moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Antoni Macierewicz w Kanadzie o rosyjskiej agresji

O zagrożeniach bezpieczeństwa w Europie, wpływie Rosji na destabilizację sytuacji na naszym kontynencie i agresywnej polityce prezydenta Władimira Putina mówił minister obrony Antoni Macierewicz w trakcie międzynarodowej konferencji w Halifax. Kanadyjskie forum uznawane jest za czołowe zgromadzenie światowych przywódców zaangażowanych w globalne bezpieczeństwo.

– Polityka Rosji to nie jest już zimna wojna, to początek bardzo gorącej wojny – mówił minister obrony Antoni Macierewicz podczas zorganizowanego w kanadyjskim Halifax Międzynarodowego Forum Bezpieczeństwa. Szef polskiego MON podkreślał, że wskazują na to wyniki zakończonych dwa miesiące temu ćwiczeń „Zapad 17”. – Sięgały one od Morza Arktycznego po Morze Czarne i wraz z ćwiczeniami z użyciem rakiet balistycznych i rakiet Iskander, które mogą przenosić głowice nuklearne, pokazały, że Rosja nie szykuje się do obrony, ale do agresji – zaznaczył Macierewicz.

Szef polskiego MON wziął udział w panelu poświęconym wpływom Rosji na destabilizację bezpieczeństwa Europy i ostrzegał przed agresywną polityką tego kraju. – Obecnie na Ukrainie obserwujemy otwartą wojnę, która łamie porządek międzynarodowy, jednocześnie Rosja otwarcie mówi, że daje sobie prawo, by zmieniać systemy i granice krajów europejskich – podkreślał polski minister.

REKLAMA

Antoni Macierewicz dodał też, że wojna hybrydowa i teleinformatyczna nie ogranicza się do Europy, ale można ją obserwować także w USA i jest przeprowadzana w sposób bardzo agresywny. Szef polskiego MON zwrócił też uwagę na sytuację w Azji. – Z polskiego punktu widzenia aktywność Korei Północnej jest ściśle połączona z rosyjską agresją i jeśli nie weźmiemy tego pod uwagę, nigdy nie zrozumiemy skali planów, które Rosja obecnie realizuje – zaznaczył minister. Dodał jednocześnie, że najważniejszym sposobem, aby obronić się przed Rosją, jest zdolność przeciwstawienia siły sile.

W panelu dyskusyjnym uczestniczył także m.in. Pawło Klimkin, minister spraw zagranicznych Ukrainy. Określił on rosyjską politykę jako hybrydową wojnę przeciwko Zachodowi. Podkreślił jednocześnie, że Ukraina potrzebuje wsparcia krajów zachodnich. – Nasi przyjaciele z Polski i USA ćwiczyli z nami i to jest dla nas bardzo ważne – mówił Klimkin.

Wątek ten podjęła amerykańska senator Jeanne Shaheen, która podkreślała, że USA udzielają dużego wsparcia wschodniej flance NATO. O wkładzie USA w stabilność Europy i roli wojsk amerykańskich stacjonujących w naszym rejonie Starego Kontynentu mówił także szef polskiego resortu obrony. – Prezydent Donald Trump powiedział w Warszawie, że zawsze ramię w ramię z Polską będą stały wojska USA. Żaden prezydent USA nie zrobił tak dużo dla rozlokowania jednostek amerykańskich w naszym kraju – podkreślił minister Macierewicz.

Z kolei sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zaznaczył, że zarówno Kanada, jak i Stany Zjednoczone zwiększyły ostatnio swoją obecność wojskową w Europie. – Powrót tych dwóch krajów do Europy to znak siły i silnej więzi transatlantyckiej – stwierdził szef NATO.

Międzynarodowe Forum Bezpieczeństwa w Halifax (Halifax International Security Forum) odbyło się już po raz dziewiąty. W tym roku wzięło w nim udział przeszło 300 uczestników z ponad 80 krajów. Forum uznawane jest za czołowe zgromadzenie światowych przywódców zaangażowanych w globalne bezpieczeństwo. Coroczne spotkania polityków i ekspertów poświęcone są wzmocnieniu strategicznej współpracy między demokratycznymi krajami. Tegoroczne dyskusje na Forum dotyczyły m.in. broni nuklearnej, odbudowy Bliskiego Wschodu, roli kobiet w procesie pokojowym, stosunków rosyjskich, terroryzmu i cyberataków oraz zmian klimatycznych.

AD , TVP Info, The Cronicle Herald

autor zdjęć: por. Robert Suchy/COM MON

dodaj komentarz

komentarze


We Are Warriors
Testament geopolityczny prezydenta
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Antoś, symbol Lwowa
II Rzeczpospolita była Polską z wizji Dmowskiego
Cybernetyczna foka lustruje dno
Centrum w zawieszeniu
II edycja „Legii Akademickiej” dla studentów
„Sophia” do końca marca
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
13 Desperadoes
W Brukseli o bezpieczeństwie
Na jednej narcie po nagrodę fair play
Klątwa czarnego złota
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Panie bez taryfy ulgowej
Między młotem a sierpem 12 stycznia 1944 roku
Morze niezgody
Bal na rzecz weteranów
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Polscy generałowie w strukturach NATO
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Playing the World
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Kapelan na misji
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Technologiczne inwestycje HSW
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
ORP „Drużno” po nowemu
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
See You On The Mat
Poszukiwana Harpia
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
Powrót lekkich czołgów w US Army
Pilot z precyzją chirurga
Znana wysokość podwyżek dla żołnierzy
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Lekcja zimowego przetrwania
Cel – bezpieczna Europa
Granice są po to, by je przekraczać
Polskie święta na misjach
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Widzimy się na macie
Curse of the Black Gold
Śmigłowiec marynarki szukał rozbitka
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Węzły dla wojska
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
JFTC rośnie w siłę
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Więcej pieniędzy dla kombatantów
Proobronna „Anakonda”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
„Snipy” to oczy...

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO