moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko zaangażowane w „Szlachetną Paczkę”

Magdalena i Andrzej wychowują troje dzieci i ledwie wiążą koniec z końcem. Mieszkają w domu, który wymaga generalnego remontu. Marynarze z Dywizjonu Okrętów Podwodnych postanowili im pomóc. Zebrali pieniądze i kupili wyposażenie łazienki. A wszystko w ramach akcji „Szlachetna Paczka”.  Wojsko angażuje się w nią od kilku lat. 

W sobotę marynarze z Dywizjonu Okrętów Podwodnych, a także wolontariusze „Szlachetnej Paczki”, przywieźli wojskową ciężarówką materiały niezbędne do remontu łazienki. – Gospodarze spodziewali się naszego przyjazdu. Byli jednak zaskoczeni ilością rzeczy, które im przekazujemy – przyznaje kpt. mar. Łukasz Rumkowski, zastępca dowódcy okrętu podwodnego ORP „Sokół”.

Do akcji „Szlachetna Paczka” podwodniacy z Gdyni dołączyli cztery lata temu. – Zbiórka prowadzona jest w całym dywizjonie, ale za jej organizację odpowiada załoga naszego okrętu – mówi kpt. mar. Rumkowski. Najpierw wojskowi wybierają rodzinę, która otrzyma pomoc. W tym roku padło na małżeństwo z okolic Kartuz na Pomorzu. Magdalena i Andrzej wychowują troje dzieci. Najstarsze ma siedem lat, najmłodsze siedem miesięcy. Niedawno odziedziczyli stare gospodarstwo wraz z domem. Niestety budynek jest w opłakanym stanie. Wymaga generalnego remontu, na który jednak rodziny nie stać. Cała piątka żyje za nieco ponad dwa tysiące złotych miesięcznie. Andrzej zabrał się za odnawianie pomieszczeń, jednak sam nie jest w stanie wiele zrobić. Najpilniejsze jest odnowienie łazienki. – Doszliśmy do wniosku, że jest nas dostatecznie dużo, by zgromadzić niezbędną kwotę – tłumaczy kpt. mar. Rumkowski.

Zbiórka trwała kilka tygodni. – Udało nam się zebrać dary o wartości czterech tysięcy złotych oraz trzy tysiące złotych w gotówce – informuje kpt. mar. Rumkowski. – Zgodnie z założeniem „Szlachetnej Paczki” nie można przekazywać pieniędzy. Dlatego wydaliśmy je na armaturę do łazienki – dodaje. Ostatecznie marynarze przekazali rodzinie między innymi brodzik, zlew, baterię i glazurę. Do tego doszły jeszcze elektronarzędzia i komplet kluczy, trochę zabawek, damska torebka. – Cieszymy się, że mogliśmy pomóc. Mam nadzieję, że wszystko to się przyda – podsumowuje kpt. mar. Rumkowski.

Nie tylko marynarze…

Podwodniacy to nie jedyni żołnierze, którzy w ostatni weekend pojechali z darami do potrzebujących. Wojsko włącza się w pomoc poszkodowanym od początku „Szlachetnej Paczki”. Tak jest także podczas tegorocznej edycji. W weekend załoga fregaty ORP „Gen. T. Kościuszko” wspólnie ze strażakami z OSP Bojanowo przywiozła pomoc dla trzyosobowej rodziny z okolic Ostródy. Kilka miesięcy temu straciła ona dobytek na skutek pożaru wywołanego uderzeniem pioruna. Marynarze, przy wsparciu mieszkańców Bojanic, zebrali kilka ton darów, w tym sprzęt AGD i RTV, wyposażenie łazienki i kuchni oraz meble. Do transportu „paczki” potrzeba było kilku ciężarówek. W sobotę dary dla potrzebujących przekazali także żołnierze 11 Dywizji Kawalerii Pancernej, wspomagani przez Amerykanów z 2 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (2 ABCT). Zebrali oni osiem tysięcy złotych na potrzeby rodzin z Chotkowa i Szprotawy w województwie lubuskim. Wojskowi kupili między innymi sprzęt AGD, odzież i słodycze.

W projekt „Szlachetna Paczka” włączyli się również żołnierze z 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego. Wsparli oni 20-letnią Patrycję z okolic Radomia, która opiekuje się mamą walczącą z nowotworem krtani i chorobą płuc. – Za zebrane pieniądze kupiliśmy między innymi sprzęt AGD, środki czystości, bony na zakupy w jednym z supermarketów oraz nebulizator, specjalistyczną maszynę, która ułatwia oddychanie – wylicza mjr Łukasz Baranowski z 42 Bazy.

Z roku na rok coraz więcej paczek

„Szlachetna Paczka” to ogólnopolska akcja pomocy osobom chorym i znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Projekt realizuje Stowarzyszenie Wiosna. – Akcja rusza każdego roku w połowie września. Nasi wolontariusze rozpoczynają wówczas budowanie tak zwanego banku rodzin – mówi Łukasz Poświata ze „Szlachetnej Paczki” na Pomorzu. Zgodnie z przyjętymi zasadami po pomoc nie mogą zgłaszać się sami zainteresowani. – Wolontariusze docierają do nich między innymi za pośrednictwem ośrodków pomocy społecznej – wyjaśnia Poświata. Opis sytuacji, w jakiej znajdują się przyszli beneficjenci, z wyszczególnieniem, czego potrzebują, zamieszczany jest na stronie „Szlachetnej Paczki”. Zainteresowani udzieleniem wsparcia mogą wybrać rodzinę i przygotować dla niej dary. – Z reguły tydzień, dwa przed Świętami przekazują je do naszych regionalnych magazynów. Tak jest łatwiej ze względów logistycznych. Ale zakładamy również, że obdarowani wolą zachować anonimowość. Jeśli jednak jakaś ich część chce się później spotkać z darczyńcami, oczywiście umożliwiamy im to – zapewnia Poświata.

Liczba przygotowywanych paczek rośnie z roku na rok. – Nie wynika to z większej skali ubóstwa, ale z faktu rozrastania się naszego stowarzyszenia – podkreśla Poświata. Podczas tegorocznej edycji projektu darczyńcy w całej Polsce przygotowywali już 20 tysięcy paczek. Na Pomorzu liczba podarków sięgnęła tysiąca. – Potrzeby są duże, zwłaszcza że sporo rodzin odczuwa jeszcze skutki huraganów, które w drugiej połowie roku pustoszyły tę część kraju – zauważa jeden z  wolontariuszy. 

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Tomasz Gos

dodaj komentarz

komentarze


Trening medyczny przed misją
 
Iranian Chess Game
Wojskowe szkolenie dla studentów
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
68W znaczy ratownik
Fort zagłady
Na strzelnicy w szczytnym celu
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Rozpoczynamy nową erę
Życie po zdjęciu munduru
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Gavia na Atlantyku
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo
Kolejne Raki dla wojska
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Osa na patrole
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
W drodze po zwycięstwo
Rescue Like You Would in a War
Niezwyciężeni znowu trenują
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
„Operacja Wuhan”: Pływanie
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Jani, cudem ocalony
Klasy wojskowe po nowemu
Nowy wiceminister w MON
Snajper walczy także z wiatrem
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Lotem przeciw bolszewikom
Raki strzelały na Bałkanach
Maraton po bieszczadzkich szlakach
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Wsparcie dla saperów
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Nowa misja i nowy sprzęt
Thin Blue Line
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
„Albatros” już na wodzie
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Wabik z WAT-u
Wypadek saperów
68W Means Lifesaver
Cienka niebieska linia
Wyjątkowa operacja minerów
Bożeny do modyfikacji
Sosnkowski przywrócony
Zmarł trzeci z rannych saperów
Groty i VIS-y dla armii
Niechciany traktat

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO