moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Narodowe Święto Niepodległości – relacja

11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu. To symboliczny moment odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Na pamiątkę tych wydarzeń obchodzimy dzisiaj Narodowe Święto Niepodległości. Zapraszamy do śledzenia całodniowej relacji z najważniejszych wydarzeń.

1795 rok to czarna data w historii Polski. Niedawne mocarstwo, ojczyzna wolności szlacheckiej i ostoja tolerancji, zostało rozgrabione przez trzech zaborców. Porozumienie Rosji, Prus i Austrii miało na zawsze wymazać Polskę z mapy świata. Nasi przodkowie wielokrotnie chwytali za broń, by odmienić swój los. Mimo bezprzykładnego poświęcenia kilku pokoleń realną szansę na odzyskanie wolności przyniósł dopiero konflikt między zaborcami. 11 listopada 1918 roku dla każdego Polaka to nie tylko data podpisania rozejmu na froncie zachodnim i symboliczny koniec Wielkiej Wojny. To przede wszystkim moment odzyskania niepodległości.

Na pamiątkę przejęcia władzy przez Józefa Piłsudskiego obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Nie możemy jednak zapominać, w jakiej sytuacji było odrodzone państwo w listopadzie 1918 roku. Nim zabezpieczyło swoją przyszłość i utrwaliło granice, minęły jeszcze niemal cztery lata. Powstanie wielkopolskie, powstania śląskie, wreszcie wojna z bolszewicką Rosją były próbą dla młodego państwa i jego społeczeństwa. Zgoda narodowa, nieprawdopodobny wysiłek organizacyjny i umiłowanie wolności sprawiły, że po 123 latach zaborów Polacy znów mogli cieszyć się własnym państwem.

Wydarzenia, które doprowadziły do odzyskania niepodległości, bohaterowie walk o wolność oraz przebieg zmagań o utworzenie bezpiecznych granic – o tym wszystkim przeczytacie w naszym specjalnym serwisie „Nasza Niepodległa”.19.30

Minister Antoni Macierewicz: wojsko jest gwarantem niepodległości

– Bez armii, bez jej odbudowy, bez jej siły, bez zakorzenienia jej w życiu narodowym nie byłoby szansy na dobrą zmianę, na przekształcenie Polski z jednego z wielu przedmiotów gry mocarstw w podmiot, o którym decyduje tylko i wyłącznie naród polski – mówił minister obrony Antoni Macierewicz po zakończeniu koncertu, który MON zorganizował w Teatrze Polskim w Warszawie. – Tym koncertem zamykamy pierwszy dzień rozpoczynający rok stulecia niepodległości. To jest rok całego narodu, ale w sposób szczególny to jest rok Wojska Polskiego. Tak jak po 1918 roku, przede wszystkim w wojnie polsko – bolszewickiej, w wojnie o wyzwolenie Europy Środkowej i jej narodów, tak jak wtedy zadecydowała armia, tak samo dzisiaj to armia zadecydowała, że wróciliśmy na arenę międzynarodową jako liczące się państwo – zauważył szef MON.

Minister podkreślał, że "nie byłoby elity przywódców niepodległości, gdyby za nimi nie stał naród obudzony do świadomego życia społecznego". – I nie dziwcie się państwo, że dzisiaj, kontynuując tę myśl i dążenie niepodległościowe, są dwie dziedziny, na które państwo polskie poświęca największy wysiłek. To jest to narzędzie, które zawsze gwarantowało niepodległość – wojsko. Wojsko jest fundamentem dającym gwarancję, że państwo będzie niepodległe. Ale drugim fundamentem, bez którego też niepodległości być nie mogło jest (…) sprawiedliwość społeczna. To zwrócenie się do tych, którzy byli spychani na margines, którzy byli traktowani jak tania siła robocza. Nie jest przypadkiem, że ten ostatni etap odbudowy niepodległości Polski rozpoczął się od założenia przez młodych polskich harcerzy Komitetu Obrony Robotników. To właśnie robotnicy po II wojnie światowej przejęli tradycje walki o niepodległość – mówił minister Macierewicz.

Źródło: www.mon.gov.pl


19.00Zwolniony z twierdzy magdeburskiej Józef Piłsudski dotarł do Warszawy 10 listopada 1918 roku. W tym dniu w stolicy Generalnego Gubernatorstwa Warszawskiego zaczęło się również rozbrajanie niemieckich żołnierzy – oba te fakty były ze sobą ściśle związane. Dzięki dobrej organizacji Polakom udało się przejąć władzę niemal bez użycia siły.

Więcej o pierwszych godzinach niepodległej Polski przeczytacie w artykule „Rozbrajanie kontrolowane, Warszawa, listopad 1918”.


18.30

Koncerty patriotyczne w stolicyO godzinie 19.00 w Teatrze Polskim w Warszawie rozpocznie się koncert zorganizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Przed budynkiem teatru będzie rozdawana jednodniówka - „Narodziny państwa”. Wojskowy Instytut Wydawniczy przygotował ją specjalnie z okazji Święta Niepodległości. Z kolei Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na IX Koncert Niepodległości. W tym roku nosi on nazwę „Niepokorne” i jest hołdem złożonym Polkom, które walczyły o wolność ojczyzny. Początek – godzina 20.00.


16.15

Wrocławska Parada Niepodległości i defilada wojskowa w Lublinie

Radosna Parada Niepodległości, uroczysty apel na Rynku, widowisko plenerowe czy przejażdżka zabytkowymi pociągami – to tylko niektóre atrakcje obchodów 11 listopada we Wrocławiu.

Fot. Urząd miasta Lublin

Natomiast na wojskowo świętują mieszkańcy Lublina. Tu po oficjalnych uroczystościach i złożeniu wieńców pod pomnikami Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Nieznanego Żołnierza odbyła się defilada. Zaprezentowały się kompanie wojskowe i służby mundurowe, a na zakończenie pododdział liczący 50 kawalerzystów. Miłośnicy militariów mają okazję obejrzeć na pikniku wyposażenie służb mundurowych oraz historyczne uzbrojenie i umundurowanie.


15.45

123 lata zaborów to także 123 lata walki o odzyskanie niepodległości. Opór wobec polityki wynaradawiania, pielęgnowanie polskości, a w końcu walka z bronią w ręku – nasi przodkowie ani na chwilę nie stracili nadziei. Wszak „jeszcze Polska nie zginęła”... W dniu, w którym świętujemy odzyskanie niepodległości w listopadzie 1918 roku, oddajmy hołd tym, którzy walcząc o Polskę, nie doczekali tej radosnej chwili.

„Szablą odbierzemy” to część serwisu „Nasza Niepodległa”, w którym przeczytacie o historii walk o niepodległość.


15.10Familiada w mundurze


Dziś, w odcinku specjalnym teleturnieju Familiada do rywalizacji przystąpiły dwie wojskowe drużyny. Reprezentacje Dowództwa Garnizonu Warszawa i Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych wspólnymi siłami zdobyły 16 239 złotych. Żołnierze postanowili przekazać całą kwotę na rzecz Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju. Wygraną odebrał Tomasz Kloc, prezes organizacji.


15.00

„Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy” – te słowa, miłe sercu każdego Polaka, to oczywiście pierwsze wersy „Mazurka Dąbrowskiego”, hymnu Rzeczypospolitej Polskiej. W tym roku przypada 220. rocznica powstania tej pieśni. 20 lipca 1797 roku została ona po raz pierwszy wykonana publicznie. Uświetniła wymarsz Legionów Polskich dowodzonych przez gen. Jana Henryka Dąbrowskiego z włoskiego miasteczka Reggio nell’Emilia.

Więcej o okolicznościach powstania polskiego hymnu przeczytacie w naszym artykule: „»Mazurek Dąbrowskiego« ma już 220 lat”. 


14.35Prezydent: Najważniejsze jest oddanie sprawie ojczyzny, sprawie narodu.

– Musimy pamiętać o tym, jaka była cena niepodległości, jaka była cena wolności. O tym nam nie wolno zapomnieć, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze – mówił Andrzej Duda podczas uroczystości na pl. Piłsudskiego. Prezydent przypomniał ojców niepodległości: marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego. – Ich nazwiska niech będą w historii zapisane złotymi zgłoskami. Myśl o wolnej, niepodległej Polsce była dla nich ponad wszystkim – mówił Andrzej Duda. Przypomniał, że choć mieli oni odmienne wizje funkcjonowania państwa, wszyscy walczyli o suwerenną ojczyznę. Duda odniósł się do obecnej sytuacji w Polsce. Nawoływał do wzajemnego szacunku. – Każdy spór, choćby najbardziej zdecydowany, musi być sporem, który biegnie ku dialogowi, ku szukaniu płaszczyzny porozumienia. Bo tylko w ten sposób będziemy w stanie budować najsilniejsze podwaliny naszego państwa – przekonywał. – Najważniejsze jest oddanie sprawie ojczyzny, sprawie narodu – dodał.Po wystąpieniu prezydenta przedstawiciele najwyższych władz państwa, samorządu, organizacji kombatanckich oraz korpusu dyplomatycznego złożyli wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Delegacji resortu obrony przewodniczył minister Antoni Macierewicz. Towarzyszyli mu wiceministrowie Michał Dworczyk, Tomasz Szatkowski i Wojciech Fałkowski oraz gen. broni Leszek Surawski, Szef Sztabu Generalnego WP, gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. bryg. Sławomir Wojciechowski, dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. bryg. Wiesław Kukuła, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, gen. Bryg. Tomasz Połuch, komendant główny Żandarmerii Wojskowej, gen. bryg. Robert Głąb, dowódca Garnizonu Warszawa i gen. bryg. Andrzej Kowalski, szef Służby Wywiadu Wojskowego.

Uroczystość zakończyła defilada oddziałów Wojska Polskiego.


14.30

fot. Muzeum Narodowe w Kielcach, Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych

Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty, gen. Józef Dowbor-Muśnicki, gen. Józef Haller – spory o to, który z wielkich Polaków miał największy udział w odzyskaniu niepodległości, nie gasną do dzisiaj. O bohaterach 1918 roku przeczytacie w okolicznościowym serwisie „Nasza Niepodległa”.


14.00 

Legionowe Kielce

Fot: Urząd miasta Kielce

Narodowe Święto Niepodległości hucznie obchodzą mieszkańcy Kielc. Oprócz oficjalnych uroczystości odbywa się tu Festyn Niepodległościowy „Legionowe Kielce, Legionowy Garnizon”, przygotowany przez Kielecki Szwadron Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich. Podczas imprezy można obejrzeć elementy wyszkolenia strzeleckiego, artyleryjskiego i jeździeckiego jednostek Wojska Polskiego, zwłaszcza 4 Pułku Piechoty Legionów stacjonującego w Kielcach w latach 1922–1939. O godzinie 15.00 na placu Wolności rozpocznie się koncert pieśni i piosenek patriotycznych „Śpiewnik polski”.

Katowice, czyli defilują mundurowi

Fot. Urząd miasta Katowice

Do wspólnej zabawy z okazji Narodowego Święta Niepodległości zapraszają również władze Katowic. Wśród przygotowanych atrakcji są m.in. defilada służb mundurowych, występy Orkiestry Dętej Katowice oraz piknik rodzinny przy Stadionie Śląskim, gdzie przygotowano wystawę militariów. Znajdą się na niej broń, działa, armaty oraz takie pojazdy wojskowe, jak: SKOT, Kraz, ZiŁ-157, ZiS-151, Ural APA, Humvee, UAZ, Honker.


13.30Żołnierz pierwszy na mecie warszawskiego Biegu Niepodległości!


18 tysięcy zawodników pobiegło dziś ulicami Warszawy, aby w ten sposób uczcić Narodowe Święto Niepodległości. Jako pierwszy, metę Biegu Niepodległości przekroczył kapral Arkadiusz Gardzielewski. Żołnierzowi pokonanie 10-kilometrowej trasy zajęło 30 minut i 3 sekundy. Natomiast najszybszą kobietą okazała się Ewa Jagielska, która osiągnęła wynik 34 minuty i 38 sekund.


13.13

Jednym z wielkich marzeń Polaków walczących o odzyskanie niepodległości było uzyskanie dostępu do morza. Zdawano sobie bowiem sprawę, że bałtyckie porty będą oknem na świat oraz warunkiem koniecznym do szybkiego rozwoju kraju. Choć na mocy decyzji zwycięskich mocarstw Polsce przypadł zaledwie wąski skrawek wybrzeża, fakt ten miał niebagatelne znaczenie dla przyszłości II RP. Świadczy o tym celebra, z jaką świętowano zaślubimy z morzem.


12.30 

Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza

Chwała Bohaterom! Cześć ich pamięci! – rozległo się przed Grobem Nieznanego Żołnierza podczas Niepodległościowego Apelu Pamięci. Chwilę później oddano 21 salw armatnich.

Na placu Piłsudskiego w Warszawie trwają centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Przed Grobem Nieznanego są m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz pozostali przedstawiciele rządu, parlamentu i instytucji państwowych.

W uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza po raz pierwszy biorą udział żołnierze wojsk obrony terytorialnej. Pododdział reprezentacyjny najmłodszego rodzaju sił zbrojnych składał się z 53 terytorialsów. Na co dzień pełnią oni służbę w 32 Batalionu Lekkiej Piechoty w Nisku, który jest częścią 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Oprócz pół tysiąca wojskowych, na pl. Piłsudskiego obecne są również pododdziały reprezentacyjne policji, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej.


12.00 

Oficerowie odznaczeni przez zwierzchnika Sił Zbrojnych RP

Prezydent Andrzej Duda wręczył najwyższe odznaczenia państwowe – Order Orła Białego i Order Odrodzenia Polski.

Orderem Orła Białego zostali uhonorowani: ksiądz prałat Bernard Czernecki, były archidiecezjalny duszpasterz ludzi pracy, opiekun i obrońca strajkujących i represjonowanych górników z Jastrzębia-Zdroju; aktor Franciszek Pieczka oraz prof. Andrzej Pityński, autor monumentalnych rzeźb o tematyce patriotycznej i martyrologicznej.

Wśród osób wyróżnionych przez głowę państwa są oficerowie Sił Zbrojnych RP.

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał gen. broni Leszek Surawski, Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali:

gen. broni Janusz Adamczak, były Szef Sztabu Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych NATO w Brunssum,
gen. dyw. Jarosław Mika, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych,
płk Tadeusz Szczurek, Rektor Wojskowej Akademii Technicznej.

Złoty Krzyż Zasługi otrzymali:

płk Kazimierz Bednorz,
gen. bryg. Robert Głąb,
płk Wojciech Ozga,
kmdr Krzysztof Zdonek
Srebrny Krzyż Zasługi:
płk Karol Dymanowski,
płk Szymon Koziatek,
płk Mieczysław Malec,
płk Dariusz Parylak,
płk Jacek Pszczoła,
płk Dariusz Ryczkowski,
płk Jan Rydz

– Dzięki waszej działalności możemy się dziś czuć w Polsce coraz bardziej bezpieczni – mówił do odznaczonych zwierzchnik Sił Zbrojnych. Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda podkreślał, że nie byłoby wolnej Polski, gdyby nie było Polaków gotowych oddać życie za ojczyznę. – Mamy dziś Polskę, z której możemy być dumni, w której sami stanowimy o sobie – mówił.

Pozostałe osoby odznaczone przez prezydenta Andrzeja Dudę:

Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski

Ojciec Jacek Salij, teolog, pisarz, publicysta,
Romuald Szeremietiew, działacz opozycji demokratycznej, wieloletni wykładowca akademicki nauk wojskowych
 
Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski

Andrzej Rozpłochowski, działacz opozycji w okresie Polski Ludowej jeden ze współtwórców śląskiej „Solidarności”
 
Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

Jerzy Jachowicz, działacz NSZZ „Solidarność” w czasach Polski Ludowej, dziennikarz, publicysta,
Tomasz Majewski,lekkoatleta, dziewięciokrotny rekordzista Polski, dwukrotny mistrz olimpijski,
Ryszard Matrzak, żołnierz Szarych Szeregów, członek organizacji niepodległościowej „Wolna Młodzież”, więzień polityczny od lipca 1953 do maja 1955, Prezes Światowej Federacji Polskich Kombatantów

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

Grażyna Bąk-Zalewska, profesor nauk fizycznych, w latach 2012 – 2015 Przewodnicząca Rady Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN,
Tadeusz Jeziorowski, heraldyk, członek Komisji Heraldycznej przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji,
Witold Marczuk, działacz NSZZ „Solidarność”, w okresie stanu wojennego skazany na 3 lata więzienia


11.30

Państwo, które powstało 11 listopada 1918 roku, obejmowało swym zasięgiem zaledwie część ziem zamieszkałych przez Polaków. Poza jego granicami pozostawały m.in. Wielkopolska z Poznaniem, Pomorze z Gdańskiem, tereny na wschód od Bugu, Górny Śląsk. Trudno było także uznać te granice za trwałe, bo żadna z nich nie była uregulowana traktatem z państwem sąsiedzkim. Następne 4 lata to nieustanna walka o przyszły kształt II RP. Jak przebiegała wojna o granice? Zapraszamy do specjalnego serwisu „Nasza Niepodległa”.


11.11Czas start! Dokładnie o godzinie 11.11 w wielu miastach Polski wystartowali uczestnicy Biegu Niepodległości. W Warszawie to 29. edycja tej wyjątkowej imprezy sportowej. Zawodnicy mają na sobie biało-czerwone koszulki, a we Wrocławiu biegacze w pakiecie startowym dostają… wąsy a la Marszałek. Bieg Niepodległości jest organizowany także m.in. w Krakowie, Trójmieście i Poznaniu.


11.00

Pod Wawelem radość z Niepodległej

W Krakowie uroczystości związane z 99. rocznicą Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się od apelu przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Na placu Matejki odbyła się uroczysta zmiana warty i odczytano apel pamięci. Natomiast w południe spod Wawelu wyruszy pochód patriotyczny na Rynek Główny. Tu obchody odzyskania niepodległości uprzyjemni 800 porcji grochówki. Mieszkańcy i turyści od godziny 13.00 będą mogli posłuchać orkiestry wojskowej, a od 14.30 wziąć udział w największym karaoke w Polsce. W repertuarze patriotyczne przeboje. Z kolei o godzinie 17.00 rozpocznie się lekcja śpiewania pod hasłem „Radosna Niepodległości”.

Wyjątkową ekspozycję przygotowało Muzeum Narodowe w Krakowie. Zwiedzający mają okazję obiejrzeć mundur, w którym został pochowany w 1935 roku Józef Piłsudski. W tym stroju marszałek spoczywał na Wawelu do 1939 roku, kiedy to przeprowadzono renowację kryształowej trumny, w której był pochowany. Ciało marszałka wówczas zabalsamowano i owinięto w całun a mundur przekazano wdowie, Aleksandrze Piłsudskiej. Dziś ostatni mundur marszałka jest cześcią ekspozycji stałej Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Do krakowskiej placówki strój został wypożyczony na kilka miesięcy.

„Bulion marszałkowski” w Gdańsku

Odzyskanie przez Polskę wolności świętuje także Trójmiasto. O godzinie 10.00 rozpoczęła się słynna Parada Niepodległości. Po południu odbędzie się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz niepodległościowa gra miejska.Klub Marynarki Wojennej zaprasza na koncert fortepianowy Artura Sychowskiego „Ojczyzna moja wolna, wolna...”. Warto zajrzeć do Kuźni Wodnej w Oliwie, gdzie odbędzie się ... kucie ze stali Orła Białego w koronie. Do świętowania włączyły się także trójmiejskie restauracje, które na sobotę przygotowały specjalne biało-czerwone menu: bulion marszałkowski, pierwszy dzień wolnej Warszawy, marsz Pierwszej Brygady, tatar przywódcy.


10.30

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości nasza redakcja przygotowała specjalną jednodniówkę „Narodziny państwa”. Będziecie mogli ją dostać na stoisku Wojskowego Instytutu Wydawniczego, które będzie zlokalizowane na trasie warszawskiego Biegu Niepodległości. Nasze okolicznościowe wydawnictwo będziecie rozdawane także na rondzie Dmowskiego, skąd wyruszy Marsz Niepodległości oraz przed Teatrem Polskim, gdzie o godz. 19 rozpocznie się świąteczny koncert organizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Partnerami tego specjalnego wydania „Polski Zbrojnej” są Polska Grupa Zbrojeniowa oraz Grupa Lotos. Serdecznie dziękujemy za wsparcie.

Za pomoc w dystrybucji gazety w Warszawie dziękujemy Strzelcom.
Zapraszamy do lektury!  

(plik do pobrania)


10.30

Polska świętuje!

Z okazji Święta Niepodległości życzę wszystkim moim Rodakom, aby byli dumni z naszej Ojczyzny Polski i z tego, że są Polakami – napisała dziś na twitterze premier Beata Szydło. O wspólne świętowanie zaapelował wcześniej prezydent Andrzej Duda. – Chcę dzisiaj z serca podziękować każdemu, kto – wedle własnego upodobania i możliwości – włącza się w obchody – napisał Andrzej Duda w przesłaniu skierowanym do Polaków.

Cała Polska bawi się na piknikach, defiladach i imprezach sportowych. W Warszawie do wspólnego uczczenia 11 listopada zaprasza Muzeum Wojska Polskiego. Przed budynkiem odbywa się rodzinny piknik „Dotknij Niepodległości”. W programie znalazła się m.in. nauka patriotycznego origami, przejażdżki pojazdem pancernym Su-57 oraz pokazy grup rekonstrukcji historycznej. Każdy kto przyjdzie do muzeum może liczyć na porcję grochówki i przysmaki. Z okazji święta otwarty dla zwiedzających jest Parlament oraz Belweder, w którym można zajrzeć do Gabinetu Marszałka, Saloniku, Sali Pompejańskiej oraz obejrzeć kolekcję pamiątek. Z kolei na Trakcie Królewskim działają dwa stoiska, na których zorganizowano warsztaty tworzenia kokard oraz lekcje historii i pokazy uzbrojenia. Na placu Zamkowym Grupa Rekonstrukcji Historyczno-Filmowej Bemowo prowadzi „Lekcję żywej historii”. To okazja, by spotkać żołnierzy w mundurach i z bronią, jakiej używali polscy wojskowi na początku XX wieku. Tu również można spróbować wojskowej grochówki. Warto przyjść do Muzeum Historii Polski, które zorganizowowało gry miejskie odwołujące się do rocznicy odzyskania niepodległości. O tym, co działo się 11 listopada 1918 roku oraz o ciekawostkach na temat mijanych miejsc opowiadają przewodnicy w „Tramwaju Niepodległość”, który kursuje po centrum Warszawy. 


10.00


Uroczystości otwarcia Sejmu Ustawodawczego. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski (1. z lewej), premier Ignacy Paderewski (2. z lewej), minister spraw wewnętrznych Stanisław Wojciechowski (3. z lewej) oraz adiutant Naczelnika Państwa porucznik Tadeusz Kasprzycki (1. z prawej) po uroczystym nabożeństwie w katedrze św. Jana.

Gdy celebrujemy rocznicę odzyskania niepodległości, często zapominamy, że data tego święta została ustalona arbitralnie. Proces ten był bowiem bardzo złożony i długotrwały. Problem z wyznaczeniem konkretnego dnia był jednym z powodów, dlaczego przed II wojną światową święto obchodzono zaledwie dwa razy. Dlaczego zatem świętujemy właśnie 11 listopada?

 


9.30 

„Bój o czarną perłę w koronie” to specjalna jednodniówka „Polski Zbrojnej” przygotowana z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Opisaliśmy w niej bój Ślązaków o przyłączenie do macierzy. Gazeta była rozdawana wczoraj w Katowicach, a dzisiaj możecie ją dostać w Warszawie na naszym stoisku na trasie Biegu Niepodległości. Dla wszystkich tych, którzy nie będą mogli się tam zjawić – nasze wydawnictwo w pliku do pobrania.

Partnerem specjalnego wydania „Polski Zbrojnej” jest Polska Spółka Gazownictwa. 

(plik do pobrania)


9.05

W Świątyni Opatrzności Bożej rozpoczyna się msza święta w intencji ojczyzny. W nabożeństwie uczestniczą przedstawiciele Episkopatu Polski i najwyższych władz państwowych : prezydent Andrzej Duda i jego małżonka Agata Kornhauser-Duda, marszałkowie: Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski, premier Beata Szydło, szef BBN Paweł Soloch, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa Błońska.

Wcześniej, zwierzchnik sił zbrojnych minister obrony Antoni Macierewicz, marszałkowie, szefowa rządu i minister obrony złożyli wieńce przed grobem Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta RP na Uchodźstwie.

Rano szef MON Antoni Macierewicz złożył wieniec pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przed Belwederem. Uroczystość odbyła się z ceremoniałem wojskowym. Odegrano sygnał Wojska Polskiego i melodię żołnierską.

Dziś, w odcinku specjalnym teleturnieju Familiada do rywalizacji przystąpiły dwie wojskowe drużyny. Reprezentacje Dowództwa Garnizonu Warszawa i Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych wspólnymi siłami zdobyły 16 239 złotych. Żołnierze postanowili przekazać całą kwotę na rzecz Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju. Wygraną odebrał dziś Tomasz Kloc, prezes organizacji.

REKLAMA

JT, MM, MC

autor zdjęć: CAW, KPRM, COB, 6bpd, Piotr Zarzycki, chor. Piotr Ziętka, Jarosław Wiśniewski, mjr Robert Siemaszko, ppor Robert Suchy/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Playing the World
Curse of the Black Gold
Świąteczna paczka dla powstańca
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Polska zaangażuje się w misję ONZ w Libanie
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
„Remontowcy” wrócili do szczecińskiej dywizji
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Nowe Bieliki dla polskich pilotów
Pancerniacy na symulowanym polu walki
Powstańcy warszawscy dostali ponad 290 tys. kartek z życzeniami
Opłatek u kombatantów
Wojna zaczyna się w czwartek
Kawalerzyści na górskich trasach
„Projekt Wojownik”: przystanek Kraków
Betar, Hagana i Irgun w polskiej szkole
Not Without My Sister
Pływacy z 12 Dywizji Zmechanizowanej na medal
Judocy z 16 Dywizji zdobyli Puchar Wojska Polskiego
War Starts on Thursday
Our efforts passed muster
Jakie zmiany w kształceniu podoficerów?
Zmiany w ustawie o weteranach
Lekkie moździerze dla wojska
Wyjątkowy Vis
Głosujcie na sportowców w mundurach!
Tułacza droga Franciszka Ślusarza
Ocalejemy tylko razem
W Brukseli o bezpieczeństwie
Stępka pod „Albatrosa”
Okręty NATO w polskich portach
Testament geopolityczny prezydenta
Bojowe wyzwania dla lotników
Rząd za kluczowymi zmianami
Vis 100 nowy pistolet dla żołnierzy
Przetrwać na wrogim terenie
Wyślij paczkę do PKW
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Polska Casa nad Irakiem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Rosjanie zaatakowali ukraińskie okręty wojenne
Ważka. Drugie podejście
Droga do WOT-u przez Internet
Ekspresowa przeprawa przez Wisłę
Cel – bezpieczna Europa
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Srebro Moniki Hojnisz w Pucharze Świata
Klątwa czarnego złota
WOT szuka zaginionego
Projekt Afgan w Zabrzu
Centrum Szkolenia WOT stawia na mobilność
Nothing Can Stop Our Tanks
Żołnierze najlepsi w sportach walki
Centrum w zawieszeniu

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO