moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowy kierunek na Akademii Sztuki Wojennej

Zarządzanie przedsiębiorstwem zbrojeniowym, analiza finansowa rynku i polska polityka zbrojeniowa – takie zajęcia znalazły się w programie nowo otwartych studiów podyplomowych na Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. Studia są przeznaczone przede wszystkim dla menedżerów firm zbrojeniowych i osób zajmujących się tą tematyką w resorcie obrony.

Inicjatorem utworzenia na ASzWoj kierunku: zarządzanie przedsiębiorstwem w branży zbrojeniowej jest wiceminister Bartosz Kownacki, odpowiedzialny w MON za zakupy dla wojska. – Otwierany kierunek studiów pozwoli odbudować przemysł zbrojeniowy, tak aby stał się filarem bezpieczeństwa państwa – mówił Kownacki podczas dzisiejszych uroczystości. Wiceminister zauważył, że pozycja polskiej branży obronnej na arenie międzynarodowej jest daleka od oczekiwań i polskiego potencjału. – Powodem był brak przemyślanej polityki państwa w kwestii zbrojeniowej oraz niedociągnięcia w zarządzaniu firmami zbrojeniowymi – przekonywał. Zdaniem Kownackiego, kierunek, na którym pierwsi studenci właśnie rozpoczęli naukę, przyczyni się do poprawy funkcjonowania rodzimych firm z branży obronnej.

Współpraca naukowców, wojskowych i biznesmenów

– Otwarcie nowego kierunku studiów to efekt synergii różnych środowisk: naukowych, wojskowych i biznesowych – zaznaczył gen. bryg. Ryszard Parafianowicz, rektor-komendant AszWoj. Dodał, że studia są prowadzone przez naukowców z Wydziału Zarządzania i Dowodzenia AszWoj przy współpracy ekspertów z m.in.: Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON, Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Wojskowego Centrum Normalizacji, Jakości i Kodyfikacji MON, Centrum Certyfikacji Jakości Wojskowej Akademii Technicznej oraz Wojskowego Centralnego Biura Konstrukcyjno-Technologicznego S.A.

– Bolączką polskiego przemysłu zbrojeniowego był brak dobrych i dobrze wykształconych kadr, te studia są doskonałym krokiem do rozwiązania tego problemu – mówił z kolei Błażej Wojnicz, prezes PGZ SA. Podkreślił, że głównym zadaniem menedżerów jest znajdowanie rozwiązań i produktów, które odpowiadają na potrzeby rynku. Dzięki temu przedsiębiorstwo może zdobywać nowe zamówienia. – Słuchacze tych studiów otrzymają wiedzę pozwalającą efektywnie, skutecznie i z korzyścią dla polskiego państwa prowadzić przedsiębiorstwa – dodał Wojnicz.

Teoria i praktyka

Wśród 25 słuchaczy pierwszej edycji studiów znaleźli się m.in. prezesi spółek zbrojeniowych, przedstawiciele resortu obrony oraz przedsiębiorstw i instytucji podległych MON. – To elitarne studia, ograniczyliśmy liczbę chętnych, aby zapewnić studentom maksymalną uwagę wykładowców – tłumaczył płk Tadeusz Zieliński, dziekan Wydziału Zarządzania i Dowodzenia ASzWoj.

Poinformował, że wykłady teoretyczne będą prowadzić nie tylko naukowcy z Akademii, lecz także przedstawiciele innych instytucji i uczelni: Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i WAT. Ponadto wykładowcami – praktykami – będą osoby z zarządów spółek zbrojeniowych, m.in. WB Electronics, Kongsberg Polska, PGZ, a także przedstawiciele Kancelarii Premiera, Biura Bezpieczeństwa Narodowego czy Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

W programie, który obejmuje 200 godzin dydaktycznych i 12 przedmiotów, znajdą się zajęcia teoretyczne, m.in. z zarządzania strategicznego przedsiębiorstwem zbrojeniowym, polskiej polityki zbrojeniowej oraz analizy ekonomiczno-finansowej, jak i praktyczne w formie wizyt studyjnych w przedsiębiorstwach zbrojeniowych.

Studia potrwają rok akademicki i zakończą się w czerwcu przyszłego roku. – Ich absolwenci zdobędą wszechstronną wiedzę o funkcjonowaniu przedsiębiorstw z branży zbrojeniowej i otrzymają świadectwo ukończenia studiów podyplomowych w AszWoj oraz certyfikat menedżera jakości wydany przez Centrum Certyfikacji Jakości WAT – podał płk Zieliński.

Akademia Sztuki Wojennej powstała w 2016 roku w miejsce funkcjonującej od 1990 roku Akademii Obrony Narodowej. Placówka prowadzi m.in. studia podyplomowe oraz kursy dokształcające i kwalifikacyjne dla oficerów, którzy mają awansować na wyższy stopień. Studenci cywilni akademii kształcą się z zakresu np. bezpieczeństwa narodowego oraz systemu reagowania kryzysowego.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: PGZ, ASzWoj

dodaj komentarz

komentarze


Sport kształtuje mentalność
 
Spartakiadowe zmagania w Łasku
Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny
Koniec wojny, którego nie znamy
Pracowity dyżur Typhoonów
Historyczna umowa z Francją
DriX – towarzysz okrętu
Nasi czołgiści najlepsi
Szef MSZ do Rosji: Nigdy więcej nie będziecie tu rządzić
Podniebny Pegaz
Poznajcie Głuptaka – polskiego kamikadze
Gra o kapitulację
Międzynarodowe manewry pod polskim dowództwem
Początek „Burzy”
Kierunki rozwoju polskiego przemysłu obronnego
Polska i Norwegia zacieśniają stosunki
Rodzina na wagę złota
Narodowy Dzień Zwycięstwa z żołnierzami
Polska zwiększa produkcję amunicji 155 mm
Jeszcze więcej OPW w roku 2025
Zapraszamy na „Wakacje z wojskiem”
Nowa partia Abramsów już w Polsce
Zmiany w organizacji bazy logistycznej w Jasionce
Poznać rakietowego Homara
Więcej polskiego trotylu dla USA
Składy wysokiego ryzyka
Tarcza Wschód. Porozumienia z Lasami i KOWR-em
Pegaz nad Europą
Podniebne wsparcie sojuszników
Polskie F-16 w służbie NATO
Ukwiał z Gdańska
Więcej na mieszkanie za granicą
Historyczne zwycięstwo Ukraińców w potyczce morsko-powietrznej
Pierwsza misja Gripenów
Obierki z błotem
Henry Szymanski na tropie prawdy
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Wiedza na trudne czasy
Typhoony i Gripeny nad Bałtykiem
Gdy sekundy decydują o życiu
Ogień z nabrzeża
Apache’e na horyzoncie
Zarzuty w sprawie ujawnienia fragmentów planu „Warta”
Na pomoc po katastrofie
Więcej amunicji do Rosomaków
Konstytucja – fundament dla pokoleń
PKW Łotwa – sojusznicze zaangażowanie
Wspólna wola obrony
Ustawa bliżej żołnierzy
Polskie Siły Zbrojne – wciąż nieopowiedziana historia
Trzy wymiary „Tarczy Wschód”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zjednoczeni pod Biało-Czerwoną
Pod żaglami – niepokonani z AMW
USA wycofają się z działań na rzecz pokoju w Ukrainie?
Nowa siła uderzeniowa
„Widziałem wolną Polskę. Jechała saniami”
Mistrzyni olimpijska najszybsza na Bali
Nowy prezes PGZ-etu
Walka pod napięciem
Zostań cyberlegionistą! Wojsko rusza z nowym programem
Szabla hubalczyków
Promujemy polski sprzęt wojskowy
Tuzin rekordów Wojska Polskiego w pływaniu
Polska 1 Dywizja Pancerna zajęła Wilhelmshaven
Kontrakty dla firm produkujących na rzecz obronności

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO