moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Takiej wieży nie ma nikt

W 2 Pułku Rozpoznawczym w Hrubieszowie powstał wysoki na 20 metrów budynek specjalnego przeznaczenia. To jedyna w wojskach lądowych suszarnia spadochronów. Można w niej w ciągu godziny wysuszyć nawet 5 tys. metrów sześciennych materiału. Przy okazji w pomieszczeniu zamontowano ściankę wspinaczkową i wieżę spadochronową do szkolenia skoczków.

Pomysł budowy suszarni spadochronów narodził się, gdy hrubieszowski pułk został objęty szkoleniem spadochronowo-desantowym. – Często wykonujemy skoki do wody, to jedno z naszych obowiązkowych zadań. Po takich ćwiczeniach sprzęt wymaga odpowiedniego procesu suszenia, dlatego zastanawialiśmy się, jakie warunki stworzyć, aby zadbać o spadochrony – opowiada st. chor. Artur Kosmala z 2 Pułku Rozpoznawczego.

W Hrubieszowie stanął więc budynek z nowoczesną, dwukomorową suszarnią spadochronów. Jest wyposażona w specjalny klimatyzator, który potrafi utrzymać temperaturę od 18 do 35 st. Celsjusza i wysuszyć nawet 5 tys. metrów sześciennych materiału w ciągu godziny. Cały proces wspomaga wydajny nawilżacz powietrza, dzięki niemu materiał po wysuszeniu pozostaje elastyczny. – Teraz żołnierze nie muszą już używać metod polowych, czyli suszyć spadochronu pod gołym niebem, co powodowało szybsze niszczenie materiału – przyznaje st. chor. Artur Kosmala, który nadzorował inwestycję z ramienia hrubieszowskiego pułku.

Dowództwo jednostki postanowiło przy okazji wykorzystać wysokość budynku i zamontować w nim infrastrukturę przydatną do codziennych ćwiczeń. Na jednej ze ścian powstała ponad 17-metrowa ścianka wspinaczkowa, która umożliwia szkolenie górskie i wysokościowe. – Wspinaczka i zjazdy linowe to niezbędne umiejętności każdego zwiadowcy – mówi st. chor. Daniel Młynarczuk z 2 Pułku Rozpoznawczego. – Dotychczas nie mieliśmy w najbliższej okolicy profesjonalnego obiektu, a do tego rodzaju szkolenia wykorzystywaliśmy drzewa i większe budynki – przyznaje st. chor. Młynarczuk, szef Sekcji Wychowania Fizycznego i Sportu.

Ścianka ma kilka dróg wspinaczkowych, a żołnierze ćwiczą tu m.in. korzystanie ze sprzętu alpinistycznego oraz naukę podstawowych form asekuracji i technik ratowniczych. Ponadto na szczycie ścianki powstał specjalny balkon, który umożliwia doskonalenie technik zjazdowych. Niewątpliwą zaletą jest również wysokość ścianki. – Dzięki niej możemy podzielić ścianę na trzy stanowiska i w efekcie wspinać się przez 150 metrów – mówi st. chor. Młynarczuk.

Inwestycja jest wielofunkcyjna. Na drugiej ścianie suszarni ulokowano bowiem wieżę spadochronową. To posadowiony na dachu stalowy trenażer wyposażony w liny, do których podczepiany jest skoczek. Wieża będzie wykorzystywana do szkolenia żołnierzy skaczących ze spadochronami desantowymi AD-2000. W hrubieszowskiej jednostce jest ich około dwustu. Dotychczas mogli tu ćwiczyć tylko samo przyziemienie. Teraz, zjeżdżając po linach z wysokości 27 metrów, będą trenować sytuacje awaryjne, na które są narażeni w powietrzu. – Szkolenie w wieży umożliwia nam analizowanie wszystkich czynności, które żołnierz musi wykonać w sytuacji stresującej tuż po opuszczeniu pokładu statku powietrznego. W trenażerach naziemnych takiej sposobności nie ma – przyznaje kpt. Kamil Knap, szef Sekcji Zabezpieczenia Spadochronowo-Desantowego 2 Pułku Rozpoznawczego w Hrubieszowie.

Hrubieszowski obiekt to najwyższy i jeden z nielicznych takich w Polsce. – Podobnych w kraju właściwie nie ma. Zbliżonym, jeśli chodzi o możliwości, może się pochwalić jedynie jednostka w Leźnicy Wielkiej, ale tamtejsza wieża to konstrukcja całkowicie stalowa i trochę niższa – mówi st. chor. Artur Kosmala z 2 Pułku Rozpoznawczego z Hrubieszowa.

Budowa suszarni wraz ze ścianką wspinaczkową i wieżą spadochronową została sfinansowana ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej. Całkowity koszt to ok. 3 mln zł. Inwestycja rozpoczęła się w październiku 2016 roku, a obiekt został oddany do użytku w sierpniu tego roku. Żołnierze korzystają już z suszarni i ściany wspinaczkowej. Pierwsze szkolenie spadochronowe odbędzie się tu wiosną.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: 2hpr

dodaj komentarz

komentarze

~Kasjer
1508049360
Sugeruję by zastąpić tą formację formacją aeromobilną. Od zrzutu pod Arnhem wymyślono śmigłowiec , którego przewagą nad samolotem jest to, że w razie niepowodzenia łatwiej jest mu zabrać żołnierzy z rejonu zagrożenia.
DB-3F-9C-53

Klasy wojskowe po nowemu
 
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
A Torn Subcontinent
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Polska nie pozostanie osamotniona
Rozpoczynamy nową erę
Terytorialsi na wysokościach
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
„Robot” w akcji
Śląskie sceny z życia
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Sprawdzają Brutusa
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Zielone światło z USA na sprzedaż F-35
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Walka i dyplomacja
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Samochód do desantowania
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Kosmiczny gość
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Historia Liberatora wyjaśniona
Thin Blue Line
Nowa misja i nowy sprzęt
Wrzesień ’39 na południu Polski
Iranian Chess Game
Nowy wiceminister w MON
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Jedna misja, jeden zespół
Zapal światło dla ofiar Katynia
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Irańskie szachy
Defendery 2019 – część 3
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Rok Żelaznej Dywizji
Defendery 2019 – część 4
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Umarły dla świata
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Chorwacki test polskich kadetów
Oko na Europę
Cienka niebieska linia
Warszawa – miasto nieujarzmione
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Głos (z) płonącej Warszawy
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Przetrwać do świtu
Polskie firmy na targach w Londynie
Większe dotacje na budowę strzelnic

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO