moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Górale wspięli się do czołówki

W belgijskiej miejscowości Puurs odbyły się międzynarodowe zawody wspinaczki sportowej „National Championship Defence Lead Climbing 2017”. Wzięli w nich udział żołnierze z 17 państw, m.in. Belgii, Niemiec czy Włoch. Polskę reprezentował zespół z 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej. „Górale” z Kłodzka zajęli piąte miejsce w kategorii drużynowej.

„National Championship Defence Lead Climbing 2017” (19–20 października) zorganizowano w doskonale przygotowanym obiekcie wspinaczkowym Klimax. To właśnie tutaj są rozgrywane zawody pucharu świata i mistrzostwa świata we wspinaczce sportowej. Ośrodek jest wyposażony w sztuczne ścianki wspinaczkowe i ma znakomite zaplecze socjalne dla zawodników.

Wspinaczkowa rywalizacja

REKLAMA

Do udziału w niej zaproszono drużyny z jednostek wojskowych z kilkunastu armii państw europejskich, m.in. z Belgii, Niemiec, Słowenii, Włoch, Szwajcarii, Francji i Hiszpanii. W zawodach wystartowali głównie żołnierze z górskich jednostek i ośrodków szkoleniowych. Do większości konkurencji wystawiano pięcioosobowe zespoły. W składzie polskiego znaleźli się: kpt. Adam Trela, por. Damian Antonik, st. sierż. Tomasz Jakubiszyn, sierż. Jacek Wilczyński i szer. Adrian Kubabski. Kierownikiem był mł. chor. Maciej Kubik, instruktor wychowania fizycznego batalionu.

Wszystkie drużyny zostały zaprezentowane podczas ceremonii otwarcia. Tuż po niej przeprowadzono eliminacje oraz rozegrano zawody drużynowe. Podczas zmagań zawodnicy mieli do pokonania cztery drogi wspinaczkowe. Sędziowie brali pod uwagę łączny czas wejścia wszystkich zawodników zespołu. Drugiego dnia zorganizowano półfinały i finały we wspinaniu indywidualnym oraz rywalizację drużynową w kategorii speed climbingu, czyli szybkiej wspinaczki. Wszystko odbyło się metodą sztafetową. Tym razem startowały drużyny trzyosobowe, które w jak najkrótszym czasie musiały pokonać na ściance trzy drogi wspinania.

Od początku we wszystkich konkurencjach dominowali Włosi, którzy wśród wojskowych i cywilów uprawiających tę dyscyplinę sportową uchodzą za najlepszych. Nic więc dziwnego, że to oni zajęli wszystkie najwyższe miejsca na podium.

„Górale” w czołówce europejskiej

Ekipa z Polski, mimo że debiutowała na imprezie, wśród 17 zespołów wojskowych zajęła drużynowo bardzo dobre piąte miejsce. Takie samo wywalczyli drużynowo w speed climbingu. „Górale” z Kłodzka przyjechali do ośrodka w Belgii zaledwie dzień wcześniej. Nie mieli więc okazji, aby dobrze poznać miejsce zawodów. Swoich przyszłych rywali spotkali podczas uroczystej kolacji zorganizowanej w wieczór poprzedzający zmagania. Żołnierze z Polski byli zakwaterowani w jednej z jednostek armii belgijskiej. Były to – jak mówią – doskonałe warunki, prawie hotelowe. – Zawody zostały świetnie przygotowane. Organizatorzy zadbali, aby sędziami byli światowej klasy specjaliści w tej dyscyplinie – mówi kpt. Adam Trela, członek drużyny. Oficer, który w batalionie jest szefem sekcji rozpoznawczej, powiedział, że udział w zawodach stał się dla żołnierzy z Kłodzka impulsem do starań, by w jednostce została stworzona sekcja wspinaczki sportowej. Dzięki temu jej członkowie mogliby systematycznie trenować, co przełożyłoby się na większe szanse podczas kolejnych zawodów.

Trener ekipy mł. chor. Maciej Kubik dodał, że do rozwoju tej dyscypliny sportu w batalionie przyczyniłoby się zbudowanie na terenie batalionu ścianki wspinaczkowej. Paradoksem jest bowiem, że w jednostce o specyfice górskiej nie ma takiego obiektu. Kiedyś korzystano ze ścianki znajdującej się w hali sportowej, tę jednak – ze względu na zły stan techniczny – zamknięto. Skałki naturalne, gdzie żołnierze trenują służbowo i prywatnie, znajdują się kilkanaście kilometrów od jednostki. Dojazd do niech zabiera więc sporo czasu i jest kosztowny. – Przed zawodami trenowaliśmy tylko dwa tygodnie. Aby poprawić kondycję i technikę wspinania, musieliśmy wyjeżdżać na obiekty wspinaczkowe do Nowej Rudy lub na skałki w okolice Polanicy Zdrój i Szczytnej – przyznaje instruktor wf.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: por. Damian Antonik, Marcin Skrzypiński

dodaj komentarz

komentarze


Eurosatory 2018 zakończone
Starcie pancernych plutonów
Eurosatory – osobiste wymogi
Legenda polskiej partyzantki
Eurosatory – królestwo militarnych pojazdów
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
Bliski Wschód – definicja chaosu
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
LOT Szkoły Orląt
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Sukces Trumpa czy Kima?
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
Na jakich zasadach powrót do armii?
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Polskie skrzydła w Afryce
Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Egzamin „Kormorana” na Świnie
GROM, jak rodziła się legenda
Wyjątkowa misja
Puma i Kuguar na Mazurach
Żandarmeria świętuje
Nowy inspektor marynarki wojennej
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
„Bękarty wojny” w Dachau
Akademia Wojsk Lądowych otwiera drzwi
IPN szuka szczątków polskich żołnierzy na Litwie
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
Wojskowi judocy na tatami
Jak polscy partyzanci zdobyli niemiecki garnizon
Pomoc potrzebującym żołnierzom
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Porządki w programach śmigłowcowych
Porady z paragrafem
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Kierunek – wschodnia flanka
Z ziemi widzą więcej niż piloci
Polityka fałszywego uśmiechu
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
Francja inwestuje w obronność
Patrioty bronią nieba na „Saber Strike”
Świnoujście świętowało 100-lecie marynarki
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Scenariusze dla Tygrysów
Trening z koktajlami Mołotowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO