moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Świętowali na sportowo

Największą imprezą sportową, zorganizowaną z okazji narodowego święta był warszawski Bieg Niepodległości. W tym roku ukończyła go rekordowa liczba zawodników. Spośród 15013 osób najszybszy okazał się kpr. Arkadiusz Gardzielewski. Liczne świąteczne biegi odbyły się również w innych miejscowościach. W wielu z nich czołowe lokaty wywalczyli żołnierze.

15013 biegaczy przekroczyło linię mety 29. Biegu Niepodległości w Warszawie. Tym samym stołeczna impreza kolejny raz pobiła rekord Polski w liczbie uczestników imprezy sportowej. Osiągnięcie takiego wyniku było możliwe dzięki przeniesieniu miasteczka zawodów nieco dalej od miejsca startu, na plac pod jedno z centrów handlowych. – To był dobry ruch, rozwiązanie się sprawdziło. Przeanalizujemy jeszcze organizację tegorocznych zawodów, ale już teraz mogę powiedzieć, że na setną rocznicę odzyskania niepodległości przygotujemy 20 tys. miejsc dla biegaczy – mówi Marcin Kuriata, kierownik Dział Marketingu i Organizacji Imprez Stołecznego Centrum Sportu Aktywna Warszawa.

Na najwyższym stopniu podium w Warszawie po raz trzeci stanął kpr. Arkadiusz Gardzielewski, reprezentujący Wojskowy Zespół Sportowy z Wrocławia. Podoficer jest także rekordzistą trasy. W tym roku nie udało się pobić rekordu, ale czas 30:03 i tak robi wrażenie. – Czułem się jednym z faworytów, ale tutaj zawsze przyjeżdża grupa mocnych biegaczy, także zwycięstwo trzeba sobie wywalczyć. Sam bieg ma wyjątkową atmosferę. Te kilkanaście tysięcy osób przychodzi nie tylko pobiegać, ale też odśpiewać hymn i uczcić święto niepodległości – mówi zwycięzca zawodów.

Kpr. Gardzielewski wyprzedził na mecie o 28 s Kamila Jastrzębskiego z Warszawy i o 29 s szer. Krzysztofa Żebrowskiego z 2 Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu. Wśród kobiet najszybsza okazała się Ewa Jagielska z Ostrowianki Ostrów Mazowiecka (uzyskała czas 34 min 38 s). Bieg Niepodległości tradycyjnie zakończył Warszawską Triadę Biegową „Zabiegaj o Pamięć”. Klasyfikację sumującą czasy z trzech biegów (dodatkowo Bieg Konstytucji i Bieg Powstania Warszawskiego) wygrał Kamil Jastrzębski.

Z Metą w Lublińcu i Afganistanie

Wojskowy Klub Biegacza Meta już po raz dwunasty zorganizował Bieg Niepodległości w Lublińcu. Przed startem, który podobnie jak w przypadku większości świątecznych biegów zaplanowano na godzinę 11.11, ok. 1200 zawodników w białych i czerwonych koszulkach tak ustawiło się na płycie Stadionu Miejskiego, aby utworzyć lotniczą szachownicę. – Po raz kolejny udało nam się zachęcić uczestników biegu do dodatkowego podkreślenia narodowego święta – przyznał st. chor. sztab. rez. Zbigniew Rosiński, były prezes Mety. – Może za rok z zawodników „wymalujemy” daty: 1918–2018 – zdradził chorąży.

Wieloletni prezes lublinieckiego klubu dodał również, że Meta w tym roku pomogła zaprzyjaźnionej szkole z Broku efektownie zaprezentować się podczas obchodów 99. rocznicy odzyskania niepodległości. – Przekazaliśmy uczniom 50 biało-czerwonych koszulek i zaproponowaliśmy im, aby sformowali „żywą” flagę państwową podczas przemarszu z kościoła przed pomnik Józefa Piłsudskiego. Ta inscenizacja bardzo się podobała uczestnikom obchodów Święta Niepodległości w Broku – podkreślił były prezes Mety.

W XII Biegu Niepodległości w Lublińcu wystartowało około 2500 zawodników. Wszyscy pokonali trasę o długości 2500 m. Po raz drugi z rzędu bieg wygrał Adam Stec, student Politechniki Warszawskiej startujący w barwach Warszawianki. Triumfował z czasem 7 min 32 s. Drugi był Marcin Bok z Żędowic (biegł 7 min 58 s), a trzeci Krzysztof Tarnowski z miejscowości Skrbeńsko. W rywalizacji pań po raz siódmy triumfowała szer. Karolina Pilarska z Jednostki Wojskowej Komandosów i WKB Meta. W pierwszym starcie po urlopie macierzyńskim uzyskała wynik 8 min 53 s. Druga była Agnieszka Marcinkowska z Lublińca (10 min 4 s), a trzecia Beata Kicińska z Bytomia (10 min 26 s).

Zawodnicy lublinieckiego klubu i żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów dla uczczenia Święta Niepodległości zorganizowali również biegi w dwóch bazach w Afganistanie. Wzięło w nich udział 126 zawodników z 18 krajów. Najlepsze czasy na dystansie 11 km uzyskali Mehmet Soyturk z Turcji, Słowak Patric Sebastian i Brytyjczyk Richard Jenkins. Wśród kobiet najszybsza była Matilde Bisgaard z Danii.

Terytorialsi biegali w Białymstoku

W ramach XVII Biegu Niepodległości w Białymstoku odbył się również I Podlaski Bieg Terytorialsa, którego organizatorem była 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej. – Na dystansie 10 km wspólnie pobiegli żołnierze zawodowi, żołnierze OT oraz funkcjonariusze służb mundurowych. Z terytorialsów najlepiej spisał się szer. Tadeusz Walendykiewicz z 12 Batalionu Piechoty Lekkiej, który dwa tygodnie temu ukończył szkolenie podstawowe. Najlepszym zawodnikom medale wręczał kombatant Armii Krajowej por. Szczepan Oleszczuk – powiedział por. Łukasz Wilczewski, oficer prasowy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

I Podlaski Bieg Terytorialsa ukończyło 54 zawodników. W rywalizacji mężczyzn, z czasem 36 min 1 s, triumfował szer. Marcin Brynda z 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego. Drugi był st. szer. Dawid Trojan z 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego (36 min 12 s), a trzeci szer. Tadeusz Walendykiewicz (37 min 45 s). Natomiast w rywalizacji kobiet najlepsza była szer. Anna Gosk z Wojskowego Zespołu Sportowego z Zegrza. Reprezentantka Wojska Polskiego w pięcioboju wojskowym z czasem 34 min 40 s zajęła 15. lokatę w klasyfikacji open XVII Biegu Niepodległości. Druga była szer. Beata Lupa z 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego (36 min 35 s), a trzecia Olga Malik z grupy „Ostrów biega” (45 min 14 s).

W XVII Biegu Niepodległości w Białymstoku biegacze mogli startować na dystansie 5 i 10 km. Ten krótszy ukończyło 259 zawodników, zaś dłuższy 545. Wielu z nich odwiedziło stoisko promocyjne 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Oprócz rywalizacji sportowej ważna była też dzisiaj integracja ze społeczeństwem, organizacjami społecznymi i służbami mundurowymi. Goście chętnie odwiedzali nasze stoisko promocyjne na stadionie miejskim. Organizując bieg chcieliśmy promować aktywność fizyczną, bo przecież kandydaci na terytorialsów powinni być sprawni – stwierdził por. Wilczewski.

Biegi Niepodległości odbyły się także w polskich kontyngentach wojskowych.

Od Gdyni, przez Kępno do Żagania

Sporym sukcesem szer. Tomasza Grycki z Uczniowskiego Klubu Sportowego Bliza Władysławowo i 33 Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej z Gdyni zakończył się XX Bieg Niepodległości w Gdyni. Piąty zawodnik rozegranych przed tygodniem 57. Wojskowych Mistrzostw Świata w Biegach Przełajowych na trasie o długości 10 km uzyskał czas 30 min 31 s i o 25 s wyprzedził Marka Kowalskiego z Żukowa. Bieg ukończyło 4910 zawodników i zawodniczek.

Jeszcze większą frekwencją niż w Gdyni cieszył się II Poznański Bieg Niepodległości, który ukończyło 5987 biegaczy i 2616 biegaczek. W rywalizacji mężczyzn triumfował st. szer. Bartosz Nowicki z 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie. Na mecie uzyskał czas 31 min 28 s. Drugi, z tym samym wynikiem, był Tomasz Szymkowiak z Wrześni, a trzeci – z czasem 31 min 40 s – Krzysztof Szymanowski z Kościana. 22. miejsce w klasyfikacji open zajęła najszybsza wśród kobiet st. szer. Katarzyna Kowalska. Dwukrotna srebrna medalistka ostatniego wojskowego czempionatu w biegach przełajowych (indywidualna i drużynowa) dystans 10 km pokonała w 35 min 9 s.

Z kolei w Kępnie dla uczczenia Święta Niepodległości odbył się IV Bieg Uliczny św. Marcina. W rywalizacji mężczyzn na dystansie 10 km triumfował szer. Adam Nowicki z 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie. Brązowy medalista w drużynie z 57. Wojskowych Mistrzostw Świata w Biegach Przełajowych finiszował po 31 min 27 s biegu. Drugi w stawce 366 biegaczy był Jacek Sobas z Kędzierzyna-Koźla (czas: 33 min 52 s), a trzeci Mikołaj Pochopień z Wojskowego Klubu Sportowego Oleśniczanka Oleśnica (33 min 53 s).

We Wrocławiu rozegrano natomiast Bieg Niepodległości z Wąsem. Dystans 10 km pokonało 1374 zawodników. Każdy z nich w pakiecie startowym otrzymał wąsy a la marszałek Piłsudski. Na mecie najszybszy okazał się kpr. Hubert Pokrop z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Kapral biegł 34 min 24 s. Drugi był Jacek Fedorowicz z Wrocławia (wynik: 34 min 35 s), a trzeci Szymon Glinka z miejscowości Miedary (35 min 3 s).

W XII Biegu Niepodległości w Lublińcu wystartowało około 2500 zawodników. Wszyscy pokonali trasę o długości 2500 m.

Już po raz 29. odbył się w Goleniowie Bieg Niepodległości na dystansie 10 km oraz towarzysząca mu rywalizacja na jedną milę. Zwycięzcą biegu na milę został st. szer. Marcin Lewandowski. Reprezentant bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego triumfował z czasem 4 min 20 s i o sekundę wyprzedził reprezentanta Polski Michała Rozmysa. Dystans 1609 m pokonało 149 zawodników. Natomiast bieg na 10 km ukończyło 764 biegaczy. Dwie pierwsze lokaty zajęli w nim Ukraińcy – triumfował Artem Kazban przed Mykolą Jakimczukiem. Trzeci, ze stratą 26 s do zwycięzcy, był szer. Łukasz Kujawski, reprezentant Wojska Polskiego na 57. Wojskowe Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych. Ósme miejsce w kategorii open zajęła najlepsza z pań szer. Monika Andrzejczak z 12 Dywizji Zmechanizowanej. Druga w rywalizacji kobiet była Ukrainka Natalia Lehonkowa, a trzecia szer. Paulina Kaczyńska z 12 Dywizji Zmechanizowanej.

Natomiast zwycięzcami VII Lubońskiego Biegu Niepodległości zostali Grzegorz Kalinowski z Miejskiego Klubu Lekkoatletycznego w Toruniu i szer. Olga Kalendarova-Ochal z Wojskowego Zespołu Sportowego w Poznaniu. Zwycięzca na trasie o długości 10 km uzyskał czas 31 min 23 s. Drugi, z wynikiem 32 min 5 s, był st. kpr. Paweł Tarasiuk z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego z poznańskich Krzesin. Zaś szer. Olga Kalendarova-Ochal (srebrna medalistka ostatniego wojskowego czempionatu w biegach przełajowych) z czasem 35 min 49 s zajęła 10. lokatę w klasyfikacji open. Bieg ukończyło 1394 zawodników i zawodniczek.

Z kolei szer. Andrzej Rogiewicz, kolega szer. Olgi Kalendarovej-Ochal z reprezentacji Wojska Polskiego na 57. Wojskowe Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych, wygrał XXI Bieg Niepodległości w miejscowości Pigża. Dystans 11 km ukończyło 610 zawodników, a zwycięzca uzyskał czas 37 min 5 s.

Po raz drugi rozegrano niepodległościowy bieg w Chełmie. Z dwustu zawodników, którzy dobiegli do mety najszybszy był st. szer. Łukasz Nestorowicz z 1 Kołobrzeskiego Batalionu Zmechanizowanego. Dystans 10 km pokonał w 33 min 11 s. Szeregowy drugiego na mecie Kamila Borowskiego z Chełma wyprzedził o ponad cztery minuty.

W Żaganiu odbył się natomiast VI Bieg Niepodległości. Dystans 10 km pokonało 938 zawodników. W rywalizacji mężczyzn triumfował kpr. Mateusz Demczyszak z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. Uzyskał on czas 30 min 58 s. Drugie miejsce zajął jego kolega z 10 BKPanc st. kpr. Kamil Makoś (wynik: 31 min 29 s), a trzecie sierż. rez. Adam Draczyński, były reprezentant Wojska Polskiego w maratonie i biegach przełajowych (32,37). Z kolei najszybsza z kobiet była st. szer. Sylwia Ejdys-Tomaszewska z 2 Kompanii Regulacji Ruchu w Oleśnicy. Była reprezentantka Polski w biegach średnich uzyskała czas 36 min 46 s.

SZUS , Piotr Zarzycki

autor zdjęć: Piotr Zarzycki, archiwum WKB Meta, archiwum PKW

dodaj komentarz

komentarze


Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
 
Modernizacja starów 266
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Agresja sowieckiego kolosa
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Cienka niebieska linia
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
„Górale” zdobywają miasto
Rozpoczynamy nową erę
Polscy nurkowie na Islandii
Jedna misja, jeden zespół
Polscy weterani i książę Harry
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Irańskie szachy
A Torn Subcontinent
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Nowa misja i nowy sprzęt
Terytorialsi na wysokościach
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Stalin czekał i kalkulował
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Defendery 2019 – część 4
Iranian Chess Game
Śląskie sceny z życia
Klasy wojskowe po nowemu
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Wojsko wraca do Łomży
W Indiach mieli swój drugi dom
GROM Challenge
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Thin Blue Line
Oko na Europę
Z maratonu programowania do wojska
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Umowa na Feniksy
Sprawdzają Brutusa
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Chorwacki test polskich kadetów
Pamięć o tragedii
Polska nie pozostanie osamotniona
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Modernizacja Sokołów
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Samochód do desantowania
Selekcja w pigułce
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Głos (z) płonącej Warszawy
Walka i dyplomacja
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Dead to the World
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Nowy wiceminister w MON

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO