moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Centrum dowodzenia NATO w Polsce?

Usprawnienie transportu wojsk przez wewnętrzne granice NATO to najważniejszy temat zakończonego dzisiaj w Brukseli spotkania ministrów obrony państw Sojuszu. Między innymi w tym celu NATO chce stworzyć dwa nowe dowództwa w Europie. Niewykluczone, że jedno z nich powstanie w Polsce. Decyzje Sojuszu mamy poznać w lutym przyszłego roku.

Planowana reforma struktur dowódczych NATO w Europie ma zapewnić sojuszniczym wojskom łatwiejsze poruszanie się po terenie zrzeszonych państw. Istniejące dziś krajowe rozwiązania prawne sprawiają, że przerzut żołnierzy i uzbrojenia przez wewnętrzne granice NATO jest procesem długotrwałym i w razie kryzysu może być przyczyną opóźnień w realizacji zobowiązań wynikających z Traktatu. Przywódcy NATO od dawna wskazują na konieczność unifikacji przepisów i ograniczenia biurokracji do minimum. Na zakończonym dzisiaj w Brukseli spotkaniu ministrów obrony NATO ustalono między innymi, że zostaną utworzone dwa nowe dowództwa, dzięki którym ruchy wojsk i sprzętu NATO na terenie Europy mają być sprawniejsze. Dziś do tej kwestii odniósł się Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej. – Polska jest usatysfakcjonowana tą decyzją. Jesteśmy gotowi, aby jako organizatorzy zaangażować się w tworzenie jednego z nich – zapewnił. Szczegóły nowej struktury poznamy w lutym przyszłego roku.

Wczoraj omawiano także funkcjonowanie międzynarodowych batalionowych grup bojowych, które stacjonują w Polsce, krajach bałtyckich i w Rumunii. Szefowie resortów ocenili, że wojska, które je tworzą są bardzo dobrze wyszkolone, ale konieczne jest wzmocnienie ich komponentem lotniczym. Minister Macierewicz podkreślił, że Polska jest jedynym krajem, który zarówno gości wojska sojusznicze, ale także w ramach BGB stacjonuje na Łotwie i w Rumunii. – Nasze zaangażowanie obejmuje całą wschodnią flankę NATO, która dzięki tworzeniu nowych struktur będzie zasadniczo wzmocniona – mówił. – To wielki sukces szczytu NATO, który odbył się w Warszawie, tym bardziej że w 2016 roku nie było jeszcze wiadomo, czy w Polsce w ogóle będzie stacjonowała batalionowa grupa bojowa – zaznaczył.

REKLAMA

Przedmiotem dzisiejszej dyskusji była sytuacja w Afganistanie oraz przyszłość misji „Resolute Support”. Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO przyznał, że sytuacja w państwie nadal jest niestabilna, ale siły afgańskie coraz lepiej radzą sobie z jej opanowaniem. Jako przykład podał uniemożliwienie terrorystom zdobycia stolicy państwa – Kabulu. Równocześnie zapewnił, że Sojusz nadal będzie szkolił i doradzał afgańskim siłom bezpieczeństwa. – Jesteśmy przekonani, że na dłuższą metę lepszym rozwiązaniem będzie wspieranie sił afgańskich, aby były odpowiedzialne za bezpieczeństwo we własnym kraju – mówił. – Misja „Resolute Support” nie zmieni charakteru na bojowy – zapewnił.

Szefowie resortów obrony, po konsultacji z pełniącym obowiązki ministra obrony narodowej Afganistanu, gen. Tarikiem Shah Bahramim zdecydowali, że NATO nadal będzie szkolić, a także doradzać siłom afgańskim. Podczas dzisiejszej debaty ustalono, że zaangażowanie szkoleniowców NATO zostanie zwiększone. Obecnie pod Hindukuszem stacjonuje 13 tys. żołnierzy z 39 państw, z czego połowę stanowią wojskowi ze Stanów Zjednoczonych. W przyszłym roku ich liczba ma być zwiększona do 16 tys.

Sojusz nadal będzie też wspierał finansowo siły afgańskie. – Do 2020 roku USA, a także pozostali członkowie i partnerzy NATO będą nadal dostarczać afgańskim siłom obrony i bezpieczeństwa prawie miliard dolarów amerykańskich rocznie – powiedział Stoltenberg.

Sekretarz generalny zwrócił także uwagę, że bardzo istotną rolę podczas stabilizowania sytuacji w Afganistanie, pełnią państwa sąsiadujące. – Afganistan potrzebuje konstruktywnego zaangażowania wszystkich swoich sąsiadów. Pokój i stabilna sytuacja w Afganistanie oznacza pokój i stabilność w całym regionie – zaznaczył. Dodał także, że w dzisiejszych obradach uczestniczyli przedstawiciele rządów Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kataru, co symbolizuje globalne poparcie dla rządu i mieszkańców Afganistanu.

Podczas debaty gen. Bahrami miał ocenić, że wsparcie NATO spotyka się w Afganistanie z uznaniem i zapewnił, że rząd wywiąże się ze swoich zobowiązań, czyli przeprowadzi kluczowe reformy mające na celu między innymi walkę z korupcją i ochronę praw Afgańczyków, w tym kobiet i dziewcząt.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Widzimy się na macie
Antoś, symbol Lwowa
„Snipy” to oczy...
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
W Brukseli o bezpieczeństwie
Album na urodziny „Łuka”
Testament geopolityczny prezydenta
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Czarter samolotów dla VIP-ów
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Centrum w zawieszeniu
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Polskie święta na misjach
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Klątwa czarnego złota
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Poszukiwana Harpia
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
13 Desperadoes
Komandosi z Agatu na Kaukazie
See You On The Mat
Morze niezgody
Zrobiłem to, co do mnie należało
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Znana wysokość podwyżek dla żołnierzy
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Powrót lekkich czołgów w US Army
Więcej pieniędzy dla kombatantów
II edycja „Legii Akademickiej” dla studentów
Węzły dla wojska
Programy NATO dla ukraińskich saperów
Polscy generałowie w strukturach NATO
Pilot z precyzją chirurga
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Playing the World
Cel – bezpieczna Europa
Cybernetyczna foka lustruje dno
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Technologiczne inwestycje HSW
Panie bez taryfy ulgowej
Śmigłowiec marynarki szukał rozbitka
ORP „Drużno” po nowemu
Granice są po to, by je przekraczać
„Sophia” do końca marca
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Trwa żałoba narodowa
Bal na rzecz weteranów
Lekcja zimowego przetrwania
Curse of the Black Gold
Proobronna „Anakonda”

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO