Nie pokazuj mi więcej tego komunikatu: kliknij tutaj

Trzy medale przełajowców na wojskowych mistrzostwach świata

Z trzema medalami wróciła z Węgier reprezentacja Wojska Polskiego na 57. Wojskowe Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych. W biegu kobiet na 4,6 km tytuł wicemistrzowski wywalczyła st. szer. Katarzyna Kowalska. Srebro zdobyła też drużyna kobiet. Trzeci medal – brązowy – zdobyła drużyna mężczyzn w biegu na 11,5 km.

Przełajowcy rywalizowali w mieście Balatonakarattya położonym nad Balatonem. O medale walczyło 169 zawodników i 61 zawodniczek z 27 państw. Mężczyźni ścigali się na dwóch dystansach: 4,6 km i 11,5 km, a kobiety rywalizowały na trasie o długości 4,6 km. Sportowcy walczyli o sześć kompletów medali: po trzy w klasyfikacjach indywidualnych i drużynowych. Niewiele brakowało, aby w Balatonakarattya wszyscy reprezentanci Wojska Polskiego stanęli na podium, a kobiety na najwyższym stopniu. – Z Francuzkami nasze panie przegrały złoty medal zaledwie jednym punktem. Natomiast o krok od brązu byli panowie, którzy startowali w biegu na dystansie 4,6 km – podkreśla mł. chor. Robert Banach, kierownik naszej przełajowej reprezentacji.

– Wraz z trenerami Grzegorzem Gajdusem i Zbigniewem Murawskim uważamy, że występ naszych zawodników był udany. Zdobywanie medali na wojskowych mistrzostwach świata nie jest łatwym zadaniem, gdyż w składach wielu reprezentacji są najlepsi przełajowcy w ich krajach. Natomiast w ekipach Algierii, Francji czy Włoch znalazło się kilka gwiazd światowej lekkiej atletyki – mówi mł. chor. Robert Banach, kierownik naszej reprezentacji. – Cieszymy się z trzech medali. Wcześniej na wojskowych czempionatach wywalczyliśmy w sumie bodaj siedem krążków. Chciałem pogratulować wszystkim zawodnikom za profesjonalne podejście do tych mistrzostw – dodaje chorąży.

Srebrny medal w klasyfikacji drużynowej kobiet wywalczyły: st. szer. Katarzyna Kowalska, szer. Izabela Trzaskalska, szer. Olga Kalendarova-Ochal, mar. Aleksandra Lisowska i szer. Dominika Napieraj. Natomiast w „brązowej” drużynie mężczyzn pobiegli: szer. Adam Nowicki, kpr. Arkadiusz Gardzielewski, st. szer. Błażej Brzeziński, szer. Andrzej Rogiewicz, st. szer. Mariusz Giżyński i st. szer. Henryk Szost. Z kolei o krok od brązowego medalu drużynowego w biegu na dystansie 4,6 km byli: szer. Tomasz Grycko, kpr. Mateusz Demczyszak, szer. Łukasz Kujawski i szer. Krzysztof Gosiewski. W Balatonakarattya startował jeszcze poza konkursem w biegu na dystansie 4,6 km kpr. Daniel Taras. Reprezentant 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego z czasem 14 min 54 s uplasowałby się na 28. pozycji.