moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Dragon ’17”: wojsko ćwiczy poza poligonem

340 żołnierzy z 6 Brygady Powietrznodesantowej wylądowało dziś na lotnisku w Szymanach. Na miejscu czekali na nich żołnierze wojsk obrony terytorialnej. Ich zadaniem było przygotowanie miejsca desantu i wprowadzenie spadochroniarzy do walki. Był to kolejny epizod ćwiczeń „Dragon ’17” – największych tegorocznych manewrów wojskowych w Polsce.

Początkowo planowano, że żołnierze skoczą na spadochronach z dwóch samolotów C-130 Hercules i sześciu C-295M CASA, które wystartowały z podkrakowskich Balic. – Plany pokrzyżowała nam pogoda. Wiatr jest zbyt silny, by można było bezpieczne wykonać skoki – mówi por. Aneta Niemyjska, oficer prasowy 6 Brygady Powietrznodesantowej. – Odbył się tak zwany zrzut lądujący i 340 żołnierzy wylądowało na płycie lotniska – dodaje rzeczniczka. Na ziemi czekali już na nich żołnierze wojsk obrony terytorialnej. – Zadaniem terytorialsów było przyjęcie żołnierzy z 6 Brygady i wprowadzenie ich, jako sił głównych, do walki – wyjaśnia ppłk Marek Pietrzak, rzecznik wojsk obrony terytorialnej.

REKLAMA

Jednak wspólne działanie rozpoczęło się już dzień wcześniej. Wczoraj w Dzierzkach, wsi niedaleko Szyman, żołnierze OT przyjęli grupę spadochroniarzy 6 Brygady Powietrznodesantowej – tzw. grupę awangardową. Zadaniem skoczków było rozpoznanie terenu przed głównym zrzutem, nawiązanie łączności z dowódcą brygady i przygotowanie lądowiska pod zrzut. Żołnierze WOT-u nie tylko przygotowali miejsce desantowania żołnierzy, zdobyli też informacje, które wykorzystano w planowaniu operacji. – Trzeba pamiętać, że zgodnie ze scenariuszem teren, na który desantowali się skoczkowie, został wcześniej zajęty przez wojska przeciwnika – wyjaśnia ppłk Marek Pietrzak. – Terytorialsi pozostali jednak za linią frontu w swoich stałych rejonach odpowiedzialności i jako wojska lokalne na miejscu działali wśród mieszkańców oraz zdobywali informacje o położeniu przeciwnika – dodaje. Oficer przypomina też, że WOT są przeznaczone właśnie do tego typu zadań, czyli rozpoznania i zbierania informacji na terenie, który doskonale znają.

W tym epizodzie ćwiczeń „Dragon ’17” wzięło udział 36 żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. Służbę w tej formacji rozpoczęli w maju tego roku. – Na tych ćwiczeniach chcemy zweryfikować sposób, w jaki wpiszemy się w system dowodzenia operacją połączoną. Chodzi też o przećwiczenie wybranych scenariuszy taktycznych – mówi gen. bryg. Wiesław Kukuła, dowódca WOT. – Moją ambicją jest również pokazanie potencjału żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. To niezwykle zmotywowani ochotnicy – dodaje.

Wspólne ćwiczenie na cywilnym lotnisku było dla żołnierzy WOT-u ważnym doświadczeniem. – Właśnie takich miejsc bronić będą wojska obrony terytorialnej, a 6 Brygada Powietrznodesantowa będzie walczyć, by je odzyskać. Udział w ćwiczeniu w takiej lokalizacji jest dla nas absolutnie rewelacyjny – mówił gen. Kukuła. Gen. bryg. Grzegorz Hałupka, dowódca 6 BPD podkreślił natomiast, że wspólne ćwiczenia to dla obu formacji sposób na doskonalenie procedur.

EK, MM

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Strzał ze śmigłowca
Polscy bohaterowie Ankony
WOT zmodyfikuje zasady organizacji ćwiczeń poza poligonami
Armia zyskała 323 nowych oficerów
Motywacja przez sport
Bohaterowie wciąż inspirują! Finał konkursu literackiego „Polski Zbrojnej”
Powietrzny pokaz Orlików i Harvardów
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Polska delegacja w drodze do Brukseli
Sukcesy lekkoatletów w Pucharze Świata i Diamentowej Lidze
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
Koszykarskie zgrupowanie
Spadochroniarze skakali po medale
Cel – wybrać najlepszych
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Pomnik nagrobny „Gryfa” odsłonięty
Francja inwestuje w obronność
Groty na rynku cywilnym
Polak znaczy skazaniec
Płonący tor przeszkód
34 medale żołnierzy na mistrzostwach Polski
Prezydent i szef MON-u na Łotwie
Polityka fałszywego uśmiechu
„Kormoran” opuścił Bałtyk
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Sukces Trumpa czy Kima?
Sojusz jak wspólna pięść
WOT: zacieśniamy współpracę z Estonią
Cel: bezpieczne lotnisko
„Sophia”: druga zmiana po certyfikacji
„Milion zza oceanu”, czyli Polacy w armii USA
Unitarka terytorialsów
Znamy patronów 2019 roku
Czarna Dywizja najlepsza na spartakiadzie
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Eastern Flank Pillar
PGZ i Leonardo chcą zbudować Kruka
Terytorialsi w urzędach
„Kościuszko” na oceanie
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Dwa medale kajakarki na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy
Z Danii po „Orła”
Ankona – samodzielna operacja 2 Korpusu
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Pożegnanie pilota MiG-a-29
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Homar od nowa
Pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej
Serbskie Homary i Kryle
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
16–31 lipca – polskie oddziały na rosyjskiej ziemi
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Szkoła Orląt będzie Akademią
Inwestycje w Pionki

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO