moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Patrioty o krok bliżej

Administracja prezydenta Donalda Trumpa złożyła w piątek w amerykańskim Parlamencie dokumenty informujące o zamiarze sprzedaży Polsce systemów obrony przeciwrakietowej średniego zasięgu Patriot. Członkowie Kongresu mają teraz 2 tygodnie na zaakceptowanie nie tylko samej transakcji, ale również maksymalnej kwoty na jaką może opiewać przyszły kontrakt, czyli 10,5 mld dolarów.


Bardzo skomplikowany i długotrwały proces zakupu przez Polskę amerykańskich systemów przeciwrakietowych Patriot wchodzi w decydującą fazę. Defense Security Cooperation Agency (DSCA), czyli amerykańska rządowa agencja odpowiedzialna za przygotowywanie międzypaństwowych umów na sprzedaż broni produkowanej w USA, złożyła dzisiaj w Kongresie informację o zamiarze podpisania kontraktu z Polską ws. systemów Patriot.

Agencja poinformowała Kongres, że zamierza sprzedać naszemu krajowi 2 baterie tego uzbrojenia, czyli m.in.: 4 radary AN/MPQ-65, 4 stacje kierowania walką, 16 wyrzutni M903, dwie nowe stacje dowodzenia IBCS EOC 6. Ewentualny kontrakt obejmuje również dostawę uzbrojenia (i części specjalistycznego wyposażenia, w tym systemy łączności i dowodzenia) dla wszystkich ośmiu baterii Patriot, które chce kupić Polska, czyli m.in. 208 pocisków PAC-3 MSE oraz 11 testowych PAC-3 MSEk.

Według DSCA maksymalna cena kontraktu – czyli, kwota której w negocjacjach handlowych z Polską nie będzie można absolutnie przekroczyć, to 10,5 miliarda dolarów – czyli około 37 mld zł. Przedstawiciele wojska podkreślają, że nasza armia może w negocjacjach znacząco zredukować tę kwotę.

– Ministerstwo Obrony Narodowej posiada należyte doświadczenie w realizacji tego typu zamówień, czego przykładem mogą być procedury zakupu pocisków rakietowych JASSM oraz JASSM-ER. Ówczesna notyfikacja opiewała na kwotę 500 mln USD, natomiast w wyniku prowadzonych przez przedstawicieli MON uzgodnień ostateczna kwota umowy była o blisko 48 procent niższa – wyjaśnia ppłk Anna Pęzioł-Wójtowicz, rzecznik prasowy MON.

Co dalej?

Jeżeli amerykańscy parlamentarzyści nie zgłoszą sprzeciwu, po 15 dniach amerykański rząd będzie mógł wysłać do Polski LOA – Letter of Offer and Acceptance. Będzie to szczegółowa oferta na dostawę dwóch baterii Patriotów w konfiguracji „3+” z systemem IBCS oraz pociskami PAC-3 MSE.

Podczas spotkania z dziennikarzami 16 listopada minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podkreślał, że z oferty, jaką otrzyma od Amerykanów w najbliższym czasie polski rząd, wybierzemy nie tylko te rozwiązania które są nam potrzebne, ale także te, na które nas będzie stać. – Nie wszystko leży w zasięgu naszych możliwości finansowych – mówił szef resortu obrony narodowej. Antoni Macierewicz podkreślał, że resort obrony nie chce wydać na system „Wisła” więcej niż trzydzieści mld zł.

Co z pozostałymi bateriami? Mają one zostać zakupione w ramach innej drugiej umowy. To wynik podpisanego w lipcu br. pomiędzy MON-em a Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych porozumienia „Memorandum of Intent” (MOI). Przewiduje ono, że umowa zakupu Patriotów będzie realizowana w dwóch fazach. W ramach pierwszej Polska kupi dwie baterie Patriotów w konfiguracji „3+”, a w ramach drugiej sześć baterii, wyposażonych już w nowe radary dookólne AESA, system IBCS oraz pociski: PAC-3 MSE i niskokosztowe SkyCeptor. Po dostawie owych sześciu baterii, dwa dostarczone wcześniej zestawy mają zostać zmodernizowane.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik

dodaj komentarz

komentarze

~zatroskany obywatel
1511342700
Znowu jakis troll spod Moskwy. a Ja sie ciesze, ze nareszcie mamy jakies sprawdzone OPL. Nasi zolnierze juz nie beda jezdzic w trumnach do ustrzelenia. To musi doprowadzac Putinka i jego polecznikow do bialej goraczki. Do tego jeszcze spadek sprzedarzy gazu itd....... ;) PZDR
8D-51-69-E4
~ja
1511204640
Dwie baterie za 10,5 mld dolarów, no nieźle. Wcześniej mówili że mogą wydać najwięcej 30 mld dolarów za osiem. Niezły pasztecik
B9-DC-28-6A
~ja
1510987680
"...podkreślał, że z oferty, jaką otrzyma od Amerykanów w najbliższym czasie polski rząd, wybierzemy nie tylko te rozwiązania które są nam potrzebne, ale także te, na które nas będzie stać." - Czy nie chodzi tu przypadkiem proszę pana o nasze bezpieczeństwo a może i życie?. Czytając pana dywagacje mam wrażenie że wybierzemy w konsekwencji jakąś cholerną atrapę która będzie miała za zadanie straszyć nazwą - PATRIOT!!!
B9-DC-28-6A

Legioniści wkraczają do Warszawy
 
W Łazienkach Królewskich o obronie Tobruku
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Oczy na wschodnią flankę
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Zespół NATO na bojowo
Niemiec z Goździkiem
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Nowy stopień w siłach zbrojnych
„Tumak ’21” na finiszu
SOMA dla specjalsów
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Dowódca generalny na granicy
Wciąż napięta sytuacja na granicy
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
Mecz z mistrzem!
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Afganistan. Czas wracać do domu
Niewybuch w gdyńskim porcie, nurkowie minerzy w akcji
Course on Diplomacy
Wojskowa politechnika świętuje
Reforma administracji wojskowej
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Uczniowie powalczą o tytuł mistrza
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Hybrydowa agresja ze Wschodu
W jedynym słusznym kierunku
Marynarz najlepszy na trasie Maratonu Komandosa
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Mielec wraca do odrzutowców
Na straży polskich rubieży
#MuremZaPolskimMundurem na scenie
Niespokojna granica
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Harduny dla strażaków?
Bryza na południowej flance
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
„Globstate ‘21”, czyli wyzwania dla sił zbrojnych
Śladem „białych kurierów”
F-16 lecą na Litwę
W Sejmie o kondycji PGZ
Słowo jak odcisk palca
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Nocny szturm na polską granicę
Orlik po raz dziesiąty
Terytorialsi wybrali najlepszych pracodawców
Podchorążowie na posterunku
Nastał dzień krwi i chwały…
W BBN o sytuacji na granicy
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO