moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polska wigilia w Rumunii

Żołnierze I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii święta Bożego Narodzenia spędzają setki kilometrów od domu, ale obchodzą je zgodnie z polskim zwyczajem. Była wieczerza wigilijna, pasterka, a nawet… wizyta Świętego Mikołaja, który każdemu podarował drobny upominek. Specjalne życzenia skierował do żołnierzy biskup polowy Józef Guzdek.

24 grudnia ponad dwustu polskich żołnierzy, którzy pełnią misję w Rumunii, spotkało się przy wigilijnym stole. Na wieczerzę, którą zorganizowano w miejscowym klubie garnizonowym „Cercul Militar”, zostali również zaproszeni m.in. dowódca Międzynarodowej Brygady Południe-Wschód, pułkownik Christian Dan oraz przedstawiciele władz miasta i rumuńskich służb mundurowych. Zgodnie ze zwyczajem, zanim żołnierze usiedli do wigilijnej kolacji, podzielili się opłatkiem. O to, by na stołach znalazły się typowo polskie dania, zadbali wojskowi z Narodowego Elementu Wsparcia Logistycznego z 10 Brygady Logistycznej z Opola. Wśród potraw były zupy: grzybowa i barszcz z uszkami, krokiety, pierogi  kapustą i grzybami oraz kilka rodzajów ryb. Świąteczną atmosferę dopełniało wspólne śpiewanie kolęd i pojawienie się Świętego Mikołaja, który każdemu uczestnikowi kolacji podarował drobny upominek. Nie były to jedyne prezenty, jakie trafiły do rąk żołnierzy służących w Rumunii. Wcześniej dostali upominki 6 grudnia, z okazji mikołajek, oraz 11 grudnia, gdy z Polski przybyły paczki od rodzin. Do dużej ilości prezentów dla misjonarzy swoje dary dołączył także naczelnik delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu dr Bartosz Kuświk. W poczcie były również kartki świąteczne wykonane przez przedszkolaków z Opola oraz dzieci żołnierzy.

Niestety przy stole zabrakło kilku mundurowych, którzy w tym czasie pełnili służbę w koszarach. Jednak by oni również poczuli wyjątkowy nastrój, wybrała się do nich grupa kolędników. Żołnierze chętnie też odwiedzali kaplicę, w której stanęła piękna szopka wykonana przez ich kolegów z plutonu logistycznego. O świąteczny wygląd kaplicy zadbał kapelan kontyngentu ks. mjr Tomasz Krawczyk, który wcześniej przeprowadził rekolekcje adwentowe. Choinki przystrojone ozdobami wykonanymi przez żołnierzy stanęły między innymi w stołówce, hotelu wojskowym, gdzie zakwaterowana jest część osób oraz w jednym z budynków koszarowych, w którym mieszkają specjaliści logistyki i żołnierze kompanii zmotoryzowanej.

Choć w bazie panuje wyjątkowa atmosfera, wielu żołnierzy myślami wraca do kraju. – To moje czwarte święto Bożego Narodzenia poza granicami Polski – mówi starszy chorąży Włodzimierz Dorociak z 1 Pułku Saperów w Brzegu. Podoficer przyznaje, że trudno mu było wytłumaczyć synowi, że znów nie wróci do domu na święta. – Pomimo tęsknoty za bliskimi cieszę się, że udało się nam przygotować wigilijną wieczerzę i zebrać się w tej ważnej chwili przy wspólnym stole – zauważa weteran sześciu misji w Afganistanie.

W kontyngencie rozegrano także zawody sportowe, m.in. turnieje w tenisa stołowego, piłkę halową oraz w szachy. W świetlicy przez cały czas można było oglądać polskie kanały telewizyjne.

Polski Kontyngent  Wojskowy w Rumunii liczy ponad 220 żołnierzy, głównie z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Polski pododdział wchodzi w skład wielonarodowej batalionowej grupy bojowej, która podlega rumuńskiej 2 Brygadzie Piechoty. Głównym zadaniem żołnierzy jest szkolenie i podnoszenie poziomu sprawności bojowej. Misją żołnierzy jest wzmocnienie bezpieczeństwa wschodniej i południowej flanki NATO.

I zmiana PKW Rumunia wróci do Polski w pierwszej połowie stycznia 2018 roku.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: por. Jan Sierpiński

dodaj komentarz

komentarze


Świnoujście świętowało 100-lecie marynarki
Jak polscy partyzanci zdobyli niemiecki garnizon
Sukces Trumpa czy Kima?
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
LOT Szkoły Orląt
Scenariusze dla Tygrysów
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
Polskie Bryzy nad Afryką
GROM, jak rodziła się legenda
Legenda polskiej partyzantki
Kierunek – wschodnia flanka
Trening z koktajlami Mołotowa
Z ziemi widzą więcej niż piloci
Patrioty bronią nieba na „Saber Strike”
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd
Starcie pancernych plutonów
Eurosatory 2018 zakończone
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Puma i Kuguar na Mazurach
Eurosatory – osobiste wymogi
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Polskie skrzydła w Afryce
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
Eurosatory – królestwo militarnych pojazdów
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Na jakich zasadach powrót do armii?
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
Wykaż się lotniczą wiedzą zdając do Szkoły Orląt
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Akademia Wojsk Lądowych otwiera drzwi
Wojskowi judocy na tatami
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Egzamin „Kormorana” na Świnie
Francja inwestuje w obronność
Wyjątkowa misja
Bliski Wschód – definicja chaosu
Nowy inspektor marynarki wojennej
Załoga Bergepanzera w akcji
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
Porady z paragrafem
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
IPN szuka szczątków polskich żołnierzy na Litwie
Polityka fałszywego uśmiechu

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO