moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowa współpraca wojskowa UE

Uruchomienie wielonarodowych programów zbrojeniowych dofinansowanych z budżetu Unii Europejskiej i tworzenie wspólnych jednostek wojskowych przewiduje m.in. nowa inicjatywa współpracy obronnej w ramach UE. Przystąpienie do stałej unijnej współpracy wojskowej PESCO notyfikowały podczas spotkania w Brukseli 23 kraje Unii Europejskiej.

Polska oraz 22 inne kraje Unii Europejskiej podpisały deklarację o przystąpieniu do unijnej stałej strukturalnej współpracy wojskowej w dziedzinie obronności (PESCO – Permanent Structured Cooperation). Dokument notyfikowano w poniedziałek na spotkaniu unijnych ministrów obrony i ministrów spraw zagranicznych w Brukseli. Ze strony polskiej dokument podpisali minister obrony Antoni Macierewicz i szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski.

– Dla europejskiej obronności to dzień historyczny. W końcu, po wielu latach, zapisy traktatu lizbońskiego, pozwalające państwom członkowskim na stworzenie stałej współpracy obronnej, zostaną wcielone w życie – mówiła w Brukseli Federica Mogherini, szefowa dyplomacji UE. Jak dodała, PESCO, wspierane przez fundusz obronny UE, pozwoli państwom członkowskim na wykorzystanie unijnej gospodarki i wypełnienie luk w produkcji obronnej państw Unii.

REKLAMA

Współpraca w ramach inicjatywy PESCO, nazywanej wojskowym Schengen, ma służyć rozwojowi zdolności obronnych i pogłębieniu współpracy wojskowej państw UE. W planach jest m.in. uruchamianie wielonarodowych programów zbrojeniowych i badawczych dofinansowanych ze wspólnego budżetu Unii. Pozwoli to na rozwój technologii wojskowych, wzmocnienie przemysłu obronnego UE i lepsze wydawanie pieniędzy. Przewidywane jest też tworzenie międzynarodowych jednostek wojskowych oraz organizowanie wspólnych operacji, przede wszystkim w ramach misji stabilizacyjnych czy antykryzysowych.

Do PESCO przystąpiły największe kraje Unii: Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania i Polska. W nowej strukturze nie ma natomiast m.in. Wielkiej Brytanii, która negocjuje wyjście z UE, oraz Danii, która zwykle pozostaje poza europejskimi strukturami obronnymi. Decyzji o przystąpieniu nie podjęła też na razie Irlandia. Kraje, które postanowią w późniejszym terminie dołączyć do PESCO, będą musiały uzyskać zgodę jego założycieli.

Jak poinformował polski resort obrony, w dołączonym do notyfikacji liście strona polska poinformowała, że będzie uczestniczyła w PESCO pod kilkoma warunkami. Przede wszystkim działania PESCO mają dotyczyć wszystkich wyzwań, w tym odnoszących się do obrony flanki wschodniej. Ponadto w ramach nowej inicjatywy ma być wspierany taki rozwój narodowych przemysłów obronnych, który zapewni ich konkurencyjność, innowacyjność i równowagę w odniesieniu do wszystkich państw i przedsiębiorstw. „W ramach PESCO nie będą też tworzone struktury konkurencyjne do NATO, a wszelkie podejmowane inicjatywy będą stanowić uzupełnienie zdolności Sojuszu”, podał MON.

Polityczną decyzję o uruchomieniu PESCO unijni przywódcy podjęli na czerwcowym szczycie UE. Notyfikacja pozwoli, aby na szczycie UE w grudniu współpraca w ramach PESCO została formalnie uruchomiona.

Podczas spotkania w Brukseli omówiono też dotychczasową współpracę pomiędzy UE i NATO oraz propozycje jej wzmocnienia. Minister Macierewicz wziął także udział w rozmowach ministrów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) na temat obecnej współpracy Polski, Czech, Słowacji i Węgier oraz nowych inicjatyw.

AD , Associated Press

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~JSM
1519246620
PESCO to pomysł Niemiec na wyprowadzenie Bundeswehry poza NATO gdzie są kontrolowani przez USA. Rozleci się razem z Unią ale do tego czasu Niemcy rozbudują swoje uniezależnione wojska na tyle, że znowu będą potęgą. Na dzisiaj udają, że nie mają armii bo gdyby nie daj Boże przyszło bronić Polski...
68-0C-A9-D2
~Katol Inkwizytor
1510642920
Idea dobra . Dowództwo powinno być tylko i wyłącznie w Czechach.
DB-3F-9C-53

16–31 lipca – polskie oddziały na rosyjskiej ziemi
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Szkolenie Legii Akademickiej we Wrocławiu
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
Dwa medale kajakarki na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy
Inwestycje w Pionki
Jak nas widzą, czyli Polska w oczach żołnierzy US Army
Polityka fałszywego uśmiechu
Pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej
Unitarka terytorialsów
34 medale żołnierzy na mistrzostwach Polski
Pancerne starcie w Orzyszu
Prezydent i szef MON-u na Łotwie
„Milion zza oceanu”, czyli Polacy w armii USA
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
Spadochroniarze skakali po medale
Polak znaczy skazaniec
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Terytorialsi w urzędach
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Pożegnanie pilota MiG-a-29
Pamięci Polaków pomordowanych na Wołyniu
Polska delegacja w drodze do Brukseli
Polskie Bryzy nad Afryką
Sojusz jak wspólna pięść
Kawaleryjskie święto w Hrubieszowie
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Igrzyska dla niezwyciężonych
„Sophia”: druga zmiana po certyfikacji
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Cel: bezpieczne lotnisko
Posłowie o „Wiśle” i PGZ
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Szkoła Orląt będzie Akademią
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Piłkarze z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Frontowe miasta Legionów Polskich
Francja inwestuje w obronność
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Eastern Flank Pillar
Sukcesy lekkoatletów w Pucharze Świata i Diamentowej Lidze
„Walka czołgów” – kolejne starcie
Sukces Trumpa czy Kima?
„Kościuszko” na oceanie
„Kormoran” opuścił Bałtyk
Czarna Dywizja najlepsza na spartakiadzie
Wojownicy nad morzem
PGZ i Leonardo chcą zbudować Kruka
Strzelcy ćwiczą z podhalańczykami
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Armia zyskała 323 nowych oficerów
System dowodzenia dla wojsk lądowych
Płonący tor przeszkód

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO