moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Groty dla polskich żołnierzy

Żołnierze Wojska Polskiego już wkrótce zostaną uzbrojeni w modułowy system broni strzeleckiej MSBS. Wart ponad 500 mln zł kontrakt na dostawę 53 tys. karabinków podpisano we wtorek na targach MSPO w Kielcach. Przy okazji producent ujawnił, że broń znana dotychczas jako MSBS będzie nosiła nazwę Grot – na cześć dowódcy Armii Krajowej gen. Stefana Roweckiego.

– Grot jest osiągnięciem na światowym poziomie. Przeszedł wszystkie testy w wojskach specjalnych i wojskach obrony terytorialnej. Jego niezawodność jest większa niż innych podobnych systemów – mówił Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, podczas uroczystości podpisania kontraktu. Zawarta w trakcie Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach umowa ramowa na dostawę 53 tys. modułowych karabinków na potrzeby wojsk operacyjnych oraz obrony terytorialnej warta jest ponad 500 mln zł. Dostawy mają być zrealizowane do 2022 roku. – Pierwszy tysiąc karabinków ma trafić do żołnierzy WOT-u jeszcze w tym roku – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. Jest to największy kontrakt na sprzedaż broni strzeleckiej, jaki polski przemysł zbrojeniowy zdobył po 1989 roku.

Przy okazji podpisania kontraktu przedstawiciele producenta – Fabryki Broni „Łucznik” z Radomia – ujawnili, że Ministerstwo Obrony Narodowej zgodziło się, aby broń znana do tej pory jako MSBS, nosiła nazwę wyróżniającą Grot. To nawiązanie do konspiracyjnego pseudonimu gen. dyw. Stefana Roweckiego, komendanta głównego Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. W czerwcu tego roku Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej przejęło tradycje Komendy Głównej AK.

Modułowy system broni strzeleckiej to pierwszy po II wojnie światowej karabinek maszynowy zaprojektowany i w całości wyprodukowany w Polsce – siłami naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej oraz inżynierów z Fabryki Broni „Łucznik” z Radomia. Grot to konstrukcja modułowa, umożliwiająca żołnierzowi m.in. wymianę lufy na dłuższą, zmianę kalibru z 5,56 mm na 7,62 mm, doczepienie granatnika, zamontowanie dodatkowego uchwytu i celownika czy zmianę układu kolbowego. – Grot może trafić nie tylko do Wojska Polskiego, ale także innych formacji mundurowych, a także na eksport. „Łucznik” rozbudowuje się i znacząco zwiększy swoje możliwości produkcyjne, dzięki czemu podoła wszystkim zamówieniom – powiedział dzisiaj Adam Suliga, prezes radomskiej firmy.

Prace badawczo-rozwojowe nad konstrukcją mającą zastąpić nie tylko karabiny z rodziny AK / AKM o kalibrze 7,62 mm, ale w perspektywie kilkunastu lat także karabinki Beryl kalibru 5,56 mm, rozpoczęto na początku ubiegłej dekady. W 2007 roku WAT i „Łucznik” otrzymały z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dofinansowanie na opracowanie prototypów: karabinka standardowego (kolbowego) oraz bezkolbowego. Broń została przekazana polskiej armii do testów w 2011 roku. Od tamtego czasu system MSBS był dopracowywany i przeszedł wszystkie wymagane próby oraz badania zakładowe. W marcu 2016 roku podpisano kontrakt na dostawę 150 karabinów MSBS w wersji „R”, czyli strzelającej ślepakami, dla Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. 31 sierpnia br. podpisany został kolejny kontrakt na dostawę MSBS dla pododdziałów reprezentacyjnych. Za 490 sztuk broni, która musi być dostarczona do końca listopada 2017 roku, wojsko zapłaci ponad 5,5 mln zł.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Michał Zieliński

dodaj komentarz

komentarze

~szwejk
1504844580
Doposażyć ten karabinek w nóżki podporowe wysuwane z tej pięknej obudowy lufy. Jest to urządzenie niezwykle przydatne przy celowaniu w postawie leżącej lub zza zasłony poziomej a wydatek niewielki.
1C-F4-50-29

Pandemię pokonamy szczepieniami
 
Symulator na szerokie wody
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Kuźnie oficerskich kadr
Obrady ministrów obrony NATO
Płk prof. Rękas – Działa, a nie marzy
Malutka na poligonie
Pseudonim Żmudzin, Polak-rewolucjonista
Na straży niebieskiej linii
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Komisje sejmowe o umowie z USA
Na rozgrzewkę – zapasy
Jest Warszawa
Armia Fight Night znów w akcji
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
We Never Stop
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Amerykanie odmładzają F-16
Mjr Tarnawski skończył 100 lat!
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Więcej cywilów z szansą na kaprala
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Komandosi znad Garigliano
Większość złotych medali dla żołnierzy-pływaków
Agenci wywiadu na bobslejach
Drewniany koń, czyli skok ku wolności
Symulator Orlika w Dęblinie
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Dama odeszła do historii
Kierunek: Litwa
Jakie zmiany w mundurówce?
„Do tego dzieła potrzeba wszystkich sił i wszystkich serc”
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Klub Złotej Rybki – uratowani z wody
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Żołnierze testują nauczycieli
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
Krotony w akcji
Buzdygany dla najlepszych
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Międzynarodowy Elbląg
WBH upublicznia swoje archiwa
Co musi umieć kierowca czołgu
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Żydzi od Andersa
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
155 mm dla US Army
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Pustynna burza wokół Husajna
Żołnierze na froncie walk z COVID-19
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Ferie z gwiazdami sportu
Ukraiński kurs na Zachód
Leopardy 2PL ćwiczą na poligonie
Wojsko – plan na życie
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Laserowa artyleria US Army
Kutno w sieci LogHubs
Daglezje na większe przeprawy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO