moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Jeszcze mobilniejsze NATO

NATO będzie miało dwa nowe dowództwa oraz Centrum Operacji Cybernetycznych – to najważniejsze decyzje, jakie zapadły podczas spotkania ministrów obrony Sojuszu Północnoatlantyckiego, który trwa w Brukseli. Jutro szefowie resortów obrony omówią sytuację panującą w Afganistanie oraz przyszłość misji „Resolute Supprot”.

– To było bardzo owocne spotkanie – ocenił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, podsumowując pierwszy dzień obrad ministrów obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. – Kluczową kwestią, którą omówiliśmy była reforma struktury dowodzenia NATO – zaznaczył.

Ministrowie obrony zadecydowali dziś, że zostaną utworzone dwa nowe dowództwa, które umożliwią sprawne przemieszczanie sprzętu i żołnierzy NATO na terenie Europy, a także wzmocnią bezpieczeństwo na szlaku komunikacyjnym między Ameryką Północną a Europą. Dowódcy wojskowi rozpoczną teraz prace nad szczegółami tej koncepcji, a efekty ich prac poznamy w lutym przyszłego roku.

REKLAMA

– Adaptacja struktury dowodzenia NATO do aktualnej sytuacji bezpieczeństwa wzmocni naszą zdolność szybkiego i skutecznego wspierania sojuszników – mówił Stoltenberg. Sekretarz generalny przypomniał, że utworzenie dowództw to kolejny etap procesu, który został rozpoczęty w 2014 roku. Od tego czasu udało się m.in. znieść wiele biurokratycznych przeszkód w systemach prawnych państw członkowskich, które utrudniały ruch wojsk wewnątrz NATO. Jak ocenił Stoltenberg, nadal w tym zakresie jest wiele do zrobienia i zaapelował o kontynuowanie prac legislacyjnych, które ułatwią żołnierzom przekraczanie granic. Zaznaczył przy tym, że krajowe przepisy to nie jedyny problem. NATO powinno zadbać o odpowiedni poziom infrastruktury transportowej i dostosować do potrzeb wojskowej logistyki mosty, drogi i konieczna jest współpraca z Unią Europejską, rządami poszczególnych państw, a także z instytucjami z sektora prywatnego.

Ministrowie obrony podjęli dziś także decyzję o utworzeniu Centrum Operacji Cybernetycznych. – Musimy być równie skuteczni w cyberprzestrzeni, jak na lądzie, morzu i w powietrzu – mówił Stoltenberg. – Uzgodniliśmy, że zintegrujemy zdolności cybernetyczne poszczególnych państw, aby wykorzystywać narodowe struktury podczas misji NATO. Będzie to funkcjonowało na takiej zasadzie, na jakiej poszczególne państwa wydzielają swoje samoloty czy okręty na potrzeby wspólnych misji – dodał.

Dziś odbyło się także spotkanie przedstawicieli państw wspierających Ukrainę oraz członków batalionowej grupy bojowej stacjonującej na Łotwie. Podczas wszystkich obrad polski resort obrony reprezentował podsekretarz stanu Tomasz Szatkowski. Natomiast w jutrzejszej naradzie weźmie udział minister Antoni Macierewicz.

Debata, która odbędzie się jutro będzie poświęcona sytuacji w Afganistanie oraz walce z terroryzmem. Wezmą w niej udział przedstawiciele wszystkich państw zaangażowanych w misję „Resolute Support” oraz działających w ramach koalicji przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu. Jens Stoltenberg podkreślił, że sytuacja w Afganistanie nadal jest niestabilna, ale lokalne siły bezpieczeństwa stają się coraz bardziej skuteczne, więc NATO nie zmieni charakteru misji „Resolute Supprot” na operację bojową. – Jesteśmy przekonani, że na dłuższą metę lepszym rozwiązaniem będzie wspieranie sił afgańskich, aby były odpowiedzialne za bezpieczeństwo we własnym kraju – mówił Stoltenberg. – W przyszłym roku zwiększymy zaangażowanie instruktorów NATO z 13 do 16 tysięcy i skoncentrujemy się na szkoleniu sił specjalnych, powietrznych oraz poprawie edukacji w Afganistanie – zapowiedział.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Polscy bohaterowie Ankony
Cel: bezpieczne lotnisko
Ankona – samodzielna operacja 2 Korpusu
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Serbskie Homary i Kryle
16–31 lipca – polskie oddziały na rosyjskiej ziemi
Koszykarskie zgrupowanie
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Dwa medale kajakarki na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy
Francja inwestuje w obronność
„Sophia”: druga zmiana po certyfikacji
„Kościuszko” na oceanie
Homar od nowa
PGZ i Leonardo chcą zbudować Kruka
WOT zmodyfikuje zasady organizacji ćwiczeń poza poligonami
Sukces Trumpa czy Kima?
Sukcesy lekkoatletów w Pucharze Świata i Diamentowej Lidze
Czarna Dywizja najlepsza na spartakiadzie
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Eastern Flank Pillar
Unitarka terytorialsów
Groty na rynku cywilnym
Spadochroniarze skakali po medale
Sojusz jak wspólna pięść
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Motywacja przez sport
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
„Kormoran” opuścił Bałtyk
„Milion zza oceanu”, czyli Polacy w armii USA
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Z Danii po „Orła”
Polska delegacja w drodze do Brukseli
Płonący tor przeszkód
Szkoła Orląt będzie Akademią
Cel – wybrać najlepszych
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
Pożegnanie pilota MiG-a-29
Polak znaczy skazaniec
Armia zyskała 323 nowych oficerów
Bohaterowie wciąż inspirują! Finał konkursu literackiego „Polski Zbrojnej”
Powietrzny pokaz Orlików i Harvardów
Inwestycje w Pionki
Pomnik nagrobny „Gryfa” odsłonięty
Prezydent i szef MON-u na Łotwie
Pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Polityka fałszywego uśmiechu
34 medale żołnierzy na mistrzostwach Polski
WOT: zacieśniamy współpracę z Estonią
Znamy patronów 2019 roku
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Terytorialsi w urzędach
Strzał ze śmigłowca

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO