moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
MSPO: Wojsko zaprasza na wystawę

Są czołgi Leopard, transportery Rosomak, wojskowe roboty, broń snajperów czy najnowszy sprzęt polskiej armii – moździerze Rak i armatohaubice Krab. Na powierzchni 12 tysięcy mkw. swój sprzęt prezentują wszystkie rodzaje sił zbrojnych. Wystawa wojska to jeden z najważniejszych punktów Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. W weekend wstęp na nią będzie wolny.

– Wystawa sił zbrojnych na MSPO to stały element corocznych targów zbrojeniowych. Tego typu prezentację przygotowujemy już od 18 lat – mówi ppłk Marek Chmiel, oficer prasowy wystawy SZ. – Zapraszamy do obejrzenia sprzętu i wyposażenia, jakiego używają żołnierze Wojska Polskiego. Prezentują się tu wszystkie rodzaje sił zbrojnych – dodaje oficer.

Podczas XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach wojskowa ekspozycja zorganizowana pod hasłem „Innowacyjność, Technika, Skuteczność” zajmuje 12 tysięcy metrów kwadratowych. 10 tysięcy to prezentacja w halach targowych, a dwa tysiące – wystawa zewnętrzna. Na tej powierzchni zgromadzono prawie 200 jednostek sprzętu, o który w Kielcach dba 800 żołnierzy. Można tu zobaczyć nie tylko różne wersje czołgów Leopard i transporterów opancerzonych Rosomak czy bojowe wozy piechoty, ale też najświeższe nabytki polskiej armii – 120-milimetrowe moździerze Rak i 155-milimetrową armatohaubicę Krab.

W części poświęconej wojskom lądowym można obejrzeć sprzęt artylerzystów i wojsk aeromobilnych, a także dowiedzieć się, jak działa Topaz, czyli zautomatyzowany system kierowania ogniem w najnowocześniej konfiguracji, przeznaczonej dla kompani wsparcia wyposażonej właśnie w moździerze Rak. Jest też stanowisko operatorskie do radaru Liwiec oraz różnego rodzaju sprzęt spadochronowy.

Zwiedzając wystawę, nie sposób nie zajrzeć do polskich specjalsów. Podczas MSPO jest okazja porozmawiania z żołnierzami wszystkich jednostek tego rodzaju sił zbrojnych: GROM-u, JWK z Lublińca, Nila, Agatu i Formozy. Komandosi przywieźli ze sobą kilkadziesiąt sztuk różnego rodzaju sprzętu. – Na przykład jednostka GROM prezentuje uzbrojenie, które jest w wyposażeniu indywidualnym operatora sekcji bojowej, snajpera oraz grupy wsparcia z platformą szturmową na pojeździe – opowiada ppłk Krzysztof Łukawski, rzecznik prasowy Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych. – Ten sprzęt jest wykorzystywany do działań specjalnych i antyterrorystycznych. Zestaw tworzą podnoszone i wysuwane drabiny, rampa i taran. Dzięki takiej konstrukcji sekcja szturmowa może łatwo dostać się na wyższe kondygnacje budynku – wyjaśnia oficer.

Ciekawą ofertę mają także wojska obrony terytorialnej. Przygotowano punkt rekrutacyjny, gdzie można wypełnić wniosek o powołanie do terytorialnej służby wojskowej. Na stoisku WOT-u prezentowany jest także body analyzer, czyli urządzenie do badania masy mięśniowej i tłuszczowej, mogą z niego skorzystać zwiedzający. – Urządzenie obsługują terytorialsi z 2 Brygady Obrony Terytorialnej, którzy opowiedzą nie tylko o wynikach badania, ale także o specyfice służby w WOT, szkoleniu i wyposażeniu – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. Na stoisku WOT-u prezentuje się także w pełni wyposażona sekcja lekkiej piechoty, tzw. wspaniała dwunastka. – To nie wszystko. Chętni mogą sprawdzić swoje umiejętności ogniowe. Wykorzystując symulator Śnieżnik, można celować z karabinka MSBS – dodaje rzecznik.

Do Kielc przyjechały także delegacje z jednostek wojskowych sił powietrznych. – Każdy, kto odwiedzi naszą ekspozycję, będzie mógł się zapoznać z wyposażeniem, którym dysponuje 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego, 31 i 32 Baza Lotnictwa Taktycznego, 12 Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych czy 31 Batalion Radiotechniczny – mówi ppłk Jarosław Mroczkowski z Inspektoratu Sił Powietrznych. – Prezentujemy wyposażenie pilota F-16, urządzenia noktowizyjne i sprzęt do komunikacji, aparaturę do oświetlania pasów startowych Moskit i Salkit, a także bezzałogowe statki powietrzne oraz wyposażenie JTAC-ów, czyli żołnierzy, którzy naprowadzają samoloty na cele naziemne – dodaje.

Marynarze z kolei przywieźli do Kielc m.in. sprzęt ratowniczo-nurkowy Brzegowej Grupy Ratowniczej. Na wystawie są sonar i pojazd, który służy np. do podwodnych poszukiwań. – Tak naprawdę każde nurkowanie na Bałtyku, na przykład w celu wydobycia wraku, inspekcji podwodnej czy poszukiwania ciał, jest wykonywane przy użyciu tego ekwipunku – mówi por. mar. Paweł Sadownik. – Jest to sprzęt przeznaczony do nurkowań głębokich. Dzięki niemu ekipa zabezpieczająca ma cały czas kontakt z nurkiem, a za pomocą kamery może śledzić jego poczynania – dodaje. Przy stoisku marynarzy można też przymierzyć historyczny hełm nurkowy i buty nurka klasycznego. Nie jest to jednak łatwe zadanie, gdyż komplet waży 90 kilogramów.

Na jednych z największych w Europie targach zbrojeniowych nie mogło zabraknąć dorobku młodych naukowców. Na stoisku Wojskowej Akademii Technicznej można zobaczyć m.in. wynalazki, nad którymi pracowali specjaliści z uczelni. Są tu służący do patrolowania przestrzeni samolot OSA, autonomiczny system aktywnej obrony pojazdów wraz z optoelektroniczną głowicą, która umożliwia wykrycie, identyfikację i neutralizację zbliżających się pocisków przeciwpancernych, a także pojazd Premier – pierwszy polski samochód z napędem wodorowym.

Swoje stoiska przygotowały też Akademia Sztuki Wojennej, Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych, Akademia Marynarki Wojennej oraz Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych. – My prezentujemy między innymi bezzałogowe statki powietrzne NeoX, Atrax i Microfalcon, a także symulatory lotów, na których uczą się nasi studenci – mówi Adam Bierzyński ze Szkoły Orląt. – Dla najodważniejszych gości przywieźliśmy „koło reńskie”, urządzenie, na którym przyszli piloci ćwiczą koordynację i orientację w przestrzeni. Zapraszamy serdecznie, warto sprawdzić swoje możliwości – podkreśla.

Wystawę sił zbrojnych można oglądać nie tylko podczas MSPO. W weekend wojsko zaprasza na dni otwarte, podczas których każdy nieodpłatnie będzie mógł obejrzeć sprzęt, jakim dysponuje polska armia.

EK, MKS, MM

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Prezydent Duda jedzie do USA
 
Nowe karabinki dla specjalsów
Współzawodnictwo rozwija
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Amerykanie odmładzają F-16
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Kajmany na gąsienicach
Laserowa artyleria US Army
Żołnierze usuwają skutki powodzi
Żołnierze w sztafecie pomocy
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Informacja Prasowa
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Wyjątkowy CWIX
Z menażką na wakacje
Kim przekracza granice
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Wyzwania polskiej prezydencji
Poprady dla zawiszaków
Weterani w pasiece
Most do współpracy
16 sekund Liberatora
Prezydent z wizytą w Drawsku
Podchorążowie szkolą się na ORP „Iskra”
Ubiory ochronne z Maskpolu
Ogromne zainteresowanie Soną
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Groty z granatnikiem
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Powstaną kolejne strzelnice
Polskie porty bardziej otwarte
Wojsko przeciw wirusowi
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Online z mistrzami sportu
Ofensywa Tuchaczewskiego
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Na misjach święta inne niż zwykle
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
„Defender” – pracowity poligon saperów
Response to Emergency
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Terytorialsi nie stracą dodatku
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
F-16 kończą misję w Estonii
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Testament Polski Walczącej
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Fordy, a nie Nissany
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO