moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowa współpraca wojskowa UE

Uruchomienie wielonarodowych programów zbrojeniowych dofinansowanych z budżetu Unii Europejskiej i tworzenie wspólnych jednostek wojskowych przewiduje m.in. nowa inicjatywa współpracy obronnej w ramach UE. Przystąpienie do stałej unijnej współpracy wojskowej PESCO notyfikowały podczas spotkania w Brukseli 23 kraje Unii Europejskiej.

Polska oraz 22 inne kraje Unii Europejskiej podpisały deklarację o przystąpieniu do unijnej stałej strukturalnej współpracy wojskowej w dziedzinie obronności (PESCO – Permanent Structured Cooperation). Dokument notyfikowano w poniedziałek na spotkaniu unijnych ministrów obrony i ministrów spraw zagranicznych w Brukseli. Ze strony polskiej dokument podpisali minister obrony Antoni Macierewicz i szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski.

– Dla europejskiej obronności to dzień historyczny. W końcu, po wielu latach, zapisy traktatu lizbońskiego, pozwalające państwom członkowskim na stworzenie stałej współpracy obronnej, zostaną wcielone w życie – mówiła w Brukseli Federica Mogherini, szefowa dyplomacji UE. Jak dodała, PESCO, wspierane przez fundusz obronny UE, pozwoli państwom członkowskim na wykorzystanie unijnej gospodarki i wypełnienie luk w produkcji obronnej państw Unii.

REKLAMA

Współpraca w ramach inicjatywy PESCO, nazywanej wojskowym Schengen, ma służyć rozwojowi zdolności obronnych i pogłębieniu współpracy wojskowej państw UE. W planach jest m.in. uruchamianie wielonarodowych programów zbrojeniowych i badawczych dofinansowanych ze wspólnego budżetu Unii. Pozwoli to na rozwój technologii wojskowych, wzmocnienie przemysłu obronnego UE i lepsze wydawanie pieniędzy. Przewidywane jest też tworzenie międzynarodowych jednostek wojskowych oraz organizowanie wspólnych operacji, przede wszystkim w ramach misji stabilizacyjnych czy antykryzysowych.

Do PESCO przystąpiły największe kraje Unii: Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania i Polska. W nowej strukturze nie ma natomiast m.in. Wielkiej Brytanii, która negocjuje wyjście z UE, oraz Danii, która zwykle pozostaje poza europejskimi strukturami obronnymi. Decyzji o przystąpieniu nie podjęła też na razie Irlandia. Kraje, które postanowią w późniejszym terminie dołączyć do PESCO, będą musiały uzyskać zgodę jego założycieli.

Jak poinformował polski resort obrony, w dołączonym do notyfikacji liście strona polska poinformowała, że będzie uczestniczyła w PESCO pod kilkoma warunkami. Przede wszystkim działania PESCO mają dotyczyć wszystkich wyzwań, w tym odnoszących się do obrony flanki wschodniej. Ponadto w ramach nowej inicjatywy ma być wspierany taki rozwój narodowych przemysłów obronnych, który zapewni ich konkurencyjność, innowacyjność i równowagę w odniesieniu do wszystkich państw i przedsiębiorstw. „W ramach PESCO nie będą też tworzone struktury konkurencyjne do NATO, a wszelkie podejmowane inicjatywy będą stanowić uzupełnienie zdolności Sojuszu”, podał MON.

Polityczną decyzję o uruchomieniu PESCO unijni przywódcy podjęli na czerwcowym szczycie UE. Notyfikacja pozwoli, aby na szczycie UE w grudniu współpraca w ramach PESCO została formalnie uruchomiona.

Podczas spotkania w Brukseli omówiono też dotychczasową współpracę pomiędzy UE i NATO oraz propozycje jej wzmocnienia. Minister Macierewicz wziął także udział w rozmowach ministrów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) na temat obecnej współpracy Polski, Czech, Słowacji i Węgier oraz nowych inicjatyw.

AD , Associated Press

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~JSM
1519246620
PESCO to pomysł Niemiec na wyprowadzenie Bundeswehry poza NATO gdzie są kontrolowani przez USA. Rozleci się razem z Unią ale do tego czasu Niemcy rozbudują swoje uniezależnione wojska na tyle, że znowu będą potęgą. Na dzisiaj udają, że nie mają armii bo gdyby nie daj Boże przyszło bronić Polski...
68-0C-A9-D2
~Katol Inkwizytor
1510642920
Idea dobra . Dowództwo powinno być tylko i wyłącznie w Czechach.
DB-3F-9C-53

Między młotem a sierpem 12 stycznia 1944 roku
Śmigłowiec marynarki szukał rozbitka
See You On The Mat
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
ORP „Drużno” po nowemu
Morze niezgody
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
W Brukseli o bezpieczeństwie
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Playing the World
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Kapelan na misji
We Are Warriors
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Widzimy się na macie
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
Cybernetyczna foka lustruje dno
Proobronna „Anakonda”
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
13 Desperadoes
„Sophia” do końca marca
Technologiczne inwestycje HSW
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Znana wysokość podwyżek dla żołnierzy
Więcej pieniędzy dla kombatantów
Klątwa czarnego złota
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Węzły dla wojska
Polscy generałowie w strukturach NATO
Polskie święta na misjach
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Pilot z precyzją chirurga
II edycja „Legii Akademickiej” dla studentów
Granice są po to, by je przekraczać
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Bal na rzecz weteranów
Testament geopolityczny prezydenta
Curse of the Black Gold
Powrót lekkich czołgów w US Army
Antoś, symbol Lwowa
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Cel – bezpieczna Europa
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Na jednej narcie po nagrodę fair play
Panie bez taryfy ulgowej
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Centrum w zawieszeniu
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
„Snipy” to oczy...
II Rzeczpospolita była Polską z wizji Dmowskiego
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
Lekcja zimowego przetrwania
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Pielęgniarka spod Monte Cassino
JFTC rośnie w siłę
Poszukiwana Harpia

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO