moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
We wtorek rusza Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego

Niemal 30 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej, ponad 600 firm i długo oczekiwane premiery wojskowego sprzętu. Na rozpoczynającym się jutro Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach będzie można zobaczyć m.in. śmigłowiec bojowy AH-64 Apache, prototyp Borsuka czy symulator kabiny myśliwca V generacji, czyli F-35.

Organizowane w Kielcach targi przemysłu obronnego to jedna z największych i najbardziej cenionych tego typu imprez w Europie. Większe pod względem liczby wystawców są tylko odbywające się na przemian co dwa lata paryskie Eurosatory oraz londyńskie DSEi. W tym roku odbędzie się jubileuszowy XXV Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego i organizatorzy zapowiadają, że pod wieloma względami będzie on rekordowy. Na 27 tys. m kw. zostaną zaprezentowane wyroby ponad 620 firm z 27 państw. Wśród międzynarodowych gigantów zbrojeniowych, które zapowiedziały udział w targach są: Airbus, Bell Helicopter, Boeing, Kongsberg Defence & Aerospace, Leonardo, Nammo, ThyssenKrupp Marine Systems, MBDA, Lockheed Martin, Raytheon czy Saab Technologies. Gościem honorowym tegorocznego salonu będzie Korea Południowa.

W Kielcach koncern Boeinga pokaże m.in. śmigłowiec szturmowy AH-64 Apache, Lockheed Martin wielozadaniowy śmigłowiec S-70i Black Hawk oraz symulator kabiny myśliwca F-35, drugiego na świecie (po maszynie F-22 Raptor) samolotu V generacji, który wszedł do służby. Do ciekawostek warto zaliczyć również Nightwarden, najnowszy bezzałogowiec taktyczny firmy Textron, którego premiera miała miejsce na tegorocznym Paris Air Show oraz najnowszą odmianę drona Watchkeeper firmy Thales UK.

MSPO to okazja do zaprezentowania najnowszej produkcji firm należących do czołowego polskiego gracza przemysłu obronnego – Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Na kieleckie targi zaplanowano premiery długo oczekiwanego sprzętu. Przede wszystkim po raz pierwszy zostanie pokazany prototyp pływającego bojowego wozu piechoty Borsuk, nad którym pracują specjaliści z Huty Stalowa Wola. Z pewnością uwagę przyciągną dwa warianty modernizacji czołgów PT-91 Twardy i T-72 przygotowane przez Bumar Łabędy (wraz z innymi spółkami PGZ). W Kielcach będzie okazja, by przyjrzeć się prototypowi czołgu PT-17 (to propozycja bardzo głębokiej przebudowy Twardych i T-72) oraz prototypowi PT-91M2 (tu modyfikacja dotyczyła jedynie kilku kluczowych podsystemów). Podczas MSPO dojdzie także do pierwszego publicznego pokazu pojazdu Wirus IV, kupionego dla wojsk rozpoznawczych.

Na wystawach znajdą się proponowane polskim siłom zbrojnym w różnych programach modernizacyjnych pojazdy bojowe, logistyczne i remontowe. Będzie także szeroka oferta najnowocześniejszych polskich dronów lądowych i latających. Ale to nie wszystko. Na wystawach znajdą się – poszukiwane przez polskie wojsko – różnego rodzaju jednorazowe granatniki przeciwpancerne i kierowane pociski przeciwpancerne, amunicja do moździerzy kalibru 120 mm, haubic kalibru 155 mm oraz armat czołgowych kalibru 120 mm i 125 mm. Nie zabraknie też propozycji dotyczącej wyposażenia osobistego dla żołnierzy.

Wzorem poprzednich lat, także i w tym roku na MSPO zostanie zorganizowana Wystawa Sił Zbrojnych RP. W tym roku odbędzie się ona pod hasłem „Innowacyjność, Technika, Skuteczność”. Co się na niej znajdzie? Niemal wszystkie typy i systemy uzbrojenia, jakimi obecnie dysponują polskie wojska, w tym 120-milimetrowe moździerze Rak, 155-milimetrowe armatohaubice Krab, KTO Rosomak w kilku wersjach, czołgi Leopard 2. Na specjalnym stoisku swoją broń zaprezentują również żołnierze wojsk obrony terytorialnej.

Sprzęt to jednak nie wszystko. Targom tradycyjnie będą towarzyszyć konferencje i seminaria naukowe. Wojskowy Instytut Wydawniczy razem z Polską Grupą Zbrojeniową przygotował debatę pt. „Innowacje i przyszłość polskiego sektora zbrojeniowego”. Rozpocznie się ona 6 września o godzinie 10.00 w Centrum Kongresowym, w tzw. Małym Biurze Prasowym.

Wstęp na MSPO 2017 w dniach 5–8 września jest płatny. Za darmo targi oraz Wystawę Sił Zbrojnych RP oraz ekspozycję „Tysiąclecie Oręża Polskiego” będzie można zwiedzać w dniach 9–10 września.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: MSPO

dodaj komentarz

komentarze


Ukraiński kurs na Zachód
 
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Online z mistrzami sportu
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Na misjach święta inne niż zwykle
Strzelnice dla terytorialsów
Lato z czerwonym terrorem
Laserowa artyleria US Army
Łączność: fundament operacji specjalnej
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Tak się zostaje prymusem
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Kurs dla saperskich ekspertów
Druga kadencja prezydenta Dudy
Skok na głęboką wodę
Amerykanie odmładzają F-16
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Not Contaminated With Routine
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Polsko-amerykańska współpraca
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Polskie porty bardziej otwarte
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Wojskowy Hot450Challenge
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Więcej celowników z PCO dla wojska
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Hekatomba na Woli
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Galicyjskie przesilenie
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Wojsko przeciw wirusowi
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
F-16 kończą misję w Estonii
Cud Piłsudskiego
Kierunek: misja
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Chwała powstańcom

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO