moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

To co robicie wzmacnia bezpieczeństwo Polski

Wasza służba wzmacnia  siłę i bezpieczeństwo Polski. I za to dzisiaj, w przeddzień świąt Bożego Narodzenia, chcę Wam podziękować – mówił minister obrony Antoni Macierewicz podczas spotkania z polskimi żołnierzami, którzy pełnią misję w Afganistanie. Szef MON rozmawiał także z  przedstawicielami dowództwa misji „Resolute Support” oraz z szefem sztabu US Army.

Podczas dwudniowej wizyty minister Antoni Macierewicz odwiedził bazy Bagram i Kandahar, gdzie służą żołnierze VII zmiany PKW w Afganistanie. Polacy biorą udział w międzynarodowej misji „Resolute Support”. Spotykamy się w przeddzień wigilii Bożego Narodzenia, w przeddzień narodzenia Jezusa Chrystusa, który przyniósł pokój ludziom. Ale o pokój trzeba walczyć. Muszą być też ci, którzy są gotowi poświęcić swoje życie dla pokoju. I wy jesteście wśród nich. Dlatego poczytuję sobie za zaszczyt, że mogę tu dziś z wami być i dzielić się opłatkiem – mówił minister Antoni Macierewicz.

Szef MON dodał, że zaangażowanie Polski w misję „Resolute Support” wynika z solidarności wobec sojuszników. Zaznaczył, że polscy żołnierze wspierają siły NATO i USA w Afganistanie, a sojusznicy stoją na straży bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO.

REKLAMA

Minister wręczył polskim żołnierzom wojsk specjalnych medale za zasługi dla obronności kraju. – To co robicie wzmacnia siłę i bezpieczeństwo Polski. I za to dzisiaj, w przeddzień świąt Bożego Narodzenia, chcę Wam podziękować – mówił wręczając odznaczenia. Zapewniał też, że Polska docenia „trud i wysiłek” żołnierzy pełniących misję w Afganistanie.

Natomiast płk Grzegorz Potrzuski, dowódca VII zmiany PKW, podczas uroczystej zbiórki w Bagram chwalił podwładnych za realizację zadań na misji. – Wraz ze mną na afgańską ziemię udali się żołnierze nieprzypadkowi. Latami swojej służby udowodnili gotowość do służby ojczyźnie – zauważył.

Szef MON razem z żołnierzami uczestniczył w mszy świętej w intencji żołnierzy, którzy służą poza granicami kraju, oraz tych, którzy polegli na służbie. Przedstawiciele MON zapalili znicze pod tablicami upamiętniającymi polskich i amerykańskich żołnierzy, którzy zginęli w Afganistanie.

Antoni Macierewicz rozmawiał także z przedstawicielami dowództwa misji „Resolute Support” – gen. broni Richardem Cripwellem, gen. dyw. K. Smithem oraz dowódcą BAF gen. dyw. Leopoldo Quintasem. Szef polskiego resortu obrony spotkał się również z szefem sztabu US Army gen. Markiem Milleyem. Ministrowi towarzyszył m.in. gen. dyw. Sławomir Wojciechowski, dowódca operacyjny RSZ, oraz gen. bryg. Wojciech Marchwica, dowódca Centrum Operacji Specjalnych – Komponentu Wojsk Specjalnych.

Trzon VII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Afganistan stanowią żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. Dowódcą jest pułkownik Grzegorz Potrzuski. W ramach misji realizowane są zadania doradczo-szkoleniowe i wsparcie dowództw afgańskich sił bezpieczeństwa i instytucji podległych Ministerstwu Obrony Narodowej i Ministerstwu Spraw Wewnętrznych.

Joanna Tańska

autor zdjęć: PKW Afganistan

dodaj komentarz

komentarze


Na macie z mistrzem
Nothing Can Stop Our Tanks
Zmiany w ustawie o weteranach
16–31 października 1918 roku – Polacy tworzą regularną armię
Jastrzębie w Albacete
USA w hołdzie gen. Pułaskiemu
Żołnierze na podium Pucharu Świata w kolarstwie torowym
Nowy inspektor sił powietrznych
Rząd za kluczowymi zmianami
„Lalek”, czyli pół życia w konspiracji
Reach for More
Our efforts passed muster
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Współpraca terytorialsów z pogranicznikami
Kleszcze zamiast BRDM-ów
Weterani rozpoczęli swoje igrzyska
Kawalerzyści na górskich trasach
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Kpr. Jakub Tynka
Prezydent w ONZ: wszyscy musimy przestrzegać prawa międzynarodowego
Zmiany w dodatkach służbowych
Polska Casa nad Irakiem
Więcej pieniędzy dla armii!
Stalowa nowoczesność
Minister obrony z wizytą w Łuczniku
Minister zaprasza w szeregi armii
St. chor. sztab. Marek Stosio
Saperzy na start, czyli łotewskie ćwiczenia „Detonator”
Krwiodawcy nie tylko w mundurach
Wyślij paczkę do PKW
„Patrol” walczy ze skażeniami
MON sfinansuje budowę szpitala w Legionowie
Operacja Tannenberg
Afgańska zmiana gotowa do misji
Plut. Krzysztof Polusik
Odkryto kolejne miejsce pochówku na Rakowieckiej
Rozbudowa bydgoskiego szpitala wojskowego
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
Po Bieszczadach dla Berdychowskiego
Chętni na dostawę Mustanga
Ratownicy – zawsze na służbie
Inspektorat wrócił nad Bałtyk
Drugie życie BWR-ów
Prezydent Duda w Białym Domu
Nowoczesny schron nie tylko dla saperów
The United States of America Have It Their Way
„Patrol ‘18”: atak na lotnisku
Komitet Wojskowy NATO w Warszawie
Broń nie tylko dla mundurowych
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Razem dla bezpieczeństwa
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Kpr. Mariusz Mańczak
Poznaj stuletnie dzieje Sztabu Generalnego

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO