moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Posłowie rozmawiali o sytuacji materialnej wojskowych

W ciągu ostatnich dwóch lat przeciętne uposażenie żołnierzy zawodowych wzrosło z 4,5 tys. do ponad 4,8 tys. zł. Było to możliwe dzięki podwyżkom, które miały miejsce w latach 2016 i 2017 – mówił wiceminister Bartłomiej Grabski podczas posiedzenia sejmowej komisji obrony. Natomiast średnie wynagrodzenie pracowników wojska wynosi 3,7 tys. zł brutto.

Informację na temat sytuacji materialno-bytowej żołnierzy i pracowników wojska przedstawił posłom w czwartek wiceminister Bartłomiej Grabski, który w Ministerstwie Obrony Narodowej odpowiada za sprawy społeczne. – Przez wiele lat nie podejmowano działań, które przyczyniłyby się do poprawy sytuacji materialnej żołnierzy zawodowych i pracowników wojska. Ten problem został dostrzeżony dopiero przez ministra Antoniego Macierewicza, który od początku kierowania resortem rozpoczął proces skutecznych zmian – mówił wiceminister.

Bartłomiej Grabski przypomniał, że od 2009 do 2015 roku nie było podwyżek uposażenia żołnierzy zawodowych. – Doszło wprawdzie do podniesienia wskaźnika wielokrotności kwoty bazowej z 2,82 do 2,95, ale przypomnę, że zmiany wprowadzono ostatniego dnia urzędowania prezydenta Bronisława Komorowskiego, co z pewnością było podyktowane jedynie chęcią zdobycia głosów wśród wojskowych. Większą inicjatywą wykazał się w tym zakresie obecny prezydent, który podpisał rozporządzenie podnoszące wskaźnik wielokrotności kwoty bazowej do poziomu 3,2 – przekonywał wiceminister Grabski. W efekcie uposażenie wojskowych wzrosło z 4493 zł w 2016 roku do 4874 zł w roku bieżącym.

REKLAMA

Ile zarabiają cywile zatrudnieni w wojsku? – W ostatnim czasie ich sytuacja zmieniła się na lepsze. Wcześniej, od 2011 roku, podwyżki płac pracowników były zamrożone. Mogli oni liczyć jedynie na jednorazowe nagrody. Dopiero w 2016 roku doczekali się podwyżki średnio o 250 zł, a w tym roku o 200 zł – informował przedstawiciel resortu obrony. W ten sposób średnia pensja pracownika wojska wyniosła w tym roku 3,7 tys. zł. Grabski zapewniał, że obecne kierownictwo MON starało się zagwarantować tej grupie zawodowej „poczucie stabilizacji, jaką daje pewność zatrudnienia”. – Pod koniec czerwca tego roku aż 87 proc. osób było zatrudnionych na czas nieokreślony – mówił podsekretarz stanu, dodając, że została również zwiększona – o około 800 – liczba cywilnych etatów. Podczas gdy – jak mówił Grabski – poprzednia koalicja zwolniła ponad 4 tys. osób.

Choć w ostatnich latach płace cywilów w wojsku wzrosły, wciąż ich średnie wynagrodzenie jest niższe od tego, jakie dostają pozostali pracownicy budżetówki (około 67 proc.). Pułkownik Leszek Kwiatecki, szef Departamentu Spraw Socjalnych, przyznał, że aż 82 proc. pracowników nie jest zadowolonych z pensji, a 80 proc. spośród tych, którzy chcą zmienić pracę, jako powód podaje właśnie zbyt niskie zarobki. Inni wskazują także na brak perspektyw rozwoju, wypalenie zawodowe i złą atmosferę w pracy. Według informacji przygotowanej przez przedstawicieli MON aż 65 proc. cywilów zatrudnionych w wojsku i instytucjach podległych MON ma ponad 20-letni staż zawodowy. Mogą oni liczyć na dodatek stażowy, który wynosi 20 proc. wynagrodzenia.  

– Wzrost uposażeń dla żołnierzy dał im nadzieję, że ich służba, która wiąże się z wyrzeczeniami i poświęceniem, nie jest obojętna dla kierownictwa MON  – mówił kmdr Wiesław Banaszewski, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów WP. – Żołnierze zawodowi liczą na utrzymanie trendu wzrostu wynagrodzeń, tak aby ich płace stały się konkurencyjne w porównaniu z innymi służbami mundurowymi oraz cywilnym rynkiem pracy – dodał.

Joanna Tańska

autor zdjęć: por. Maciej Wrotniak

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1507916760
"wciąż ich średnie wynagrodzenie jest niższe od tego, jakie dostają pozostali pracownicy budżetówki (około 67 proc.)." Pracuję w budżetówce. Otrzymałem niedawno podwyżkę 13zł do podstawy.
4F-EC-9A-FE

Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
Scenariusze dla Tygrysów
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
Legenda polskiej partyzantki
Żandarmeria świętuje
Porządki w programach śmigłowcowych
Wyjątkowa misja
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
Z ziemi widzą więcej niż piloci
IPN szuka szczątków polskich żołnierzy na Litwie
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
Na jakich zasadach powrót do armii?
Francja inwestuje w obronność
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Akademia Wojsk Lądowych otwiera drzwi
Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd
Porady z paragrafem
Bliski Wschód – definicja chaosu
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
Świnoujście świętowało 100-lecie marynarki
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Egzamin „Kormorana” na Świnie
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Starcie pancernych plutonów
Kierunek – wschodnia flanka
„Bękarty wojny” w Dachau
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
Puma i Kuguar na Mazurach
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
Jak polscy partyzanci zdobyli niemiecki garnizon
GROM, jak rodziła się legenda
Polskie skrzydła w Afryce
Eurosatory 2018 zakończone
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
Pomoc potrzebującym żołnierzom
Patrioty bronią nieba na „Saber Strike”
Eurosatory – osobiste wymogi
LOT Szkoły Orląt
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
Nowy inspektor marynarki wojennej
Polityka fałszywego uśmiechu
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Wojskowi judocy na tatami
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Eurosatory – królestwo militarnych pojazdów
Sukces Trumpa czy Kima?
Trening z koktajlami Mołotowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO