moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Jeszcze mobilniejsze NATO

NATO będzie miało dwa nowe dowództwa oraz Centrum Operacji Cybernetycznych – to najważniejsze decyzje, jakie zapadły podczas spotkania ministrów obrony Sojuszu Północnoatlantyckiego, który trwa w Brukseli. Jutro szefowie resortów obrony omówią sytuację panującą w Afganistanie oraz przyszłość misji „Resolute Supprot”.

– To było bardzo owocne spotkanie – ocenił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, podsumowując pierwszy dzień obrad ministrów obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. – Kluczową kwestią, którą omówiliśmy była reforma struktury dowodzenia NATO – zaznaczył.

Ministrowie obrony zadecydowali dziś, że zostaną utworzone dwa nowe dowództwa, które umożliwią sprawne przemieszczanie sprzętu i żołnierzy NATO na terenie Europy, a także wzmocnią bezpieczeństwo na szlaku komunikacyjnym między Ameryką Północną a Europą. Dowódcy wojskowi rozpoczną teraz prace nad szczegółami tej koncepcji, a efekty ich prac poznamy w lutym przyszłego roku.

REKLAMA

– Adaptacja struktury dowodzenia NATO do aktualnej sytuacji bezpieczeństwa wzmocni naszą zdolność szybkiego i skutecznego wspierania sojuszników – mówił Stoltenberg. Sekretarz generalny przypomniał, że utworzenie dowództw to kolejny etap procesu, który został rozpoczęty w 2014 roku. Od tego czasu udało się m.in. znieść wiele biurokratycznych przeszkód w systemach prawnych państw członkowskich, które utrudniały ruch wojsk wewnątrz NATO. Jak ocenił Stoltenberg, nadal w tym zakresie jest wiele do zrobienia i zaapelował o kontynuowanie prac legislacyjnych, które ułatwią żołnierzom przekraczanie granic. Zaznaczył przy tym, że krajowe przepisy to nie jedyny problem. NATO powinno zadbać o odpowiedni poziom infrastruktury transportowej i dostosować do potrzeb wojskowej logistyki mosty, drogi i konieczna jest współpraca z Unią Europejską, rządami poszczególnych państw, a także z instytucjami z sektora prywatnego.

Ministrowie obrony podjęli dziś także decyzję o utworzeniu Centrum Operacji Cybernetycznych. – Musimy być równie skuteczni w cyberprzestrzeni, jak na lądzie, morzu i w powietrzu – mówił Stoltenberg. – Uzgodniliśmy, że zintegrujemy zdolności cybernetyczne poszczególnych państw, aby wykorzystywać narodowe struktury podczas misji NATO. Będzie to funkcjonowało na takiej zasadzie, na jakiej poszczególne państwa wydzielają swoje samoloty czy okręty na potrzeby wspólnych misji – dodał.

Dziś odbyło się także spotkanie przedstawicieli państw wspierających Ukrainę oraz członków batalionowej grupy bojowej stacjonującej na Łotwie. Podczas wszystkich obrad polski resort obrony reprezentował podsekretarz stanu Tomasz Szatkowski. Natomiast w jutrzejszej naradzie weźmie udział minister Antoni Macierewicz.

Debata, która odbędzie się jutro będzie poświęcona sytuacji w Afganistanie oraz walce z terroryzmem. Wezmą w niej udział przedstawiciele wszystkich państw zaangażowanych w misję „Resolute Support” oraz działających w ramach koalicji przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu. Jens Stoltenberg podkreślił, że sytuacja w Afganistanie nadal jest niestabilna, ale lokalne siły bezpieczeństwa stają się coraz bardziej skuteczne, więc NATO nie zmieni charakteru misji „Resolute Supprot” na operację bojową. – Jesteśmy przekonani, że na dłuższą metę lepszym rozwiązaniem będzie wspieranie sił afgańskich, aby były odpowiedzialne za bezpieczeństwo we własnym kraju – mówił Stoltenberg. – W przyszłym roku zwiększymy zaangażowanie instruktorów NATO z 13 do 16 tysięcy i skoncentrujemy się na szkoleniu sił specjalnych, powietrznych oraz poprawie edukacji w Afganistanie – zapowiedział.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Ponad tysiąc zawodników na mecie Biegu Katorżnika
Terytorialsi w urzędach
Siedmiu wspaniałych – pierwszy patrol Wojska Polskiego
Strzały z Procy
Polscy weterani już częścią rodziny Invictus Games
Francuski żołnierz przyszłości 2.0
Pierwszy lot pamiętam stale…
Szkoła Orląt będzie Akademią
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Jastrzębie w walce radioelektronicznej
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
Himarsy na polskim poligonie
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Cywile z szansą na kaprala
Serbskie Homary i Kryle
Walka była naszym obowiązkiem
Dwa mundury jeden cel
Trzy lata walki o polskie wojsko i granice
Awanse generalskie na Święto Wojska Polskiego
Misja na południowej flance NATO
Żołnierze na podium mistrzostw Europy
Gwardziści z USA w Krzesinach
Wirtualny lot M-346
Życzenia Polaków dla Ojczyzny
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Armia dostała kolejną partię nowych mundurów
Archiwum Eissa odzyskane
PKW „Sophia” zaczyna II zmianę
Strzał ze śmigłowca
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Razem w życiu, razem na ringu
Święto Wojska Polskiego z warszawiakami
Armia Ochotnicza ostatniej szansy
16–31 sierpnia 1918 – Pierwsze sukcesy ofensywy stu dni
Robert Korzeniowski: kocham sport, jest on treścią mojego życia
Fantastyczny finisz kaprala Lewandowskiego
Z pokładu okrętu na boisko rugby
Polska delegacja w drodze do Brukseli
Sukces Trumpa czy Kima?
Zakochany w mundurze
Konkurs dla pasjonatów wojska
Nowe stare śmigłowce dla US Army
Pamiętać – to mój żołnierski obowiązek
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Spadochroniarze ćwiczą skoki na wodę
Treningowy zamach
Menak spiskuje, czyli manewry na Morzu Czarnym
Powietrzne szkolenie zwiadowców
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
Homar od nowa
Wielka Defilada Niepodległości
Cisi bohaterowie
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Tysiące kilometrów dla poległych kolegów

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO