moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
ORP „Orzeł” pod okiem komisji

Biegli powołani przez Żandarmerię Wojskową oraz specjaliści z Głównej Komisji ds. Awarii Okrętowych badają przyczynę pożaru, który kilka tygodni temu wybuchł na pokładzie okrętu podwodnego ORP „Orzeł”. Do zdarzenia doszło w trakcie prac przy zasilających jednostkę akumulatorach. Nikt nie ucierpiał.

Pożar wybuchł, kiedy okręt stał w gdyńskim porcie wojennym. – Na miejsce błyskawicznie przyjechała wojskowa straż pożarna. Wezwaliśmy też jednostki cywilne. Obligują nas do tego procedury – wyjaśnia kmdr ppor. Radosław Pioch z 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. Ogień udało się szybko opanować. – Kiedy się pojawił, na pokładzie „Orła” przebywało czterech członków załogi. Żadnemu z nich nic się nie stało. Aby jednak wykluczyć jakiekolwiek urazy, wszystkich przewieziono do szpitala. Przeprowadzone tam badania nic nie wykazały, więc marynarze zostali zwolnieni do domów – informuje kmdr ppor. Pioch.

Na razie nie wiadomo, jaka była przyczyna pożaru. – Postępowanie w tej sprawie prowadzi Żandarmeria Wojskowa, która powołała biegłych z dziedziny pożarnictwa i energetyki. Sprawę badają też eksperci z Głównej Komisji ds. Awarii Okrętowych. Działa ona przy Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych – tłumaczy kmdr por. Czesław Cichy, rzecznik DGRSZ. Na razie nie wiadomo, jak długo trzeba będzie poczekać na pierwsze ustalenia. Nie wiadomo też, jakie będą dalsze losy okrętu. – Choć ORP „Orzeł” stał w porcie, był wyłączony z eksploatacji. Trwały przy nim prace stoczniowe. Teraz eksperci muszą dojść przyczyny pożaru i ocenić zniszczenia. Następnym krokiem będzie oszacowanie zakresu prac niezbędnych, by przywrócić jednostkę do służby – zaznacza kmdr por. Cichy.

ORP „Orzeł” jest najmłodszym i największym okrętem podwodnym Marynarki Wojennej RP. To jednostka typu Kilo, zbudowana pod koniec istnienia ZSRR, a potem modernizowana tak, by odpowiadała standardom NATO. Załoga okrętu liczy 60 marynarzy, sama jednostka zaś jest uzbrojona w sześć dziobowych wyrzutni torpedowych (są też przystosowane do stawiania min). Okręty typu Kilo mogą się zanurzać na głębokość 300 metrów. Ich zasięg wynosi 6 tys. mil morskich. Zgodnie z planem ORP „Orzeł” powinien służyć w polskiej marynarce do 2022 roku.

Siły morskie posiadają też cztery inne okręty podwodne. Są to mniejsze jednostki typu Kobben. – W tej chwili jedna z nich, ORP „Sokół”, stoi w stoczni, gdzie przechodzi rewizję zbiorników ciśnieniowych. Pozostałe trzy są w stanie realizować postawione im zadania – zapewnia kmdr ppor. Pioch. Jak informuje MON, Kobbeny mają zostać wycofane ze służby do 2020 roku.

Obecnie resort obrony prowadzi prace nad pozyskaniem dla polskiej marynarki nowych okrętów podwodnych w ramach programu modernizacji technicznej Wojska Polskiego pod kryptonimem „Orka”.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Studio Iwona/ ISW

dodaj komentarz

komentarze

~BernardMalarz
1508949720
To jawna dywersja!!! Po raz kolejny pseudo fachowcy odpowiedzialni za remont doprowadzają do uszkodzeń jedynego wartościowego okrętu Marynarki Wojennej . Zero tolerancji. Niech lecą kierownicy od dołu po samego prezesa. Skoro jedni nie potrafią remontować, inni nadzorować, a jeszcze inni nie są wstanie dobrać kompetentnych kadr do nadzoru, to pora na czystkę...
67-25-85-F2

Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
 
Cienka niebieska linia
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Rozpoczynamy nową erę
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Fort zagłady
Sosnkowski przywrócony
Wyjątkowa operacja minerów
Życie po zdjęciu munduru
Kolejne Raki dla wojska
Lotem przeciw bolszewikom
Bożeny do modyfikacji
Wabik z WAT-u
Na strzelnicy w szczytnym celu
Zmarł trzeci z rannych saperów
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
„Albatros” już na wodzie
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo
Nowy wiceminister w MON
Nowa misja i nowy sprzęt
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wojskowe szkolenie dla studentów
Jani, cudem ocalony
Snajper walczy także z wiatrem
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Klasy wojskowe po nowemu
W drodze po zwycięstwo
Maraton po bieszczadzkich szlakach
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
Rescue Like You Would in a War
Groty i VIS-y dla armii
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Niezwyciężeni znowu trenują
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Niechciany traktat
Iranian Chess Game
Thin Blue Line
Osa na patrole
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
„Operacja Wuhan”: Pływanie
Wsparcie dla saperów
Raki strzelały na Bałkanach
Trening medyczny przed misją
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Wypadek saperów
68W znaczy ratownik
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Gavia na Atlantyku
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
68W Means Lifesaver
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO