moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Dragon ’17”: wojsko ćwiczy poza poligonem

340 żołnierzy z 6 Brygady Powietrznodesantowej wylądowało dziś na lotnisku w Szymanach. Na miejscu czekali na nich żołnierze wojsk obrony terytorialnej. Ich zadaniem było przygotowanie miejsca desantu i wprowadzenie spadochroniarzy do walki. Był to kolejny epizod ćwiczeń „Dragon ’17” – największych tegorocznych manewrów wojskowych w Polsce.

Początkowo planowano, że żołnierze skoczą na spadochronach z dwóch samolotów C-130 Hercules i sześciu C-295M CASA, które wystartowały z podkrakowskich Balic. – Plany pokrzyżowała nam pogoda. Wiatr jest zbyt silny, by można było bezpieczne wykonać skoki – mówi por. Aneta Niemyjska, oficer prasowy 6 Brygady Powietrznodesantowej. – Odbył się tak zwany zrzut lądujący i 340 żołnierzy wylądowało na płycie lotniska – dodaje rzeczniczka. Na ziemi czekali już na nich żołnierze wojsk obrony terytorialnej. – Zadaniem terytorialsów było przyjęcie żołnierzy z 6 Brygady i wprowadzenie ich, jako sił głównych, do walki – wyjaśnia ppłk Marek Pietrzak, rzecznik wojsk obrony terytorialnej.

REKLAMA

Jednak wspólne działanie rozpoczęło się już dzień wcześniej. Wczoraj w Dzierzkach, wsi niedaleko Szyman, żołnierze OT przyjęli grupę spadochroniarzy 6 Brygady Powietrznodesantowej – tzw. grupę awangardową. Zadaniem skoczków było rozpoznanie terenu przed głównym zrzutem, nawiązanie łączności z dowódcą brygady i przygotowanie lądowiska pod zrzut. Żołnierze WOT-u nie tylko przygotowali miejsce desantowania żołnierzy, zdobyli też informacje, które wykorzystano w planowaniu operacji. – Trzeba pamiętać, że zgodnie ze scenariuszem teren, na który desantowali się skoczkowie, został wcześniej zajęty przez wojska przeciwnika – wyjaśnia ppłk Marek Pietrzak. – Terytorialsi pozostali jednak za linią frontu w swoich stałych rejonach odpowiedzialności i jako wojska lokalne na miejscu działali wśród mieszkańców oraz zdobywali informacje o położeniu przeciwnika – dodaje. Oficer przypomina też, że WOT są przeznaczone właśnie do tego typu zadań, czyli rozpoznania i zbierania informacji na terenie, który doskonale znają.

W tym epizodzie ćwiczeń „Dragon ’17” wzięło udział 36 żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. Służbę w tej formacji rozpoczęli w maju tego roku. – Na tych ćwiczeniach chcemy zweryfikować sposób, w jaki wpiszemy się w system dowodzenia operacją połączoną. Chodzi też o przećwiczenie wybranych scenariuszy taktycznych – mówi gen. bryg. Wiesław Kukuła, dowódca WOT. – Moją ambicją jest również pokazanie potencjału żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. To niezwykle zmotywowani ochotnicy – dodaje.

Wspólne ćwiczenie na cywilnym lotnisku było dla żołnierzy WOT-u ważnym doświadczeniem. – Właśnie takich miejsc bronić będą wojska obrony terytorialnej, a 6 Brygada Powietrznodesantowa będzie walczyć, by je odzyskać. Udział w ćwiczeniu w takiej lokalizacji jest dla nas absolutnie rewelacyjny – mówił gen. Kukuła. Gen. bryg. Grzegorz Hałupka, dowódca 6 BPD podkreślił natomiast, że wspólne ćwiczenia to dla obu formacji sposób na doskonalenie procedur.

EK, MM

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


„Lalek”, czyli pół życia w konspiracji
Stalowa nowoczesność
Kawalerzyści na górskich trasach
Na macie z mistrzem
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Plut. Krzysztof Polusik
Prezydent w ONZ: wszyscy musimy przestrzegać prawa międzynarodowego
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Minister zaprasza w szeregi armii
Jastrzębie w Albacete
Rozbudowa bydgoskiego szpitala wojskowego
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Drugie życie BWR-ów
Ratownicy – zawsze na służbie
Posłowie z komisji obrony o planowaniu w armii
Komitet Wojskowy NATO w Warszawie
Broń nie tylko dla mundurowych
MON sfinansuje budowę szpitala w Legionowie
Our efforts passed muster
Po Bieszczadach dla Berdychowskiego
Zmiany w dodatkach służbowych
Prezydent Duda w Białym Domu
Nothing Can Stop Our Tanks
Chętni na dostawę Mustanga
Poznaj stuletnie dzieje Sztabu Generalnego
Saperzy na start, czyli łotewskie ćwiczenia „Detonator”
Reach for More
„Patrol” walczy ze skażeniami
Inspektorat wrócił nad Bałtyk
Nowoczesny schron nie tylko dla saperów
Żołnierze na podium Pucharu Świata w kolarstwie torowym
Minister obrony z wizytą w Łuczniku
16–31 października 1918 roku – Polacy tworzą regularną armię
USA w hołdzie gen. Pułaskiemu
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Zmiany w ustawie o weteranach
Krwiodawcy nie tylko w mundurach
Afgańska zmiana gotowa do misji
Operacja Tannenberg
Kleszcze zamiast BRDM-ów
Więcej pieniędzy dla armii!
Współpraca terytorialsów z pogranicznikami
Razem dla bezpieczeństwa
The United States of America Have It Their Way
Kpr. Mariusz Mańczak
Wyślij paczkę do PKW
St. chor. sztab. Marek Stosio
Rząd za kluczowymi zmianami
Weterani rozpoczęli swoje igrzyska
Odkryto kolejne miejsce pochówku na Rakowieckiej
Amerykańskie dowództwo przyszłości
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
„Patrol ‘18”: atak na lotnisku
Nowy inspektor sił powietrznych
Polska Casa nad Irakiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO