moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Posłowie rozmawiali o sytuacji materialnej wojskowych

W ciągu ostatnich dwóch lat przeciętne uposażenie żołnierzy zawodowych wzrosło z 4,5 tys. do ponad 4,8 tys. zł. Było to możliwe dzięki podwyżkom, które miały miejsce w latach 2016 i 2017 – mówił wiceminister Bartłomiej Grabski podczas posiedzenia sejmowej komisji obrony. Natomiast średnie wynagrodzenie pracowników wojska wynosi 3,7 tys. zł brutto.

Informację na temat sytuacji materialno-bytowej żołnierzy i pracowników wojska przedstawił posłom w czwartek wiceminister Bartłomiej Grabski, który w Ministerstwie Obrony Narodowej odpowiada za sprawy społeczne. – Przez wiele lat nie podejmowano działań, które przyczyniłyby się do poprawy sytuacji materialnej żołnierzy zawodowych i pracowników wojska. Ten problem został dostrzeżony dopiero przez ministra Antoniego Macierewicza, który od początku kierowania resortem rozpoczął proces skutecznych zmian – mówił wiceminister.

Bartłomiej Grabski przypomniał, że od 2009 do 2015 roku nie było podwyżek uposażenia żołnierzy zawodowych. – Doszło wprawdzie do podniesienia wskaźnika wielokrotności kwoty bazowej z 2,82 do 2,95, ale przypomnę, że zmiany wprowadzono ostatniego dnia urzędowania prezydenta Bronisława Komorowskiego, co z pewnością było podyktowane jedynie chęcią zdobycia głosów wśród wojskowych. Większą inicjatywą wykazał się w tym zakresie obecny prezydent, który podpisał rozporządzenie podnoszące wskaźnik wielokrotności kwoty bazowej do poziomu 3,2 – przekonywał wiceminister Grabski. W efekcie uposażenie wojskowych wzrosło z 4493 zł w 2016 roku do 4874 zł w roku bieżącym.

REKLAMA

Ile zarabiają cywile zatrudnieni w wojsku? – W ostatnim czasie ich sytuacja zmieniła się na lepsze. Wcześniej, od 2011 roku, podwyżki płac pracowników były zamrożone. Mogli oni liczyć jedynie na jednorazowe nagrody. Dopiero w 2016 roku doczekali się podwyżki średnio o 250 zł, a w tym roku o 200 zł – informował przedstawiciel resortu obrony. W ten sposób średnia pensja pracownika wojska wyniosła w tym roku 3,7 tys. zł. Grabski zapewniał, że obecne kierownictwo MON starało się zagwarantować tej grupie zawodowej „poczucie stabilizacji, jaką daje pewność zatrudnienia”. – Pod koniec czerwca tego roku aż 87 proc. osób było zatrudnionych na czas nieokreślony – mówił podsekretarz stanu, dodając, że została również zwiększona – o około 800 – liczba cywilnych etatów. Podczas gdy – jak mówił Grabski – poprzednia koalicja zwolniła ponad 4 tys. osób.

Choć w ostatnich latach płace cywilów w wojsku wzrosły, wciąż ich średnie wynagrodzenie jest niższe od tego, jakie dostają pozostali pracownicy budżetówki (około 67 proc.). Pułkownik Leszek Kwiatecki, szef Departamentu Spraw Socjalnych, przyznał, że aż 82 proc. pracowników nie jest zadowolonych z pensji, a 80 proc. spośród tych, którzy chcą zmienić pracę, jako powód podaje właśnie zbyt niskie zarobki. Inni wskazują także na brak perspektyw rozwoju, wypalenie zawodowe i złą atmosferę w pracy. Według informacji przygotowanej przez przedstawicieli MON aż 65 proc. cywilów zatrudnionych w wojsku i instytucjach podległych MON ma ponad 20-letni staż zawodowy. Mogą oni liczyć na dodatek stażowy, który wynosi 20 proc. wynagrodzenia.  

– Wzrost uposażeń dla żołnierzy dał im nadzieję, że ich służba, która wiąże się z wyrzeczeniami i poświęceniem, nie jest obojętna dla kierownictwa MON  – mówił kmdr Wiesław Banaszewski, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów WP. – Żołnierze zawodowi liczą na utrzymanie trendu wzrostu wynagrodzeń, tak aby ich płace stały się konkurencyjne w porównaniu z innymi służbami mundurowymi oraz cywilnym rynkiem pracy – dodał.

Joanna Tańska

autor zdjęć: por. Maciej Wrotniak

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1507916760
"wciąż ich średnie wynagrodzenie jest niższe od tego, jakie dostają pozostali pracownicy budżetówki (około 67 proc.)." Pracuję w budżetówce. Otrzymałem niedawno podwyżkę 13zł do podstawy.
4F-EC-9A-FE

Mastery wylądowały w Krzesinach
Ruszyły prace nad reformą dowodzenia
Kapral Marcin Lewandowski o krok od diamentów
DracoX: hybryda samolotu i wielowirnikowca
Gwardziści z USA w Krzesinach
Zmiany w ustawie o weteranach
Defendery 2018: Nagrody za innowacyjność
Czarna Dywizja zdobywa Ypres
Trzeci wróg
Zmiany w dodatkach służbowych
SERE w Bieszczadach
Sukcesy żołnierzy z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego
„Kościuszko” wyruszył po szczątki admirała
Cisi bohaterowie
Pretorianin
Szkoła Orląt będzie Akademią
Poznaj dzieje wojskowego Szpitala Ujazdowskiego
Wojska lądowe świętują
Polscy spadochroniarze z kawalerii na najwyższym podium
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Ruszyła budowa ORP „Albatros”
Pobiegną dla „Czarnego”
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Reprezentanci Wojska Polskiego 15 razy na podium
Prawda o 17 września jest częścią naszej historii
Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG
Sokoły pola walki
PKW Orlik od nowego roku z F-16
Słowacka Tarcza z udziałem Polaków
Podchorążowie z Dęblina z odznakami „Combat Swimmer”
Będę walczył z czerwonymi aż do ostatniego tchnienia
Ekstremalny bieg na poligonie jednostki specjalnej
Prezydent Duda w Białym Domu
MSPO 2018 – serwis Polski Zbrojnej
Rząd za kluczowymi zmianami
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
W Sejmie o systemie obronnym Polski
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
16–30 września 1918 – rozstrzygająca operacja na zachodnim froncie
„Projekt Wojownik” we Wrocławiu
Sopka do liftingu
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Namejs ’18 – łotewskie manewry z międzynarodową obsadą
Cios w domu wroga
MMA w Sokołowie Podlaskim
Abramsy i Bradleye w Polsce
Mieliśmy oko nad Irakiem
Całe podium MP w półmaratonie dla żołnierzy
„Camp Pozzi” – nowa książka byłego żołnierza jednostki GROM
Nowa strzelnica dla wrocławskiej AWL
Zmiany w zarządzie PGZ
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
The United States of America Have It Their Way
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
„Sophia”: powrót do domu
Dragoni ruszyli do boju
Strzały z Procy
Terytorialsi w urzędach

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO