moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ostatnie święto 16 Dywizji w Elblągu

16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana obchodzi 98. rocznicę powstania. W planach obchodów uroczysty capstrzyk, apel przed Ratuszem Staromiejskim, defilada pododdziałów oraz festyn na Starym Mieście w Elblągu. Będzie to ostatnie święto jednostki obchodzone w Elblągu. Do końca października dywizja zmieni lokalizację i przeniesie się do Białobrzegów pod Warszawą.

16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana stacjonuje w Elblągu od 1949 roku. Dziś jednostka obchodzi 98. rocznicę powstania. Z tej okazji odbędzie się msza święta, a po niej capstrzyk na placu Króla Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu. – Z kolei na jutro zaplanowaliśmy przed Ratuszem Miejskim uroczysty apel połączony z defiladą pododdziałów. O dwunastej zapraszamy mieszkańców na Stare Miasto. Przy Bramie Targowej odbędzie się festyn żołnierski – mówi ppor. Karol Frankowski, rzecznik prasowy 16 Dywizji.

W programie imprezy przewidzianych jest wiele atrakcji. Będą pokazy działania pododdziałów rozpoznawczych, prezentacje sprzętu wojskowego oraz koncert Orkiestry Wojskowej z Elbląga. – Swoje stoiska będą miały miasta, w których stacjonują podległe nam jednostki. Nie zabraknie wydarzeń kulturalnych, wystąpią zespoły ośrodków kultury, będą zawody, konkursy i zabawy dla dzieci – dodaje rzecznik.

REKLAMA

Kolejne święto już w Białobrzegach

Będzie to ostatnie święto 16 Dywizji obchodzone w Elblągu. – Zgodnie z decyzją przełożonych zmieniamy miejsce służby. Do końca października dowództwo dywizji zostanie przeniesione do Białobrzegów pod Warszawą. Wszyscy żołnierze z dowództwa będą pełnić służbę w nowym miejscu – mówi ppor. Frankowski.

Relokacja dowództwa 16 Dywizji związana jest z utworzeniem w lipcu tego roku w Elblągu dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód. To jedna z ważniejszych jednostek Sojuszu, której zadaniem jest koordynowanie działań batalionowych grup bojowych rozlokowanych na wschodniej flance NATO: w Estonii, na Łotwie, Litwie i w Polsce. W Elblągu służą żołnierze z m.in. Czech, Węgier i USA. Docelowo dowództwo ma liczyć około 300 żołnierzy z 14 państw. Pełną gotowość operacyjną natowska jednostka ma osiągnąć w grudniu 2018 roku.

Sztaby dowództw nie powinny działać w jednym miejscu, dlatego 16 Dywizja musi zmienić miejsce stacjonowania. – Przemieszczenie w wojsku jest czymś normalnym, a dowódca każdego szczebla musi potrafić dowodzić z każdego miejsca. Największym wyzwaniem podczas przeprowadzki jest zachowanie ciągłości dowodzenia. Nie możemy sobie pozwolić na przerwę związaną z przeprowadzką. Mamy jednak wszystko dokładnie zaplanowane – uspokaja gen. bryg. Stanisław Kaczyński, zastępca dowódcy 16 Dywizji.

W Białobrzegach dobiegają końca prace nad przygotowaniem niezbędnej infrastruktury dla żołnierzy z Elbląga. Już za kilkanaście dni odbędzie się tam uroczysty apel inaugurujący funkcjonowanie 16 Dywizji w Białobrzegach. W nowym miejscu dowództwo 16 DZ rozpocznie działalność od listopada.

Misje i ćwiczenia

W skład 16 Dywizji Zmechanizowanej wchodzą jednostki rozlokowane w północno-wschodniej Polsce. Są to: 1 Warszawska Brygada Pancerna, 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana, 9 Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej , 20 Bartoszycka Brygada Zmechanizowana, 15 Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy i 11 Węgorzewski Pułk Artylerii. W wyposażeniu jednostek 16 DZ znajdują się m.in. czołgi Leopard, PT-91, armatohaubice Krab, wyrzutnie Langusta , a także BWP-1.

Głównym tegorocznym przedsięwzięciem 16 DZ były ćwiczenia „Dragon”. Ponadto Dywizja przygotowywała I zmianę PKW Łotwa, pod koniec roku żołnierze Dywizji rozpoczną służbę w ramach II zmiany tego kontyngentu. W październiku żołnierze 16 Dywizji brali też udział w usuwaniu skutków podtopień, jakie wystąpiły w Elblągu oraz rejonie Żuław Wiślanych na skutek ulewnych opadów deszczu.

Tradycje 16 DZ sięgają II RP i 16 Pomorskiej Dywizji Piechoty. Jednostki wchodzące w skład Dywizji dziedziczą i kultywują tradycje jednostek kawalerii i artylerii. Na przykład 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana dziedziczy tradycje m.in. 2 Pułku Zmechanizowanego oraz 15 Pułku Artylerii Lekkiej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: szer. Dawid Sofiński

dodaj komentarz

komentarze


Centrum w zawieszeniu
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Polskie święta na misjach
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Pielęgniarka spod Monte Cassino
W Brukseli o bezpieczeństwie
JFTC rośnie w siłę
Programy NATO dla ukraińskich saperów
II Rzeczpospolita była Polską z wizji Dmowskiego
Antoś, symbol Lwowa
Curse of the Black Gold
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Poszukiwana Harpia
Klątwa czarnego złota
ORP „Drużno” po nowemu
Cybernetyczna foka lustruje dno
Na jednej narcie po nagrodę fair play
Widzimy się na macie
Bal na rzecz weteranów
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Polscy generałowie w strukturach NATO
Panie bez taryfy ulgowej
Granice są po to, by je przekraczać
Technologiczne inwestycje HSW
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Proobronna „Anakonda”
„Sophia” do końca marca
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Morze niezgody
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Znana wysokość podwyżek dla żołnierzy
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Testament geopolityczny prezydenta
13 Desperadoes
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Lekcja zimowego przetrwania
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
Śmigłowiec marynarki szukał rozbitka
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Pilot z precyzją chirurga
Węzły dla wojska
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
II edycja „Legii Akademickiej” dla studentów
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Kapelan na misji
See You On The Mat
Powrót lekkich czołgów w US Army
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Więcej pieniędzy dla kombatantów
Między młotem a sierpem 12 stycznia 1944 roku
Playing the World
„Snipy” to oczy...
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Cel – bezpieczna Europa

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO