moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Legia Akademicka” na AszWoj-u

Wasz udział w tym programie to  wyraźny znak, że poważnie myślicie o swojej przyszłości i obronie ojczyzny – mówił gen. bryg. dr inż. Ryszard Parafianowicz, rektor-komendant Akademii Sztuki Wojennej. Szkolenie w ramach pilotażowego programu MON „Legia Akademicka” rozpoczęło dziś 245 studentów Akademii. To tylko jedna z 59 uczelni, która przystąpiła do projektu.

Program Ministerstwa Obrony Narodowej „Legia Akademicka” zakłada ochotnicze przeszkolenie wojskowe studentów. Kurs obejmuje zajęcia teoretyczne na uczelniach oraz praktyczne, za które odpowiedzialny jest resort obrony.
– Chęć przeszkolenia wojskowego zadeklarowało około 6 tysięcy studentów z całej Polski – mówi Grzegorz Matyasik, koordynator MON do spraw „Legii Akademickiej”.

Dziś program uruchomiła Akademia Sztuki Wojennej. Pod czas uroczystości gen. bryg. dr inż. Ryszard Parafianowicz, rektor-komendant ASzWoj podkreślał, że od chwili utworzenia armii zawodowej minęło 10 lat, jednocześnie nastąpił bardzo duży spadek zdolności obronnych polskiego społeczeństwa. – Siła profesjonalnej armii jest na pewno kluczowa, szczególnie w czasie wojny, lecz potencjał ochotników rezerwistów, dobrze przygotowanych, którzy potrafią z tą armią współpracować, jest równie istotny. Zatem po niemal dziesięciu latach dzięki programowi „Legia Akademicka” wraca możliwość szkolenia ochotniczego na potrzeby obrony kraju – zaznaczał generał.

Pierwsza musztra

Akademia Sztuki Wojennej jest pierwszą z wojskowych uczelni, która rozpoczyna takie szkolenie. Akces do programu zgłosiło tu 245 osób. – Bardzo mnie to cieszy, zwłaszcza że na wielu uczelniach publicznych, dużo większych od naszej, liczba chętnych jest znacznie mniejsza – mówił gen. bryg. Parafianowicz. Zwracając się do uczestników programu, podkreślił trzy najważniejsze aspekty, na których powinni skupić się studenci ochotnicy. – Po pierwsze możecie zdobyć umiejętności pracy zespołowej, zarządzania czasem, lecz także możliwości sprawdzenia swojego charakteru, wytrzymałości czy sprawności fizycznej. Jestem też przekonany, że dla wielu z was będzie to niezapomniany czas integracji z kolegami i budowania nowych przyjaźni. Trzeci, ostatni aspekt, to świadomość, że dajecie swój cenny wkład na rzecz obronności kraju – mówił gen. bryg Parafianowicz.

Po uroczystej inauguracji programu odbył się wykład na temat ogólnych zasad prowadzenia działań taktycznych przez pododdziały.

Szkolenie w ramach programu „Legia Akademicka” to 30 godzin wykładów na uczelniach oraz część praktyczna prowadzona w jednostkach, centrach i ośrodkach wojskowych w czasie wakacji.

Teoria obejmie cztery bloki tematyczne: podstawy wychowania obywatelskiego i wojskowego (regulaminy, kształcenie obywatelskie, dyscyplina wojskowa), szkolenie bojowe (taktyka i szkolenie strzeleckie), szkolenie logistyczne (budowa i eksploatacja sprzętu wojskowego oraz zabezpieczenie logistyczne) oraz szkolenie ogólne (szkolenie prawne, SERE, szkolenie medyczne).

Po zaliczeniu pierwszej części studenci zostaną skierowani na zajęcia praktyczne, czyli ćwiczenia wojskowe. Te będą prowadzone od lipca do końca września w dwóch turach po sześć tygodni każda. Podczas praktyki studenci spędzą najpierw 21 dni na szkoleniu podstawowym, po którym zdadzą egzamin i złożą przysięgę. Potem tyle samo potrwa praktyczne szkolenie podoficerskie, kończące się egzaminem i mianowaniem na stopień kaprala.

W całej Polsce

„Legia Akademicka” ruszyła nie tylko w warszawskiej akademii. W sumie program będzie prowadzony w 59 uczelniach, w większości cywilnych, np. na Politechnice Świętokrzyskiej, w Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu oraz na Politechnice Rzeszowskiej, gdzie szkolenie już się rozpoczęło. – Nie spodziewaliśmy się aż tak dużego zainteresowania. Do programu przystąpiło ponad 240 studentów, kobiet i mężczyzn, przede wszystkim z naszej Politechniki, ale też z innych uczelni w naszym rejonie – mówi płk Jan Wojtyna, odpowiedzialny za organizację programu na Politechnice Rzeszowskiej. Dodaje, że w czasie szkolenia teoretycznego studenci podzieleni zostali na osiem grup. – Pierwsze zajęcia odbyły się 8 grudnia. Wykładowcami są byli żołnierze zawodowi, pułkownicy z tytułami doktorskimi – dodaje oficer. Podkreśla, że studenci są bardzo zaangażowani. – Gdy pytamy o motywację, wymieniają pobudki patriotyczne, obronne, ale też ciekawość, jak wygląda wojsko. Wielu z nich ma nadzieję, że szkolenie ułatwi im zdobycie dodatkowych kompetencji, a w przyszłości zaplanowanie ścieżki zawodowej – dodaje płk Wojtyna.

Rekrutacja trwa właśnie w Wojskowej Akademii Technicznej, szkolenie rozpocznie się tu w styczniu. – Do Legii można aplikować do 22 grudnia. Dziś mamy 75 zgłoszeń, w tym 21 od kobiet – mówi Ewa Jankiewicz, rzecznik prasowy WAT. Dodaje, że program wpisuje się w oczekiwania cywilnych studentów. – Jeszcze przed jego uruchomieniem mieliśmy wiele pytań dotyczących możliwości odbycia przeszkolenia wojskowego. Do programu aplikowali również byli uczniowie klas mundurowych, którzy są zainteresowani kontynuowaniem szkolenia wojskowego. „Legia Akademicka” stwarza im takie możliwości – dodaje.

Na wrocławskiej Akademii Wojsk Lądowych z kolei można wnioski składać do 29 grudnia. – Zgodnie z założeniami w ramach programu uruchomionych zostanie 8 grup szkolnych, z czego każda będzie liczyć ok. 25–30 osób. Dwie lub trzy grupy będą przeznaczone dla studentów innych uczelni, pozostałe dla cywilnych studentów Akademii Wojsk Lądowych. Program wystartuje w połowie stycznia. Teraz wnioski złożyły 154 osoby, w tym aż 68 kobiet – mówi kpt. Marcin Jasnowski, rzecznik AWL.

Wzmocnić rezerwy

Niektóre uczelnie szkolenie teoretyczne rozpoczną w semestrze letnim. – Choć większość szkół wyższych zainaugurowała już program, są też takie, które z zajęciami ruszą na wiosnę. Na przykład Politechnika Warszawska – mówi Matyasik.

Program „Legia Akademicka” został  przygotowany wspólnie przez MON oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego głównym założeniem jest przygotowanie przyszłych rezerwistów.

MON planuje także na dalszym etapie projektu stworzenie kursu dla oficerów rezerwy. Wówczas kandydaci będą musieli zaliczyć dodatkowe zajęcia teoretyczne i kolejne ćwiczenia wojskowe. Takie szkolenie może rozpocząć się w 2019 roku.

PG , MKS

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze

~Lurpen
1513609680
Na WSOSPie zgłoszenia przyjmowane są do 16 stycznia. Szkolenie odbędzie się tylko w pierwszym module, bez możliwości szkolenia na podoficera.
4B-75-51-16

Rozpoczynamy nową erę
 
Klasy wojskowe po nowemu
Jani, cudem ocalony
Zmarł trzeci z rannych saperów
Sosnkowski przywrócony
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Bożeny do modyfikacji
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
W drodze po zwycięstwo
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
„Albatros” już na wodzie
68W Means Lifesaver
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Kolejne Raki dla wojska
Wsparcie dla saperów
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Wojskowe szkolenie dla studentów
Życie po zdjęciu munduru
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
Rescue Like You Would in a War
Iranian Chess Game
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
Fort zagłady
Wabik z WAT-u
Nowy wiceminister w MON
Niechciany traktat
Na strzelnicy w szczytnym celu
Osa na patrole
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Cienka niebieska linia
Snajper walczy także z wiatrem
Maraton po bieszczadzkich szlakach
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Lotem przeciw bolszewikom
Niezwyciężeni znowu trenują
„Operacja Wuhan”: Pływanie
Wyjątkowa operacja minerów
Raki strzelały na Bałkanach
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Gavia na Atlantyku
Groty i VIS-y dla armii
Nowa misja i nowy sprzęt
68W znaczy ratownik
Wypadek saperów
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Thin Blue Line
Trening medyczny przed misją
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO