moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Samoobrona Kobiet – runda druga

Jak powstrzymać dusiciela? Czy można wyjść cało ze starcia z nożownikiem? To tylko niektóre tematy zajęć z samoobrony kobiet, jakie po raz drugi organizuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Treningi w całym kraju rozpoczną się 2 grudnia. Nabór na szkolenie trwa.

– Pierwsza edycja kursu „Samoobrona kobiet” cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego zdecydowaliśmy się zorganizować szkolenie po raz kolejny – mówi ppłk Anna Pęzioł-Wójtowicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Obrony Narodowej. – Zależy nam na tym, aby zachęcić panie do aktywnego spędzania czasu, a także umożliwić zdobycie przydatnej wiedzy od najlepszych wojskowych instruktorów sztuk walki – dodaje.

Druga edycja programu „Samoobrona kobiet” rozpocznie się 2 grudnia. Do tej pory chęć udziału w zajęciach wyraziło prawie tysiąc pań. – Oficjalna rekrutacja zakończyła się 10 listopada, ale w związku z dużym zainteresowaniem zdecydowaliśmy się przedłużyć nabór – mówi ppłk Mateusz Łysek, szef Wydziału Kultury Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON. – Na zajęcia można zapisywać się do 30 listopada – dodaje.

Podczas drugiej edycji kursy z samoobrony odbędą się aż w 46 ośrodkach w całym kraju (w pierwszej prowadzono je w 30 miastach), głównie w jednostkach wojskowych i uczelniach wyższych. Szkolenie zostanie zorganizowane zarówno w dużych miastach, między innymi w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, czy Bydgoszczy, jak i w mniejszych miejscowościach, takich jak Zegrze czy Mrzeżyno.

Zajęcia są bezpłatne. W całym cyklu zaplanowano dziesięć 90-minutowych treningów, ostatni zakończy się w kwietniu 2018 roku. Konkretne terminy szkoleń zostaną ustalone z uczestniczkami podczas pierwszego spotkania. Program obejmuje obronę przed uderzeniami, kopnięciami, duszeniem i atakiem niebezpiecznymi narzędziami. Wszystkie zajęcia poprowadzą wojskowi instruktorzy walki wręcz. Na przykład w Świętoszowie będą to specjaliści od krav magi i kick-boxingu, a w Warszawie swoim doświadczeniem będzie się dzielił między innymi ppor. Jacek Fafiński – zapaśnik, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Atlancie.

Jak zapewniają instruktorzy, program został tak opracowany, aby mogły w nim barć udział panie o różnej kondycji fizycznej. – Zajęcia na pewno rozpoczniemy od sprawdzenia formy uczestniczek, a elementy samoobrony będziemy wprowadzać stopniowo – mówi kpt. Piotr Płuciennik, oficer prasowy 10 Brygady Logistycznej z Opola. – Podczas poprzedniej edycji szkoliliśmy panie w różnym wieku i naprawdę wszystkie świetnie sobie radziły. W tym roku poprowadzimy kurs w podobny sposób – dodaje mjr Sławomir Wąs, szef Sekcji Wychowania Fizycznego i Sportu 10 Brygady Kawalerii Pancernej.

Aby wziąć udział w „Samoobronie kobiet” trzeba jednak mieć zaświadczenie od lekarza o braku przeciwskazań zdrowotnych oraz dokument potwierdzający indywidualne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i następstw nieszczęśliwych wypadków. W szkoleniu mogą uczestniczyć tylko osoby posiadające polskie obywatelstwo.

Zapisać się na zajęcia można wysyłając e-mail do Wojskowej Komendy Uzupełnień lub Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego (pobierz plik z kontaktami). Oprócz swoich danych, należy wskazać miejsce, w którym chciałoby się odbywać treningi. Decyzję o zakwalifikowaniu kandydatek do konkretnych grup szkoleniowych podejmie dowódca garnizonu.

Organizatorem zajęć „Samoobrona kobiet” jest Ministerstwo Obrony Narodowej. Pierwsza edycja szkolenia rozpoczęła się w październiku ubiegłego roku. Zainteresowanie zajęciami było tak duże, że wojsko zdecydowało się utworzyć dodatkowe grupy. W rezultacie w treningach w całym kraju brało udział 1300 pań, a tysiąc z nich ukończyło szkolenie. Każda otrzymała certyfikat potwierdzający zdobycie nowych umiejętności.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: szer. Dawid Sofiński

dodaj komentarz

komentarze


Wojna wywiadów
 
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Wozy amunicyjne do Raków
Piknik ze smakiem
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Irańskie szachy
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Desant z transportowca-giganta
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Śląskie obchody wojskowego święta
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Zielonka dla Patriotów
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Spełniliśmy swój obowiązek
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Wielofunkcyjny scyzoryk
Obrady Rady Unii Europejskiej
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Warszawa walczy, wracamy
Rozpoczynamy nową erę
Rivalry on Closed Sea
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
A Wave of Alliances
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Świętuj z wojskiem na piknikach!
F-35 wylądowały w Powidzu
Przez krew zdobyty Śląsk
Rozdarty subkontynent
Śladami Pierwszej Pancernej
Najpierw „Sonda”, później promocja
Czarny odchodzi do cywila
A Torn Subcontinent
Cienka niebieska linia
High Confidence Operations
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Jedna misja, jeden zespół
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Kolejne NUR-y do modernizacji
Sprawdzają Brutusa
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
„Pułaski” wrócił do kraju
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Igrzyska dla Polonusów
Amerykańska przyszłość WZL
Przysięga śląskich terytorialsów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO