochówku na Rakowieckiej
Po Bieszczadach dla Berdychowskiego
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO