moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wyjątkowa kolekcja

Słynna czapka maciejówka Józefa Piłsudskiego, odznaka „Parasol”, jaką wręczano oficerom związku strzeleckiego, i mundury żołnierzy z czasów II Rzeczypospolitej – to tylko wybrane spośród 1800 eksponatów, które Muzeum Wojska Polskiego odkupiło od kolekcjonera militariów. Zabytki pochodzące z lat 1914–1950 będzie można zobaczyć jesienią przyszłego roku.

– To chyba największa kolekcja militariów, która została pozyskana przez Muzeum Wojska Polskiego. Liczy ona ponad 1800 eksponatów, które przedstawiają dzieje Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej – mówił dziś podczas prezentacji zbioru Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej. Szef MON wyjaśnił, że wśród zabytkowych przedmiotów znajdują się m.in. ,,szczególnie cenne dwa sztandary pułkowe oraz słynna czapka maciejówka Marszałka Józefa Piłsudskiego, a także wiele cennych artefaktów”. To przedmioty – jak mówił minister Macierewicz – obrazujące, jak wyglądała armia Rzeczypospolitej, jej żołnierze, oficerowie oraz sprzęt, jakim się posługiwali i jakim walczyli.

– Jestem dumny z tego zakupu i cieszę się, że będzie on udostępniony polskiemu społeczeństwu. Polakom, którzy mają prawo wiedzieć, jak wyglądali bohaterscy żołnierze walczący w 1939 roku – podkreślił szef MON.

Obecny na uroczystości wiceminister Michał Dworczyk, dodał, że pamiątki, które trafiły do muzeum, ,,pochodzą z lat 1914–1950, ale gros muzealiów dotyczy lat 1918–1939”. – Bogactwo tej kolekcji pozwoli przedstawić wszystkie aspekty życia żołnierza II Rzeczypospolitej – powiedział. Dodał, że kolekcja będzie podstawą ekspozycji dotyczącej dwudziestolecia międzywojennego. Będzie można ją oglądać już w nowym gmachu Muzeum Wojska Polskiego na warszawskiej Cytadeli.

Natomiast dr Adam Buława, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, zwrócił uwagę na znajdującą się w zbiorze odznakę „Parasol”, która była wręczana wyróżniającym się oficerom Związku Strzeleckiego i Drużyn Strzeleckich – Z tego grona wywodził się późniejszy premier, generałowie, wojewodowie. Taką odznakę nosił też sam Piłsudski – zauważył.

Zabytki należały do prywatnego kolekcjonera. Wartość umowy jest objęta tajemnicą, wiadomo jednak, że dotyczyła ona 1806 przedmiotów. Jak podkreślają pracownicy muzeum, sprzedaż nie dotyczyła jednak sztandarów – te zostały podarowane placówce. Było to zgodne z życzeniem Józefa Piłsudskiego, który uznał, że sztandary nieistniejących jednostek Wojska Polskiego „mają na wieczną chwałę być przechowywane w Muzeum Wojska – świątyni chwały i sławy rycerstwa polskiego”.

Film: Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej

Prezentację najnowszych nabytków muzeum zaplanowano na jesień przyszłego roku, aby w ten sposób uczcić setną rocznicę odzyskania niepodległości. Ale zanim to nastąpi, nad każdym z eksponatów pochylą się muzealnicy. Zgodnie z muzealną procedurą każdy z przedmiotów musi zostać dokładnie opisany, a także otrzymać numer inwentarzowy. 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Brzescy saperzy i prace rozbiórkowe
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Polsko-amerykańska odpowiedź na rosnące cyberzagrożenia
Warmia i Mazury dla Polski i NATO
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Nowa lokalizacja 18 Brygady Zmotoryzowanej
Człowiek, który sprzedał ciszę
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Na tronie mistrza bez zmian
Good Morning, Orka!
Więcej mocy dla Orki
„Koalicja chętnych” o gwarancjach dla Ukrainy
Czas podwodniaków
„Zygalski” na wodzie
Piątka z czwartego wozu
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Koniec bezkarności floty cieni?
PKW „Noteć” – koniec misji
Terytorialsi wspierają samorządy w walce z zimą
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Dwie karetki dla szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą
Czekamy na F-35
Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
Zmiany kadrowe w Żelaznej Dywizji i u podhalańczyków
Nowy europejski czołg
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Góral z ORP „Gryf”
Maj polskich żywych torped
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Odpalili K9 Thunder
Co nowego w przepisach?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
O bezpieczeństwie u prezydenta
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Detektory skażeń dla Tarczy Wschód poszukiwane
Nowe Abramsy na horyzoncie
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Używane Strykery dla Polski, a Rosomaki na eksport
Amerykański szogun
Warto iść swoją drogą
Krok po kroku przez kwalifikacje
W cieniu dumy floty
WOT wspiera służby miejskie w odśnieżaniu
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
Kurs dla pilotów Apache’ów czas start
Partnerstwo Polski i Litwy
Polskie MiG-i dla Ukrainy
WOT wciąż pomaga w zwalczaniu skutków ataku zimy
USA: chcemy Grenlandii
Niemiecka koncepcja wsparcia Polski
Dyrygent w mundurze
Pucharowy medal na desce
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
Jak zbudować armię przyszłości
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Sprzymierzeni z GROM dla kolegów z PTSD
Przeżyj to sam
Wojskowy triumf na Gali Sportu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO