moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada ze sztandarem i patronem

Ministrowie obrony Polski, Ukrainy i Litwy podpisali w Lublinie porozumienie, zgodnie z którym Wielonarodowa Brygada będzie mogła brać udział w zagranicznych misjach pokojowych. Jednostka, która obchodzi dzisiaj drugą rocznicę powstania, otrzymała sztandar oraz imię Hetmana Wielkiego Konstantego Ostrogskiego.


– Dziś realizuje się wielka myśl o związaniu naszych narodów na trwałe w obronie i budowie pokoju. To wielki moment nie tylko dla naszych armii, lecz także dla naszych państw, narodów i całej Europy – mówił minister obrony Antoni Macierewicz. Uroczystości z okazji drugiej rocznicy utworzenia Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady odbyły się na Zamku Lubelskim. Wzięli w nich udział szefowie resortów obrony Polski, Litwy – Raimundas Karoblis oraz Ukrainy – generał armii Stepan Połtorak.

Szefowie resortów obrony podpisali trójstronne porozumienie dotyczące współpracy w ramach jednostki. – To porozumienie zmienia w sposób zasadniczy dotychczasowy kształt tej brygady. Od dzisiaj będzie ona mogła brać udział we wszelkich przedsięwzięciach pokojowych, które są niezbędne wtedy, gdy ten pokój jest zagrożony – podkreślił Antoni Macierewicz. – To dobry znak, który pozwoli naszym narodom działać na rzecz bezpieczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej – dodał szef MON.

Podczas uroczystości Wielonarodowa Brygada otrzymała sztandar. Jednostce nadano również imię. Patronem został Hetman Wielki Konstanty Ostrogski. – Po dwóch latach działania ta brygada otrzymała wreszcie symbole jednostki wojskowej. Nosi imię człowieka, który jest niezwykle ważną postacią w historii naszych trzech narodów – powiedział gen. Stepan Połtorak. – To właśnie hetman Konstanty Ostrogski w ciężkich walkach i trudnych dla naszych trzech narodów czasach pokonał Moskali. Pokonał przeciwnika, który chciał zniszczyć pokój i bezpieczeństwo naszych narodów – mówił Antoni Macierewicz.

Konstanty Iwanowicz Ostrogski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych wodzów litewskich. Dowodził m.in. połączonymi siłami polsko-litewskimi pod Orszą, gdzie we wrześniu 1514 roku rozbił znacznie liczniejszą armię moskiewską, tym samym przełamując jej ówczesną potęgę militarną.

Decyzja o utworzeniu Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady zapadła w 2007 roku. Porozumienie w tej sprawie podpisali 19 września 2014 roku ministrowie obrony państw założycielskich. Brygada została uformowana jesienią 2015 roku, a działalność zainaugurowała 25 stycznia 2016 roku. Pełną gotowość bojową osiągnęła w grudniu 2016 roku, podczas ćwiczeń „Common Challenge”. Do tej pory żołnierze LITPOLUKRBRIG nie brali jeszcze udziału w misjach międzynarodowych. Przeszli jednak szereg szkoleń, tylko w tym roku uczestniczyli m.in. w manewrach „Saber Guardian ’17”, „Rapid Trident ’17” czy „Dragon ‘17”. W listopadzie wezmą natomiast udział w ćwiczeniach „Maple Arch ‘17”. – Dwa lata funkcjonowania LITPOLUKRBRIG to doskonały przykład harmonijnej, szybkiej i efektywnej współpracy trzech narodów. To także przykład rozwoju wspólnych możliwości obronnych – powiedział podczas uroczystości płk Zenon Brzuszko, dowódca Wielonarodowej Brygady. – Było nam niezwykle trudno osiągnąć pełną zdolność bojową, ale udało się – dodał płk Brzuszko.

LITPOLUKRBRIG liczy ponad 4000 żołnierzy. Na co dzień stacjonują oni w swych jednostkach macierzystych. Dowództwo brygady znajduje się w Lublinie. 

W uroczystościach na dziedzińcu Zamku Lubelskiego wzięli udział przedstawiciele władz rządowych i samorządowych oraz żołnierze jednostek afiliowanych do Wielonarodowej Brygady. Ponad 20 oficerów i podoficerów zostało odznaczonych medalami.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze

~Pol
1507288260
Dlaczego brygada nazywa się Litewsko-Polsko-Ukraińska? Przecież jej siedzibą jest Polska, a zaczątkiem były pododdziału z Polski i Ukrainy! Litowcy dołączyli;i na końcu, a w nazwie są na początku? Czemu?
EB-11-1D-9F

Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
 
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Ogień na alpejskich szczytach
KFOR: wyższy stopień gotowości
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Wilk na poligonie
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Ciemne strony Facebooka
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Szef MON odwiedził USA
Afganistan. Czas wracać do domu
Advantages of Efficient Organization
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Duch Invictus jest, czas na formę
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Polsko-tureckie obrady
Więcej żołnierzy na granicy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Wirtualne strzelanie, realne efekty
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Dołącz do sportowców w mundurach!
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
Przeprawa przez Narew
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Polityka nie znosi próżni
Zbrodnia w Zakroczymiu
Test mobilności 12 Dywizji
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Ziemia z misji na pamiątkę
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
Ostatnie dni kampanii 1939
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Legia Akademicka po raz piąty
Black Hawk na potrzeby GROM-u
Course on Diplomacy
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Szef MON-u w Forcie Sill
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
Emerytura wypłacana w … karmie
Współpraca i wspólna pamięć
Wybierz się na wojskowe studia
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Strzelec do zadań specjalnych
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Na granicy stratosfery
W jedynym słusznym kierunku
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Żołnierze bez testów z WF-u
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO