moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Pacta Conventa” dla studentów ASzWoj

Udział w kołach naukowych, wyjazdy na praktyki i staże studenckie, szkolenia e-learningowe i językowe – to tylko niektóre propozycje, jakie przygotowała dla swoich studentów Akademia Sztuki Wojennej. By ułatwić studentom wybór aktywności, uczelnia opracowała „Academici Pacta Conventa” – pierwsze w historii ASzWoju kompendium wszystkich dodatkowych zajęć.

Pomysłodawcą stworzenia „Academici Pacta Conventa” jest prof. dr hab. Jarosław Gryz, prorektor ds. studenckich Akademii Sztuki Wojennej. – Miałem okazję rozmawiać ze studentami na temat dodatkowych zajęć oferowanych przez uczelnię. Gdy mówiłem im na przykład, że mogą zdobyć certyfikat językowy zgodnie z NATO-owskimi standardami, patrzyli na mnie ze zdumieniem. Wielu z nich nie wiedziało, że dajemy taką możliwość. Uświadomiłem sobie, że mając tak wiele do wyboru, studenci nie do końca zdają sobie sprawę z bogactwa naszej oferty – mówi prof. Gryz.

Dlatego władze uczelni postanowiły wydać pierwszy w historii uczelni elektroniczny dokument zawierający zbiór wszystkich zajęć dodatkowych. Przygotowali go przedstawiciele samorządu uczelnianego i władze uczelni. – Nazwa jest nieprzypadkowa. Oznacza „warunki uzgodnione”, wiążące się ze zobowiązaniami obu stron. My, jako uczelnia, tworzymy i zapewniamy studentom warunki do rozwoju i kształcenia, z drugiej strony studenci zobowiązują się, że z tego skorzystają. Taka jest idea – mówi prorektor ASzWoj.

REKLAMA

Koła, związki i staże

W dokumencie można znaleźć szczegółowe informacje na wszystkie tematy dotyczące życia studenckiego. – Począwszy od spraw bardzo prozaicznych, czyli informacji, w jakich godzinach otwarty jest basen czy biblioteka, aż po takie, które dotyczą – na przykład – etapów przystąpienia do egzaminów językowych. Wystarczy wejść w odpowiedni link i poznać szczegóły – wyjaśnia prof. Gryz.

Dokładnie opisana jest działalność sekcji i klubów akademickiego związku sportowego, grup artystycznych oraz kół naukowych, m.in. Lotniczego, Logistyki, Bezpieczeństwa Narodowego, Kryminalistyki i Kryminologii czy Sił i Służb Specjalnych. Studenci mogą też znaleźć informacje na temat e-learningowej oferty kształcenia oraz nauki za granicą. – Nie wszyscy wiedzą, że oferujemy bardzo szerokie możliwości wymiany semestralnej w ramach programu Erasmus +. Poza studiami za granicą proponujemy też studentom wakacyjne staże i praktyki zawodowe w krajach Unii Europejskiej. W „Pacta Conventa” umieściliśmy też linki do wybranych uczelni zagranicznych – dodaje prof. Gryz.

W dokumencie są również opisane inicjatywy Rady Samorządu Studentów (wydarzenia takie jak otrzęsiny, bale, wyjazdy integracyjne), działalność Biura Karier oraz formy pomocy materialnej (m.in. stypendia i zapomogi) udzielanej przez ASzWoj.

Nie tylko nauka

– Większość informacji, które znalazły się w „Pacta Conventa”, można znaleźć na stronie uczelni. Są one jednak rozproszone na podstrony wydziałowe i zwłaszcza studenci pierwszego roku mogą mieć kłopot, by się w tym odnaleźć. W przygotowanym kompendium wszystko jest w jednym miejscu, więc łatwiej wyszukać to, co nas interesuje – mówi Kuba Gradus, przewodniczący Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego ASzWoj. – Być może dzięki tej inicjatywie niektórzy ze studentów przekonają się do większego zaangażowania w życie studencie uczelni – dodaje.

Podobnie uważa prof. Gryz. – Sądzę, że aktywność studentów jeszcze bardziej wzrośnie, tym bardziej że już od nowego roku zmieniamy formułę działalności kół naukowych. Dotychczas były one przypisane do wydziałów, teraz staną się ogólnouczelniane, dostępne dla wszystkich studentów, bez względu na to, na jakim wydziale i kierunku się kształcą – zauważa prorektor ASzWoj.

Dokument „Pacta Conventa” będzie obowiązywał do końca bieżącego roku akademickiego. W przyszłym roku planowana jest jego aktualizacja.

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. ASzWoj

dodaj komentarz

komentarze


Więcej pieniędzy dla armii!
Krwiodawcy nie tylko w mundurach
Kpr. Mariusz Mańczak
Minister zaprasza w szeregi armii
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
16–31 października 1918 roku – Polacy tworzą regularną armię
Zmiany w dodatkach służbowych
Ratownicy – zawsze na służbie
Our efforts passed muster
Inspektorat wrócił nad Bałtyk
Kawalerzyści na górskich trasach
Odkryto kolejne miejsce pochówku na Rakowieckiej
St. chor. sztab. Marek Stosio
„Patrol ‘18”: atak na lotnisku
Polska Casa nad Irakiem
MON sfinansuje budowę szpitala w Legionowie
USA w hołdzie gen. Pułaskiemu
Po Bieszczadach dla Berdychowskiego
The United States of America Have It Their Way
Plut. Krzysztof Polusik
Stalowa nowoczesność
Saperzy na start, czyli łotewskie ćwiczenia „Detonator”
Broń nie tylko dla mundurowych
Chętni na dostawę Mustanga
Jastrzębie w Albacete
Żołnierze na podium Pucharu Świata w kolarstwie torowym
„Patrol” walczy ze skażeniami
Nowy inspektor sił powietrznych
Kleszcze zamiast BRDM-ów
Nothing Can Stop Our Tanks
Na macie z mistrzem
Rząd za kluczowymi zmianami
Kpr. Jakub Tynka
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Poznaj stuletnie dzieje Sztabu Generalnego
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Afgańska zmiana gotowa do misji
Weterani rozpoczęli swoje igrzyska
Prezydent w ONZ: wszyscy musimy przestrzegać prawa międzynarodowego
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Reach for More
Razem dla bezpieczeństwa
Nowoczesny schron nie tylko dla saperów
„Lalek”, czyli pół życia w konspiracji
Współpraca terytorialsów z pogranicznikami
Operacja Tannenberg
Wyślij paczkę do PKW
Zmiany w ustawie o weteranach
Rozbudowa bydgoskiego szpitala wojskowego
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Minister obrony z wizytą w Łuczniku
Prezydent Duda w Białym Domu
Drugie życie BWR-ów
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
Komitet Wojskowy NATO w Warszawie

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO