moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Grot i Ragun zakwalifikowane do służby

Zakończył się długi proces badań poprzedzających przyjęcie do służby nowego polskiego uzbrojenia. Modułowy karabinek MSBS Grot oraz pistolet PR-15 Ragun, wyprodukowane przez Fabrykę Broni „Łucznik”, przeszły pozytywnie wojskowe testy kwalifikacyjne. Zgodnie z zawartym we wrześniu kontraktem pierwsze tysiąc Grotów powinno trafić do wojsk obrony terytorialnej do końca grudnia.

W dniach 15–16 listopada szef Inspektoratu Uzbrojenia MON podpisał orzeczenia o zakończeniu badań kwalifikacyjnych karabinka modułowego MSBS-5,56KA0/Grot C16 FB-M1 oraz 9-milimetrowego pistoletu samopowtarzalnego PR-15 Ragun. Oznacza to, że nowy typ polskiego uzbrojenia wyprodukowany przez Fabrykę Broni „Łucznik” może trafić do wyposażenia wojsk.

MSBS Grot to pierwszy od czasów II wojny światowej karabinek maszynowy skonstruowany wyłącznie na podstawie polskich patentów i rozwiązań (Beryl jest modyfikacją osławionego Kałasznikowa). Skonstruowanie pistoletu Ragun nie jest już tak przełomowym wydarzeniem, gdyż w ostatnich dziesięcioleciach nasi inżynierowie wprowadzili do służby całkowicie polską konstrukcję – Wista-94. Niestety, nie była to udana broń.

Państwowe badania Grota w układzie kolbowym, a dokładnie Grota C16 FB-M1 (taka jest pełna nazwa broni), trwały od czerwca tego roku. – Objęto nimi nie tylko karabinek, lecz również jego komponenty: 40-milimetrowy granatnik podwieszany i nożo-bagnet – mówi Julia Grzesiak, rzecznik prasowy Łucznika. Podkreśla, że dzięki temu, po pozytywnym zakończeniu testów, MSBS Grot jest już gotowy do wdrożenia do służby jako cały system. To bardzo ważne, ponieważ czasu na dotrzymanie terminu zapisanego w kontrakcie jest coraz mniej. Zgodnie z zawartą we wrześniu umową na dostawę 53 tys. Grotów dla armii (o wartości 500 mln zł) pierwsze tysiąc sztuk powinno zostać przekazane żołnierzom obrony terytorialnego do końca grudnia.

Przypomnijmy, że prace badawczo-rozwojowe nad konstrukcją, która ma zastąpić nie tylko karabiny z rodziny AK / AKM kalibru 7,62 mm, lecz w perspektywie kilkunastu lat także Beryle, trwały od początku ubiegłej dekady.

Inaczej wygląda sprawa dostaw Ragunów. Kontrakt bowiem na nowe pistolety nie został jeszcze podpisany. Wprawdzie broń testowali już żołnierze jednostek specjalnych i operacyjnych oraz WOT-u, ale resort obrony wyraźnie podkreślał, że były to jedynie testy „poznawcze”. Wszystko jednak wskazuje na to, że umowa może zostać podpisana bardzo szybko. – Pistolet PR-15 Ragun niedługo wejdzie do wyposażenia Sił Zbrojnych RP – zapowiedział wiceminister obrony Michał Dworczyk kilka dni temu w mediach społecznościowych. Jednocześnie dodał, że broń otrzyma nową nazwę.

PR-15 Ragun to pistolet kalibru 9 mm, który został opracowany w ramach programu polskiego żołnierza przyszłości Tytan (finansowanego przez MON) i w perspektywie kilku lat ma zastąpić w linii pistolety P-64 oraz P-83. Broń po raz pierwszy została publicznie zaprezentowana trzy lata temu i od tego czas przechodziła badania oraz testy niezbędne do rozpoczęcia do seryjnej produkcji.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Michał Zieliński

dodaj komentarz

komentarze

~Chsząszczyżewoszyszanin
1511977140
"...MSBS Grot to pierwszy od czasów II wojny światowej karabinek maszynowy..."Jezusie Nazareński! Karabinek maszynowy??? chyba karabinek automatyczny jak już. No cóż, jaki minister, taka nomenklatura.
9C-CE-35-53
~Bartek133
1511819700
...oslawionego kalasznikowa.. oslawiony=owiany zła sława, czyli bubel 😉😜 a z AK chyba jest wręcz przeciwnie, czy się mylę 😉?😛
E0-FB-F6-9C

Święto specjalsów
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
15 lat JFTC
Czarna taktyka Agatu
Śmigłowiec na „Ślązaku”
Szef NATO w Warszawie
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
„Baltic Protector”
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Jelcze dla Wisły
Uchylone wrota piekieł
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
Zdążyć przed deszczem
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Ostatnie pożegnanie red. Andrzeja Wernica
Nowy batalion podhalańczyków
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Tu się zadań nie wybiera
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
Modernizacja floty powietrznej
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Zmiany w przepisach mundurowych
Obrady Rady Unii Europejskiej
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
Pomóżmy bliskim żołnierza
„Kościuszko” i „Arctowski” idą do remontu
Medale dla uczestników walk w Karbali
Fabryka dżihadystów
Dołącz do zawodowców
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
F-16 wracają do Polski
Kierunek: Afganistan
Wywiad AK w służbie aliantów
Jihadist Mill
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
Żołnierze pomagają powodzianom
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Region Without a Key
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
Nano-drony dla specjalsów
Follow Me
Targi Air Fair 2019
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Sprawdzian dla WOT-u
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Kampania wyborcza poza armią
Ich zadanie – zdobyć informację
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Modernizacja bombowców

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO