moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Takiej wieży nie ma nikt

W 2 Pułku Rozpoznawczym w Hrubieszowie powstał wysoki na 20 metrów budynek specjalnego przeznaczenia. To jedyna w wojskach lądowych suszarnia spadochronów. Można w niej w ciągu godziny wysuszyć nawet 5 tys. metrów sześciennych materiału. Przy okazji w pomieszczeniu zamontowano ściankę wspinaczkową i wieżę spadochronową do szkolenia skoczków.

Pomysł budowy suszarni spadochronów narodził się, gdy hrubieszowski pułk został objęty szkoleniem spadochronowo-desantowym. – Często wykonujemy skoki do wody, to jedno z naszych obowiązkowych zadań. Po takich ćwiczeniach sprzęt wymaga odpowiedniego procesu suszenia, dlatego zastanawialiśmy się, jakie warunki stworzyć, aby zadbać o spadochrony – opowiada st. chor. Artur Kosmala z 2 Pułku Rozpoznawczego.

W Hrubieszowie stanął więc budynek z nowoczesną, dwukomorową suszarnią spadochronów. Jest wyposażona w specjalny klimatyzator, który potrafi utrzymać temperaturę od 18 do 35 st. Celsjusza i wysuszyć nawet 5 tys. metrów sześciennych materiału w ciągu godziny. Cały proces wspomaga wydajny nawilżacz powietrza, dzięki niemu materiał po wysuszeniu pozostaje elastyczny. – Teraz żołnierze nie muszą już używać metod polowych, czyli suszyć spadochronu pod gołym niebem, co powodowało szybsze niszczenie materiału – przyznaje st. chor. Artur Kosmala, który nadzorował inwestycję z ramienia hrubieszowskiego pułku.

Dowództwo jednostki postanowiło przy okazji wykorzystać wysokość budynku i zamontować w nim infrastrukturę przydatną do codziennych ćwiczeń. Na jednej ze ścian powstała ponad 17-metrowa ścianka wspinaczkowa, która umożliwia szkolenie górskie i wysokościowe. – Wspinaczka i zjazdy linowe to niezbędne umiejętności każdego zwiadowcy – mówi st. chor. Daniel Młynarczuk z 2 Pułku Rozpoznawczego. – Dotychczas nie mieliśmy w najbliższej okolicy profesjonalnego obiektu, a do tego rodzaju szkolenia wykorzystywaliśmy drzewa i większe budynki – przyznaje st. chor. Młynarczuk, szef Sekcji Wychowania Fizycznego i Sportu.

Ścianka ma kilka dróg wspinaczkowych, a żołnierze ćwiczą tu m.in. korzystanie ze sprzętu alpinistycznego oraz naukę podstawowych form asekuracji i technik ratowniczych. Ponadto na szczycie ścianki powstał specjalny balkon, który umożliwia doskonalenie technik zjazdowych. Niewątpliwą zaletą jest również wysokość ścianki. – Dzięki niej możemy podzielić ścianę na trzy stanowiska i w efekcie wspinać się przez 150 metrów – mówi st. chor. Młynarczuk.

Inwestycja jest wielofunkcyjna. Na drugiej ścianie suszarni ulokowano bowiem wieżę spadochronową. To posadowiony na dachu stalowy trenażer wyposażony w liny, do których podczepiany jest skoczek. Wieża będzie wykorzystywana do szkolenia żołnierzy skaczących ze spadochronami desantowymi AD-2000. W hrubieszowskiej jednostce jest ich około dwustu. Dotychczas mogli tu ćwiczyć tylko samo przyziemienie. Teraz, zjeżdżając po linach z wysokości 27 metrów, będą trenować sytuacje awaryjne, na które są narażeni w powietrzu. – Szkolenie w wieży umożliwia nam analizowanie wszystkich czynności, które żołnierz musi wykonać w sytuacji stresującej tuż po opuszczeniu pokładu statku powietrznego. W trenażerach naziemnych takiej sposobności nie ma – przyznaje kpt. Kamil Knap, szef Sekcji Zabezpieczenia Spadochronowo-Desantowego 2 Pułku Rozpoznawczego w Hrubieszowie.

Hrubieszowski obiekt to najwyższy i jeden z nielicznych takich w Polsce. – Podobnych w kraju właściwie nie ma. Zbliżonym, jeśli chodzi o możliwości, może się pochwalić jedynie jednostka w Leźnicy Wielkiej, ale tamtejsza wieża to konstrukcja całkowicie stalowa i trochę niższa – mówi st. chor. Artur Kosmala z 2 Pułku Rozpoznawczego z Hrubieszowa.

Budowa suszarni wraz ze ścianką wspinaczkową i wieżą spadochronową została sfinansowana ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej. Całkowity koszt to ok. 3 mln zł. Inwestycja rozpoczęła się w październiku 2016 roku, a obiekt został oddany do użytku w sierpniu tego roku. Żołnierze korzystają już z suszarni i ściany wspinaczkowej. Pierwsze szkolenie spadochronowe odbędzie się tu wiosną.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: 2hpr

dodaj komentarz

komentarze

~Kasjer
1508049360
Sugeruję by zastąpić tą formację formacją aeromobilną. Od zrzutu pod Arnhem wymyślono śmigłowiec , którego przewagą nad samolotem jest to, że w razie niepowodzenia łatwiej jest mu zabrać żołnierzy z rejonu zagrożenia.
DB-3F-9C-53

Wrocław czeka na Amerykanów
 
Z archiwum „Szarego”
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Paczki dla kresowiaków
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Razem się szkolą, razem walczą
Ostre strzelanie artylerzystów
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Kontenery dla Wisły
Terytorialsi za oceanem
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Klasy wojskowe po nowemu
Nowe maszyny w LAW
Pierwszy poległy pilot Września ’39
Trudna droga
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Kto zostawia ślady w sieci
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Leopardy na Podkarpaciu
Los Polski naszym losem
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Defense Without Politics
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
The Army Enters the Frame
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Klucz do dobrych relacji
Unwanted Treaty
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Szwedzki baypass przed „Orką”
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Nowe laboratorium WAT
Gorące obrady NATO w Londynie
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Volhynian Lion Hearts
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO