moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Umowy na IFF i Jarzębinę-S

Samoloty MiG-29 zostaną wyposażone w najnowsze urządzenia do identyfikacji bojowej „swój– obcy” (IFF), które opracowali inżynierowie z Bydgoszczy. Inspektorat Uzbrojenia MON zawarł dziś kontrakt o wartości 67 mln zł na ich dostawę i montaż. Armia zleciła też WITU, Belmie i MindMade opracowanie systemu min przeciwpiechotnych Jarzębina-S. Kontrakt opiewa na sumę 15 mln zł.

W Ministerstwie Obrony Narodowej, w obecności odpowiedzialnego za zakupy nowego uzbrojenia wiceministra Bartosza Kownackiego, zostały podpisane dwie ważne dla polskiej armii umowy modernizacyjne. Pierwsza to kontrakt na dostawę i montaż w samolotach MiG-29 najnowszych – pracujących w standardzie Mark XII mod 5 – systemów identyfikacji bojowej „swój–obcy” (IFF –Identification Friend or Foe). Trzyletni kontrakt wart jest około 67 mln zł.

Urządzenia opracowane przez specjalistów z Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 z Bydgoszczy trafią do maszyn użytkowanych przez 23 Bazę Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Dostawy rozpoczną się już za kilka miesięcy. – Zgodnie z zapisami umowy pierwszy MiG-29 wyposażony w nowy system IFF zostanie przekazany do testów i badań w 2018 roku. Ostatnia maszyna ma zostać zmodernizowana w 2020 roku – wyjaśnia Leszek Walczak, prezes WZL nr 2. Podkreśla przy tym, że wszystkie samoloty muszą być wyposażone w system IFF mod 5.

REKLAMA

– Modernizacji sprzętu wymaga od nas NATO. Ustalono bowiem, że od 2020 roku wszystkie statki powietrzne Sojuszu muszą być wyposażone w IFF w standardzie XII mod 5. Bez niego samoloty czy śmigłowce nie będą mogły brać udziału w wielonarodowych ćwiczeniach – wyjaśnia Walczak. Oficer dodaje, że we wszystkich polskich F-16 zainstalowano już taki system. Nie ma go zaś ani w naszych MiG-29, ani Su-22, które dysponują starszą wersją urządzeń do identyfikacji „swój–obcy”.


Film: MON

Drugą umową, którą dziś podpisano, był kontrakt na opracowanie przez konsorcjum, w którego skład wchodzą: Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej, Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne „Belma” oraz spółka MindMade, produkcyjnej wersji systemu sterowanych ładunków wybuchowych (SSWŁ) Jarzębina-S, czyli nowoczesnego systemu min przeciwpiechotnych. Dwuletnia umowa jest warta 15 mln zł. Mariusz Bednarski, prezes BZE „Belma”, podkreśla, że Jarzębina-S spełni wszystkie wymagania ujęte w konwencji ottawskiej, która w ogromnym uproszczeniu zabrania używania przeciwpiechotnych min kontaktowych (np. z zapalnikami naciskowymi) oraz takich, których nie można bezpiecznie rozbroić. – SSŁW Jarzębina-S będzie wyposażony w systemy ostrzegania o zagrożeniu minowym, odstraszania intruzów, informowania obsługi o wejściu w strefę rażenia oraz rażenia ze znacznej odległości – tłumaczy prezes Bednarski.

Minister Bartosz Kownacki przy okazji podpisania kontraktów stwierdził, że modernizacja armii to nie tylko duże, wielomiliardowe umowy, lecz także zlecenia może o mniejszej wartości, ale równie istotne dla polskiej armii oraz krajowej zbrojeniówki. – Cieszę się z kontraktów zdobywanych przez bydgoskie firmy, które zaliczają się do jednych z najlepszych w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Bydgoska Belma słusznie wiąże przyszłość z nowoczesnymi systemami minowymi. Dziś kontrakt na Jarzębinę, w przyszłym zaś roku liczę na to, że może uda się podpisać umowę na dostawę równie nowoczesnych przeciwpancernych min Tulipan – podkreślał minister Kownacki.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: WITI

dodaj komentarz

komentarze


Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Legenda polskiej partyzantki
Sukces Trumpa czy Kima?
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
Porady z paragrafem
Żandarmeria świętuje
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd
Eurosatory 2018 zakończone
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
Puma i Kuguar na Mazurach
Polityka fałszywego uśmiechu
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Jak polscy partyzanci zdobyli niemiecki garnizon
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
IPN szuka szczątków polskich żołnierzy na Litwie
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Bliski Wschód – definicja chaosu
Egzamin „Kormorana” na Świnie
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
Świnoujście świętowało 100-lecie marynarki
Trening z koktajlami Mołotowa
Eurosatory – królestwo militarnych pojazdów
Porządki w programach śmigłowcowych
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Eurosatory – osobiste wymogi
Z ziemi widzą więcej niż piloci
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Patrioty bronią nieba na „Saber Strike”
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
GROM, jak rodziła się legenda
Francja inwestuje w obronność
Nowy inspektor marynarki wojennej
Pomoc potrzebującym żołnierzom
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
Akademia Wojsk Lądowych otwiera drzwi
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Kierunek – wschodnia flanka
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
„Bękarty wojny” w Dachau
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Polskie skrzydła w Afryce
Starcie pancernych plutonów
LOT Szkoły Orląt
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
Wyjątkowa misja
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
Na jakich zasadach powrót do armii?
Wojskowi judocy na tatami
Scenariusze dla Tygrysów
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO