moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Pacta Conventa” dla studentów ASzWoj

Udział w kołach naukowych, wyjazdy na praktyki i staże studenckie, szkolenia e-learningowe i językowe – to tylko niektóre propozycje, jakie przygotowała dla swoich studentów Akademia Sztuki Wojennej. By ułatwić studentom wybór aktywności, uczelnia opracowała „Academici Pacta Conventa” – pierwsze w historii ASzWoju kompendium wszystkich dodatkowych zajęć.

Pomysłodawcą stworzenia „Academici Pacta Conventa” jest prof. dr hab. Jarosław Gryz, prorektor ds. studenckich Akademii Sztuki Wojennej. – Miałem okazję rozmawiać ze studentami na temat dodatkowych zajęć oferowanych przez uczelnię. Gdy mówiłem im na przykład, że mogą zdobyć certyfikat językowy zgodnie z NATO-owskimi standardami, patrzyli na mnie ze zdumieniem. Wielu z nich nie wiedziało, że dajemy taką możliwość. Uświadomiłem sobie, że mając tak wiele do wyboru, studenci nie do końca zdają sobie sprawę z bogactwa naszej oferty – mówi prof. Gryz.

Dlatego władze uczelni postanowiły wydać pierwszy w historii uczelni elektroniczny dokument zawierający zbiór wszystkich zajęć dodatkowych. Przygotowali go przedstawiciele samorządu uczelnianego i władze uczelni. – Nazwa jest nieprzypadkowa. Oznacza „warunki uzgodnione”, wiążące się ze zobowiązaniami obu stron. My, jako uczelnia, tworzymy i zapewniamy studentom warunki do rozwoju i kształcenia, z drugiej strony studenci zobowiązują się, że z tego skorzystają. Taka jest idea – mówi prorektor ASzWoj.

Koła, związki i staże

W dokumencie można znaleźć szczegółowe informacje na wszystkie tematy dotyczące życia studenckiego. – Począwszy od spraw bardzo prozaicznych, czyli informacji, w jakich godzinach otwarty jest basen czy biblioteka, aż po takie, które dotyczą – na przykład – etapów przystąpienia do egzaminów językowych. Wystarczy wejść w odpowiedni link i poznać szczegóły – wyjaśnia prof. Gryz.

Dokładnie opisana jest działalność sekcji i klubów akademickiego związku sportowego, grup artystycznych oraz kół naukowych, m.in. Lotniczego, Logistyki, Bezpieczeństwa Narodowego, Kryminalistyki i Kryminologii czy Sił i Służb Specjalnych. Studenci mogą też znaleźć informacje na temat e-learningowej oferty kształcenia oraz nauki za granicą. – Nie wszyscy wiedzą, że oferujemy bardzo szerokie możliwości wymiany semestralnej w ramach programu Erasmus +. Poza studiami za granicą proponujemy też studentom wakacyjne staże i praktyki zawodowe w krajach Unii Europejskiej. W „Pacta Conventa” umieściliśmy też linki do wybranych uczelni zagranicznych – dodaje prof. Gryz.

W dokumencie są również opisane inicjatywy Rady Samorządu Studentów (wydarzenia takie jak otrzęsiny, bale, wyjazdy integracyjne), działalność Biura Karier oraz formy pomocy materialnej (m.in. stypendia i zapomogi) udzielanej przez ASzWoj.

Nie tylko nauka

– Większość informacji, które znalazły się w „Pacta Conventa”, można znaleźć na stronie uczelni. Są one jednak rozproszone na podstrony wydziałowe i zwłaszcza studenci pierwszego roku mogą mieć kłopot, by się w tym odnaleźć. W przygotowanym kompendium wszystko jest w jednym miejscu, więc łatwiej wyszukać to, co nas interesuje – mówi Kuba Gradus, przewodniczący Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego ASzWoj. – Być może dzięki tej inicjatywie niektórzy ze studentów przekonają się do większego zaangażowania w życie studencie uczelni – dodaje.

Podobnie uważa prof. Gryz. – Sądzę, że aktywność studentów jeszcze bardziej wzrośnie, tym bardziej że już od nowego roku zmieniamy formułę działalności kół naukowych. Dotychczas były one przypisane do wydziałów, teraz staną się ogólnouczelniane, dostępne dla wszystkich studentów, bez względu na to, na jakim wydziale i kierunku się kształcą – zauważa prorektor ASzWoj.

Dokument „Pacta Conventa” będzie obowiązywał do końca bieżącego roku akademickiego. W przyszłym roku planowana jest jego aktualizacja.

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. ASzWoj

dodaj komentarz

komentarze


Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
Wodowanie „Artemisa”
Cel – bezpieczna Europa
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Irackie zapiski gen. Bieńka
Life Enchanted in Museum Display Case
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Kolejka dostawców niszczycieli
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Silni w sojuszach – 3 maja defilada w Warszawie
Panie bez taryfy ulgowej
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Życie zaklęte w gablotach
Sukcesy biegających żołnierzy
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Szef NATO w Warszawie
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Tryumf w cieniu Jałty
Wojna w świętym mieście, epilog
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Ducha nie wolno tracić
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Remont „Piasta” na finiszu
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Święto stołecznego garnizonu
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Leopards in a Trap
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Alarm dla Jastrzębi
Błękitna Armia przybywa do Polski
Sportowcy podsumowali 2018 rok i czekają na igrzyska w Chinach
Świadczyli o zbrodni Sowietów
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
Żandarmeria współpracuje z Muzeum Katyńskim
Leopardy w pułapce
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Kampania wyborcza poza armią
Więcej wojska w Łomży
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
NATO i kosowska łamigłówka
Tarcza przeciwko agresji
Katyńskie pamiątki
„Strzelnica w powiecie” – MON czeka na wnioski o dotacje
Wilno w polskich rękach
Żołnierzem możesz się stać, nie musisz się nim urodzić!
Bliski Wschód. Region bez klucza
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
„Sophia” z nową zmianą
Karbala – ikona polskich misji zagranicznych
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Odliczanie do majowej defilady

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO