moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Studenci WAT-u rozpoczęli naukę

Uroczysta inauguracja wrosła w tradycję akademicką i jest dziś ważnym świętem każdej uczelni. Rozpoczyna wielomiesięczny okres wytężonej pracy studentów – mówił do zgromadzonych płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek, rektor-komendant Wojskowej Akademii Technicznej. Na WAT naukę rozpoczęło dziś ponad 10 tys. studentów wojskowych i cywilnych. Ceremonia odbyła się w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej. Wzięli w niej udział podchorążowie, studenci cywilni, wykładowcy i zaproszeni goście. Obecny był także wiceminister obrony prof. Wojciech Fałkowski. – WAT to uczelnia z dużym potencjałem i bardzo dużymi osiągnięciami. Wojsko Polskie może i powinno się nią chwalić – mówił prof. Fałkowski. Wiceminister odpowiedzialny za szkolnictwo wojskowe zapowiedział zwiększenie nakładów na uczelnię. – Już w tej chwili dajemy duże subwencje, chcemy dawać jeszcze większe. W ciągu dwóch lat z niecałych 200 miejsc dla podchorążych, zwiększyliśmy limit przyjęć na WAT do ponad 600. I ten poziom z ewentualnymi korektami w górę, będziemy starali się utrzymać w kolejnych latach – deklarował prof. Fałkowski. Dodał, że przyszłością akademii jest połączenie nauczania wojskowego rzemiosła z rozwojem badań naukowych.

W Wojskowej Akademii Technicznej w roku akademickim 2017/2018 będzie studiować 1648 podchorążych i prawie 8500 studentów cywilnych, w sumie ponad 10 tys. osób. Około 3 tys. z nich to studenci pierwszego rocznika studiów mundurowych (ponad 600) i cywilnych. – Rozpoczynacie najciekawszy okres swego życia. Nie zmarnujcie go. Przyszliście do nas z talentami i nadziejami, my pomożemy zrealizować wasze marzenia – mówił do najmłodszych płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek, rektor-komendant WAT.

Dobry rok dla akademii

W swoim przemówieniu płk Szczurek przyznał, że uroczystość jest także okazją do podsumowań pierwszego roku działalności nowych władz WAT-u. Podkreślał, że WAT rozwinęła w ostatnim czasie współpracę z uczelniami wojskowymi w Europie i na świecie. – Wymiernym efektem naszych starań jest zwiększająca się liczba wyjazdów podchorążych na uczelnie wojskowe, m.in. w ramach programu Erasmus Wojskowy, na studia w Stanach Zjednoczonych, we Francji, w Czechach i w Bułgarii – wymieniał rektor-komendant. – Z kolei w naszej uczelni kształcą się studenci z państw Unii Europejskiej, Ukrainy i Białorusi, a na studiach doktoranckich z Algierii i Wietnamu – dodawał pułkownik.

Rektor-komendant zaznaczył, że mocną stroną akademii jest jej działalność naukowo-badawcza. Tylko w minionym roku akademickim w WAT było realizowanych 448 projektów finansowanych ze środków spoza uczelni. Pułkownik mówił również o pracach badawczych na rzecz wojska. Chodzi tu m.in. o projekt w ramach strategicznego programu „Nowe systemy uzbrojenia i obrony w zakresie energii skierowanej”, w którym WAT jest liderem, oraz udział w programie „Tytan”, dotyczącym opracowania supernowoczesnego wyposażenia dla żołnierza XXI wieku. – Dla polskiej armii produkowane są celowniki termowizyjne, które opracowaliśmy w ramach wspólnego projektu ze spółką PCO. W ubiegłym tygodniu podpisaliśmy z kolei umowę na wdrożenie do produkcji systemu przeciwpożarowego i tłumienia wybuchu STOPFIRE, który jest dziełem naszych naukowców. Podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego dwie nagrody Defender przyznano produktom opracowanym w ramach konsorcjów z udziałem Wojskowej Akademii Technicznej – wymieniał płk Szczurek.

„Gaudeamus igitur” w Gdyni i Dęblinie

Kilka dni temu rok akademicki zainaugurowała także Akademia Marynarki Wojennej. Naukę na I roku studiów rozpoczęło w Gdyni ponad tysiąc osób. Podczas uroczystości zostały wręczone wyróżnienia dla nauczycieli akademickich, m. in. za działalność badawczą, publikacyjną, dydaktyczną i organizacyjną. Po raz pierwszy przyznano też nagrodę im. kmdr. dr. hab. inż. Ignacego Glozy, przyznawaną za pracę dyplomową o wybitnych walorach naukowych. Otrzymał ją ppor. mar. mgr inż. Piotr Kasprolewicz za pracę pt. „Analiza porównawcza algorytmów poszukiwania drogi dla autonomicznych jednostek pływających”.

5 października rok akademicki rozpocznie się w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych. W studenckich ławach zasiądzie 467 podchorążych oraz 1094 studentów cywilnych. Osiągnięcia naukowo-dydaktyczne oraz plany Szkoły Orląt przedstawi gen. bryg. pil. dr Piotr Jan Krawczyk, rektor-komendant uczelni. Odbędzie się także wykład inauguracyjny gen. bryg. pil. Dariusza Malinowskiego, dowódcy Centrum Operacji Powietrznych-Dowództwa Komponentu Powietrznego. Podobnie jak podczas inauguracji w AMW, także w Dęblinie studentów powita wiceminister obrony prof. Wojciech Fałkowski. Podczas uroczystości podchorążowie i cywile złożą ślubowanie, odśpiewają pieśń studencką „Gaudeamus igitur”, odbędzie się także koncert chóru Szkoły Orląt.

PG

autor zdjęć: Grzegorz Rosiński

dodaj komentarz

komentarze


Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
 
Podziemna potęga
Rywalizacja strzelców wyborowych
Klasy wojskowe po nowemu
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Stulatka hydrografia
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Własne interesy Europy
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Iran uderza w USA
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Chciałem walczyć z Niemcami
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Nowy wiceminister w MON
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Ważka bliżej
USA nie zacznie wojny z Iranem
Darłowo czeka na śmigłowce
We Are All Darfur
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
For the Right Cause
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Obradowała Rada Gabinetowa
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Pretorianie na Mazurach
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Double Eagle po nowemu
Symulatory strzelań Rosomaków
JWK z odznaką pamiątkową
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Defense Without Politics
Krwawe walki o Monte Cassino
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Arsenał Iranu
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Nauka zimowego pływania
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Śmierć bohatera
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
They Train Together, They Fight Together
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO