moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jeszcze mobilniejsze NATO

NATO będzie miało dwa nowe dowództwa oraz Centrum Operacji Cybernetycznych – to najważniejsze decyzje, jakie zapadły podczas spotkania ministrów obrony Sojuszu Północnoatlantyckiego, który trwa w Brukseli. Jutro szefowie resortów obrony omówią sytuację panującą w Afganistanie oraz przyszłość misji „Resolute Supprot”.

– To było bardzo owocne spotkanie – ocenił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, podsumowując pierwszy dzień obrad ministrów obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. – Kluczową kwestią, którą omówiliśmy była reforma struktury dowodzenia NATO – zaznaczył.

Ministrowie obrony zadecydowali dziś, że zostaną utworzone dwa nowe dowództwa, które umożliwią sprawne przemieszczanie sprzętu i żołnierzy NATO na terenie Europy, a także wzmocnią bezpieczeństwo na szlaku komunikacyjnym między Ameryką Północną a Europą. Dowódcy wojskowi rozpoczną teraz prace nad szczegółami tej koncepcji, a efekty ich prac poznamy w lutym przyszłego roku.

REKLAMA

– Adaptacja struktury dowodzenia NATO do aktualnej sytuacji bezpieczeństwa wzmocni naszą zdolność szybkiego i skutecznego wspierania sojuszników – mówił Stoltenberg. Sekretarz generalny przypomniał, że utworzenie dowództw to kolejny etap procesu, który został rozpoczęty w 2014 roku. Od tego czasu udało się m.in. znieść wiele biurokratycznych przeszkód w systemach prawnych państw członkowskich, które utrudniały ruch wojsk wewnątrz NATO. Jak ocenił Stoltenberg, nadal w tym zakresie jest wiele do zrobienia i zaapelował o kontynuowanie prac legislacyjnych, które ułatwią żołnierzom przekraczanie granic. Zaznaczył przy tym, że krajowe przepisy to nie jedyny problem. NATO powinno zadbać o odpowiedni poziom infrastruktury transportowej i dostosować do potrzeb wojskowej logistyki mosty, drogi i konieczna jest współpraca z Unią Europejską, rządami poszczególnych państw, a także z instytucjami z sektora prywatnego.

Ministrowie obrony podjęli dziś także decyzję o utworzeniu Centrum Operacji Cybernetycznych. – Musimy być równie skuteczni w cyberprzestrzeni, jak na lądzie, morzu i w powietrzu – mówił Stoltenberg. – Uzgodniliśmy, że zintegrujemy zdolności cybernetyczne poszczególnych państw, aby wykorzystywać narodowe struktury podczas misji NATO. Będzie to funkcjonowało na takiej zasadzie, na jakiej poszczególne państwa wydzielają swoje samoloty czy okręty na potrzeby wspólnych misji – dodał.

Dziś odbyło się także spotkanie przedstawicieli państw wspierających Ukrainę oraz członków batalionowej grupy bojowej stacjonującej na Łotwie. Podczas wszystkich obrad polski resort obrony reprezentował podsekretarz stanu Tomasz Szatkowski. Natomiast w jutrzejszej naradzie weźmie udział minister Antoni Macierewicz.

Debata, która odbędzie się jutro będzie poświęcona sytuacji w Afganistanie oraz walce z terroryzmem. Wezmą w niej udział przedstawiciele wszystkich państw zaangażowanych w misję „Resolute Support” oraz działających w ramach koalicji przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu. Jens Stoltenberg podkreślił, że sytuacja w Afganistanie nadal jest niestabilna, ale lokalne siły bezpieczeństwa stają się coraz bardziej skuteczne, więc NATO nie zmieni charakteru misji „Resolute Supprot” na operację bojową. – Jesteśmy przekonani, że na dłuższą metę lepszym rozwiązaniem będzie wspieranie sił afgańskich, aby były odpowiedzialne za bezpieczeństwo we własnym kraju – mówił Stoltenberg. – W przyszłym roku zwiększymy zaangażowanie instruktorów NATO z 13 do 16 tysięcy i skoncentrujemy się na szkoleniu sił specjalnych, powietrznych oraz poprawie edukacji w Afganistanie – zapowiedział.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
Cybernetyczna foka lustruje dno
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Curse of the Black Gold
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Centrum w zawieszeniu
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Album na urodziny „Łuka”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Zrobiłem to, co do mnie należało
Polskie święta na misjach
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
See You On The Mat
Widzimy się na macie
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Znana wysokość podwyżek dla żołnierzy
Polscy generałowie w strukturach NATO
Pilot z precyzją chirurga
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Klątwa czarnego złota
Powrót lekkich czołgów w US Army
W Brukseli o bezpieczeństwie
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
„Sophia” do końca marca
Testament geopolityczny prezydenta
Śmigłowiec marynarki szukał rozbitka
Cel – bezpieczna Europa
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
ORP „Drużno” po nowemu
Proobronna „Anakonda”
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Granice są po to, by je przekraczać
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Trwa żałoba narodowa
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
Programy NATO dla ukraińskich saperów
Bal na rzecz weteranów
Lekcja zimowego przetrwania
Węzły dla wojska
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
Poszukiwana Harpia
Panie bez taryfy ulgowej
II edycja „Legii Akademickiej” dla studentów
Technologiczne inwestycje HSW
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
13 Desperadoes
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Morze niezgody
Antoś, symbol Lwowa
„Snipy” to oczy...
Więcej pieniędzy dla kombatantów
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Playing the World
Czarter samolotów dla VIP-ów

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO