moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rekonstruktorzy na 100-lecie odzyskania niepodległości

Od wojów Mieszka I, przez chorągwie husarskie, legionistów, zdobywców Monte Cassino, aż po oddziały żołnierzy wyklętych – nawet 3 tys. entuzjastów wojska odtwarzających historyczne pododdziały przemaszeruje ulicami Warszawy 15 sierpnia. Rekonstruktorzy uczczą 100. rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Zapisy do udziału w paradzie już trwają.

– Chcemy pokazać ponad tysiącletnie dzieje polskiego oręża, a także dorobek stowarzyszeń, które upamiętniają tę historię – mówi Arkadiusz Czartoryski, poseł PiS, pomysłodawca defilady i przewodniczący społecznego komitetu przygotowującego ją. Poseł jest rekonstruktorem oddziałów z okresu Księstwa Warszawskiego.

Parada w dniu Święta Wojska Polskiego przygotowywana jest wspólnie z Ministerstwem Obrony Narodowej. W resorcie został powołany zespół organizacyjny złożony m.in. z pracowników MON i przedstawicieli środowisk rekonstruktorskich. – Taki historyczny przemarsz to wspaniała społeczna inicjatywa, a widowisko wzbudzi ogromne zainteresowanie widzów – uważa Waldemar Zubek, dyrektor Biura do Spraw Proobronnych MON, przewodniczący zespołu.

REKLAMA

Od Mieszka do Łupaszki

Do udziału w paradzie zaproszono organizacje i stowarzyszenia, które posiadają wyposażenie i mundury nawiązujące do historii polskiej wojskowości. Przewidziano udział oddziałów konnych oraz historycznych pojazdów i uzbrojenia używanego przez wojska polskie na przestrzeni stuleci. Pojawił się nawet pomysł, aby w paradzie wzięły udział samoloty historyczne, zarówno te zabytkowe, jak i ich wierne repliki. – Idea jest ciekawa i warta rozważenia, musimy jednak sprawdzić, czy możliwa do realizacji – podkreśla Zubek.

Zgodnie z założeniami organizatorów maszerujący rekonstruktorzy będą podzieleni według epok, zaczynając od wojów Mieszka I, a kończąc na oddziałach żołnierzy wyklętych. Powstanie pięć głównych kolumn marszowych: wczesne średniowiecze, średniowiecze, XVII-XVIII wiek, XIX wiek, czyli okres powstań narodowych oraz XX wiek.

W paradzie, według szacunków, weźmie udział od 2,5 do 3 tys. osób oraz 500 koni. – To będzie największa taka defilada w historii Polski, zarówno pod względem liczby uczestników, jak i różnorodności reprezentowanych przez nich epok – mówi dyrektor Biura do Spraw Proobronnych.

Dodatkową atrakcją ma być miasteczko rekonstrukcyjne, które powstanie po zakończeniu defilady. Można w nim będzie z bliska obejrzeć sprzęt i uzbrojenie, przymierzyć zbroję, porozmawiać z rekonstruktorami i zrobić sobie z nimi zdjęcie.

Letnia parada

Dlaczego parada odbędzie się 15 sierpnia w Święto Wojska Polskiego a nie 11 listopada? – Wybraliśmy tę datę głównie z powodów logistycznych. Lato i dłuższe dni to lepszy czas na organizowanie tego rodzaju wydarzeń – mówi Czartoryski. – Ponadto temat defilady bardziej odnosi się do tradycji polskiego oręża, niż do samej daty 11 listopada – dodaje Zubek.

Dyrektor Biura do Spraw Proobronnych przypomina także, że tego samego dnia odbywa się defilada wojskowa. – Zastanawiamy się nad tym, aby obie zorganizować w jednym miejscu, żeby widzowie nie musieli się przemieszczać po Warszawie, wymaga to jednak zgrania wydarzeń niemal co do sekundy – tłumaczy dyrektor.

Powołany kilka miesięcy temu komitet organizacyjny defilady pracuje już nad przygotowaniem zakwaterowania, wyżywienia i pobytu rekonstruktorów, koni i sprzętu. Trwa także opracowywanie trasy przemarszu. Ponieważ Al. Ujazdowskie, na których przez ostatnie lata odbywała się wojskowa defilada, są zbyt wąskie na tak wielkie widowisko, pod uwagę brana jest Wisłostrada. – Ulica jest szersza, więc łatwiej pomieści kolumny marszowe, wzdłuż drogi jest więcej miejsca dla widzów, a na nadwiślańskich błoniach będzie można zorganizować historyczne obozowisko – mówi Waldemar Zubek.

Obecnie trwa też rekrutacja chętnych do udziału w defiladzie. – Rekonstruktorzy mogą zgłaszać się do koordynatorów zajmujących się poszczególnymi epokami – podkreśla Czartoryski. Szczegółowe informacje dotyczące naboru znajdziemy na facebookowym profilu „Defilada 2018”.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Grzegorz Jakubowski / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Ofensywa Tuchaczewskiego
 
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Prezydent Duda jedzie do USA
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Prezydent z wizytą w Drawsku
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
16 sekund Liberatora
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Na misjach święta inne niż zwykle
Powstaną kolejne strzelnice
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Online z mistrzami sportu
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Podchorążowie szkolą się na ORP „Iskra”
Poprady dla zawiszaków
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Fordy, a nie Nissany
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Groty z granatnikiem
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Response to Emergency
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Ogromne zainteresowanie Soną
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Ubiory ochronne z Maskpolu
Terytorialsi nie stracą dodatku
Nowe karabinki dla specjalsów
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Informacja Prasowa
Testament Polski Walczącej
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Weterani w pasiece
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Żołnierze usuwają skutki powodzi
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Amerykanie odmładzają F-16
Laserowa artyleria US Army
Kim przekracza granice
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Wyjątkowy CWIX
Byli specjalsi mogą wracać do służby
„Defender” – pracowity poligon saperów
Polskie porty bardziej otwarte
Most do współpracy
Wyzwania polskiej prezydencji
Kajmany na gąsienicach
Z menażką na wakacje
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
F-16 kończą misję w Estonii
Współzawodnictwo rozwija
Wojsko przeciw wirusowi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO