moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wigilia u stóp Hindukuszu

Były tradycyjne polskie potrawy wigilijne, dzielenie się opłatkiem i wspólne śpiewanie kolęd – ponad 200 żołnierzy i pracowników cywilnych spędza święta Bożego Narodzenia na misji w Afganistanie. – Staraliśmy się, aby każdy choć przez chwilę miał okazję spokojnego przeżywania Narodzenia Pańskiego – mówi płk Grzegorz Potrzuski, dowódca VII zmiany PKW.

Polscy żołnierze i pracownicy cywilni wojska pełnią służbę w różnych bazach w Afganistanie, dlatego też nie mogli usiąść razem do wigilijnego stołu. Dowództwo Polskiego Kontyngentu Wojskowego postarało się jednak, aby wszystkim czas ten upłynął tak, jak nakazuje tradycja. Wigilijną wieczerzę w bazie Bagram zorganizowali dowódca VII zmiany PKW RSM płk Grzegorz Potrzuski oraz ksiądz kapelan kontyngentu mjr Sebastian Piekarski. Po modlitwie żołnierze i pracownicy podzielili się opłatkiem i usiedli do wieczerzy. Na stołach pojawiły się tradycyjne, staropolskie dania: pierogi, barszcz z uszkami, ryby. To, że pod Hindukuszem można było zjeść wigilijne przysmaki to zasługa żołnierzy z Narodowego Elementu Wsparcia Logistycznego 10 Brygady Logistycznej z Opola.

REKLAMA

Świąteczną atmosferę w bazie podkreślają bożonarodzeniowe drzewka. Choinka stanęła nie tylko w świetlicy PKW, gdzie odbyła się kolacja wigilijna, lecz także w innych pomieszczeniach, z których korzystają żołnierze. Odświętnie przystrojony był również kościół, w którym odbyła się pasterka. Warto dodać, że we mszy świętej odprawionej w Boże Narodzenie wziął udział – wraz z polskimi żołnierzami – generał broni Richard Cripwell, pełniący obowiązki zastępcy dowódcy operacji „Resolute Sapport – Afganistan”.

– Ze względu na obowiązki służbowe nie wszyscy żołnierze mają możliwość odpoczywania przez cały świąteczny okres. Ale staraliśmy się, aby każdy przez jakiś czas miał okazję spokojnego przeżywania radości Narodzenia Pańskiego – mówi płk Grzegorz Potrzuski, dowódca VII zmiany PKW Afganistan.

Chociaż żołnierze służący w Afganistanie nie mogą usiąść przy stole z rodziną, cały czas mają kontakt z najbliższymi. W okresie świąt częściej niż w zwykłe dni dzwonią do rodzin i więcej czasu spędzają na wideorozmowach. Plutonowy Dawid Gałązka i kapral Daniel Lipka, którzy Boże Narodzenie obchodzą w Afganistanie, przyznają, że każdy żołnierz w tym okresie dużo myśli o rodzinie. Ale poświęcenie jest – jak dodają – wpisane w służbę wojskową. – Na misji rodzinę muszą zastąpić koledzy i koleżanki, którzy potrafią wesprzeć i pomóc w trudnych chwilach – mówią podoficerowie.

Żołnierze dostali też prezenty od bliskich. Ale nie tylko. – Szczególnie miłą niespodzianką były kartki i życzenia, które otrzymaliśmy od dzieci ze szkół podstawowych z całego kraju – mówi por. Zbigniew Kuźniar, rzecznik prasowy kontyngentu. Zapewnia, że tego rodzaju gesty poparcia dla wojskowych napełniają ich otuchą i dają wsparcie w codziennej służbie.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: por. Monika Wywiórka

dodaj komentarz

komentarze


Okręty NATO w polskich portach
Jakie zmiany w kształceniu podoficerów?
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Wyjątkowy Vis
Bojowe wyzwania dla lotników
Ważka. Drugie podejście
Klątwa czarnego złota
Wyślij paczkę do PKW
Natowska dywizja na straży wschodniej flanki
Judocy z 16 Dywizji zdobyli Puchar Wojska Polskiego
„Remontowcy” wrócili do szczecińskiej dywizji
Stępka pod „Albatrosa”
Głosujcie na sportowców w mundurach!
„Projekt Wojownik”: przystanek Kraków
Świąteczna paczka dla powstańca
Żołnierze najlepsi w sportach walki
Pływacy z 12 Dywizji Zmechanizowanej na medal
Wojsko pomogło komunistom utrzymać monopol władzy
Testament geopolityczny prezydenta
Przetrwać na wrogim terenie
Srebro Moniki Hojnisz w Pucharze Świata
War Starts on Thursday
Pancerniacy na symulowanym polu walki
Ekspresowa przeprawa przez Wisłę
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
WOT szuka zaginionego
Pokazy od kuchni
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
W Brukseli o bezpieczeństwie
Cel – bezpieczna Europa
Polska zaangażuje się w misję ONZ w Libanie
Polska Casa nad Irakiem
Projekt Afgan w Zabrzu
Vis 100 nowy pistolet dla żołnierzy
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Kawalerzyści na górskich trasach
Not Without My Sister
Ocalejemy tylko razem
Tułacza droga Franciszka Ślusarza
Rosjanie zaatakowali ukraińskie okręty wojenne
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Curse of the Black Gold
Our efforts passed muster
Centrum Szkolenia WOT stawia na mobilność
Betar, Hagana i Irgun w polskiej szkole
Lekkie moździerze dla wojska
Rząd za kluczowymi zmianami
Playing the World
Zmiany w ustawie o weteranach
Wojna zaczyna się w czwartek
Kompania pełna braci
Opłatek u kombatantów
Nothing Can Stop Our Tanks
Centrum w zawieszeniu

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO