moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko zaangażowane w „Szlachetną Paczkę”

Magdalena i Andrzej wychowują troje dzieci i ledwie wiążą koniec z końcem. Mieszkają w domu, który wymaga generalnego remontu. Marynarze z Dywizjonu Okrętów Podwodnych postanowili im pomóc. Zebrali pieniądze i kupili wyposażenie łazienki. A wszystko w ramach akcji „Szlachetna Paczka”.  Wojsko angażuje się w nią od kilku lat. 

W sobotę marynarze z Dywizjonu Okrętów Podwodnych, a także wolontariusze „Szlachetnej Paczki”, przywieźli wojskową ciężarówką materiały niezbędne do remontu łazienki. – Gospodarze spodziewali się naszego przyjazdu. Byli jednak zaskoczeni ilością rzeczy, które im przekazujemy – przyznaje kpt. mar. Łukasz Rumkowski, zastępca dowódcy okrętu podwodnego ORP „Sokół”.

Do akcji „Szlachetna Paczka” podwodniacy z Gdyni dołączyli cztery lata temu. – Zbiórka prowadzona jest w całym dywizjonie, ale za jej organizację odpowiada załoga naszego okrętu – mówi kpt. mar. Rumkowski. Najpierw wojskowi wybierają rodzinę, która otrzyma pomoc. W tym roku padło na małżeństwo z okolic Kartuz na Pomorzu. Magdalena i Andrzej wychowują troje dzieci. Najstarsze ma siedem lat, najmłodsze siedem miesięcy. Niedawno odziedziczyli stare gospodarstwo wraz z domem. Niestety budynek jest w opłakanym stanie. Wymaga generalnego remontu, na który jednak rodziny nie stać. Cała piątka żyje za nieco ponad dwa tysiące złotych miesięcznie. Andrzej zabrał się za odnawianie pomieszczeń, jednak sam nie jest w stanie wiele zrobić. Najpilniejsze jest odnowienie łazienki. – Doszliśmy do wniosku, że jest nas dostatecznie dużo, by zgromadzić niezbędną kwotę – tłumaczy kpt. mar. Rumkowski.

REKLAMA

Zbiórka trwała kilka tygodni. – Udało nam się zebrać dary o wartości czterech tysięcy złotych oraz trzy tysiące złotych w gotówce – informuje kpt. mar. Rumkowski. – Zgodnie z założeniem „Szlachetnej Paczki” nie można przekazywać pieniędzy. Dlatego wydaliśmy je na armaturę do łazienki – dodaje. Ostatecznie marynarze przekazali rodzinie między innymi brodzik, zlew, baterię i glazurę. Do tego doszły jeszcze elektronarzędzia i komplet kluczy, trochę zabawek, damska torebka. – Cieszymy się, że mogliśmy pomóc. Mam nadzieję, że wszystko to się przyda – podsumowuje kpt. mar. Rumkowski.

Nie tylko marynarze…

Podwodniacy to nie jedyni żołnierze, którzy w ostatni weekend pojechali z darami do potrzebujących. Wojsko włącza się w pomoc poszkodowanym od początku „Szlachetnej Paczki”. Tak jest także podczas tegorocznej edycji. W weekend załoga fregaty ORP „Gen. T. Kościuszko” wspólnie ze strażakami z OSP Bojanowo przywiozła pomoc dla trzyosobowej rodziny z okolic Ostródy. Kilka miesięcy temu straciła ona dobytek na skutek pożaru wywołanego uderzeniem pioruna. Marynarze, przy wsparciu mieszkańców Bojanic, zebrali kilka ton darów, w tym sprzęt AGD i RTV, wyposażenie łazienki i kuchni oraz meble. Do transportu „paczki” potrzeba było kilku ciężarówek. W sobotę dary dla potrzebujących przekazali także żołnierze 11 Dywizji Kawalerii Pancernej, wspomagani przez Amerykanów z 2 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (2 ABCT). Zebrali oni osiem tysięcy złotych na potrzeby rodzin z Chotkowa i Szprotawy w województwie lubuskim. Wojskowi kupili między innymi sprzęt AGD, odzież i słodycze.

W projekt „Szlachetna Paczka” włączyli się również żołnierze z 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego. Wsparli oni 20-letnią Patrycję z okolic Radomia, która opiekuje się mamą walczącą z nowotworem krtani i chorobą płuc. – Za zebrane pieniądze kupiliśmy między innymi sprzęt AGD, środki czystości, bony na zakupy w jednym z supermarketów oraz nebulizator, specjalistyczną maszynę, która ułatwia oddychanie – wylicza mjr Łukasz Baranowski z 42 Bazy.

Z roku na rok coraz więcej paczek

„Szlachetna Paczka” to ogólnopolska akcja pomocy osobom chorym i znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Projekt realizuje Stowarzyszenie Wiosna. – Akcja rusza każdego roku w połowie września. Nasi wolontariusze rozpoczynają wówczas budowanie tak zwanego banku rodzin – mówi Łukasz Poświata ze „Szlachetnej Paczki” na Pomorzu. Zgodnie z przyjętymi zasadami po pomoc nie mogą zgłaszać się sami zainteresowani. – Wolontariusze docierają do nich między innymi za pośrednictwem ośrodków pomocy społecznej – wyjaśnia Poświata. Opis sytuacji, w jakiej znajdują się przyszli beneficjenci, z wyszczególnieniem, czego potrzebują, zamieszczany jest na stronie „Szlachetnej Paczki”. Zainteresowani udzieleniem wsparcia mogą wybrać rodzinę i przygotować dla niej dary. – Z reguły tydzień, dwa przed Świętami przekazują je do naszych regionalnych magazynów. Tak jest łatwiej ze względów logistycznych. Ale zakładamy również, że obdarowani wolą zachować anonimowość. Jeśli jednak jakaś ich część chce się później spotkać z darczyńcami, oczywiście umożliwiamy im to – zapewnia Poświata.

Liczba przygotowywanych paczek rośnie z roku na rok. – Nie wynika to z większej skali ubóstwa, ale z faktu rozrastania się naszego stowarzyszenia – podkreśla Poświata. Podczas tegorocznej edycji projektu darczyńcy w całej Polsce przygotowywali już 20 tysięcy paczek. Na Pomorzu liczba podarków sięgnęła tysiąca. – Potrzeby są duże, zwłaszcza że sporo rodzin odczuwa jeszcze skutki huraganów, które w drugiej połowie roku pustoszyły tę część kraju – zauważa jeden z  wolontariuszy. 

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Tomasz Gos

dodaj komentarz

komentarze


Polskie porty bardziej otwarte
 
Kajmany na gąsienicach
Amerykanie odmładzają F-16
Most do współpracy
Online z mistrzami sportu
Ogromne zainteresowanie Soną
Wyzwania polskiej prezydencji
Prezydent Duda jedzie do USA
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Zbiegowie z innego świata
Kraby w Bolesławcu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Fordy, a nie Nissany
Groty z granatnikiem
Prezydent z wizytą w Drawsku
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Współzawodnictwo rozwija
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Ofensywa Tuchaczewskiego
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
F-16 kończą misję w Estonii
Z menażką na wakacje
Weterani w pasiece
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Laserowa artyleria US Army
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Testament Polski Walczącej
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Terytorialsi nie stracą dodatku
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Powstaną kolejne strzelnice
Wojsko przeciw wirusowi
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
„Defender” – pracowity poligon saperów
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Na misjach święta inne niż zwykle
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Żołnierze w sztafecie pomocy
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
16 sekund Liberatora
Informacja Prasowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO