moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polacy jadą na misję szkoleniową do Iraku

Za kilka dni polscy żołnierze rozpoczną w Iraku pilotażową misję NATO, której zadaniem będzie szkolenie irackich logistyków i techników. Sojusz chce pomóc w odzyskaniu przez tamtejszą armię zdolności do obsługi poradzieckiego sprzętu wojsk lądowych: czołgów T-72, bojowych wozów piechoty BWP-1 oraz transporterów BTR i BRDM.

– Na prośbę NATO Polska będzie liderem tej misji – mówi gen. dyw. Sławomir Wojciechowski, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych. – Naszym zadaniem ma być szkolenie personelu technicznego. To umożliwi odbudowę w irackiej armii zdolności do samodzielnej obsługi poradzieckiego sprzętu wojsk lądowych – dodaje. Irak posiada bardzo dużo tego typu sprzętu, to setki czołgów T-72, bojowych wozów piechoty BWP-1 czy transporterów BTR i BRDM. Niestety, w wyniku walk prowadzonych w Iraku, tamtejsza armia utraciła zdolności do remontu tych wozów i utrzymywania ich w pełnej gotowości bojowej. Brakuje zarówno infrastruktury, jak i wykwalifikowanych techników. Misja NATO zakłada kształcenie irackich kadr w państwach członkowskich Sojuszu i pomoc w odbudowie zaplecza logistycznego wojsk lądowych.

Pilotażowy program misji przewiduje, że grupa 30–40 irackich techników weźmie udział w 4-tygodniowym kursie w swoim kraju. Następnie 10–12 najlepszych kursantów przyjedzie do Polski na 8-tygodniowe szkolenie zaawansowane. Odbędzie się ono w Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu. Po zakończeniu pierwszej tury szkolenia, co ma nastąpić do końca tego roku, planowane są następne. DORSZ nie wyklucza, że w miarę rozwoju sytuacji grupy biorące udział w kursach będą coraz liczniejsze. Koszty treningu irackiego personelu pokrywa NATO. Misja szkoleniowa ma z założenia charakter długofalowy i obecnie Sojusz nie wskazuje daty jej zakończenia.

REKLAMA

Oprócz Polski udział w misji zadeklarowały jeszcze Bułgaria, Rumunia i Słowacja. Polska wysyła do Iraku 15 żołnierzy, głównie specjalistów z Inspektoratu Wsparcia. Na razie nie będą oni stanowili odrębnego kontyngentu, ale będą działać w ramach już istniejącej struktury – PKW OIR Irak (Polski Kontyngent Wojskowy w operacji „Inherent Resolve”). Generał Wojciechowski nie wykluczył jednak, że w przyszłości żołnierzy na logistycznej misji szkoleniowej będzie więcej, dlatego może zostać wydzielony oddzielny kontyngent. Zwłaszcza jeśli sytuacja militarna w Iraku będzie się stabilizować, a działalność polskich wojsk specjalnych, które obecnie wchodzą w skład misji PKW OIR Irak, będzie wygaszana.

Dzisiaj w Grudziądzu odbyło się pożegnanie żołnierzy, którzy lecą do Iraku. Natowski zespół rozpocznie misję za kilka dni. Na jej oficjalną inaugurację udaje się nie tylko delegacja DORSZ z gen. Wojciechowskim na czele, ale także Maciej Lew-Mirski, wiceprezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, który ma rozmawiać w Iraku o ewentualnym zaangażowaniu spółek PGZ w proces remontu i odtwarzania zdolności bojowej sprzętu irackiej armii. – PZG ma fachowców, zdolności i zakłady, które mogą być wykorzystane w ramach rozpoczynającej się misji. To duże wyzwanie dla polskiej firmy – dodaje gen. Wojciechowski.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: US Army

dodaj komentarz

komentarze


„Sophia”: druga zmiana po certyfikacji
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
„Kormoran” opuścił Bałtyk
34 medale żołnierzy na mistrzostwach Polski
Cel: bezpieczne lotnisko
Cel – wybrać najlepszych
Płonący tor przeszkód
Armia zyskała 323 nowych oficerów
Unitarka terytorialsów
Prezydent i szef MON-u na Łotwie
Z Danii po „Orła”
„Kościuszko” na oceanie
75 lat temu powstał 2 Korpus Polski
Powietrzny pokaz Orlików i Harvardów
Koszykarskie zgrupowanie
Polscy bohaterowie Ankony
Motywacja przez sport
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Polak znaczy skazaniec
Pożegnanie pilota MiG-a-29
Sukcesy lekkoatletów w Pucharze Świata i Diamentowej Lidze
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
16–31 lipca – polskie oddziały na rosyjskiej ziemi
Pomnik nagrobny „Gryfa” odsłonięty
Pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej
Groty na rynku cywilnym
Bohaterowie wciąż inspirują! Finał konkursu literackiego „Polski Zbrojnej”
Czarna Dywizja najlepsza na spartakiadzie
Strzał ze śmigłowca
WOT: zacieśniamy współpracę z Estonią
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Terytorialsi w urzędach
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
„Milion zza oceanu”, czyli Polacy w armii USA
PGZ i Leonardo chcą zbudować Kruka
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Serbskie Homary i Kryle
Polityka fałszywego uśmiechu
Spadochroniarze skakali po medale
Szkoła Orląt będzie Akademią
Francja inwestuje w obronność
Ankona – samodzielna operacja 2 Korpusu
Polska delegacja w drodze do Brukseli
WOT zmodyfikuje zasady organizacji ćwiczeń poza poligonami
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Sojusz jak wspólna pięść
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
Eastern Flank Pillar
Sukces Trumpa czy Kima?
Dwa medale kajakarki na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy
Inwestycje w Pionki
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Znamy patronów 2019 roku
Homar od nowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO