moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Umowy na IFF i Jarzębinę-S

Samoloty MiG-29 zostaną wyposażone w najnowsze urządzenia do identyfikacji bojowej „swój– obcy” (IFF), które opracowali inżynierowie z Bydgoszczy. Inspektorat Uzbrojenia MON zawarł dziś kontrakt o wartości 67 mln zł na ich dostawę i montaż. Armia zleciła też WITU, Belmie i MindMade opracowanie systemu min przeciwpiechotnych Jarzębina-S. Kontrakt opiewa na sumę 15 mln zł.

W Ministerstwie Obrony Narodowej, w obecności odpowiedzialnego za zakupy nowego uzbrojenia wiceministra Bartosza Kownackiego, zostały podpisane dwie ważne dla polskiej armii umowy modernizacyjne. Pierwsza to kontrakt na dostawę i montaż w samolotach MiG-29 najnowszych – pracujących w standardzie Mark XII mod 5 – systemów identyfikacji bojowej „swój–obcy” (IFF –Identification Friend or Foe). Trzyletni kontrakt wart jest około 67 mln zł.

Urządzenia opracowane przez specjalistów z Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 z Bydgoszczy trafią do maszyn użytkowanych przez 23 Bazę Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Dostawy rozpoczną się już za kilka miesięcy. – Zgodnie z zapisami umowy pierwszy MiG-29 wyposażony w nowy system IFF zostanie przekazany do testów i badań w 2018 roku. Ostatnia maszyna ma zostać zmodernizowana w 2020 roku – wyjaśnia Leszek Walczak, prezes WZL nr 2. Podkreśla przy tym, że wszystkie samoloty muszą być wyposażone w system IFF mod 5.

REKLAMA

– Modernizacji sprzętu wymaga od nas NATO. Ustalono bowiem, że od 2020 roku wszystkie statki powietrzne Sojuszu muszą być wyposażone w IFF w standardzie XII mod 5. Bez niego samoloty czy śmigłowce nie będą mogły brać udziału w wielonarodowych ćwiczeniach – wyjaśnia Walczak. Oficer dodaje, że we wszystkich polskich F-16 zainstalowano już taki system. Nie ma go zaś ani w naszych MiG-29, ani Su-22, które dysponują starszą wersją urządzeń do identyfikacji „swój–obcy”.


Film: MON

Drugą umową, którą dziś podpisano, był kontrakt na opracowanie przez konsorcjum, w którego skład wchodzą: Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej, Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne „Belma” oraz spółka MindMade, produkcyjnej wersji systemu sterowanych ładunków wybuchowych (SSWŁ) Jarzębina-S, czyli nowoczesnego systemu min przeciwpiechotnych. Dwuletnia umowa jest warta 15 mln zł. Mariusz Bednarski, prezes BZE „Belma”, podkreśla, że Jarzębina-S spełni wszystkie wymagania ujęte w konwencji ottawskiej, która w ogromnym uproszczeniu zabrania używania przeciwpiechotnych min kontaktowych (np. z zapalnikami naciskowymi) oraz takich, których nie można bezpiecznie rozbroić. – SSŁW Jarzębina-S będzie wyposażony w systemy ostrzegania o zagrożeniu minowym, odstraszania intruzów, informowania obsługi o wejściu w strefę rażenia oraz rażenia ze znacznej odległości – tłumaczy prezes Bednarski.

Minister Bartosz Kownacki przy okazji podpisania kontraktów stwierdził, że modernizacja armii to nie tylko duże, wielomiliardowe umowy, lecz także zlecenia może o mniejszej wartości, ale równie istotne dla polskiej armii oraz krajowej zbrojeniówki. – Cieszę się z kontraktów zdobywanych przez bydgoskie firmy, które zaliczają się do jednych z najlepszych w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Bydgoska Belma słusznie wiąże przyszłość z nowoczesnymi systemami minowymi. Dziś kontrakt na Jarzębinę, w przyszłym zaś roku liczę na to, że może uda się podpisać umowę na dostawę równie nowoczesnych przeciwpancernych min Tulipan – podkreślał minister Kownacki.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: WITI

dodaj komentarz

komentarze


The United States of America Have It Their Way
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
DracoX: hybryda samolotu i wielowirnikowca
Będę walczył z czerwonymi aż do ostatniego tchnienia
Sopka do liftingu
Strzały z Procy
Mieliśmy oko nad Irakiem
Reprezentanci Wojska Polskiego 15 razy na podium
Cisi bohaterowie
Cios w domu wroga
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
16–30 września 1918 – rozstrzygająca operacja na zachodnim froncie
Gwardziści z USA w Krzesinach
Podchorążowie z Dęblina z odznakami „Combat Swimmer”
Rząd za kluczowymi zmianami
Ekstremalny bieg na poligonie jednostki specjalnej
Abramsy i Bradleye w Polsce
Pretorianin
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
Amerykańskie dowództwo przyszłości
„Kościuszko” wyruszył po szczątki admirała
Trzeci wróg
Prawda o 17 września jest częścią naszej historii
„Projekt Wojownik” we Wrocławiu
Szkoła Orląt będzie Akademią
Zmiany w zarządzie PGZ
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
MMA w Sokołowie Podlaskim
Czarna Dywizja zdobywa Ypres
Całe podium MP w półmaratonie dla żołnierzy
„Camp Pozzi” – nowa książka byłego żołnierza jednostki GROM
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Pobiegną dla „Czarnego”
Poznaj dzieje wojskowego Szpitala Ujazdowskiego
Nowa strzelnica dla wrocławskiej AWL
Cyfrowa brygada testuje nowe rozwiązania
Ruszyła budowa ORP „Albatros”
Terytorialsi w urzędach
Zmiany w ustawie o weteranach
Zmiany w dodatkach służbowych
Sokoły pola walki
Polscy spadochroniarze z kawalerii na najwyższym podium
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Kapral Marcin Lewandowski o krok od diamentów
Prezydent Duda w Białym Domu
Sukcesy żołnierzy z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego
Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG
PKW Orlik od nowego roku z F-16
„Sophia”: powrót do domu
Dragoni ruszyli do boju
Słowacka Tarcza z udziałem Polaków
W Sejmie o systemie obronnym Polski
Mastery wylądowały w Krzesinach
Namejs ’18 – łotewskie manewry z międzynarodową obsadą

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO