moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Świętowali na sportowo

Największą imprezą sportową, zorganizowaną z okazji narodowego święta był warszawski Bieg Niepodległości. W tym roku ukończyła go rekordowa liczba zawodników. Spośród 15013 osób najszybszy okazał się kpr. Arkadiusz Gardzielewski. Liczne świąteczne biegi odbyły się również w innych miejscowościach. W wielu z nich czołowe lokaty wywalczyli żołnierze.

15013 biegaczy przekroczyło linię mety 29. Biegu Niepodległości w Warszawie. Tym samym stołeczna impreza kolejny raz pobiła rekord Polski w liczbie uczestników imprezy sportowej. Osiągnięcie takiego wyniku było możliwe dzięki przeniesieniu miasteczka zawodów nieco dalej od miejsca startu, na plac pod jedno z centrów handlowych. – To był dobry ruch, rozwiązanie się sprawdziło. Przeanalizujemy jeszcze organizację tegorocznych zawodów, ale już teraz mogę powiedzieć, że na setną rocznicę odzyskania niepodległości przygotujemy 20 tys. miejsc dla biegaczy – mówi Marcin Kuriata, kierownik Dział Marketingu i Organizacji Imprez Stołecznego Centrum Sportu Aktywna Warszawa.

Na najwyższym stopniu podium w Warszawie po raz trzeci stanął kpr. Arkadiusz Gardzielewski, reprezentujący Wojskowy Zespół Sportowy z Wrocławia. Podoficer jest także rekordzistą trasy. W tym roku nie udało się pobić rekordu, ale czas 30:03 i tak robi wrażenie. – Czułem się jednym z faworytów, ale tutaj zawsze przyjeżdża grupa mocnych biegaczy, także zwycięstwo trzeba sobie wywalczyć. Sam bieg ma wyjątkową atmosferę. Te kilkanaście tysięcy osób przychodzi nie tylko pobiegać, ale też odśpiewać hymn i uczcić święto niepodległości – mówi zwycięzca zawodów.

REKLAMA

Kpr. Gardzielewski wyprzedził na mecie o 28 s Kamila Jastrzębskiego z Warszawy i o 29 s szer. Krzysztofa Żebrowskiego z 2 Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu. Wśród kobiet najszybsza okazała się Ewa Jagielska z Ostrowianki Ostrów Mazowiecka (uzyskała czas 34 min 38 s). Bieg Niepodległości tradycyjnie zakończył Warszawską Triadę Biegową „Zabiegaj o Pamięć”. Klasyfikację sumującą czasy z trzech biegów (dodatkowo Bieg Konstytucji i Bieg Powstania Warszawskiego) wygrał Kamil Jastrzębski.

Z Metą w Lublińcu i Afganistanie

Wojskowy Klub Biegacza Meta już po raz dwunasty zorganizował Bieg Niepodległości w Lublińcu. Przed startem, który podobnie jak w przypadku większości świątecznych biegów zaplanowano na godzinę 11.11, ok. 1200 zawodników w białych i czerwonych koszulkach tak ustawiło się na płycie Stadionu Miejskiego, aby utworzyć lotniczą szachownicę. – Po raz kolejny udało nam się zachęcić uczestników biegu do dodatkowego podkreślenia narodowego święta – przyznał st. chor. sztab. rez. Zbigniew Rosiński, były prezes Mety. – Może za rok z zawodników „wymalujemy” daty: 1918–2018 – zdradził chorąży.

Wieloletni prezes lublinieckiego klubu dodał również, że Meta w tym roku pomogła zaprzyjaźnionej szkole z Broku efektownie zaprezentować się podczas obchodów 99. rocznicy odzyskania niepodległości. – Przekazaliśmy uczniom 50 biało-czerwonych koszulek i zaproponowaliśmy im, aby sformowali „żywą” flagę państwową podczas przemarszu z kościoła przed pomnik Józefa Piłsudskiego. Ta inscenizacja bardzo się podobała uczestnikom obchodów Święta Niepodległości w Broku – podkreślił były prezes Mety.

W XII Biegu Niepodległości w Lublińcu wystartowało około 2500 zawodników. Wszyscy pokonali trasę o długości 2500 m. Po raz drugi z rzędu bieg wygrał Adam Stec, student Politechniki Warszawskiej startujący w barwach Warszawianki. Triumfował z czasem 7 min 32 s. Drugi był Marcin Bok z Żędowic (biegł 7 min 58 s), a trzeci Krzysztof Tarnowski z miejscowości Skrbeńsko. W rywalizacji pań po raz siódmy triumfowała szer. Karolina Pilarska z Jednostki Wojskowej Komandosów i WKB Meta. W pierwszym starcie po urlopie macierzyńskim uzyskała wynik 8 min 53 s. Druga była Agnieszka Marcinkowska z Lublińca (10 min 4 s), a trzecia Beata Kicińska z Bytomia (10 min 26 s).

Zawodnicy lublinieckiego klubu i żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów dla uczczenia Święta Niepodległości zorganizowali również biegi w dwóch bazach w Afganistanie. Wzięło w nich udział 126 zawodników z 18 krajów. Najlepsze czasy na dystansie 11 km uzyskali Mehmet Soyturk z Turcji, Słowak Patric Sebastian i Brytyjczyk Richard Jenkins. Wśród kobiet najszybsza była Matilde Bisgaard z Danii.

Terytorialsi biegali w Białymstoku

W ramach XVII Biegu Niepodległości w Białymstoku odbył się również I Podlaski Bieg Terytorialsa, którego organizatorem była 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej. – Na dystansie 10 km wspólnie pobiegli żołnierze zawodowi, żołnierze OT oraz funkcjonariusze służb mundurowych. Z terytorialsów najlepiej spisał się szer. Tadeusz Walendykiewicz z 12 Batalionu Piechoty Lekkiej, który dwa tygodnie temu ukończył szkolenie podstawowe. Najlepszym zawodnikom medale wręczał kombatant Armii Krajowej por. Szczepan Oleszczuk – powiedział por. Łukasz Wilczewski, oficer prasowy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

I Podlaski Bieg Terytorialsa ukończyło 54 zawodników. W rywalizacji mężczyzn, z czasem 36 min 1 s, triumfował szer. Marcin Brynda z 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego. Drugi był st. szer. Dawid Trojan z 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego (36 min 12 s), a trzeci szer. Tadeusz Walendykiewicz (37 min 45 s). Natomiast w rywalizacji kobiet najlepsza była szer. Anna Gosk z Wojskowego Zespołu Sportowego z Zegrza. Reprezentantka Wojska Polskiego w pięcioboju wojskowym z czasem 34 min 40 s zajęła 15. lokatę w klasyfikacji open XVII Biegu Niepodległości. Druga była szer. Beata Lupa z 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego (36 min 35 s), a trzecia Olga Malik z grupy „Ostrów biega” (45 min 14 s).

W XVII Biegu Niepodległości w Białymstoku biegacze mogli startować na dystansie 5 i 10 km. Ten krótszy ukończyło 259 zawodników, zaś dłuższy 545. Wielu z nich odwiedziło stoisko promocyjne 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Oprócz rywalizacji sportowej ważna była też dzisiaj integracja ze społeczeństwem, organizacjami społecznymi i służbami mundurowymi. Goście chętnie odwiedzali nasze stoisko promocyjne na stadionie miejskim. Organizując bieg chcieliśmy promować aktywność fizyczną, bo przecież kandydaci na terytorialsów powinni być sprawni – stwierdził por. Wilczewski.

Biegi Niepodległości odbyły się także w polskich kontyngentach wojskowych.

Od Gdyni, przez Kępno do Żagania

Sporym sukcesem szer. Tomasza Grycki z Uczniowskiego Klubu Sportowego Bliza Władysławowo i 33 Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej z Gdyni zakończył się XX Bieg Niepodległości w Gdyni. Piąty zawodnik rozegranych przed tygodniem 57. Wojskowych Mistrzostw Świata w Biegach Przełajowych na trasie o długości 10 km uzyskał czas 30 min 31 s i o 25 s wyprzedził Marka Kowalskiego z Żukowa. Bieg ukończyło 4910 zawodników i zawodniczek.

Jeszcze większą frekwencją niż w Gdyni cieszył się II Poznański Bieg Niepodległości, który ukończyło 5987 biegaczy i 2616 biegaczek. W rywalizacji mężczyzn triumfował st. szer. Bartosz Nowicki z 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie. Na mecie uzyskał czas 31 min 28 s. Drugi, z tym samym wynikiem, był Tomasz Szymkowiak z Wrześni, a trzeci – z czasem 31 min 40 s – Krzysztof Szymanowski z Kościana. 22. miejsce w klasyfikacji open zajęła najszybsza wśród kobiet st. szer. Katarzyna Kowalska. Dwukrotna srebrna medalistka ostatniego wojskowego czempionatu w biegach przełajowych (indywidualna i drużynowa) dystans 10 km pokonała w 35 min 9 s.

Z kolei w Kępnie dla uczczenia Święta Niepodległości odbył się IV Bieg Uliczny św. Marcina. W rywalizacji mężczyzn na dystansie 10 km triumfował szer. Adam Nowicki z 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie. Brązowy medalista w drużynie z 57. Wojskowych Mistrzostw Świata w Biegach Przełajowych finiszował po 31 min 27 s biegu. Drugi w stawce 366 biegaczy był Jacek Sobas z Kędzierzyna-Koźla (czas: 33 min 52 s), a trzeci Mikołaj Pochopień z Wojskowego Klubu Sportowego Oleśniczanka Oleśnica (33 min 53 s).

We Wrocławiu rozegrano natomiast Bieg Niepodległości z Wąsem. Dystans 10 km pokonało 1374 zawodników. Każdy z nich w pakiecie startowym otrzymał wąsy a la marszałek Piłsudski. Na mecie najszybszy okazał się kpr. Hubert Pokrop z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Kapral biegł 34 min 24 s. Drugi był Jacek Fedorowicz z Wrocławia (wynik: 34 min 35 s), a trzeci Szymon Glinka z miejscowości Miedary (35 min 3 s).

W XII Biegu Niepodległości w Lublińcu wystartowało około 2500 zawodników. Wszyscy pokonali trasę o długości 2500 m.

Już po raz 29. odbył się w Goleniowie Bieg Niepodległości na dystansie 10 km oraz towarzysząca mu rywalizacja na jedną milę. Zwycięzcą biegu na milę został st. szer. Marcin Lewandowski. Reprezentant bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego triumfował z czasem 4 min 20 s i o sekundę wyprzedził reprezentanta Polski Michała Rozmysa. Dystans 1609 m pokonało 149 zawodników. Natomiast bieg na 10 km ukończyło 764 biegaczy. Dwie pierwsze lokaty zajęli w nim Ukraińcy – triumfował Artem Kazban przed Mykolą Jakimczukiem. Trzeci, ze stratą 26 s do zwycięzcy, był szer. Łukasz Kujawski, reprezentant Wojska Polskiego na 57. Wojskowe Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych. Ósme miejsce w kategorii open zajęła najlepsza z pań szer. Monika Andrzejczak z 12 Dywizji Zmechanizowanej. Druga w rywalizacji kobiet była Ukrainka Natalia Lehonkowa, a trzecia szer. Paulina Kaczyńska z 12 Dywizji Zmechanizowanej.

Natomiast zwycięzcami VII Lubońskiego Biegu Niepodległości zostali Grzegorz Kalinowski z Miejskiego Klubu Lekkoatletycznego w Toruniu i szer. Olga Kalendarova-Ochal z Wojskowego Zespołu Sportowego w Poznaniu. Zwycięzca na trasie o długości 10 km uzyskał czas 31 min 23 s. Drugi, z wynikiem 32 min 5 s, był st. kpr. Paweł Tarasiuk z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego z poznańskich Krzesin. Zaś szer. Olga Kalendarova-Ochal (srebrna medalistka ostatniego wojskowego czempionatu w biegach przełajowych) z czasem 35 min 49 s zajęła 10. lokatę w klasyfikacji open. Bieg ukończyło 1394 zawodników i zawodniczek.

Z kolei szer. Andrzej Rogiewicz, kolega szer. Olgi Kalendarovej-Ochal z reprezentacji Wojska Polskiego na 57. Wojskowe Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych, wygrał XXI Bieg Niepodległości w miejscowości Pigża. Dystans 11 km ukończyło 610 zawodników, a zwycięzca uzyskał czas 37 min 5 s.

Po raz drugi rozegrano niepodległościowy bieg w Chełmie. Z dwustu zawodników, którzy dobiegli do mety najszybszy był st. szer. Łukasz Nestorowicz z 1 Kołobrzeskiego Batalionu Zmechanizowanego. Dystans 10 km pokonał w 33 min 11 s. Szeregowy drugiego na mecie Kamila Borowskiego z Chełma wyprzedził o ponad cztery minuty.

W Żaganiu odbył się natomiast VI Bieg Niepodległości. Dystans 10 km pokonało 938 zawodników. W rywalizacji mężczyzn triumfował kpr. Mateusz Demczyszak z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. Uzyskał on czas 30 min 58 s. Drugie miejsce zajął jego kolega z 10 BKPanc st. kpr. Kamil Makoś (wynik: 31 min 29 s), a trzecie sierż. rez. Adam Draczyński, były reprezentant Wojska Polskiego w maratonie i biegach przełajowych (32,37). Z kolei najszybsza z kobiet była st. szer. Sylwia Ejdys-Tomaszewska z 2 Kompanii Regulacji Ruchu w Oleśnicy. Była reprezentantka Polski w biegach średnich uzyskała czas 36 min 46 s.

SZUS , Piotr Zarzycki

autor zdjęć: Piotr Zarzycki, archiwum WKB Meta, archiwum PKW

dodaj komentarz

komentarze


W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Podchorążowie z Dęblina z odznakami „Combat Swimmer”
Ruszyły prace nad reformą dowodzenia
Zmiany w zarządzie PGZ
MMA w Sokołowie Podlaskim
Poznaj dzieje wojskowego Szpitala Ujazdowskiego
Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG
The United States of America Have It Their Way
„Projekt Wojownik” we Wrocławiu
16–30 września 1918 – rozstrzygająca operacja na zachodnim froncie
Nowa strzelnica dla wrocławskiej AWL
Kapral Marcin Lewandowski o krok od diamentów
Ruszyła budowa ORP „Albatros”
Sokoły pola walki
Rząd za kluczowymi zmianami
SERE w Bieszczadach
Sopka do liftingu
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Terytorialsi w urzędach
„Sophia”: powrót do domu
Dragoni ruszyli do boju
Sukcesy żołnierzy z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego
Pretorianin
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
Polscy spadochroniarze z kawalerii na najwyższym podium
Mieliśmy oko nad Irakiem
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Defendery 2018: Nagrody za innowacyjność
Prawda o 17 września jest częścią naszej historii
Będę walczył z czerwonymi aż do ostatniego tchnienia
Namejs ’18 – łotewskie manewry z międzynarodową obsadą
Mastery wylądowały w Krzesinach
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Wojska lądowe świętują
Słowacka Tarcza z udziałem Polaków
DracoX: hybryda samolotu i wielowirnikowca
Cisi bohaterowie
Amerykańskie dowództwo przyszłości
MSPO 2018 – serwis Polski Zbrojnej
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Całe podium MP w półmaratonie dla żołnierzy
W Sejmie o systemie obronnym Polski
Gwardziści z USA w Krzesinach
Trzeci wróg
Czarna Dywizja zdobywa Ypres
„Kościuszko” wyruszył po szczątki admirała
Cios w domu wroga
Zmiany w ustawie o weteranach
Pobiegną dla „Czarnego”
Zmiany w dodatkach służbowych
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Ekstremalny bieg na poligonie jednostki specjalnej
„Camp Pozzi” – nowa książka byłego żołnierza jednostki GROM
Reprezentanci Wojska Polskiego 15 razy na podium
Szkoła Orląt będzie Akademią
PKW Orlik od nowego roku z F-16
Prezydent Duda w Białym Domu
Strzały z Procy
Abramsy i Bradleye w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO