moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Pacta Conventa” dla studentów ASzWoj

Udział w kołach naukowych, wyjazdy na praktyki i staże studenckie, szkolenia e-learningowe i językowe – to tylko niektóre propozycje, jakie przygotowała dla swoich studentów Akademia Sztuki Wojennej. By ułatwić studentom wybór aktywności, uczelnia opracowała „Academici Pacta Conventa” – pierwsze w historii ASzWoju kompendium wszystkich dodatkowych zajęć.

Pomysłodawcą stworzenia „Academici Pacta Conventa” jest prof. dr hab. Jarosław Gryz, prorektor ds. studenckich Akademii Sztuki Wojennej. – Miałem okazję rozmawiać ze studentami na temat dodatkowych zajęć oferowanych przez uczelnię. Gdy mówiłem im na przykład, że mogą zdobyć certyfikat językowy zgodnie z NATO-owskimi standardami, patrzyli na mnie ze zdumieniem. Wielu z nich nie wiedziało, że dajemy taką możliwość. Uświadomiłem sobie, że mając tak wiele do wyboru, studenci nie do końca zdają sobie sprawę z bogactwa naszej oferty – mówi prof. Gryz.

Dlatego władze uczelni postanowiły wydać pierwszy w historii uczelni elektroniczny dokument zawierający zbiór wszystkich zajęć dodatkowych. Przygotowali go przedstawiciele samorządu uczelnianego i władze uczelni. – Nazwa jest nieprzypadkowa. Oznacza „warunki uzgodnione”, wiążące się ze zobowiązaniami obu stron. My, jako uczelnia, tworzymy i zapewniamy studentom warunki do rozwoju i kształcenia, z drugiej strony studenci zobowiązują się, że z tego skorzystają. Taka jest idea – mówi prorektor ASzWoj.

REKLAMA

Koła, związki i staże

W dokumencie można znaleźć szczegółowe informacje na wszystkie tematy dotyczące życia studenckiego. – Począwszy od spraw bardzo prozaicznych, czyli informacji, w jakich godzinach otwarty jest basen czy biblioteka, aż po takie, które dotyczą – na przykład – etapów przystąpienia do egzaminów językowych. Wystarczy wejść w odpowiedni link i poznać szczegóły – wyjaśnia prof. Gryz.

Dokładnie opisana jest działalność sekcji i klubów akademickiego związku sportowego, grup artystycznych oraz kół naukowych, m.in. Lotniczego, Logistyki, Bezpieczeństwa Narodowego, Kryminalistyki i Kryminologii czy Sił i Służb Specjalnych. Studenci mogą też znaleźć informacje na temat e-learningowej oferty kształcenia oraz nauki za granicą. – Nie wszyscy wiedzą, że oferujemy bardzo szerokie możliwości wymiany semestralnej w ramach programu Erasmus +. Poza studiami za granicą proponujemy też studentom wakacyjne staże i praktyki zawodowe w krajach Unii Europejskiej. W „Pacta Conventa” umieściliśmy też linki do wybranych uczelni zagranicznych – dodaje prof. Gryz.

W dokumencie są również opisane inicjatywy Rady Samorządu Studentów (wydarzenia takie jak otrzęsiny, bale, wyjazdy integracyjne), działalność Biura Karier oraz formy pomocy materialnej (m.in. stypendia i zapomogi) udzielanej przez ASzWoj.

Nie tylko nauka

– Większość informacji, które znalazły się w „Pacta Conventa”, można znaleźć na stronie uczelni. Są one jednak rozproszone na podstrony wydziałowe i zwłaszcza studenci pierwszego roku mogą mieć kłopot, by się w tym odnaleźć. W przygotowanym kompendium wszystko jest w jednym miejscu, więc łatwiej wyszukać to, co nas interesuje – mówi Kuba Gradus, przewodniczący Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego ASzWoj. – Być może dzięki tej inicjatywie niektórzy ze studentów przekonają się do większego zaangażowania w życie studencie uczelni – dodaje.

Podobnie uważa prof. Gryz. – Sądzę, że aktywność studentów jeszcze bardziej wzrośnie, tym bardziej że już od nowego roku zmieniamy formułę działalności kół naukowych. Dotychczas były one przypisane do wydziałów, teraz staną się ogólnouczelniane, dostępne dla wszystkich studentów, bez względu na to, na jakim wydziale i kierunku się kształcą – zauważa prorektor ASzWoj.

Dokument „Pacta Conventa” będzie obowiązywał do końca bieżącego roku akademickiego. W przyszłym roku planowana jest jego aktualizacja.

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. ASzWoj

dodaj komentarz

komentarze


Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Lekcja zimowego przetrwania
Powrót lekkich czołgów w US Army
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Proobronna „Anakonda”
„Snipy” to oczy...
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
See You On The Mat
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
13 Desperadoes
„Sophia” do końca marca
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
JFTC rośnie w siłę
Węzły dla wojska
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Kapelan na misji
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Pilot z precyzją chirurga
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Klątwa czarnego złota
Śmigłowiec marynarki szukał rozbitka
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Na jednej narcie po nagrodę fair play
Curse of the Black Gold
Bal na rzecz weteranów
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Znana wysokość podwyżek dla żołnierzy
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Polscy generałowie w strukturach NATO
Morze niezgody
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Poszukiwana Harpia
II edycja „Legii Akademickiej” dla studentów
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
Polskie święta na misjach
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
II Rzeczpospolita była Polską z wizji Dmowskiego
Cybernetyczna foka lustruje dno
Widzimy się na macie
Centrum w zawieszeniu
Między młotem a sierpem 12 stycznia 1944 roku
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Cel – bezpieczna Europa
Technologiczne inwestycje HSW
Testament geopolityczny prezydenta
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
ORP „Drużno” po nowemu
Więcej pieniędzy dla kombatantów
Panie bez taryfy ulgowej
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Playing the World
W Brukseli o bezpieczeństwie
Antoś, symbol Lwowa
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Granice są po to, by je przekraczać
Programy NATO dla ukraińskich saperów

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO