moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Antoni Macierewicz w Kanadzie o rosyjskiej agresji

O zagrożeniach bezpieczeństwa w Europie, wpływie Rosji na destabilizację sytuacji na naszym kontynencie i agresywnej polityce prezydenta Władimira Putina mówił minister obrony Antoni Macierewicz w trakcie międzynarodowej konferencji w Halifax. Kanadyjskie forum uznawane jest za czołowe zgromadzenie światowych przywódców zaangażowanych w globalne bezpieczeństwo.

– Polityka Rosji to nie jest już zimna wojna, to początek bardzo gorącej wojny – mówił minister obrony Antoni Macierewicz podczas zorganizowanego w kanadyjskim Halifax Międzynarodowego Forum Bezpieczeństwa. Szef polskiego MON podkreślał, że wskazują na to wyniki zakończonych dwa miesiące temu ćwiczeń „Zapad 17”. – Sięgały one od Morza Arktycznego po Morze Czarne i wraz z ćwiczeniami z użyciem rakiet balistycznych i rakiet Iskander, które mogą przenosić głowice nuklearne, pokazały, że Rosja nie szykuje się do obrony, ale do agresji – zaznaczył Macierewicz.

Szef polskiego MON wziął udział w panelu poświęconym wpływom Rosji na destabilizację bezpieczeństwa Europy i ostrzegał przed agresywną polityką tego kraju. – Obecnie na Ukrainie obserwujemy otwartą wojnę, która łamie porządek międzynarodowy, jednocześnie Rosja otwarcie mówi, że daje sobie prawo, by zmieniać systemy i granice krajów europejskich – podkreślał polski minister.

REKLAMA

Antoni Macierewicz dodał też, że wojna hybrydowa i teleinformatyczna nie ogranicza się do Europy, ale można ją obserwować także w USA i jest przeprowadzana w sposób bardzo agresywny. Szef polskiego MON zwrócił też uwagę na sytuację w Azji. – Z polskiego punktu widzenia aktywność Korei Północnej jest ściśle połączona z rosyjską agresją i jeśli nie weźmiemy tego pod uwagę, nigdy nie zrozumiemy skali planów, które Rosja obecnie realizuje – zaznaczył minister. Dodał jednocześnie, że najważniejszym sposobem, aby obronić się przed Rosją, jest zdolność przeciwstawienia siły sile.

W panelu dyskusyjnym uczestniczył także m.in. Pawło Klimkin, minister spraw zagranicznych Ukrainy. Określił on rosyjską politykę jako hybrydową wojnę przeciwko Zachodowi. Podkreślił jednocześnie, że Ukraina potrzebuje wsparcia krajów zachodnich. – Nasi przyjaciele z Polski i USA ćwiczyli z nami i to jest dla nas bardzo ważne – mówił Klimkin.

Wątek ten podjęła amerykańska senator Jeanne Shaheen, która podkreślała, że USA udzielają dużego wsparcia wschodniej flance NATO. O wkładzie USA w stabilność Europy i roli wojsk amerykańskich stacjonujących w naszym rejonie Starego Kontynentu mówił także szef polskiego resortu obrony. – Prezydent Donald Trump powiedział w Warszawie, że zawsze ramię w ramię z Polską będą stały wojska USA. Żaden prezydent USA nie zrobił tak dużo dla rozlokowania jednostek amerykańskich w naszym kraju – podkreślił minister Macierewicz.

Z kolei sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zaznaczył, że zarówno Kanada, jak i Stany Zjednoczone zwiększyły ostatnio swoją obecność wojskową w Europie. – Powrót tych dwóch krajów do Europy to znak siły i silnej więzi transatlantyckiej – stwierdził szef NATO.

Międzynarodowe Forum Bezpieczeństwa w Halifax (Halifax International Security Forum) odbyło się już po raz dziewiąty. W tym roku wzięło w nim udział przeszło 300 uczestników z ponad 80 krajów. Forum uznawane jest za czołowe zgromadzenie światowych przywódców zaangażowanych w globalne bezpieczeństwo. Coroczne spotkania polityków i ekspertów poświęcone są wzmocnieniu strategicznej współpracy między demokratycznymi krajami. Tegoroczne dyskusje na Forum dotyczyły m.in. broni nuklearnej, odbudowy Bliskiego Wschodu, roli kobiet w procesie pokojowym, stosunków rosyjskich, terroryzmu i cyberataków oraz zmian klimatycznych.

AD , TVP Info, The Cronicle Herald

autor zdjęć: por. Robert Suchy/COM MON

dodaj komentarz

komentarze


Sukces Trumpa czy Kima?
Pancerne starcie w Orzyszu
„Kormoran” opuścił Bałtyk
„Milion zza oceanu”, czyli Polacy w armii USA
Groty na rynku cywilnym
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Pożegnanie pilota MiG-a-29
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
„Kościuszko” na oceanie
Prezydent i szef MON-u na Łotwie
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Serbskie Homary i Kryle
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Sukcesy lekkoatletów w Pucharze Świata i Diamentowej Lidze
Z Danii po „Orła”
Spadochroniarze skakali po medale
Bohaterowie wciąż inspirują! Finał konkursu literackiego „Polski Zbrojnej”
Dwa medale kajakarki na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Armia zyskała 323 nowych oficerów
Pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej
Powietrzny pokaz Orlików i Harvardów
Terytorialsi w urzędach
WOT zmodyfikuje zasady organizacji ćwiczeń poza poligonami
Polak znaczy skazaniec
Polska delegacja w drodze do Brukseli
Szkolenie Legii Akademickiej we Wrocławiu
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
Sojusz jak wspólna pięść
16–31 lipca – polskie oddziały na rosyjskiej ziemi
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Czarna Dywizja najlepsza na spartakiadzie
WOT: zacieśniamy współpracę z Estonią
Eastern Flank Pillar
Inwestycje w Pionki
Ankona – samodzielna operacja 2 Korpusu
Cel: bezpieczne lotnisko
Motywacja przez sport
Polityka fałszywego uśmiechu
„Sophia”: druga zmiana po certyfikacji
Cel – wybrać najlepszych
Unitarka terytorialsów
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
34 medale żołnierzy na mistrzostwach Polski
Szkoła Orląt będzie Akademią
PGZ i Leonardo chcą zbudować Kruka
Kawaleryjskie święto w Hrubieszowie
Polscy bohaterowie Ankony
Płonący tor przeszkód
Francja inwestuje w obronność
Strzał ze śmigłowca
Polskie Bryzy nad Afryką
Powitanie kuwejckiego kontyngentu

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO