moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
We wtorek rusza Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego

Niemal 30 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej, ponad 600 firm i długo oczekiwane premiery wojskowego sprzętu. Na rozpoczynającym się jutro Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach będzie można zobaczyć m.in. śmigłowiec bojowy AH-64 Apache, prototyp Borsuka czy symulator kabiny myśliwca V generacji, czyli F-35.

Organizowane w Kielcach targi przemysłu obronnego to jedna z największych i najbardziej cenionych tego typu imprez w Europie. Większe pod względem liczby wystawców są tylko odbywające się na przemian co dwa lata paryskie Eurosatory oraz londyńskie DSEi. W tym roku odbędzie się jubileuszowy XXV Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego i organizatorzy zapowiadają, że pod wieloma względami będzie on rekordowy. Na 27 tys. m kw. zostaną zaprezentowane wyroby ponad 620 firm z 27 państw. Wśród międzynarodowych gigantów zbrojeniowych, które zapowiedziały udział w targach są: Airbus, Bell Helicopter, Boeing, Kongsberg Defence & Aerospace, Leonardo, Nammo, ThyssenKrupp Marine Systems, MBDA, Lockheed Martin, Raytheon czy Saab Technologies. Gościem honorowym tegorocznego salonu będzie Korea Południowa.

W Kielcach koncern Boeinga pokaże m.in. śmigłowiec szturmowy AH-64 Apache, Lockheed Martin wielozadaniowy śmigłowiec S-70i Black Hawk oraz symulator kabiny myśliwca F-35, drugiego na świecie (po maszynie F-22 Raptor) samolotu V generacji, który wszedł do służby. Do ciekawostek warto zaliczyć również Nightwarden, najnowszy bezzałogowiec taktyczny firmy Textron, którego premiera miała miejsce na tegorocznym Paris Air Show oraz najnowszą odmianę drona Watchkeeper firmy Thales UK.

MSPO to okazja do zaprezentowania najnowszej produkcji firm należących do czołowego polskiego gracza przemysłu obronnego – Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Na kieleckie targi zaplanowano premiery długo oczekiwanego sprzętu. Przede wszystkim po raz pierwszy zostanie pokazany prototyp pływającego bojowego wozu piechoty Borsuk, nad którym pracują specjaliści z Huty Stalowa Wola. Z pewnością uwagę przyciągną dwa warianty modernizacji czołgów PT-91 Twardy i T-72 przygotowane przez Bumar Łabędy (wraz z innymi spółkami PGZ). W Kielcach będzie okazja, by przyjrzeć się prototypowi czołgu PT-17 (to propozycja bardzo głębokiej przebudowy Twardych i T-72) oraz prototypowi PT-91M2 (tu modyfikacja dotyczyła jedynie kilku kluczowych podsystemów). Podczas MSPO dojdzie także do pierwszego publicznego pokazu pojazdu Wirus IV, kupionego dla wojsk rozpoznawczych.

Na wystawach znajdą się proponowane polskim siłom zbrojnym w różnych programach modernizacyjnych pojazdy bojowe, logistyczne i remontowe. Będzie także szeroka oferta najnowocześniejszych polskich dronów lądowych i latających. Ale to nie wszystko. Na wystawach znajdą się – poszukiwane przez polskie wojsko – różnego rodzaju jednorazowe granatniki przeciwpancerne i kierowane pociski przeciwpancerne, amunicja do moździerzy kalibru 120 mm, haubic kalibru 155 mm oraz armat czołgowych kalibru 120 mm i 125 mm. Nie zabraknie też propozycji dotyczącej wyposażenia osobistego dla żołnierzy.

Wzorem poprzednich lat, także i w tym roku na MSPO zostanie zorganizowana Wystawa Sił Zbrojnych RP. W tym roku odbędzie się ona pod hasłem „Innowacyjność, Technika, Skuteczność”. Co się na niej znajdzie? Niemal wszystkie typy i systemy uzbrojenia, jakimi obecnie dysponują polskie wojska, w tym 120-milimetrowe moździerze Rak, 155-milimetrowe armatohaubice Krab, KTO Rosomak w kilku wersjach, czołgi Leopard 2. Na specjalnym stoisku swoją broń zaprezentują również żołnierze wojsk obrony terytorialnej.

Sprzęt to jednak nie wszystko. Targom tradycyjnie będą towarzyszyć konferencje i seminaria naukowe. Wojskowy Instytut Wydawniczy razem z Polską Grupą Zbrojeniową przygotował debatę pt. „Innowacje i przyszłość polskiego sektora zbrojeniowego”. Rozpocznie się ona 6 września o godzinie 10.00 w Centrum Kongresowym, w tzw. Małym Biurze Prasowym.

Wstęp na MSPO 2017 w dniach 5–8 września jest płatny. Za darmo targi oraz Wystawę Sił Zbrojnych RP oraz ekspozycję „Tysiąclecie Oręża Polskiego” będzie można zwiedzać w dniach 9–10 września.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: MSPO

dodaj komentarz

komentarze


Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
 
68W Means Lifesaver
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Nowa misja i nowy sprzęt
W drodze po zwycięstwo
Bożeny do modyfikacji
Wypadek saperów
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Groty i VIS-y dla armii
Cienka niebieska linia
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Życie po zdjęciu munduru
Wsparcie dla saperów
Wabik z WAT-u
Niezwyciężeni znowu trenują
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
68W znaczy ratownik
Rescue Like You Would in a War
Fort zagłady
Trening medyczny przed misją
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
„Operacja Wuhan”: Pływanie
Maraton po bieszczadzkich szlakach
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Thin Blue Line
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Zmarł trzeci z rannych saperów
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Na strzelnicy w szczytnym celu
Sosnkowski przywrócony
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo
Kolejne Raki dla wojska
Wyjątkowa operacja minerów
Nowy wiceminister w MON
Iranian Chess Game
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wojskowe szkolenie dla studentów
Osa na patrole
„Albatros” już na wodzie
Snajper walczy także z wiatrem
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Lotem przeciw bolszewikom
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Raki strzelały na Bałkanach
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Rozpoczynamy nową erę
Klasy wojskowe po nowemu
Niechciany traktat
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
Gavia na Atlantyku
Jani, cudem ocalony
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
Stan poszkodowanych saperów jest poważny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO