moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polacy jadą na misję szkoleniową do Iraku

Za kilka dni polscy żołnierze rozpoczną w Iraku pilotażową misję NATO, której zadaniem będzie szkolenie irackich logistyków i techników. Sojusz chce pomóc w odzyskaniu przez tamtejszą armię zdolności do obsługi poradzieckiego sprzętu wojsk lądowych: czołgów T-72, bojowych wozów piechoty BWP-1 oraz transporterów BTR i BRDM.

– Na prośbę NATO Polska będzie liderem tej misji – mówi gen. dyw. Sławomir Wojciechowski, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych. – Naszym zadaniem ma być szkolenie personelu technicznego. To umożliwi odbudowę w irackiej armii zdolności do samodzielnej obsługi poradzieckiego sprzętu wojsk lądowych – dodaje. Irak posiada bardzo dużo tego typu sprzętu, to setki czołgów T-72, bojowych wozów piechoty BWP-1 czy transporterów BTR i BRDM. Niestety, w wyniku walk prowadzonych w Iraku, tamtejsza armia utraciła zdolności do remontu tych wozów i utrzymywania ich w pełnej gotowości bojowej. Brakuje zarówno infrastruktury, jak i wykwalifikowanych techników. Misja NATO zakłada kształcenie irackich kadr w państwach członkowskich Sojuszu i pomoc w odbudowie zaplecza logistycznego wojsk lądowych.

Pilotażowy program misji przewiduje, że grupa 30–40 irackich techników weźmie udział w 4-tygodniowym kursie w swoim kraju. Następnie 10–12 najlepszych kursantów przyjedzie do Polski na 8-tygodniowe szkolenie zaawansowane. Odbędzie się ono w Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu. Po zakończeniu pierwszej tury szkolenia, co ma nastąpić do końca tego roku, planowane są następne. DORSZ nie wyklucza, że w miarę rozwoju sytuacji grupy biorące udział w kursach będą coraz liczniejsze. Koszty treningu irackiego personelu pokrywa NATO. Misja szkoleniowa ma z założenia charakter długofalowy i obecnie Sojusz nie wskazuje daty jej zakończenia.

REKLAMA

Oprócz Polski udział w misji zadeklarowały jeszcze Bułgaria, Rumunia i Słowacja. Polska wysyła do Iraku 15 żołnierzy, głównie specjalistów z Inspektoratu Wsparcia. Na razie nie będą oni stanowili odrębnego kontyngentu, ale będą działać w ramach już istniejącej struktury – PKW OIR Irak (Polski Kontyngent Wojskowy w operacji „Inherent Resolve”). Generał Wojciechowski nie wykluczył jednak, że w przyszłości żołnierzy na logistycznej misji szkoleniowej będzie więcej, dlatego może zostać wydzielony oddzielny kontyngent. Zwłaszcza jeśli sytuacja militarna w Iraku będzie się stabilizować, a działalność polskich wojsk specjalnych, które obecnie wchodzą w skład misji PKW OIR Irak, będzie wygaszana.

Dzisiaj w Grudziądzu odbyło się pożegnanie żołnierzy, którzy lecą do Iraku. Natowski zespół rozpocznie misję za kilka dni. Na jej oficjalną inaugurację udaje się nie tylko delegacja DORSZ z gen. Wojciechowskim na czele, ale także Maciej Lew-Mirski, wiceprezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, który ma rozmawiać w Iraku o ewentualnym zaangażowaniu spółek PGZ w proces remontu i odtwarzania zdolności bojowej sprzętu irackiej armii. – PZG ma fachowców, zdolności i zakłady, które mogą być wykorzystane w ramach rozpoczynającej się misji. To duże wyzwanie dla polskiej firmy – dodaje gen. Wojciechowski.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: US Army

dodaj komentarz

komentarze


St. chor. sztab. Marek Stosio
Weterani rozpoczęli swoje igrzyska
Współpraca terytorialsów z pogranicznikami
Wyślij paczkę do PKW
Chętni na dostawę Mustanga
Odkryto kolejne miejsce pochówku na Rakowieckiej
„Lalek”, czyli pół życia w konspiracji
Prezydent Duda w Białym Domu
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Kawalerzyści na górskich trasach
Jastrzębie w Albacete
Poznaj stuletnie dzieje Sztabu Generalnego
Stalowa nowoczesność
Polska Casa nad Irakiem
Po Bieszczadach dla Berdychowskiego
„Patrol” walczy ze skażeniami
Minister zaprasza w szeregi armii
Posłowie z komisji obrony o planowaniu w armii
Our efforts passed muster
Prezydent w ONZ: wszyscy musimy przestrzegać prawa międzynarodowego
Reach for More
16–31 października 1918 roku – Polacy tworzą regularną armię
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Zmiany w dodatkach służbowych
Rozbudowa bydgoskiego szpitala wojskowego
Saperzy na start, czyli łotewskie ćwiczenia „Detonator”
Drugie życie BWR-ów
Afgańska zmiana gotowa do misji
Ratownicy – zawsze na służbie
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Kpr. Mariusz Mańczak
Plut. Krzysztof Polusik
Amerykańskie dowództwo przyszłości
The United States of America Have It Their Way
Broń nie tylko dla mundurowych
Nowy inspektor sił powietrznych
MON sfinansuje budowę szpitala w Legionowie
Więcej pieniędzy dla armii!
Żołnierze na podium Pucharu Świata w kolarstwie torowym
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
„Patrol ‘18”: atak na lotnisku
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
Na macie z mistrzem
Razem dla bezpieczeństwa
Minister obrony z wizytą w Łuczniku
Zmiany w ustawie o weteranach
Rząd za kluczowymi zmianami
Inspektorat wrócił nad Bałtyk
Operacja Tannenberg
Komitet Wojskowy NATO w Warszawie
Kleszcze zamiast BRDM-ów
USA w hołdzie gen. Pułaskiemu
Nothing Can Stop Our Tanks
Nowoczesny schron nie tylko dla saperów
Krwiodawcy nie tylko w mundurach

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO